Рішення від 19.05.2026 по справі 400/13054/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2026 р. № 400/13054/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі -відповідач 1) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі- відповідач 2) про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» відомостей про взяття ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) на військовий облік як військовозобов'язаного та внесення даних про порушення правил військового обліку;визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_3 АДРЕСА_5 ), що полягає у не внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) з військового обліку;визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), що полягає у не внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) з військового обліку.; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) внести відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) з військового обліку та вилучити/виправити недостовірний запис про порушення правил військового обліку.

Позов мотивований, тим, що відповідач протиправно поновив позивача на військовому обліку так як він комісією ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 в 2022 році був визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін до судового засідання та встановлено строк для подачі відзиву відповідачам.

У зв'язку з ігноруванням ухвали суду від 15.12.2025 року та не наданням відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 , суд повторно ухвалою від 01.04.2026 року зобов'язав відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_5 направити на адресу суду відзив на позовну заяву. Згідно з повідомленнями про вручення вказана ухвала була доставлена на відповідні адреси відповідачів, однак станом на час розгляду справи відповідачі не подали до суду свої заперечення щодо заявлених позовних вимог.

Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

20 грудня 2022 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі статті 64 «а» графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії від 20 грудня 2022 року № 710.

20 грудня 2022 року ОСОБА_1 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 , на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС», про що проставлено відмітку в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 .

Позивач після завантаження застосунку «Резерв+», виявив, що у сформованому військово-обліковому документі відсутня інформація щодо його виключення з військового обліку за результатами військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20 грудня 2022 року, не міститься жодної інформації щодо проходження позивачем відповідної ВЛК, оскільки в графі «Постанова ВЛК» зазначено прочерк «-», «Дата ВЛК» також прочерк «-», крім того, зазначена помилкова інформація про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 ( ОСОБА_2 ).

Згідно відомостей у сформованому в застосунку «Резерв+» військово- обліковому документі, ОСОБА_1 встановив, що перебуває у розшуку ТЦК та СП, причина розшуку - не прибули за повісткою до ТЦК та СП, дата початку розшуку - 13 липня 2025 року.

18 серпня 2025 року, адвокатом Ільїним Олександром Валерійовичем, засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» та на офіційну адресу електронної пошти направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву, за змістом якої просив внести актуальні відомості щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі довідки ВЛК від 20 грудня 2022 року № 710 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 .

Також 18 серпня 2025 року представник позивача направив адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 надати інформацію та копії документів, а саме:На підставі чого, коли, ким і за яких обставин внесено відомості щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів як про особу, що є військовозобов'язаною, попри наявність у його військово-обліковому документі відмітки про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку? В якому статусі клієнт перебував до відновлення його на військовому обліку та внесення відомостей до реєстру (на обліку, знятий з обліку та ін.).

Надати копію повістки, доказів її направлення та вручення клієнтові, на підставі якої до реєстру внесено інформацію про порушення військового обліку та його розшуку. 3. Чи складався відносно клієнта протокол про адміністративне правопорушення, чи повідомлявся він про розгляд адміністративної справи, чи виносилась відповідна постанова? Якщо так - надати відповідні копії з доказами направлення та вручення. Якщо ні - вказати підстави внесення відомостей про порушення правил військового обліку та розшук клієнта з посиланням на норми діючого законодавства.

01 вересня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено адвокатський запит щодо розгляду заяви представника ОСОБА_1 , адвоката Ільїна О.В., від 18 серпня 2025 року.

Представнику позивача надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 від 29 серпня 2025 року № 9/2178, за змістом якої відповідач повідомляє, що в зв'язку з тим, що ОСОБА_1 вчасно не оновив свої персональні дані, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», його було поновлено на військовому обліку. Для розгляду питання про виключення з військового обліку за станом здоров'я необхідно надати медичні документи, завірені міжрегіональною військово-лікарською комісією відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 «Про затвердження Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України». До зазначеної відповіді додано копію повістки № 4133822, згідно якої позивачу належить з'явитися 03 липня 2025 року о 09:00 годині для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

14 листопада 2025 року на офіційну адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено адвокатський запит, в якому представник позивача просив: повідомити на підставі якого конкретного розпорядчого (адміністративного) документа (наказу, розпорядження, рішення, протоколу тощо) поновлено ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та надати належним чином засвідчену копію вказаного документу.

15 листопада 2025 року на офіційні адреси електронних пошт та засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» на юридичні адресу 1 відділу ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ) направлено заяву з додатками ОСОБА_1 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку.

Також направлено адвокатський запит на юридичну адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 , згідно якого представник позивача просив повідомити: на підставі якого конкретного розпорядчого (адміністративного) документа (наказу, розпорядження, рішення, протоколу тощо) поновлено ОСОБА_1 на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та надати належним чином засвідчену копію вказаного документу; чи розглянута заява ОСОБА_1 , про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку від 15 листопада 2025 року; рішення, яке прийняте за наслідком розгляду вказаної заяви та надати його копію; або ж правові підстави та причини невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Разом із заявою направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_6 , в якому представник просив повідомити: чи розглянута заява ОСОБА_1 , про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку від 15 листопада 2025 року; рішення, яке прийняте за наслідком розгляду вказаної заяви та надати його копію; або ж правові підстави та причини невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів.

Позивач вважає, що він втратив статус військовозобов'язаного, у зв'язку з виключенням з військового обліку, відповідно, та не має обов'язку прибувати за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_10 . ОСОБА_1 не отримував повістку, а докази вручення такої повістки відповідачем не надано.

У зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Вирішуючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232), захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до абзацу першого пункту 81 Порядку № 1487, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 151 цього Порядку та підпункті 101 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 101 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Згідно з абзацами першим та другим пункту 15 Порядку № 1487, за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі органи реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до статті 1 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини 8 статті 5 Закону № 1951, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.

Тобто, вказаний Закон визначає та покладає певні права та обов'язки на відповідача, у тому числі щодо внесення актуальних відомостей про особу до Реєстру.

Електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу (частина перша статті 141 Закону № 1951).

"Резерв+" є мобільним застосунком для уточнення облікових даних та отримання обмеженої інформації з "Оберіг" (Реєстру).

Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки

України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Верховний Суд у постанові від 21 травня 2025року у справі № 280/2880/24 з аналізу положень Закону № 2232-ХІІ виснував, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Преамбулою Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-УШ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-УШ) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

За змістом статті 1 Закону № 1951-УШ Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-УІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Пунктами 1, 2 частини першої, частиною другою статті 9 Закону № 1951-УІІІ визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-УІІІ ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі за текстом - Порядок № 1487), для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання,зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За приписами пункту 20 Порядку № 1487 для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Слід зауважити, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це єдина інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, тому відповідачі, як уповноважені орган ведення Реєстру, не можуть уникати вчинення дій щодо внесення актуальних даних особи відповідно її облікових даних, зокрема і за заявою такої особи.

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Пунктом 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі за текстом - Порядок № 559), передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Як визначає пункт 1.2 глави 1 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року № 402 (далі за текстом - Положення № 402), 1.2. Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

За змістом пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 (у редакції станом на 20 грудня 2022 року) після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно (пункт 22.12 глави 22розділу IIПоложення № 402 (у редакції станом на 20 грудня 2022 року).

Наведені норми Положення про ВЛК не вимагають від позивача вчинення будь-яких додаткових дій для виключення з військового обліку, а єдиною і достатньою підставою для вчинення відповідачем дій по виключенню позивача з військового обліку, є постанова ВЛК.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).

Так, відповідно до положень частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно із частиною третьою статті 22 Закону № 3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560), який визначає, зокрема, механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів.

Згідно з пунктом 21 Порядку №560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Суд погоджується з тим, що позивач втратив статус військовозобов'язаного, у зв'язку з виключенням з військового обліку, відповідно, в розумінні положень Закону України 3543-ХІІ та не мав обов'язку прибувати за викликом до ТЦКта СП.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності й припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону та іншого нормативно- правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

«На підставі» означає, що орган державної влади повинен бути утвореним у порядку визначеному Конституцією і законами України та зобов'язаний діяти на виконання вимог закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

«У спосіб» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії та повинен обирати лише визначені законом засоби.

Позивача було виключено в 2022 році з військового обліку на підставі п.3 ч.6 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» та поставлено відмітку в тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного.

Суд вважає, що дії відповідача є протиправними, оскільки ані Законом № 2232, ані Порядком № 1487 не передбачено повторне взяття на військовий облік особи, яка була виключена з військового обліку у 2022 році в зв'язку з визнанням її непридатною до військової служби.

Крім того, суд врахував, що відповідачі не надали жодного доказу на підтвердження своїх правомірних дій та пояснення з приводу того, що саме ІНФОРМАЦІЯ_2 мав право поновити позивача на військовому обліку, при тому, що місце проживання позивача зареєстровано у м. Миколаїв.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позову.

Судові витрати (сплачена позивачем сума судового збору), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ,так як саме вказаним відповідачем було взято повторно на облік позивача та внесено запис про порушення правил військового обліку.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) задовольнити.

2.Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов 'язаних та резервістів і системи «Оберіг» відомостей про взяття ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) на військовий облік як військовозобов 'язаного та внесення даних про порушення правил військового обліку.

3.Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_3 АДРЕСА_5 ), що полягає у не внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) з військового обліку.

4. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код юридичної особи: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), що полягає у не внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 АДРЕСА_4 ) з військового обліку.

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) внести відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і системи «Оберіг» щодо виключення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ) з військового обліку та вилучити/виправити недостовірний запис про порушення правил військового обліку.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 968,96 грн.

7.Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.В. Величко