Ухвала від 18.05.2026 по справі 320/17872/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 травня 2026 року м. Київ № 320/17872/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1

до Командира військової частини НОМЕР_1

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчини дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Командира військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчини дії.

Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Згідно пункту 2 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

В порушення вказаних вимог в позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України та адреса електронної пошти відповідача. Також, позовна заява не містить даних реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або номеру і серії паспорту для фізичних осіб - громадян України позивача.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, у позовній заяві обов'язково зазначається зміст позовних вимог щодо кожного відповідача.

Водночас згідно з пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, дії чи бездіяльність якого оскаржуються.

Однак у поданій позовній заяві відповідачем визначено командира військової частини НОМЕР_1 , тобто посадову особу, тоді як позовні вимоги фактично адресовані військовій частині НОМЕР_1 як суб'єкту владних повноважень, зокрема щодо зобов'язання нарахувати та виплатити грошове забезпечення.

Таким чином, позовна заява містить суперечність між визначеним відповідачем та змістом позовних вимог, оскільки обов'язок, виконання якого вимагається позивачем, покладається на іншу особу, ніж та, що зазначена відповідачем.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 5 КАС України особа має право звернутися до адміністративного суду за захистом своїх прав від порушень саме з боку суб'єкта владних повноважень. У даному випадку позивачем не визначено належного суб'єкта владних повноважень, який здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення та має відповідати за спірними правовідносинами.

За таких обставин позовна заява подана з порушенням вимог статті 160 КАС України, оскільки не забезпечено відповідності між визначеним відповідачем та змістом позовних вимог, а також не конкретизовано належного відповідача, що унеможливлює належний розгляд справи та вирішення спору по суті.

У зв'язку з викладеним зазначені недоліки підлягають усуненню шляхом подання уточненої позовної заяви із належним визначенням відповідача та приведенням змісту позовних вимог у відповідність до вимог процесуального закону.

Пунктом 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставин.

Відповідно до частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Частиною четвертою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що позивач всупереч вимогам КАС України не долучила до позовної заяви докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема, звернення позивача із заявою про виплату грошового забезпечення зниклого безвісті ОСОБА_2 до відповідача, а також те, що їй було відмовлено.

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду копії усіх документів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Частиною другою статті 161 КАС України передбачено, що у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Згідно з частиною дев'ятою статті 44 КАС України, у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.

Вказані документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення.

Як встановлено судом, позовну заяву подано до суду в електронній формі шляхом надсилання на офіційну електронну адресу суду.

Відтак, позивачу в порядку усунення недоліків необхідно надати суду докази надіслання копії позовної заяви разом з доданими до неї матеріалами відповідачу.

Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» від 03.12.2025 № 4595-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року становить 3328,00 гривень.

Згідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За змістом частини третьої статті 4 Закону України №3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою вказаної статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Зі змісту позовних вимог слідує, що при зверненні до суду позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру. Відповідно, розмір судового збору у даній справі становить 1 064,96 грн.

Позивачем не надано до суду квитанції про сплату судового збору або документу, який підтверджує підстави звільнення її від сплати судового збору відповідно до Закону.

Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору за заявлену позовну вимогу за вимоги немайнового характеру у розмірі 1 064,96 грн, або надання доказів звільнення від сплати судового збору, якщо таке має місце.

Разом з тим, згідно частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

При цьому, обґрунтування підсудності даної справи позивачем в позовній заяві не вказано.

Згідно частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 2 статті 169 КАС України визначено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Наведені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи приписи статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачу часу для усунення зазначених недоліків.

Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Спецкомунтех» залишити без руху.

2. Встановити позивачеві десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

3. Роз'яснити позивачеві, що у разі неусунення ним у встановлений судом спосіб і строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовну заяву буде повернуто відповідно до вимог пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Колеснікова І.С.