Ухвала від 18.05.2026 по справі 200/6136/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду

18 травня 2026 року Справа №200/6136/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду, прийнятого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/6136/25 за позовом ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі:

- визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2019-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6188,89 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити за період з 9 лютого 2025 року по 28 лютого 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2016 року № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році», від 1 квітня 2020 року № 251 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (відповідно) та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2026 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року залишено без змін.

31 березня 2026 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 15 грудня 2025 року та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати до суду звіт про виконання вказаного судового рішення, а в разі неподання такого звіту - прийняти ухвалу, якою встановити новий строк подання звіту та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, так як станом на 21 березня 2026 року ГУ ПФУ в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року не виконано.

Ухвалою суду від 14 квітня 2026 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року та зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання зазначеного рішення.

8 травня 2026 року судом отримано від ГУ ПФУ в Донецькій області звіт про виконання рішення суду від 15 грудня 2025 року.

Згідно з ч. 1 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження […].

Частиною ч. 1 ст. 382-2 КАС України також встановлено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

У звіті ГУ ПФУ в Донецькій області виклало клопотання про його розгляд за участю представника Головного управління; разом із цим клопотання про розгляд звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи Головне управління не заявило.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 8 травня 2026 року в письмовому порядку.

У звіті ГУ ПФУ в Донецькій області від 8 травня 2026 року зазначено наступне.

Головним управлінням з 9 лютого 2025 року по 28 лютого 2025 року проведено перерахунок (індексацію) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796.

З 9 лютого 2025 року за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 13 143,36 грн (6188,89 * 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796), середній заробіток для обчислення - 26 757,78 грн (13 143,36 * 2.03584 - індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення після оптимізації).

З 1 березня 2025 року проведено перерахунок пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.4, 1.197, 1.0796 та 1.115.

З 1 березня 2025 року за результатами проведеного перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) склав 14 654,85 грн (6188,89 * 1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115), середній заробіток для обчислення - 29 834,93 грн (14 654,85 * 2,03584 - індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення після оптимізації).

Після перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії складає:

з 9 лютого 2025 року - 12 993,27 грн (до виконання рішення суду - 8 014,16 грн);

з 1 березня 2025 року - 14 454,91 грн (до виконання рішення суду - 8 903,21 грн);

з 1 січня 2026 року - 14 482,99 грн.

Щодо виконання рішення суду в частині виплати перерахованої (донарахованої) суми пенсії зазначено наступне.

Відповідно до ст.ст. 23, 24 та 116 Бюджетного кодексу України всі видатки на виплату пенсій здійснюються Головним управління відповідно до бюджету Пенсійного фонду України на поточний рік, Закону України про Державний бюджет на поточний рік та розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2026 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2026 року № 127, передбачено видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплати (фінансування) з урахуванням постанови № 821 на загальну суму 2,0 млрд грн.

Відповідно до Плану доходів і видатків ГУ ПФУ в Донецькій області на бюджетний 2026 рік будуть вчинені дії, спрямовані щодо погашення зобов'язання на виконання рішень суду.

Виділені бюджетні асигнування виплачуються територіальними органами у виділених обсягах та у відповідності до діючого Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 (надалі - Порядок № 821).

Також заначено, що після перерахунку за рішенням суду пенсія в новому розмірі станом на теперішній час виплачується наступним чином: щомісячна сума виплати - 9 974,29 грн (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) проводиться шляхом включення до основної відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на рахунок в АТ КБ «Приватбанк» (дата виплати - 21 число) та щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання рішення суду та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку - 4 508,70 грн (14 482,99 грн - 9 974,29 грн) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на рахунок в АТ КБ «Приватбанк» в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді.

Таким чином, Головним управлінням облікована сума в розмірі 83 703,01 грн, яка складається із: заборгованості з пенсії, призначеної на виконання рішення суду в сумі 74 685,61 грн за період з 9 лютого 2025 року по 31 березня 2026 року та щомісячної суми пенсії, призначеної на виконання рішення суду за період з 1 квітня 2026 року по 31 травня 2026 року в сумі 9 017,40 грн.

Борг по перерахунку за рішенням суду в сумі 83 703,01 грн обліковано в переліку одержувачів виплат, сформованому відповідно до Порядку № 821, та буде виплачений за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України за джерелами виплати відповідних сум, такі виплати здійснюються пропорційно виділеним бюджетним асигнуванням, але не більше суми, що обліковується в переліку одержувачів

З метою дотримання вимог діючого законодавства Головним управлінням на виконання судового рішення з метою прискорення розрахунків по боргових зобов'язаннях та виділення коштів на означені цілі було спрямовано до Пенсійного фонду України, як до розпорядника коштів вищого рівня, запити від 3 квітня 2026 року (вих. № 0500-0507-5/34347) та від 1 травня 2026 року (вих. № 0500-0505-5/47094).

Враховуючи наведене, ГУ ПФУ в Донецькій області стверджує, що здійснило всі можливі дії для фактичного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року у справі № 200/6136/25 в межах закріплених функціональних повноважень.

Просить прийняти звіт про виконання зазначеного судового рішення, звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від накладання штраф та завершити процедуру судового контролю.

До звіту додано:

• рішення (дата та час розрахунку: 10 березня 2026 року 11:16) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 9 лютого 2025 року, в якому наведено, що при його прийнятті пенсійним органом було враховано середньомісячний заробіток в розмірі 26757.78000; загальний розмір пенсії з 9 лютого 2025 року склав 12 993,27 грн;

• протокол розрахунку заробітку для обчислення пенсії, згідно із яким при розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн) на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796; за наслідком розрахунку показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії склав 26757.78000;

• рішення (дата та час розрахунку: 10 березня 2026 року 11:25) про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2025 року, в якому наведено, що при його прийнятті пенсійним органом було враховано середньомісячний заробіток в розмірі 29834.93000; загальний розмір пенсії з 1 березня 2025 року склав 14 454,91 грн, з 1 березня 2026 року (після індексації пенсії) загальний розмір пенсії склав 14 482,99 грн;

• протокол розрахунку заробітку для обчислення пенсії, згідно із яким при розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн) на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115; за наслідком розрахунку показник середньомісячного заробітку для обчислення пенсії склав 29834.93000;

• виписку з ІКІС ПФУ: ППВП, відповідно до якої виплата донарахованої ОСОБА_1 пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по справі № 200/6136/25 пенсії перебуває на обліку/контролі у Головному управлінні (загальна сума заборгованості, що перебуває на обліку/контролі станом на час подання позову - 83 703,01 грн);

• копія запиту до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 3 квітня 2026 року (вих. № 0500-0507-5/34347) про видалення коштів на виконання рішень судів, в тому числі на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по справі № 200/6136/25 (зазначена загальна сума заборгованості з пенсії станом на час звернення в розмірі 79 194,31 грн;

• копія запиту до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Фінансово-економічного департаменту Пенсійного фонду України від 1 травня 2026 року (вих. № 0500-0505-5/47094) про видалення коштів на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по справі № 200/6136/25 в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії станом на час подання запиту в загальній сумі 83 703,01 грн.

При розгляді звіту про виконання рішення суду та доданих до звіту матеріалів, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, а також ст. ст. 14 та 370 КАС України.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.

У Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене ст. 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (п. 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; п. 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; п.п. 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04). Обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Подібний підхід був застосований Верховним Судом в постановах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Зокрема, у постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, ст.ст. 2, 14, 370 КАС України та ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів.

Суд враховує зазначені висновки при розгляді звіту ГУ ПФУ в Донецькій області щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду від 15 грудня 2025 року пенсійний орган мав крім здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 здійснити також й виплату перерахованої суми пенсії (з урахуванням раніше сплаченої пенсії).

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по справі № 200/6136/25 Головним управлінням було донараховано пенсію ОСОБА_1 за період з 9 лютого 2025 року по 31 березня 2026 року (місяць виконання рішення суду після набрання ним законної сили) у загальній сумі 74 685,61 грн.

За поясненням ГУ ПФУ в Донецькій області нарахована заборгованість облікована управлінням та буде виплачена за окремими напрямами бюджету Пенсійного фонду України відповідно до Порядку № 821.

Згідно з наявними у справі матеріалами, ГУ ПФУ в Донецькій області зверталось із листами до Пенсійного фонду України із проханням виділити кошти на виплату ОСОБА_1 нарахованої заборгованості з пенсії у сумі 83 703,01 грн (заборгованість на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року по справі № 200/6136/25 та донарахована заборгованість за періоди після 31 березня 2026 року).

Враховуючи встановлені судом обставини, суд висновує, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/6136/25 ГУ ПФУ в Донецькій області в повному обсязі не виконано, зокрема ОСОБА_1 не сплачена нарахована на виконання зазначеного рішення заборгованість на загальну суму 74 685,61 грн.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту […].

Відповідно до ч. 2 ст. 282-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення (1), або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (2). Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог ч. 2 та/або 3 ст. 382-2 цього Кодексу (3).

Приписи ч. 2 ст. 382-2 КАС України містять вимоги до оформлення звіту (дотримання вимог до його змісту), а приписи ч. 3 зазначеної статті - вимоги щодо доданих до звіту документів.

Як вбачається з наданого суду звіту та доданих до нього документів вимоги ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України ГУ ПФУ в Донецькій області виконані.

Зі змісту звіту також вбачається, що в ньому наведені обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, та заходи, які вживаються Головним управлінням для його виконання, на підтвердження здійснення заходів пенсійним органом суду надано підтвердні докази.

Отже, у суду відсутні підстави для не прийняття звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 8 травня 2026 року у зв'язку із його невідповідністю вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України чи у зв'язку із не наведенням обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання рішення суду.

При вирішенні питання щодо наявності/відсутності підстав для відмови у прийнятті звіту у зв'язку із тим, що заходи, які вживаються ГУ ПФУ в Донецькій області для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, - суд виходить з того, що відповідно до наданих суду ГУ ПФУ в Донецькій області документів, останнім вживаються заходи для виконання судового рішення у тій мірі та обсязі, які надані чинним законодавством.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/6136/25 ГУ ПФУ в Донецькій області в повному обсязі не виконано, так як ОСОБА_1 не сплачена нарахована на виконання зазначеного рішення суду заборгованості по пенсійним виплатам у загальній сумі 74 685,61 грн, але не виконання рішення суду у цій частині мало місце не з вини пенсійного органу - таке не виконання обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб Головного управління.

Таким чином, підстави для відмови у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Донецькій області, передбачені ч. 2 ст. 282-3 КАС України, у суду відсутні.

Інші підстави для відмови у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Донецькій області від 8 травня 2026 року КАС України не передбачені.

Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне прийняти звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 8 травня 2026 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року.

У зв'язку із висновком суду про необхідність прийняття звіту, підстави для накладення на керівника ГУ ПФУ в Донецькій області штрафу відсутні.

Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне встановити ГУ ПФУ в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 15 грудня 2026 року - протягом трьох місяців після отримання даної ухвали.

Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX, який набув чинності 19 грудня 2024 року, частину 3 ст. 378 КАС України («Відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення») доповнено абзацом другим такого змісту:

«Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат».

Отже, ОСОБА_1 має право звернутись до суду із заявою про встановлення чи зміну способу або порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року у зв'язку із його невиконанням протягом більш ніж два місяця з дня набрання законної сили.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 370, 378, 382 - 382-3, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 8 травня 2026 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року в адміністративній справі № 200/6136/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року в адміністративній справі № 200/6136/25 - три місяці з дня отримання цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна