Рішення від 18.05.2026 по справі 380/4736/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 рокусправа № 380/4736/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24;

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 з суми грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025, по справі 380/22839/24;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми, виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025, по справі 380/22839/24;

-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_1 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України, із 20.08.2024 звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Стверджує, що на виконання рішень суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24, від 21.01.2025 у справі 380/22839/24 йому була виплачена індексація грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 (військова частина НОМЕР_1 ) у розмірі 32241,56грн. та ІНФОРМАЦІЯ_7 (військова частина НОМЕР_5 ) у розмірі 203867,72грн. також, ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснив виплату грошового забезпечення на суму 8301,57грн. Однак, згідно з розрахунків грошового забезпечення стало зрозуміло, що відповідачі здійснили виплату грошового забезпечення з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5%. Відтак, виплату грошового забезпечення відповідачі провели без рівноцінної компенсації втрат доходів при проведенні доплати грошового забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб, а також відповідачі протиправно оподаткували військовим збором нараховане грошове забезпечення військовослужбовця у розмірі 5 % від нарахованого доходу. Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просить позов задоволити повністю.

Ухвалою від 18.05.2026 відкрито провадження у справі за цим позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_1 ) проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що ним виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2025 та 17.12.2025 здійснило виплату індексації грошового забезпечення на суму 32 241,56 грн. Стосовно компенсації ПДФО з компенсації втрати частини доходів зазначив, що відповідно до Постанови КМУ від 15.01.2004 № 44 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу», щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби. Зокрема, відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України, передбачено компенсацію сум податку на доходи фізичних осіб, що утримуються лише з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями у зв'язку з виконанням ними обов'язків несення служби. Крім цього в пункті 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 визначено, що «грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб виплачується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які військовослужбовці набули під час проходження військової служби». Оскільки компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати не являється видом грошового забезпечення (відповідно до ПКМУ № 704 від 30.08.2017) і право на її отримання позивач набув не під час проходження військової служби, тому відшкодування утриманих з компенсації втрати частини доходів сум податку з доходів фізичних осіб не передбачено жодним нормативним документом. Таким чином позовні вимоги позивача щодо компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб з компенсації втрати частини доходів, виплаченої позивачу на виконання рішення від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24 - безпідставні. Просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Також, від відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що суми виплачені на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24 нараховані позивачу, який мав статус військовослужбовцю, проте зараз не перебуває в статусі військовослужбовця. При утриманні військового збору ІНФОРМАЦІЯ_7 , як податковим агентом, застосовано ставку військового збору в розмірі 5% відповідно до підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Оскільки донарахування виплат позивачу здійснено на підставі рішень судів, які вступили в силу після внесення змін до Податкового кодексу України тобто після 01.12.2024. Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 %. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ). Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ). Підпунктом 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ визначено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників збору, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, здійснюються в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за ставкою 5 відсотків, визначеною п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Враховуючи викладене, оскільки дохід у вигляді доплат, розрахований на підставі рішення суду, виплачується фізичній особі звільненому військовослужбовцю, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб, без урахування положень п. 168.5 ст. 168 ПКУ, і військовим збором на загальних підставах. Тобто, ставка військового збору становить 5 % об'єкта оподаткування, відповідно до визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Отже, позовні вимоги щодо повернення загальнодержавного обов'язкового платежу, який сплачується з доходів фізичних осіб, а саме військового збору не підлягають задоволенню.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд установив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , проходив військову службу в Державній прикордонній службі України, зокрема:

- з грудня 2015 року по грудень 2017 року включно - у НОМЕР_6 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_7 ) та з січня 2018 року по вересень 2020 року включно - у ІНФОРМАЦІЯ_9 (військова частина НОМЕР_5 );

- з жовтня 2020 року по 20.08.2024 включно - у ІНФОРМАЦІЯ_10 (військова частина НОМЕР_1 ).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) від 19.08.2024 №386-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення - з 20.08.2024.

На адвокатські запити представника позивача відповідачі надали документи, зі змісту яких слідує, що при звільненні позивача останньому нараховано ІНФОРМАЦІЯ_7 та виплачено Західним регіональним управління заборгованість по індексації грошового забезпечення за період служби з липня 2015 року по лютий 2018 року включно на загальну суму 11102,46 грн. Вказане підтверджується розрахунком нарахування індексації грошового забезпечення за період з липня 2015 року по вересень 2020 року, повідомленням про нараховані та виплачені суми при звільненні від 21.08.2024 року та архівною відомістю за 2024 рік.

Згідно з вищевказаного розрахунку, ІНФОРМАЦІЯ_3 за період з липня 2015 року по лютий 2018 року включно нараховано позивачу індексацію грошового забезпечення з урахуванням квітня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року включно із урахуванням базового місяця для нарахування індексації - січень 2008 року, а також не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по вересень 2020 року та з 01.01.2024 року по 20.08.2024 року - із урахуванням абзаців 3-6 п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24 залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2025 позовну заяву задоволено: зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (місяця підвищення доходу) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, виплату здійснити з урахуванням виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4439,21 грн в місяць за період з 01.03.2018 року по вересень 2020 року, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його доходу у березні 2018 року, відповідно до абзаців 3-6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4439,21 грн в місяць за період з 01.01.2024 року по 20.08.2024 року, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його доходу у березні 2018 року, відповідно до абзаців 3-6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.

Також, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №380/22839/24, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2025 адміністративний позов задовольнити повністю: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення виплаченої у липні 2016 року та червні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій», ураховуючи раніше виплачені суми.

17.12.2025 на виконання рішення суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24 ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснило виплату індексації грошового забезпечення на суму 32241,56грн, що підтверджується випискою по надходженню по картці/рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

27.02.2026 на виконання рішення суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснив виплату індексації грошового забезпечення на суму 203867,72 грн, що підтверджується випискою по надходженню по картці/рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

Крім того, 27.02.2026 на виконання рішення суду від 21.01.2025 у справі №380/22839/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) здійснив виплату грошового забезпечення на суму 8301,57 грн, що підтверджується випискою по надходженню по картці/рахунку АТ КБ «ПРИВАТБАНК».

У відповідь на адвокатський запит від 06.03.2026, ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ), листом від 09.03.2026 надано розрахунки про розмір нарахованих та виплачених сум індексації грошового забезпечення на суму 203867,72грн на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 по справі № 380/22714/24, згідно з розрахунків про розмір нарахованих та виплачених сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 зрозуміло, що відповідач здійснив виплату грошового забезпечення з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5% на суму10729,88грн.

У відповідь на адвокатський запит від 08.01.2026, ІНФОРМАЦІЯ_8 (військова частина НОМЕР_1 ), листом від 13.01.2026 надано розрахунки про розмір нарахованих та виплачених сум індексації грошового забезпечення на суму 32241,56грн на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 по справі №380/22714/24, згідно з розрахунками про розмір нарахованих та виплачених сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 зрозуміло, що відповідач здійснив виплату грошового забезпечення з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5% на суму1696.92грн.

Щодо виплати по справі 380/22839/24, ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) у відповідь на адвокатський запит від 06.03.2026 листом від 09.03.2026 надано розрахунки про розмір нарахованих та виплачених сум грошового забезпечення на суму 8301,57грн на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025, згідно з розрахунків про розмір нарахованих та виплачених сум грошового забезпечення ОСОБА_1 зрозуміло, що відповідач здійснив виплату грошового забезпечення з утриманням з нарахованої суми військового збору за ставкою 5% на суму 436,92грн.

Позивач вважає, що виплату грошового забезпечення відповідачі провели без рівноцінної компенсації втрат доходів при проведенні доплати грошового забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб, а також відповідачі протиправно оподаткували військовим збором нараховане грошове забезпечення військовослужбовця у розмірі 5 % від нарахованого доходу, тому за своїм захистом звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно зі ст. 1 Конвенції Міжнародної організації праці про захист заробітної плати №95 термін «заробітна плата» означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити, на підставі письмового або усного договору про наймання послуг, працівникові за працю, яку виконано, чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано, чи має бути надано.

Згідно п.п. 14.1.48 ст. 14 Податкового кодексу - заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Відповідно до частини першої статті 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України «Про оплату праці», яка складається з основної та додаткової заробітної плати, а також з інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язана із захистом Вітчизни. У зв'язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення військовослужбовця входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 293 Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115 (далі - Положення) особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпечення.

Згідно пункту 292 Положення визначено, що після надходження до органу Держприкордонслужби витягу з наказу начальника органу Держприкордонслужби вищого рівня або письмового повідомлення зазначеного органу про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу начальника органу Держприкордонслужби, в якому військовослужбовець проходить військову службу, про його звільнення військовослужбовець здає в установлені строки посаду, з ним проводиться розрахунок, військовослужбовець виключається із списків особового складу органу Держприкордонслужби і направляється на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за обраним місцем проживання.

Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ платниками збору є, зокрема особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 162.1.1. пункту 162.1 статті 162 Податкового кодексу України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 163.1.2 пункту 163.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з підпунктом 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Відповідно з підпунктом 1 підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ставка військового збору становить, зокрема для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - 5 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 4 цього підпункту.

Згідно із Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» № 4015-IX від 10.10.2024 збільшено ставку військового збору з 1,5% до 5% від оподатковуваного доходу фізичних осіб.

Між тим, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 4113 від 04.12.2024 уточнений перелік доходів військовослужбовців до яких застосовується ставка військового збору у розмірі 1,5 відсотка.

Відповідно до підпункту 4 підпункту 1.3 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України зазначена ставка військового збору застосовується до доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу) військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

Як зазначалося вище, на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24, від 21.01.2025 у справі 380/22839/24 відповідачі виплатили позивачу грошове забезпечення з утриманням з нарахованого доходу військового збору за ставкою 5%.

Однак, дохід позивача у вигляді грошового забезпечення військовослужбовця в силу положень Податкового кодексу України повинен бути оподаткованим за ставкою військового збору 1,5 %.

Отже, втрата позивачем статусу військовослужбовця на час виплати йому грошового забезпечення не звільняє відповідачів компенсувати позивачу суму військового збору, оскільки саме дії останніх призвели до виплати позивачу такого вже після звільнення з військової служби та як наслідок після втрати статусу військовослужбовця.

Аналогічного змісту позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.06.2020 у справі № 825/761/17.

А тому, дії відповідачів по утриманню з суми грошового забезпечення, виплачених на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24, від 21.01.2025 у справі 380/22839/24 військового збору за ставкою 5 % від нарахованого доходу є протиправними.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Оскільки позивач відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, такий ним не сплачувався, а отже, також не підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_5 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченого ОСОБА_1 з суми грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №380/22839/24.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми, виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 у справі №380/22839/24.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо утримання військового збору у розмірі 5 % з суми, виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 380/22714/24.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_1 ) повернути на користь ОСОБА_1 надлишково утриманий військовий збір, а саме 3,5% від суми виплаченої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №380/22714/24.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18.05.2026.

Суддя Лунь З.І.