Рішення від 19.05.2026 по справі 380/3066/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2026 рокусправа № 380/3066/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.10.2025 року №21/2229-219, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.10.2025 року №21/2229-219, виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року , з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Повідомив, що з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 йому перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 01.03.2018 року. В подальшому позивачу з 01.04.2019, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 перераховано пенсію на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за нормами станом на 05.03.2019 року.

Управлінням Служби безпеки України у Львівській області, на виконання рішення суду, підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі такої довідки. Вважає, що такі дії відповідача порушують його право на належне пенсійне забезпечення,

Ухвалою суду від 27.02.2026 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 06.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що перерахунки пенсій на виконання Постанови-103 проводяться відповідно до Закону-2262. На виконання Постанови-103 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

Вказує, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом -2262, після 05.03.2019 не приймалося. Позивач у позовній заяві просить здійснити перерахунок пенсії па підставі довідки від 13.10.2025 року №21/2229-219, яка видана на звернення позивача, а не відповідно до Порядку-45. Крім цього, довідка сама по собі не породжує право позивача на перерахунок пенсії, адже підставою перерахунку пенсії є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Після проведення останнього перерахунку пенсії позивача, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, тому підстави для перерахунку пенсії - відсутні. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 01.01.2015 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до матеріалів справи, позивачу у 2018 році проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018. Проте, такий перерахунок здійснено на підставі довідки, що містила лише три складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років).

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі №380/21887/24, Управлінням Служби безпеки України виготовлено довідку №21/2229-219 від 13.10.2025 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно вказаної довідки, посадовий оклад позивача становить 3170,00 грн., оклад за військовим званням «старший прапорщик» - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 1676,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (80%) - 4692,80 грн., преміювання (10%) - 317,00 грн.; всього - 10875,80 грн.

28.11.2025 представниця позивача звернулась до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії позивача на підставі оновленої довідки УСБУ № 21/2229-219 за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.

Листом від 30.12.2025 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача у зв'язку із відсутністю підстав, оскільки нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262,.після 05.03.2019 не приймалося. Відповідач також вказав, що з метою врегулювання на законодавчому рівні порядку подальшої виплати перерахованих з 01.01.2018 пенсій, 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до якої виплата пенсій у 2019 році, здійснена в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. З 01 січня 2020 виплата перерахованих пенсій проводиться згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018. Крім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі №380/21887/24 жодних зобов'язань на Головне управління ПФУ не покладено.

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Основного Закону визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право є фундаментальною гарантією держави, яка не може бути звужена чи обмежена підзаконними нормативно-правовими актами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі (у тому числі в органах Служби безпеки України), є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд наголошує, що Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) встановив нові, підвищені розміри грошового забезпечення, що згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ стало прямою та законною підставою для перерахунку пенсій, призначених до 01.01.2018.

Водночас, положення пунктів 1, 2 та 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) штучно обмежили склад грошового забезпечення для перерахунку лише трьома складовими (посадовим окладом, окладом за військовим званням та надбавкою за вислугу років), незаконно виключивши додаткові види забезпечення та премії. Крім того, пункт 2 Постанови № 103 встановив поетапну виплату суми підвищення пенсії (у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%).

Суд акцентує увагу на тому, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Крім цього, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 (набрало чинності 19.11.2019) визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам СБУ.

У постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду сформувала чіткий та обов'язковий до застосування правовий висновок. Суд зазначив, що з 05.03.2019 (дати набрання чинності рішенням у справі № 826/3858/18) виникли законні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Також, Верховний Суд наголосив на пріоритетності норм закону над підзаконними актами. Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Оскільки стаття 43 Закону № 2262-XII визначає вичерпний та широкий склад грошового забезпечення, будь-які спроби Уряду обмежити цей склад у Постанові № 103 є такими, що суперечать акту вищої юридичної сили.

Аналізуючи підстави для виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, суд робить висновок, що таке право виникло ретроспективно - саме з 01.03.2018. Вказана дата обумовлена набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, яка докорінно змінила систему та розміри грошового забезпечення військовослужбовців, запровадивши нові посадові оклади та оклади за військовими званнями.

Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2018, суд зазначає, що хоча Постанова № 103 і містила вказівку на перерахунок пенсій з 1 січня 2018 року, проте базовим нормативним актом, який фактично змінив (підвищив) грошове забезпечення військовослужбовців, є саме Постанова № 704. Останньою чітко визначено (з урахуванням змін, внесених Постановою КМУ № 103), що вона набирає чинності з 01 березня 2018 року.

Оскільки в період з 01.01.2018 по 28.02.2018 розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями діючих військовослужбовців залишалися незмінними (на рівні Постанови КМУ № 1294), законних підстав для перерахунку пенсії за новими складовими саме за ці два місяці немає. Відтак, позовні вимоги в частині періоду з 01.01.2018 до 01.03.2018 задоволенню не підлягають.

Щодо періоду з 01.04.2018 по 31.03.2019 суд зазначає, що у вказаний період грошове забезпечення позивача визначається за нормами Постанови № 704. Отож, сформована на підставі Постанови № 704 довідка є такою, що відображає розмір відповідного грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, починаючи з моменту набуття чинності Постановою № 704 (01.03.2018) по дату заявлену позивачем в адміністративному позові (31.03.2019).

Відтак, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки з 01.04.2018 до 31.03.2019, оскільки з 01.04.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2018 на підставі довідки УСБУ у Львівській області від 13.10.2025 №21/2229-219 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки УСБУ у Львівській області від 13.10.2025 №21/2229-219 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із виходячи із 100 % суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, то такі на думку суду задоволенню не підлягають як передчасні, оскільки відповідачем не проведено перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки, відповідно вказані права позивача при перерахунку пенсії відповідачем не порушувалися..

Відповідно до ч. 1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, суд зазначає, що судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову частково.

Зважаючи на часткове задоволення позову, суд, керуючись ст. 139 КАС України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 532,48 грн. пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2018 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.10.2025 №21/2229-219 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 13.10.2025 №21/2229-219 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 19.05.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович