Ухвала від 18.05.2026 по справі 360/1040/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

18 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/1040/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Крекотень Володимира Олексійовича в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (місто Київ, проспект Повітряних сил України, 6) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов позов адвоката Крекотень Володимира Олексійовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідачі), з такими позовними вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022), що полягає у тому, що той не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про пройдену 06 квітня 2012 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 військово-лікарську комісію, а також відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я;

- зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про пройдений 06 квітня 2012 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 медичний огляд військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06 квітня 2012 року військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. З цієї підстави, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 було прийняте рішення про виключення позивача з військового обліку і внесений відповідний запис про виключення з військового обліку до військово-облікового документа позивача - військовий квиток серії НОМЕР_2 . Разом з тим, у березні 2026 року позивач дізнався про те, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не були внесені відомості про результати пройденого ним медичного огляду військово лікарською комісією, а також його виключення з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я. У зв'язку з цим, в порядку досудового врегулювання спору, позивач звернувся до відповідача, як до держателю, органу адміністрування та органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (частини 1, 5, 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), з письмовою заявою з вимогою внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів відомості про пройдений ним медичний огляд військово-лікарською комісією, а також про його виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - у зв'язку з непридатністю до військової служби. Відповідач проігнорував звернення позивача: порушення його прав не усунув, відповіді на його заяву не надав. Зазначені обставини порушують права та законні інтереси позивача. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у цій справі.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати відповідача подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:

- витяг (відомості) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- інформацію про перебування позивача на військовому обліку;

- усі наявні письмові та/або електронні відомості (документи, рішення/висновки військово-лікарської комісії, тощо), що стосуються проходження позивачем військово-лікарської комісії та визначення ступеня його придатності до військової служби;

- всі документи (відомості), що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчинення дій, з приводу яких подано позов.

Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяІ.В. Тихонов