19 травня 2026 року м. Київ справа №320/20870/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Парненко В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «НАУКОВО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕМП-3000» до Державного підприємства Міністерства оборони України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «НАУКОВО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕМП-3000» (далі - позивач) звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ» (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» (далі - третя особа), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» щодо визначення ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем спрощеної закупівлі по предмету закупівлі Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) (ДК 021:2015: 35810000-5:Індивідуальне обмундирування), номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2026-04-30-010802-a, яке оформлене протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від « 13» травня 2026 року.
В обґрунтування вимог позову позивачем зазначено, що останній не погоджується з оскаржуваним рішенням, оскільки воно суперечить чинному законодавству, а також порушує права та законні інтереси позивача. Так, учасником спрощеної закупівлі номер UA-2026-04-30-010802-a Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» у складі пропозиції подано файл «ГАРАНТІЯ 55385.pdf», в якому міститься електронна банківська гарантія №55385 від 07.05.2026 року, видана АТ «КБ «ГЛОБУС» для забезпечення його пропозиції. Відповідно до Форми забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 року № 2628, у тексті гарантії при описі умов (підстав) для виплати коштів та умов припинення зобов'язань має використовуватися термін «Принципал». Натомість, у наданій банківській гарантії № 55385 Гарант відступив від обов'язкової форми та вжив слово «Учасник» у підпунктах 1, 2 та 3 пункту 3, а також підпункті 3 пункту 4. На переконання позивача, затверджена уповноваженим органом - Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, форма і вимоги до забезпечення тендерної пропозиції є обов'язковими для їх дотримання, відхилення від якої не допускається. Використання терміну «Учасник» замість «Принципал» або їх одночасне вживання у юридично значимому документі та його пунктах (наприклад, підставах для стягнення) створює неоднозначність трактування зобов'язань Гаранта та, як наслідок потенційна можливість визнання такої гарантії недійсною або нікчемною, що не породжуватиме для Учасника закупівлі жодних зобов'язань чи підстав для його відповідальності.
Окрім цього, позивач зауважує, що відповідно до пункту 1 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі дане оголошення розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (зі змінами) та Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою КМУ «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 року № 1275 (зі змінами). Проте, у пункті 2 наданої гарантії зазначено: «Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», а посилання на Особливості проігнороване. Таким чином, внесення до пункту 2 гарантії посилання лише на Закон, при ігноруванні Особливостей, прямо суперечить умовам закупівлі, що згідно з пунктом 16 Оголошення та нормами чинного законодавства є безумовною підставою для відхилення такої пропозиції.
Також учасником спрощеної закупівлі номер UA-2026-04-30-010802-a - Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» у складі пропозиції подано файл « 4. Лист ЦУРМЗ.pdf», в якому міститься лист від Центрального управління розвитку матеріального забезпечення. Як вбачається із наданої в листі інформації, учасник не підтвердив Вид (колір) запропонованого виробу, що є обов'язковою технічною умовою до предмета закупівлі. Згідно інформації у ціновій пропозиції (файл « 1.Цінова пропозиція.pdf») виробником запропонованого товару є ТОВ «УКРТАК.ЮА», проте у документі від ЦУРМЗ відсутня інформація про виробника бронежилета модульного, а формулювання тексту «(ТОВ «УКРТАК.ЮА»)» не дає змоги однозначно ідентифікувати ТОВ «УКРТАК.ЮА» як виробника зазначеного модульного бронежилета.
Таким чином, позивач вважає, що пропозиція ТОВ «УКРТАК.ЮА» не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а тому відповідно до пункту 16 Оголошення підлягала відхиленню. Вказане зумовило звернення до суду з даним позовом з метою оскарження рішення відповідача щодо визначення ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем спрощеної закупівлі.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/20870/26 передана 18.05.2026 року о 10 год. 30 хв. до розгляду судді Парненко В.С.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених статей 268, 269, 282 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Призначено судове засідання на 19.05.2026 року о 12:00 год. (в приміщенні Київського окружного адміністративного суду, адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 а, 1-й під'їзд, 4-й поверх).
Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» (код ЄДРПОУ 44769530).
Запропоновано відповідачу у строк не пізніше 19.05.2026 року 9:30 год. подати до суду відзив на позовну заяву та усі наявні підтверджуючі документи, у тому числі документи, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Встановлено третій особі строк не пізніше 19.05.2026 року 9:30 год. для подання до суду пояснень щодо предмета спору з доказами, що підтверджують надіслання копії таких пояснень іншим учасникам справи.
Згідно з статтею 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283-1, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки до електронного кабінету, а за його відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.
Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2026 року учасники справи отримали в електронних кабінетах в підсистемі «Електронний суд», що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
У матеріалах справи наявні також довідки про доставку електронного листа, а саме документу в електронному вигляді «Ухвала про відкриття провадження (ст.282)» від 18.05.2026 року по справі № 320/20870/26 на електронні адреси учасників справи.
Згідно телефонограм від 18.05.2026 року секретарем судового засідання засобам телефонного зв'язку повідомлено о 14:05 год. 18.05.2026 року позивача та о 17:00 год. 18.05.2026 року відповідача про розгляд справи № 320/20870/26 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НАУКОВО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕМП-3000» до Державного підприємства Міністерства оборони України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» про визнання протиправним та скасування рішення, який призначено на 19.05.2026 року о 12:00 год.
Суд вважає учасників справи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідачем у строк, який встановлений судом, надано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з огляду на те, що позивачем не доведено та документально не підтверджено викладені у позові обставини. Зазначено, що відповідно до підпункту 2 пункту 4 Вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції визначених в Наказі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628 «Принципал» і є «Учасником» процедури закупівлі/спрощеної закупівлі. Використання в підпунктах 1, 2, 3 та 4 пункту 3 терміну «Учасник», не змінює правової природи зобов'язання та не створює неоднозначності. Вимога щодо надання забезпечення пропозиції виконана Учасником у повному обсязі. Надана банківська гарантія відповідає формі та вимогам, затвердженим наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 14.12.2020 № 2628. Зміна виду (кольору) зовнішнього шару не впливає на основні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі визначених в Оголошенні з урахуванням ТС A01XJ.29423-420:2025 (02), зокрема на комплектацію та склад предмета відповідно до підпункту 3.1.3 ТС A01XJ.29423-420:2025 (02), на типи жорстких бронеелементів відповідно до підпункту 3.1.4.4. ТС A01XJ.29423-420:2025 (02) та на вимоги до балістичної стійкості відповідно до підпункту 3.1.7 ТС A01XJ.29423-420:2025 (02).
Так, відповідач вказує, що відповідно до пункту 2 Додатку 1 до Оголошення Учасник повинен надати документи, що підтверджують відповідність пропозиції Учасника вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком № 3 до Оголошення, а саме: Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення (або іншим уповноваженим органом військового управління у разі, якщо розробником нормативно - технічної документації не є Міністерство оборони України) про те, що "Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5)" або “Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-8)" або "Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-11)" відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, а саме ТС А01XJ.29423-420:2025 (02) Бронежилет модульний. Учасник надає такий документ щодо товару кожного виробника зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення - форма "Цінова пропозиція". Примітка: 1. У разі якщо предмет закупівлі відповідно до НТД виготовляється в різних кольорах, дозволяється надання документу(-ів) передбаченого(-их) п.2 цього додатку, на один із кольорів передбачених відповідною НТД. На виконання даної вимоги Учасником ТОВ «УКРТАК.ЮА» у складі пропозиції надано лист Центрального управлінням розвитку матеріального забезпечення (файл - 4. Лист ЦУРМЗ.pdf), яким підтверджено виконання вимог п.2 Додатку № 3 до Оголошення та відповідність запропонованого товару ТС A01XJ.29423 420:2025 (02). Разом з тим підтвердження відповідності за кожним видом виробу (кольором) не вимагається умовами Оголошення. Замовник не вимагає окремого документу, лише, у зв'язку з зміною кольору зовнішнього шару, оскільки це не впливає на його конструктивні та функціональні особливості та не змінює суті виробу. Колір є лише візуальною характеристикою матеріалу і не впливає на форму, крій, технічні параметри чи технологію виготовлення, тому такі вимоги є надмірними та необґрунтованими й порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Зауважує, що жодними нормативно-правовим актом не встановлено обов'язку отримувати Учаснику окремий документ для кожного виду (кольору) товару, якщо такі відмінності не впливають на його технічні, якісні та експлуатаційні властивості. Таким чином, ТОВ «УКРТАК.ЮА» на виконання вимог до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком №3 до Оголошення UA-2026-04-30-010802-a, надало «Цінову пропозицію» за вих. №1 від 07.05.2026, у якій зазначено найменування предмета закупівлі: «Бронежилет модульний «UT-Defence» (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5)», а також визначено відповідність товару нормативно-технічній документації: «Згідно ТС А01XJ.29423-420:2025 (02).
У поясненнях третя особа вважає доводи та аргументи, якими позивач обґрунтовує предмет спору такими, що не відповідають фактичним обставинам, такими які ґрунтуються лише на припущення та власному баченні позивача, а відтак вимоги позовної заяви є безпідставними, необґрунтованими та такими, які не заслуговують на увагу. Банківська гарантія № 55385 від 07.05.2026 року оформлена у відповідності до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 (зі змінами) та Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції» з урахуванням вимог встановлених цим розділом (розділом 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі № UA-2026-04-30-010802-a). Інформація, яка вказана у пунктах 3 та 4 Банківської гарантії № 55385 від 07.05.2026 року включена до змісту Банківської гарантії на виконання вимог пункту 12 Оголошення. Оформлення банківської гарантії третьою особою (та іншими учасниками спрощеної закупівлі) відбувалося на виконання саме вимог статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі». А відтак, посилання у пункті 2 Банківської гарантії на те, що ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) - повністю відповідає вимогам Оголошення. Третя особа звертає увагу, що предметом закупівлі є Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5), вимога пункту 2 Додатку №3 до Оголошення містить вимогу щодо надання інформації не по предмету закупівлі, а допускається надання інформації щодо Бронежилету модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-8)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-11)», при цьому замовником акцентується увага щодо підтвердження відповідності Бронежилету модульного нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, а саме ТС А01XJ.29423-420:2025 (02) Бронежилет модульний. Окрім того, у вимогах пункту 2 Додатку №3 до Оголошення відсутні чіткі вказівки, що Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення має підтверджувати всі характеристики Бронежилету модульного або інші вимоги до оформлення документу, який саме має надати учасник, окрім того, що такий документ має підтвердити відповідність Бронежилету модульного саме нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, а саме ТС А01XJ.29423-420:2025 (02) Бронежилет модульний, що і було виконано третьою особою. Додатково ТОВ «УКРТАК.ЮА» звернулося до Центрального управління розвитку матеріального забезпечення щодо підтвердження Бронежилету модульного, модель UT-Defence Тип , Рівень П, вид 5, комплектність 1-11 (ТОВ "УКРТАК.ЮА»), зразок еталон № 4», що підтверджується листом вих. №2201/2026-2 від 22.01.2026 року. Вищезазначене також підтверджується інформацією, яка вказана відповідачем у електронній системі закупівель - на вимогу позивача від 14.05.2026 року про те, що був доведений лист (вхідний №9797 від 05.11.2025р.) від Центрального управлінням розвитку матеріального забезпечення з інформацією про те, що було проведено заходи щодо перезатвердження зразків-еталонів "Бронежилета модульного" відповідно до вимог оновленої технічної специфікації Міністерства оборони України ТС A01XJ.29423-420:2025 (02). У рамках зазначених заходів було перезатвердженно зразки-еталони, зокрема “Бронежилет модульний, модель UT-Defence Тип , Рівень П, вид 5, комплектність 1-11 (ТОВ "УКРТАК.ЮА»), зразок еталон № 4».
На переконання третьої особи зміна виду (кольору) зовнішнього шару не впливає на основні технічні та якісні характеристики предмета закупівлі визначених в Оголошенні з урахуванням ТС A01XJ.29423-420:2025 (02), зокрема на комплектацію та склад предмета відповідно до підпункту 3.1.3 ТС A01XJ.29423-420:2025 (02), на типи жорстких бронеелементів відповідно до підпункту 3.1.4.4. ТС A01XJ.29423-420:2025 (02) та на вимоги до балістичної стійкості відповідно до підпункту 3.1.7 ТС A01XJ.29423-420:2025 (02). Також, третя особа зазначає, що у складі пропозиції ТОВ «УКРТАК.ЮА» є лист - пояснення Вих. № 12 від 07.05.2026 про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» в особі директора повідомляє про те, що є виробником запропонованого товару, а саме: Бронежилет модульний «UT-Defence» (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5), а тому не надає документи, які підтверджують співпрацю із виробником.
До судового засідання призначеного на 19.05.2026 року о 12:00 год. до суду надійшла заява позивача про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Від відповідача надійшла заява про не заперечення щодо здійснення розгляду справи в порядку письмового провадження.
У судове засідання представник третьої особи не з'явився.
Згідно частини 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Враховуючи вказане судом ухвалено здійснювати розгляд даної справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.
30.04.2026 року відповідачем було опубліковано оголошення UA-2026-04-30-010802-a (далі - Оголошення) про проведення спрощеної/допорогової закупівлі (категорія: замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони). Предмет закупівлі - Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) (ДК 021:2015:35810000-5:Індивідуальне обмундирування). Код за Єдиним закупівельним словником - ДК 021:2015: 35810000-5 - Індивідуальне обмундирування. Кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг - 5500 комплектів.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (зі змінами) та Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою КМУ «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 року № 1275 (зі змінами).
В межах Оголошення ТОВ «УКРТАК.ЮА» та ТОВ «НВП «Темп-3000» були надані тендерні пропозиції.
У складі тендерної пропозиції ТОВ «УКРТАК.ЮА» було надано, зокрема, Гарантійний лист (Вих. № 3) від 07.05.2026 року про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» в особі директора Калініченко Артема Олексійовича гарантує відповідність запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно ДОДАТКУ № 3 до Оголошення. Лист Центрального управління розвитку матеріального забезпечення Міністерства оборони України № 220/61/2489 від 29.09.2025 року адресований ТОВ «УКРТАК.ЮА», згідно якого «Центральне управління розвитку матеріального забезпечення інформує, що відповідно до Вимог пункту 6.5.5 Військового стандарту ВСТ 01.301.001 - 2018 (02) "Речове забезпечення. Система розроблення предметів для речового забезпечення. Основні положення" проведено заходи щодо перезатвердження зразків-еталонів "Бронежилет модульний" відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02). У рамках зазначених заходів було перезатверджено зразок-еталон № 4 бронежилет модульний, модель UT-Defence Тип 2, Рівень П, комплектністю 1-8, (ТОВ "УКРТАК.ЮА»), а також додатково затверджені елементи 9-11, відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02), від 24.09.2025.».
Також ТОВ «УКРТАК.ЮА» надано Банківську гарантію № 55385 (вих. № 55385 від 07.05.2026 року), видану Акціонерним товариством «Комерційний банк «ГЛОБУС» (гарант), відповідно до якої повне найменування принципала: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА».
Згідно пункту 3 Банківської гарантії № 55385 за цією гарантією гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога). Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії. Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк). Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу. Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його пропозицією:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Згідно пункту 4 Банківської гарантії № 55385 строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: сплата бенефіціару суми гарантії; отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією; отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
2) укладення договору про закупівлю з Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання; 4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з Учасників, які подали пропозиції.
У пункті 2 наданої Банківської гарантії № 55385 зазначено, що «Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).».
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2026-04-30-010802-a від 11.05.2026 року відповідачем встановлено, що учасник ТОВ «УКРТАК.ЮА» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до протоколу визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від 13.05.2026 року вирішено визначити учасника ТОВ «УКРТАК.ЮА» переможцем закупівлі, прийняти та затвердити рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем та опублікувати повідомлення про намір укласти договір про закупівлю на веб-порталі Уповноваженого органу.
Опубліковано повідомлення про намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a з переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі ТОВ «УКРТАК.ЮА».
Позивач вважаючи, що прийняте відповідачем рішення, яке оформлено протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-30-010802-a від 13.05.2026 року, є протиправним, оскільки пропозиція ТОВ «УКРТАК.ЮА» не відповідала умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, звернувся 15.05.2026 року до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначає Закон України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 №808-ІХ (далі - Закон №808-ІХ).
Згідно пункту 13 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ забезпечення цінової пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником відбору перед державним замовником, що виникли у зв'язку з поданням цінової пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Згідно пункту 21 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі - здійснення державним замовником закупівель товарів, робіт і послуг, призначених для виконання державних програм у сферах національної безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.
Згідно пункту 30 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ технічна специфікація - документ, затверджений державним замовником, що встановлює вимоги до товарів, робіт і послуг оборонного призначення, які закуповуються, зокрема щодо їх якості, технічних характеристик, безпеки використання, розмірів, позначень, термінології, пакування та маркування, чи процесів та способів виробництва, а також вимоги щодо процедур оцінки відповідності.
Пунктом 30 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ визначено, що учасник відбору - суб'єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, фізична особа, які в установленому порядку надали цінову пропозицію для участі у відборі, оголошеному державним замовником.
Пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону №808-ІХ визначено, що цінова пропозиція - пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі у закупівлі на умовах, встановлених державним замовником.
Відповідно статті 16 Закону №808-ІХ придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких закупівель:
1) закрита закупівля:
переговори;
поетапні переговори;
2) торги з обмеженою участю;
3) спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель.
Спрощені торги із застосуванням електронної системи закупівель здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом I, статтею 23 розділу II і розділом III цього Закону.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.
Статтею 17 Закону №808-ІХ встановлені критерії оцінки пропозицій учасників закупівель, згідно яких державний замовник може додатково застосовувати такі критерії: 1) рівень експлуатаційних витрат; 2) проходження державних та інших випробувань державним замовником або факт прийняття державним замовником на озброєння; 3) наявність сертифікованої системи менеджменту якості (якщо це не є вимогою тендерної документації та якщо не встановлено відповідних кваліфікаційних критеріїв); 4) наявність сертифікатів відповідності вимогам стандартів НАТО (AQAP) за раніше виконаними учасником відбору протягом попереднього календарного року державними контрактами (договорами); 5) якість виконання раніше укладених аналогічних контрактів та договорів; 6) план якості; 7) коефіцієнт ефективності; 8) графік поставки (із зазначенням ризиків).
Згідно частини 3 статті 25 Закону №808-ІХ в оголошенні про проведення відбору обов'язково зазначаються, зокрема: найменування предмета закупівлі, код відповідно до державного класифікатора, що діє на день проведення закупівлі; технічні, якісні та кількісні характеристики і вимоги до предмета закупівлі з урахуванням вимог пункту 3 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі»; перелік критеріїв та методика оцінки цінової пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв; інша необхідна інформація залежно від предмета закупівлі.
Частиною 9 статті 25 Закону №808-ІХ визначено, що учасник відбору має право не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення строку подання цінових пропозицій звернутися через електронну систему закупівель до державного замовника за роз'ясненнями щодо технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі та/або щодо кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору, та/або з вимогою про усунення порушення під час проведення закупівлі.
Відповідно до статті 26 Закону №808-ІХ державний замовник відхиляє цінову пропозицію у разі, якщо учасник відбору не усунув недоліки у поданих ним документах протягом 24 годин з моменту його ознайомлення з такими недоліками в електронній системі закупівель; не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, визначеним державним замовником відповідно до статті 22 цього Закону; не надав забезпечення цінової пропозиції (якщо надання забезпечення вимагалося державним замовником в оголошенні про проведення відбору); протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі більше двох разів не підписав або відмовився від підписання договору про закупівлю (у тому числі через неукладення договору учасником) із державним замовником, який проводить таку спрощену закупівлю; не виконав умови (умов) договору щодо якості та/або строку поставки товарів, виконання робіт, надання послуг - більше одного разу.
Відповідно до приписів частини 1, 2 статті 30 Закону №808-ІХ особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.
Відповідно статті 3 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався згідно з Указами Президента від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025, від 14.07.2025 № 478/2025, від 20.10.2025 № 793/2025, від 12.01.2026 № 40/2026.
Відповідно до статті 30 Закону №808-ІХ, абзацу сьомого підпункту 1 пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 24.02.2023 року № 2958-IX «Про внесення змін до Закону України «Про оборонні закупівлі» щодо запровадження прозорості в оборонних закупівлях (крім відомостей про закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні», абзацу другого пункту 2-2 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (далі - Постанова №1275).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 року № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості).
Особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану (пункт 1).
Згідно з пунктом 4 Особливостей державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 8 Особливостей визначено, що державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, вибухової речовини військового призначення та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів (абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 279 від 02.03.2026 року):
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 (Офіційний вісник України, 2022 року, № 84, ст. 5176; 2023 року, № 51, ст. 2834);
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 року№ 822 (Офіційний вісник України, 2020 року, № 75, ст. 2407);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 року № 708, з урахуванням цих особливостей.
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону №808-ІХ та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922-VIII), в електронній системі закупівель.
Тому, враховуючи приписи статті 30 Закону №808-ІХ та Особливостей, процедура закупівлі, у межах якої було прийняте оскаржуване рішення, та яке є предметом даного позову, проводилася відповідно до статті 14 Закону №922-VIII.
Так, Закон №922-VIII визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно пункту 10 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником перед замовником, що виникли у зв'язку з поданням тендерної пропозиції/пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Відповідно пункту 24 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі.
Пунктом 32 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII визначено, що тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Частиною 9 статті 3 Закону №922-VIII встановлено, що особливості здійснення закупівель, визначених цим Законом, для гарантованого забезпечення потреб оборони (крім товарів, робіт і послуг, що підлягають закупівлі відповідно до угод у порядку, визначеному пунктом 6 частини п'ятої цієї статті) Міністерством оборони України та його розвідувальним органом, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Національною поліцією України, Державною прикордонною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони України та іншими військовими формуваннями та/або частинами в особливий період, у період проведення операції об'єднаних сил, антитерористичної операції, у період введення надзвичайного стану встановлюються окремим законом.
Статтею 14 Закону №922-VIII обумовлено умови здійснення спрощених закупівель.
Спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Частиною 2 статті 14 Закону №922-VIII унормовано, що спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників (частина 4 статті 14 Закону №922-VIII).
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
Приписами частини 20 статті 14 Закону №922-VIII визначено, що з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті Закону №922-VIII замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотків у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Судом встановлено, що пунктом 12 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі визначено розмір та умови надання забезпечення пропозицій Учасників, відповідно до яких забезпечення пропозиції - банківська гарантія надається Учасником у вигляді: електронного документу. Банківська гарантія оформляється відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 (зі змінами) та Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції» з урахуванням вимог встановлених цим розділом.
Пропозиція, що не супроводжується забезпеченням, відхиляється Замовником.
Забезпечення пропозиції не повертається у разі:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Забезпечення пропозиції повертається Учаснику в разі:
1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
2) укладення договору про закупівлю з Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання;
4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з Учасників, які подали пропозиції.
Пунктом 16 Оголошення визначено, що замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція Учасника не відповідає умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) Учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) Учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо Учасник протягом одного року до дати оприлюднення Оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю; 5) Учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Наявність у пропозиції Учасника формальних (несуттєвих) помилок не призведе до відхилення його пропозиції відповідно пункту 18 Оголошення.
Так, у складі пропозиції ТОВ «УКРТАК.ЮА» надано Банківську гарантію № 55385 (вих. № 55385 від 07.05.2026 року), видану Акціонерним товариством «Комерційний банк «ГЛОБУС» (гарант), відповідно до якої повне найменування принципала: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА».
Згідно пункту 3 Банківської гарантії № 55385 за цією гарантією гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 робочих днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога). Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії. Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк). Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу. Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його пропозицією:
1) відкликання пропозиції Учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Згідно пункту 4 Банківської гарантії № 55385 строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: сплата бенефіціару суми гарантії; отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією; отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
1) закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в тендерній документації/Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
2) укладення договору про закупівлю з Учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;
3) відкликання пропозиції до закінчення строку її подання; 4) закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з Учасників, які подали пропозиції.
У пункті 2 наданої Банківської гарантії № 55385 зазначено, що «Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення пропозиції учасника спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).».
На переконання позивача, невикористання у зазначених пунктах Банківської гарантії №55385 Гарантом слова «Принципал», а натомість «Учасник» або їх одночасне вживання у юридично значимому документі та його пунктах створює неоднозначність трактування зобов'язань Гаранта та, як наслідок потенційна можливість визнання такої гарантії недійсною або нікчемною, що не породжуватиме для Учасника закупівлі жодних зобов'язань чи підстав для його відповідальності. Окрім цього, посилання у пункті 2 Банківської гарантії № 55385 лише на Закон, при ігноруванні Особливостей, прямо суперечить умовам закупівлі, що згідно з пунктом 16 Оголошення та нормами чинного законодавства є безумовною підставою для відхилення такої пропозиції.
Суд зазначає, що постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 затверджено Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах (далі - Положення № 639), згідно підпункту 13 пункту 2 якого принципал (аплікант, наказодавець) - особа, зазначена в гарантії як така, яка має зобов'язання за базовими відносинами, що забезпечуються такою гарантією.
Відповідно підпункту 2 пункту 2 Положення № 639 базові відносини - відносини між принципалом та бенефіціаром, що виникають на підставі договору, інших правочинів, тендерної документації, законодавчих актів щодо зобов'язань принципала на користь бенефіціара, виконання яких забезпечує гарантія.
Тендерна документація - документація, що готується замовником тендера і використовується особами - учасниками тендера для підготовки та їх участі в тендері (підпункт 14 пункту 2 Положення № 639).
Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14.12.2020 року № 2628 Вимоги до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі - Вимоги № 2628) та Форму забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі - Форма № 2628).
Вимоги № 2628 визначають обов'язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - гарантія), банками, іншими фінансовими установами та страховими організаціями (далі - гарант).
Терміни, зазначені в цих Вимогах і формі забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції (далі - форма), затвердженій цим наказом, вживаються у значеннях, визначених Цивільним кодексом України, Законом України «Про публічні закупівлі», постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 639 «Про затвердження Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах» (у редакції постанови Правління Національного банку України від 25.01.2018 року № 5).
Відповідно до пункту 3 Вимоги № 2628 реквізити гарантії, визначені у формі, є обов'язковими для складання гарантії.
Пунктом 4 Вимог № 2628 визначено, що у реквізитах гарантії:
1) щодо повного найменування гаранта зазначається інформація: повне найменування гаранта, його ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; код банку (у разі наявності); адреса місцезнаходження; поштова адреса для листування; адреса електронної пошти гаранта, на яку отримуються документи; SWIFT-адреса гаранта (у разі, якщо гарантом є банк);
2) щодо повного найменування принципала, яким є учасник процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, зазначається інформація: повне найменування - для юридичної особи; прізвище, ім'я та по батькові (у разі наявності) - для фізичної особи; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для принципала юридичної особи - резидента; реєстраційний номер облікової картки платника податків - для принципала фізичної особи - резидента (у разі наявності); серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) або індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (у разі відсутності паспорта); адреса місцезнаходження;
3) щодо повного найменування бенефіціара, яким є замовник, зазначається інформація: повне найменування юридичної особи; ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; адреса місцезнаходження.
У Формі № 2628 визначено, що у пункті 1 гарантії зазначається, зокрема, «Повне найменування принципала …»;
« 2. Ця гарантія застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції учасника процедури закупівлі / спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон).».
Відповідно пункту 3 Форми № 2628 «Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його тендерною пропозицією / пропозицією:
відкликання тендерної пропозиції / пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції / пропозиції вважаються дійсними;
непідписання принципалом, який став переможцем тендеру / спрощеної закупівлі, договору про закупівлю;
ненадання принципалом, який став переможцем тендеру/спрощеної закупівлі, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі;
ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі), у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.».
Відповідно пункту 4 Форми № 2628 «Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:
сплата бенефіціару суми гарантії;
отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією;
отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:
закінчення строку дії тендерної пропозиції / пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) / спрощеної закупівлі;
відкликання принципалом тендерної пропозиції / пропозиції до закінчення строку її подання;
закінчення тендеру / спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції.».
Аналіз норм Закону №922-VIII, а також Положення № 639, Вимог № 2628 та Форми №2628 дає підстави для висновку, що учасник який надав у складі тендерної пропозиції належним чином оформлене тендерне забезпечення і є принципалом у контексті Банківської гарантії.
Використання у змісті Банківської гарантії терміну «Учасник» поряд/замість терміну «Принципал» не може жодним чином вказувати на невідповідність форми гарантії, оскільки термін «Учасник» не змінює контекст, не спотворює умови пункту і не порушує логічний зміст тексту, обидва варіанти передають однакову юридичну суть.
Аналогічних висновків дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд, які викладені у постанові від 17.02.2026 року по справі № 420/14369/25.
Окрім цього, Банківська гарантія № 55385 у пунктах на які посилається позивач відповідає пункту 12 Оголошення, яким визначено розмір та умови надання забезпечення пропозицій Учасників.
Суд також звертає увагу позивача, що пункт 2 Форми № 2628 не передбачає можливість/необхідність посилання окрім як на Закон України «Про публічні закупівлі» на інші нормативно-правові акти, у тому числі Особливості, а тому відсутність такого не може свідчити про наявність підстав для відхилення пропозиції.
Відповідно до пункту 4 Оголошення технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі наведено у Додатку № 3 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Так, згідно Додатку № 3 до Оголошення для підтвердження відповідності товару технічним, якісним та кількісним характеристики предмета закупівлі Учасник має завантажити наступні документи у складі пропозиції:
1. Гарантійний лист в довільній формі щодо відповідності запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком № 3 до Оголошення.
2. Документ(-и), виданий(-і) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення (або іншим уповноваженим органом військового управління у разі, якщо розробником нормативно - технічної документації не є Міністерство оборони України) про те, що «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-8)» або «Бронежилет модульний (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-11)» відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України, а саме ТС А01XJ.29423-420:2025 (02) Бронежилет модульний. Учасник надає такий документ щодо товару кожного виробника зазначеного в Додатку № 2 до Оголошення - форма «Цінова пропозиція».
Таким чином, на підтвердження відповідності запропонованого до постачання товару технічним, якісним та кількісним характеристик предмета закупівлі учасник у складі пропозиції повинен був завантажити Документ(-и), виданий(-1) Центральним управлінням розвитку матеріального забезпечення про те, що запропонований до постачання товар відповідає нормативно-технічній документації Міністерства оборони України.
Технічні специфікації А01XJ.29423-420:2025 (02), затверджені начальником Центрального управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України 15.07.2025 року та зареєстровані за № МО/000618/ТС/РЗ 15.07.2025 року, передбачають згідно таблиці 1 (Види предмета) підпункту 3.1.2. (Основні кольори предмета) пункту 3.1. (Технічні та якісні характеристики): Вид 1 - Olive green, Вид 2 - Coyote, Вид 3 - Black, Вид 4 - Blue, Вид 5 - ММ-14, Вид 6 - ММ-16Ф.
Так, у складі пропозиції третьою особою надано Гарантійний лист (Вих. № 3) від 07.05.2026 року та лист Центрального управління розвитку матеріального забезпечення Міністерства оборони України № 220/61/2489 від 29.09.2025 року адресований ТОВ «УКРТАК.ЮА», згідно якого «Центральне управління розвитку матеріального забезпечення інформує, що відповідно до Вимог пункту 6.5.5 Військового стандарту ВСТ 01.301.001 - 2018 (02) "Речове забезпечення. Система розроблення предметів для речового забезпечення. Основні положення" проведено заходи щодо перезатвердження зразків-еталонів "Бронежилет модульний" відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02). У рамках зазначених заходів було перезатверджено зразок-еталон № 4 бронежилет модульний, модель UT-Defence Тип 2, Рівень П, комплектністю 1-8, (ТОВ «УКРТАК.ЮА»), а також додатково затверджені елементи 9-11, відповідно до вимог технічної специфікації Міністерства оборони України TC A01XJ.29423-420:2025 (02), від 24.09.2025.».
Суд зазначає, що тендерна пропозиція третьої особи передбачає «Бронежилет модульний «UT-Defence» (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5), виробництва ТОВ «УКРТАК.ЮА», згідно TC A01XJ.29423-420:2025 (02) і така відповідає вимогам Оголошення щодо предмета закупівлі. У складі пропозиції було надано Лист-пояснення Вих. № 12 від 07.05.2026 про те, що ТОВ «УКРТАК.ЮА» є виробником запропонованого товару, а тому не надає документи, які підтверджують співпрацю із виробником.
У гарантійному листі (Вих. № 3) від 07.05.2026 року Учасник вказує про те, що ТОВ «УКРТАК.ЮА» в особі директора Калініченко Артема Олексійовича гарантує відповідність запропонованого товару вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно Додатку № 3 до Оголошення.
При цьому у примітці Додатку № 3 до Оголошення вказано, що у разі якщо предмет закупівлі відповідно до НТД виготовляється в різних кольорах, дозволяється надання документу(-ів) передбаченого(-их) пункту 2 цього додатку, на один із кольорів передбачених відповідною НТД.
Суд враховує також, що до відповідача було доведено лист (вх. №9797 від 05.11.2025 року) від Центрального управлінням розвитку матеріального забезпечення з інформацією про те, що було проведено заходи щодо перезатвердження зразків-еталонів «Бронежилета модульного» відповідно до вимог оновленої технічної специфікації Міністерства оборони України ТС A01XJ.29423-420:2025 (02).
У рамках зазначених заходів було перезатверджено, зокрема, наступні зразки-еталони:
- бронежилет модульний, модель "КОРСАР М3мп6" Тип 2, Рівень П, комплектністю 1-8 (ТОВ «ТЕМП 3000») та додатково затверджені елементи 9-11, зразок-еталон № 11;
- бронежилет модульний, модель UT-Defence Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-11 (ТОВ «УКРТАК.ЮА»), зразок-еталон № 4.
Таким чином, суд вважає безпідставними твердження позивача про те, що надані документи ТОВ «УКРТАК.ЮА» згідно Додатку № 3 до Оголошення не підтверджують те, що саме третя особа є виробником товару, і що такий товар не відповідає предмету закупівлі.
За наведених обставин у сукупності, суд дійшов висновку, що подані ТОВ «УКРТАК.ЮА» документи підтверджують належним чином відповідність запропонованого товару вимогам технічної специфікації (ТС) та вимогам Оголошення, а тому підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відсутні.
Суд наголошує, що усі інші доводи та міркування сторін, окрім зазначених у мотивувальній частині рішення, взяті судом до уваги, однак не спростовують висновків суду та не суперечать дійсним обставинам справи і положенням чинного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частини 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що задоволенню не піддягають.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
З огляду на відмову у задоволені позову розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НАУКОВО ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕМП-3000» до Державного підприємства Міністерства оборони України «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРТАК.ЮА» про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Парненко В.С.