Справа № 420/18989/25
18 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП», про визнання протиправним та скасування висновку, -
До суду звернувся Департамент капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації з позовною заявою до Південного офісу Держаудитслужби, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП», про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби від 30.05.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-17-000506-а.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третій особі - пояснень щодо суті спору.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що відповідачем безпідставно складений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, яким зобов'язано позивача припинити зобов'язання за договором. Твердження відповідача про те, що тендерна пропозиція ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації є безпідставними, висновок відповідача носить суто формальний характер та відповідач в спірних правовідносинах проявляє надмірний формалізм.
Відзив, заперечення на відповідь відзив обґрунтовані відповідачем тим, що ним правомірно складений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, оскільки позивачем порушені вимоги абз. 2 п. п. 2 п. 44 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
Третя особа в поясненнях щодо суті спору зазначила, що надала тендерну пропозицію, яка відповідає вимогам Тендерної документації по закупівлі, а тому підстав для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» у позивача, як замовника закупівлі, не було. Висновок відповідача про необхідність відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» є хибним, не відповідає фактичним обставинам справи та прийнятий з порушенням вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Департаментом капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації 17.04.2025 року в електронній системі закупівель оприлюднене оголошення про проведення процедури закупівлі (ідентифікаційний номер - UA-2025-04-17-000506-a) «Капітальний ремонт підвального приміщення з облаштуванням найпростішого укриття Одеського дитячого будинку-інтернату за адресою точна адреса: м. Одеса, вул. Макаренко, 20 (Коригування)» (ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація) (відкриті торги з особливостями). Очікувана вартість: 7090159 грн. з ПДВ. Кінцевий термін подання пропозицій - 04.05.2025.
В електронній системі Замовнику 17.04.2025 року надійшов запит, в якому зазначено, що на підставі умов Тендерної документації та відповідно до вимог законодавства, в тому числі Закону України «Про публічні закупівлі», Постанови Кабінету Міністрів України №671 від 11.05.2011 року «Про затвердження порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», Наказу Мінрегіону №281 від 01.11.2021 року, яким затверджено нові кошторисні норми у будівництві (на заміну ДСТУ Б Д.1.1-1:2013), просимо Замовника розглянути питання щодо заміни динамічної договірної ціни на тверду, оскільки тверда договірна ціна є доцільною для застосування у рамках даного договору з наступних підстав: Обсяг та вартість робіт визначено проектною документацією, яка пройшла відповідну експертизу, що унеможливлює істотні зміни протягом реалізації договору. Строк виконання робіт (до серпня 2025 року) не перевищує прогнозовану стабільність вартості основних будівельних ресурсів, а також дозволяє ефективно спланувати витрати без значних ризиків коливання цін. Замовником передбачене фінансування у межах кошторисних призначень, що відповідає умовам застосування твердої ціни, оскільки виключає необхідність коригування вартості в процесі виконання робіт. Застосування твердої договірної ціни забезпечує прозорість розрахунків, спрощує управління бюджетними зобов'язаннями та зменшує адміністративне навантаження на обидві сторони договору. Укладення договору за твердою ціною відповідає загальноприйнятій практиці реалізації капітального будівництва та сприяє своєчасному завершенню робіт без ризику перегляду вартості. Таким чином, виконання будівельних робіт на умовах твердої договірної ціни є економічно обґрунтованим, законним і доцільним з урахуванням обсягу, тривалості та умов фінансування проєкту.
Відповідно до положень п. 54 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178, замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до ст. 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
З врахуванням зазначених положень законодавства та отриманого запиту, замовником внесено зміни до Тендерної документації по закупівлі, які оприлюднені в електронній системі закупівель 17.04.2025 року та 22.04.2025 року.
Розкриття тендерних пропозицій без аукціону відбулося 04.05.2025 року, оскільки тендерну пропозицію подано одним учасником - ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» та 06.05.2025 року в системі опубліковано повідомлення про намір укладення договору із переможцем закупівлі - ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» (сума пропозиції - 7086757,07 грн. з ПДВ).
Між замовником та переможцем 16.05.2025 року укладений договір №6 на виконання робіт: «Капітальний ремонт підвального приміщення з облаштуванням найпростішого укриття Одеського дитячого будинку-інтернату за адресою точна адреса: м. Одеса, вул. Макаренко, 20 (Коригування)» (ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація).
Відповідно до положень ст. 1, 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1, ч. 1, 2, 6 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи. Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) з підстав, зокрема, виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
На виконання свої повноважень, Південним офісом Держаудитслужби, на підставі наказу від 13.05.2025 року, здійснений моніторинг відкритих торгів Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації за предметом: «Капітальний ремонт підвального приміщення з облаштуванням найпростішого укриття Одеського дитячого будинку-інтернату за адресою точна адреса: м. Одеса, вул. Макаренко, 20 (Коригування)», за результатами якого складений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-04-17-000506-a, який оприлюднений в електронній системі закупівель 30.05.2025 року.
Під час моніторингу процедури закупівлі за номером №UA-2025-04-17-000506-a встановлено, що учасник - ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав розрахунок ціни тендерної пропозиції за складом документів відповідно до вимог п. 8 Додатка 1 до Тендерної документації. Проте згідно з наданим учасником ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» у складі тендерної пропозиції розрахунком ціни тендерної пропозиції, зокрема договірною ціною, вид договірної визначено «тверда», що не відповідає вимогам п. 8 Додатка 1 до Тендерної документації. Надане Замовником пояснення не обґрунтовує його рішення про відповідність тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» вимогам п. 8 Додатка 1 до Тендерної документації, оскільки в електронній системі закупівель Замовником оприлюднений Додаток 1, згідно з яким ціна тендерної пропозиції визначена «динамічна» та, відповідно, наданий учасником ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» розрахунок ціни тендерної пропозиції, згідно з яким вид договірної ціни «тверда», не відповідає вимогам п. 8 Додатка 1 до Тендерної документації. Отже, на порушення вимог абз. 2 п. п. 2 п. 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до п. 43 цих Особливостей.
Керуючись ст. 5, 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Південний офіс зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом припинення зобов'язань за договором та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Позивач вважає висновок відповідача про моніторинг процедури закупівлі №UA-2025-04-17-000506-a необґрунтованим та протиправним, а тому звернувся до суду з цим позовом про його скасування.
Відповідно до абз. 2 п. п. 2 п. 44 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до п. 43 цих особливостей.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 54 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» замовник має право за результатами звернень внести зміни до тендерної документації з продовженням строку для подання тендерних пропозицій, які розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначеної документації додатково до її попередньої редакції. При цьому, замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться.
Позивачем 17.04.2025 року та 22.04.2025 року внесені зміни до Тендерної документації по закупівлі UA-2025-04-17-000506-a. В електронній системі закупівель 17.04.2025 року та 22.04.2025 року оприлюднений документ «ПЕРЕЛІК ЗМІН до тендерної документації у відкритих торгах №UA-2025-04-17-000506-a «Капітальний ремонт підвального приміщення з облаштуванням найпростішого укриття Одеського дитячого будинку інтернату за адресою точна адреса: м. Одеса, вул. Макаренко, 20 (Коригування)» ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація», який містить інформацію про внесені Замовником зміни, а саме: - в п. 6 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» формулювання «Ціна тендерної пропозиції динамічна» замінено на «Ціна тендерної пропозиції тверда»; - в п. 8 Додатку 1 до тендерної документації також формулювання «Ціна тендерної пропозиції динамічна» замінено на «Ціна тендерної пропозиції тверда»; - в п. 3 Проекту договору (Додаток 4 до тендерної документації) також формулювання «Ціна даного Договору є динамічна» замінено на «Ціна даного Договору є тверда».
Таким чином, Замовником визначено, що тендерна пропозиція/договірна ціна учасника має бути твердою. Учасник ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» у складі тендерної пропозиції надав розрахунок ціни - Договірну ціну, яка є твердою. Таким чином, учасником ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» виконано вимоги тендерної документації та надана кошторисна документація відповідає вимогам Замовника.
Враховуючи зазначені обставини у замовника відсутні правові підстави для відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» згідно абз. 2 п. п. 2 п. 44 Особливостей (замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель в разі, якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації).
Суд погоджується з позивачем, що технічна помилка щодо не завантаження саме Додатку 1 до тендерної документації в новій редакції, додатково до інших документів, які було оприлюднені Замовником в електронній системі закупівель 22.05.2025 року, не може мати наслідком відхилення тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП». Згідно оприлюдненого 17.04.2025 року та 22.04.2025 року Переліку змін до тендерної документації Замовник оприлюднив нову редакцію пункту 8 Додатку 1 до тендерної документації, в якій чітко визначив вимогу щодо подання твердої договірної ціни учасником закупівлі. В електронній системі закупівель Замовником оприлюднені документи по закупівлі, які містять перелік вимог до учасників, в тому числі, щодо подання твердої договірної ціни учасником. Оскаржуваний висновок відповідача про наявність порушень здійснення процедури закупівлі носить суто формальний характер.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Однак висновок відповідача від 30.05.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-17-000506-а не відповідає вимогам обґрунтованості, винесений без урахування та аналізу усіх документів та інформації, що мають значення для прийняття такого рішення, непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване таке рішення, а зобов'язальна частина висновку є не конкретизованою, в висновку зазначено про усунення порушень шляхом припинення зобов'язань за договором, однак припинення зобов'язань можливо шляхом не виконання зобов'язань, взятих на себе стороною договору, шляхом розірвання договору, внесення змін щодо послуг, до яких має зауваження відповідач, тощо.
Верховний Суд, зокрема, у постановах від 11.06.2020 року в справі №160/6502/19, від 12.08.2020 року у справа №160/11304/19, від 21.01.2021 року у справі №400/4458/19, від 28.01.2021 року у справі №160/12925/19 висловлював правову позицію, що спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства. Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі Замовника для усунення порушень.
Отже, оскаржуваний висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-17-000506-a є протиправним та підлягає скасуванню судом.
Щодо порушення позивачем вимог п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» слід зазначити, що це порушення не має впливу на перебіг процедури закупівлі та на її результати, а зобов'язальна частина оскаржуваного висновку не стосується цих порушень.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 139 КАС України встановлює, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що в ході судового розгляду справи позивачем витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз не здійснювалось, сплачені суми судового збору позивачу як суб'єкту владних повноважень компенсації не підлягають.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської обласної державної адміністрації (пр. Шевченка, буд. 4, м. Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 41485381) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40477150), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО-СТИЛЬ ГРУП» (провул. Хуторський, 7, с. Нерубайське, Одеський район,Одеська область, 67661, код ЄДРПОУ 40345477) про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби від 30.05.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-17-000506-а - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби від 30.05.2025 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-04-17-000506-а.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА