18 травня 2026 року м. Київ справа №320/1180/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Служби безпеки України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті щомісячного грошового забезпечення позивачу за період з 18 серпня 2023 року по 12 серпня 2024 року, а також у невиплаті окремого виду грошового забезпечення - винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168, у розмірі 30 000 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу щомісячне грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка військовослужбовцям підрозділів "А" СБ України (р.3 гл.6), надбавка за особливості проходження служби (р. 3 гл. 2), преміювання), за період з 18 серпня 2023 року по 12 серпня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу окремий вид грошового забезпечення - винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168, у розмірі 30 000 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка військовослужбовцям підрозділів "А" СБ України (р.3 гл.6), надбавка за особливості проходження служби (р.3 гл.2)) позивачу за серпень 2023 року та окремого виду грошового забезпечення (преміювання) за вересень 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує протиправну бездіяльність відповідача щодо виплати йому грошового забезпечення за зазначений період та виплату окремих видів грошового забезпечення в меншому розмірі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Крім того суд зазначає, що згідно з частиною четвертою статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Службі безпеки України у період з 14.08.2002 до 12.08.2024, що підтверджується листом Служби безпеки України від 18.11.2024 № Ш-528/64.
Наказом Голови Служби безпеки України від 10.11.2022 № 1562-ОС/дск позивач був зарахований у розпорядження відповідно до підпунктом «б» пункту 48 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів) з 10.11.2022 до 09.02.2023 включно. Обіймав посаду начальника сектору.
Наказом Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронного органу Служби безпеки України від 09.02.2023 № 20-ВС/дск термін перебування у розпорядженні підполковника ОСОБА_1 було продовжено на період служби в умовах воєнного стану строком 102 календарних дні, до 22.05.2023 включно.
Наказом Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронного органу СБ України від 14 липня 2023 № 90-ВС/дск, термін перебування у розпорядженні продовжено ще на 87 календарних днів до 17 серпня 2023 року включно.
Наказом Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронного органу Служби безпеки України від 14.07.2023 № 90-ВС/дск, термін перебування позивача у розпорядженні продовжено ще на 87 календарних днів до 17.08.2023 включно.
Наказом Голови Служби безпеки України від 09.08.2024 № 1050-ОС/дск позивач був переведений у розпорядження командувача Національної гвардії України з виключенням зі списків особового складу з 12.08.2024. Вислуга років станом на 12.08.2024 складала: календарна - 21 рік 11 місяців 13 днів, пільгова - 13 років 11 місяців 29 днів, загальна - 35 років 11 місяців 12 днів.
Згідно листа Служби безпеки України від 18.11.2024 № Ш-528/64, наданого на адвокатський запит представника позивача, позивачу надано довідки про його грошове забезпечення отримане у період з 01.10.2019 до 17.08.2023 включно, яке виплачувалось йому Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, зокрема довідки:
- від 18.11.2024 № 21/2-3798 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача з період з 01.10.2019 по 31.12.2019;
- від 18.11.2024 № 21/2-3299 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача з період з 01.01.2020 по 31.12.2020;
- від 18.11.2024 № 21/2-32100 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача з період з 01.01.2021 по 31.12.2021;
- від 18.11.2024 № 21/2-32101 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача з період з 01.01.2022 по 31.12.2022;
- від 18.11.2024 № 21/2-32102 про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення позивача з період з 01.01.2023 по 17.08.2023;
Як вбачається з довідки від 18.11.2024 № 21/2-32102 позивачу з 18.08.2023 грошове забезпечення зазначеній особі не нараховувалося та не виплачувалося у зв'язку із закінченням терміну перебування у розпорядженні.
Також згідно вказаної довідки позивачу з квітня 2023 не виплачувалось такий вид грошового забезпечення як винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі 30 000 грн щомісячно.
Крім того, згідно вказаної довідки у серпні 2023 основних та додаткових видів грошового забезпечення позивачу виплачені в меншому розмірі, а у вересні 2023 взагалі не виплачено.
Не погоджуючись протиправними дії відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Службу безпеки України» від 25.03.1992 № 2229-XII (далі - Закон № 2229-XII) Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.
Згідно з статтею 27 Закону № 2229-XII держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами і свободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства.
Грошове забезпечення військовослужбовців та оплата праці працівників Служби безпеки України визначено статтею 30 Закону № 2229-XII, згідно якої форми та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України встановлюються законодавством і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Служби безпеки України якісним складом військовослужбовців, враховувати характер, умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Умови та оплата праці працівників Служби безпеки України визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України регламентується Положенням про проходження військової служби військовослужбовцями Служби Безпеки України, затверджене Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007 (далі - Положення № 1262/2007).
Відповідно до пункту 1 Положення № 1262/2007 це Положення визначає порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов'язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період.
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Службі безпеки України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Порядок проходження служби у військовому резерві Служби безпеки України визначається Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Служби безпеки України, яке затверджується Президентом України.
А згідно пункту 2 Положення № 1262/2007 до осіб офіцерського складу Служби безпеки України належать громадяни, які проходять кадрову військову службу або військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, яким присвоєно військові звання від молодшого лейтенанта і вище.
Підпунктом б пункту 48 цього Положення № 1262/2007 визначено, що зарахування військовослужбовців Служби безпеки України у розпорядження прямих начальників (командирів), а за рішенням Голови Служби безпеки України - у розпорядження його першого заступника чи заступника, начальника (командира) іншого функціонального підрозділу Центрального управління, органу, закладу, установи Служби безпеки України або штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України допускається у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (зміна організаційно-штатної побудови, передислокація, перерозподіл функціональних обов'язків та наявних сил у зв'язку зі зміною покладених завдань, здійснення планових та позапланових переміщень військовослужбовців по службі у зв'язку з проведенням загальної ротації кадрів, прийняття Головою Служби безпеки України управлінських рішень щодо переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової діяльності на окремих напрямах та підвищення її ефективності) - до 3 місяців.
Відповідно до абзаців 13 - 17 пункту 48 Положення № 1262/2007 військовослужбовці, зараховані в розпорядження, продовжують проходити військову службу та виконують обов'язки військової служби (завдання) у межах, визначених тією посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають. За ними зберігається матеріальне та грошове забезпечення всіх видів за посадами, що вони займали, якщо інше не передбачено законодавством.
Після закінчення строку перебування військовослужбовця у розпорядженні, а також у разі відсутності підстав для подальшого перебування в розпорядженні він призначається на посаду або звільняється з військової служби в установленому порядку.
Військовослужбовець, який після закінчення строку перебування у розпорядженні у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів не призначений на посаду через відсутність вакантних посад (рівної або нижчої не більш як на один ступінь) у Службі безпеки України або через ненадання військовослужбовцем згоди на призначення на іншу нижчу посаду, звільняється в установленому порядку з військової служби. Вакантні посади, на яких може бути використано військовослужбовця з дотриманням вимог, встановлених пунктом 43 цього Положення, визначаються начальником (керівником) підрозділу (органу, закладу, установи), у розпорядженні якого перебуває військовослужбовець.
Військовослужбовці Служби безпеки України звільняються з посад та зараховуються в розпорядження наказами по особовому складу начальників (командирів), які мають право призначення на ці посади, а військовослужбовці, призначення на посади та звільнення яких з посад належить до повноважень Президента України, зараховуються у розпорядження наказами Голови Служби безпеки України по особовому складу на підставі відповідного Указу Президента України про звільнення з посади.
Час перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустках, передбачених пунктом 53 цього Положення, час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення із перебуванням безпосередньо в районах антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпеченні їх здійснення із перебуванням безпосередньо в районах здійснення таких заходів, а також період служби в умовах воєнного стану із загальної тривалості періоду перебування у розпорядженні прямих начальників (командирів) виключається.
Також, слід зазначити, що порядок виплати грошового забезпечення та виплат компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України визначено Інструкцією про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовцям Служби безпеки України, затвердженою наказом Центрального управління Служби безпеки України від 10.04.2018 №515/ДСК, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.04.2018 за №512/31964 (далі - Інструкція №515/ДСК, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції №515/ДСК грошове забезпечення виплачується, зокрема, військовослужбовцям СБУ, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників (керівників) органів, підрозділів, закладів та установ СБУ.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу ІV Інструкції №515/ДСК за військовослужбовцями, зарахованими в розпорядження відповідних навчальних закладів або керівників (крім тих, що зараховані в розпорядження за підставами, передбаченими підпунктами «в», «д», «з» пункту 48 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 №1262 (далі Положення)), зберігається виплата грошового забезпечення всіх видів за посадами, які вони займали, протягом строків перебування у розпорядженні, передбачених пунктом 48 Положення, а у випадках, коли такі строки не визначені, - протягом шести місяців з дня зарахування в розпорядження.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №515/ДСК грошове забезпечення виплачується військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні відповідних командирів (начальників), а також які звільнені від посад без зарахування у розпорядження, у тому числі у зв'язку зі скороченням штатних посад (далі - звільнені від посад).
Згідно з пунктом 1.10 Інструкції №515/ДСК грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачене йому або виплачене в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 16 розділу І Інструкції №515/ДСК виплата грошового забезпечення військовослужбовцям за поточний місяць здійснюється щомісяця з 05 до 20 числа. Одноразові види грошового забезпечення виплачуються після виникнення права на їх отримання, одночасно з виплатою грошового забезпечення.
Відповідно до приписів частини другої статті 9 Закону Закон № 2011-XII додаткова винагорода, установлена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (далі - Постанова №168), входить до складу грошового забезпечення.
Отже, з положень наведених норм права слідує, що за військовослужбовцями, зарахованими у розпорядження відповідних навчальних закладів або керівників, зберігається виплата грошового забезпечення всіх видів за посадами, які вони займали, протягом усього строку їх перебування у розпорядженні.
Як вбачається з матеріалів справи позивач був зарахований у розпорядження наказом від 10.11.2022 і цей статус неодноразово продовжувався. Лише 12.08.2024 позивача було переведено в розпорядження командувача Національної гвардії України з виключенням зі списків особового складу.
Проте, незважаючи на формальне завершення строку дії розпорядження, воно фактично продовжувалося, так як статус позивача як військовослужбовця залишився незмінним, зокрема позивач не був звільнений з військової служби та не був призначений на посаду в установленому порядку.
Отже відсутність виплат грошового забезпечення у період із 18.08.2023 по 12.08.2024 слід оцінювати як протиправну бездіяльність уповноважених осіб, що суперечить статті 30 Закону № 2229-XII, п. 48 Положення № 1262 та п.п. 1.3 і 1.10 Інструкції № 515/ДСК, що гарантують збереження матеріального та грошового забезпечення військовослужбовців під час перебування в розпорядженні.
Аналіз встановлених обставин справи та наведених вище норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку, що у даному випадку позивач має право на стягнення в судовому порядку невиплаченого грошового забезпечення у період із 18.08.2023 по 12.08.2024.
Що стосується виплатити позивачу винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 у розмірі 30 000 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року, суд зазначає наступне.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168).
Як вже було зазначено вище та вбачається з довідки від 18.11.2024 № 21/2-32102 позивачу з квітня 2023 року не виплачувалось такий вид грошового забезпечення як винагорода відповідно до Постанови № 168 у розмірі 30 000 грн щомісячно.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (в редакції станом на квітень 2023 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
При цьому, відповідно до статей 10, 13 Закону України «Про Службу безпеки України», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», з метою врегулювання питання здійснення деяких виплат військовослужбовцям Служби безпеки України під час дії воєнного стану наказом Центрального управління Служби безпеки України від 31.01.2023 №37 затверджено Порядок здійснення деяких виплат військовослужбовцям Служби безпеки України під час дії воєнного стану (далі - Порядок №37, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 1 розділу II Порядку №37 військовослужбовцям, які на період дії воєнного стану здійснюють оперативно-службову діяльність щодо забезпечення державної безпеки, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів,- розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Так, за приписами пункту 6 розділу II Порядку №37 виплата додаткової винагороди не здійснюється військовослужбовцям, які:
- відмовились виконувати бойові накази (розпорядження),- за місяць, у якому вчинені такі дії (бездіяльність);
- вчинили військові адміністративні правопорушення, адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, - за місяць, у якому вони притягнуті до адміністративної відповідальності в порядку, встановленому законодавством;
- мають дисциплінарні стягнення, які не зняті або строк дії яких не закінчився відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, - за місяць, в якому накладено дисциплінарне стягнення наказом уповноваженого начальника;
- навмисно спричинили собі тілесні ушкодження чи іншу шкоду своєму здоров'ю,- за місяць, у якому здійснено ушкодження чи іншу шкоду своєму здоров'ю, а у разі лікування - за весь час відсутності на службі у зв'язку з лікуванням (що підтверджується документами закладу охорони здоров'я, матеріалами службового розслідування, кримінального провадження);
- добровільно здалися в полон, - за весь час перебування в полоні, що підтверджується матеріалами органу досудового розслідування;
- самовільно залишили місце служби, дезертирували, - за весь час відсутності на службі, що підтверджується матеріалами органу досудового розслідування;
- усунені від виконання службових обов'язків, відсторонені від виконання службових повноважень або відсторонені від посади, - за весь час такого усунення або відсторонення відповідно до ухвали слідчого судді, суду, наказу підрозділу Центрального управління СБУ (далі - ЦУ СБУ), штабу Антитерористичного центру при СБУ (далі - Штаб АТЦ), органу та закладу СБУ;
- перебувають під вартою чи домашнім арештом, - за весь час перебування під вартою чи домашнім арештом відповідно до ухвали слідчого судді, суду;
- відбувають покарання на гауптвахті та в дисциплінарних батальйонах, - за весь час відбування арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців згідно з вироком суду, що набрав законної сили;
- перебувають на навчанні за кордоном відповідно до Положення про умови матеріального забезпечення осіб, направлених за кордон на навчання та стажування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1996 року № 287 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року № 1795),- за весь час перебування на такому навчанні;
- перебувають у відпустках, - за час перебування у відпустках;
- звільнені від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою, перебувають на лікуванні у закладах охорони здоров'я або у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою (крім випадків, передбачених абзацом четвертим пункту 3 цього розділу), а також здійснюють догляд за хворими членами сім'ї, - за час відсутності на службі із зазначених причин;
- проходять військову службу (навчання) на посадах курсантів у вищих військових навчальних закладах та навчальних підрозділах СБУ закладів вищої освіти (окрім тих, які залучаються до безпосереднього виконання бойових завдань).
Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку про протиправність припинення відповідачем виплати позивачу винагороди відповідно до Постанови № 168 у розмірі 30 000 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року.
У зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір на загальну суму 1211,20 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1211,20 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Служби безпеки України, що полягає у невиплаті щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 18 серпня 2023 року по 12 серпня 2024 року, а також у невиплаті окремого виду грошового забезпечення - винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168, у розмірі 30 000 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року.
3. Зобов'язати Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33; РНОКПП 00034074) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячне грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка військовослужбовцям підрозділів "А" СБ України (р.3 гл.6), надбавка за особливості проходження служби (р. 3 гл. 2), преміювання), за період з 18 серпня 2023 року по 12 серпня 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Зобов'язати Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33; РНОКПП 00034074) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) окремий вид грошового забезпечення - винагороду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 у розмірі 30 000,00 грн щомісячно за період з квітня 2023 року по 12 серпня 2024 року.
5. Зобов'язати Службу безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33; РНОКПП 00034074) здійснити перерахунок основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка військовослужбовцям підрозділів "А" СБ України (р.3 гл.6), надбавка за особливості проходження служби (р.3 гл.2)) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за серпень 2023 року та окремого виду грошового забезпечення (преміювання) за вересень 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33; РНОКПП 00034074).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.