про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
18 травня 2026 рокусправа № 380/9406/26 м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу до Міністерства юстиції України про скасування постанови,
Представництво Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Олени Кульчицької, 1, кв. 94, м. Львів, 79054; ЄДРПОУ 21720365) пред'явило позов до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001; ЄДРПОУ 00015622), у якому просить суд скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Борисюка Романа Анатолійовича від 28.07.2025 у виконавчому провадженні № ВП57684748 про закінчення виконавчого провадження.
14.05.2026 позивач подав заяву про залучення третьої особи.
Підставою позову є протиправність, на думку позивача, постанови про закінчення виконавчого провадження.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної юрисдикцій Львівського окружного адміністративного суду.
Позовна заява відповідає вимогам ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Під час вирішення питання про відкриття провадження у цій адміністративній справі підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження в справі не встановлено.
Враховуючи викладене, суддя виснувала про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Статтею 287 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Згідно з ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
За правилами ч. 4 ст. 287 КАС України така справа вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів ст. 12 КАС України суддя вважає необхідним розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей, встановлених ст. 268-272 КАС України.
Крім того суддею з'ясовано, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Волинської обласної державної адміністрації, яка є боржником у виконавчому провадженні №57684748.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.
Враховуючи те, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Волинської обласної державної адміністрації, а тому наявні підстави для залучення її до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Крім того, суддя звертає увагу сторін на те, що згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частинами 1, 9 ст. 79 КАС України унормовано, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
Керуючись ст. 12, 19, 26, 77, 79, 160, 161, 171, 248, 256, 287 КАС України, суддя
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Представництва Американського Об'єднання Комітетів для Євреїв Бувшого Радянського Союзу до Міністерства юстиції України про скасування постанови.
2. Справу розглядатиме суд у складі головуючої судді Андрусів Уляни Богданівни за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
3. Призначити судове засідання на 04 червня 2026 року року о 10:30год., яке відбудеться у приміщенні Львівського окружного адміністративного суду за адресою: м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2, 2-й поверх, зал судових засідань №1.
4. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Волинську обласну державну адміністрацію (місцезнаходження: Майдан Київський, буд. 9, м. Луцьк, Волинська обл, 43027; ЄДРПОУ 13366926).
5. Відповідачу встановити 5-денний строк для подання відзиву до суду з дня вручення ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, його копія з доданими документами повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи.
У разі неподання відзиву у зазначений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
6. Відповідачу надати суду у 5-денний строк з дня вручення цієї ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №57684748.
7. Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, надати письмові пояснення по суті позову у 5-денний строк з дня вручення цієї ухвали.
8. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи у порядку, визначеному ст. 268 КАС України.
9. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади в Україні за адресою https://court.gov.ua/fair/sud1370/.
10. Повідомити учасників справи про наявність у суді технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна