вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
12.05.2026 Справа № 904/6988/25
За позовом: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія «Укренерго», м. Київ
До: Товариства з обмеженої відповідальності «ДТЕК Висковольтні мережі», м. Дніпро
Про: стягнення 41 079 155,14грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
секретар судового засідання Вязовська К.В.
Від позивача: Сосунов Є.В. ( адвокат) ;
Від відповідача: Гребенар О.В. ( адвокат )
ПрАТ «НЕК «Укренерго» (позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ТОВ «ДТЕК Висковольтні мережі» (відповідач) про стягнення 41 079 155,14грн. (в т.ч.: 40 616 254,08грн. - основний борг , 185 407,41грн. - 3% річних та 277 493,65 грн. - інфляційних втрат). Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань щодо оплати послуг за договором про врегулювання небалансів передачі електричної енергії №0535-01041 від 15.05.19р. за період лютий, липень, серпень 2025р. ( з урахуванням актів коригування ).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 15.12.25р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст. 162 ГПК України та надано позивачу строк для усунення недоліків. Ухвалою суду від 29.12.25р. було відкрито провадження у справі №904/6988/25, справу призначено до розгляду за правилами загального провадження у підготовчому засіданні на 15.01.26р.
ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» (відповідач) проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи, що не згодний з відомостями , викладеними позивачем в актах коригуваннями за лютий, липень та серпень 2025р. , оскільки в обсяги, зазначені в цих актах коригуваннях , безпідставно включені обсяги споживання електроенергії КП «Компанія «Вода Донбасу» ( як споживача постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго») та обсяги споживання електричної енергії споживачами ДПЗД «Укрінтеренерго» , які не можуть бути покладені на відповідача , оскільки ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» не є для них стороною, відповідальною за баланс.
На підтвердження своїх заперечень відповідач також посилається на обставини , встановлені рішенням господарського суду м. Києва від 11.02.25 р. у справі № 910/6820/24 за позовом КП «Компанія «Вода Донбасу» до НЕК «Укренерго» про спонукання вчинити певні дії . У цьому рішенні суд окрім іншого, прийшов до висновку про те , що: «… у 2019 році позивач набув статусу «Дефолтний» лише як виробник електричної енергії саме за точкам обліку Краснооскільської гідроелектростанції, а не як електропостачальник для власних потреб; присвоєння статусу «Преддефолтного» та «Дефолтного» в березні 2023 р. відбулось із порушенням норм Правил ринку електричної енергії; дії відповідача щодо видалення позивача, як електропостачальника з платформи MMS є безпідставним, незаконним та не передбаченим чинним законодавством. …». Цим рішенням позов КП «Компанія «Вода Донбассу» задоволений частково, вирішено: зобов'язати ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» повернути КП «Компанія «Вода Донбассу» в систему управління ринком «MARKET MANAGEMENT SYSTEM» з 13.03.23р. як електропостачальника за власними точками споживання; зобов'язати ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» надати доступ АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком «MARKET MANAGEMENT SYSTEM» за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 14.03.23р. по 30.09.24р. та відобразити спожиті КП «Компанія «Вода Донбасу» обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж КП «Компанія «Вода Донбасу» електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.19р. Зобов'язати ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» включити до облікових даних в системі управління ринком «MARKET MANAGEMENT SYSTEM» обсяги електричної енергії на балансуючу групу КП «Компанія «Вода Донбасу» , що спожиті за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 14.03.23р. по 30.09.24р. обсяги електричної енергії спожиті через мережі операторів систему розподілу: АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» в обсязі 63 630 538 кВт*г, як сертифіковані дані купівлі-продажу КП «Компанія «Вода Донбассу» електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.19р. Це рішення набрало чинності в установленому законом порядку.
Відповідач зазначає, що хоча і вищевказане рішення суду не охоплює періодів, які заявлені у позові у цій справі , але ці періоди є наступними після періодів, які досліджувалися у справі № 910/6820/24. Тобто позивач жодним чином не врахував висновки суду в рішенні , яке набрало законної сили, та продовжує і надалі порушувати чинне законодавство, відносячи обсяги споживання електроенергії споживачем КП «Компанія «Вода Донбасу» на ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі», хоча товариство не є для цих обсягів стороною, відповідальною за баланс. Виходячи з вищенаведеного, відповідач наполягає на тому , що переведення споживача КП «Компанія «Вода Донбасу» з 14.03.23р. до категорії постачальника «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» було здійснено виключно відповідно до норм чинного законодавства (Наказу №148 та розділу VI ПРРЕЕ), а НЕК «Укренерго» не має права керувати зміною електропостачальника на роздрібному ринку електричної енергії у зв'язку із відсутністю повноважень. Наводить відповідач ще й деякі інші заперечення стосовно обґрунтованості позовних вимог .
ПрАТ «НЕК «Укренерго» (позивач) у відповіді на відзив заперечує проти обставин , на які в обґрунтування незгоди з позовними вимогами посилається відповідач , та вказує що відповідачем не надано документально доведених порушень з боку позивача норм закону в частині ведення комерційного обліку спожитої електричної енергії .
Зазначає , що відповідно до підпункту 6 пункту 2.3.1 глави 2.3 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії ( затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.18р. № 311 ) передбачено, що ППКО зобов'язані: формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППКО електронні документи з даними комерційного обліку згідно з Кодексом, Правилами ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.18р. №308 та Правилами роздрібного ринку.
Згідно із підпунктом 10 та підпунктом 67 пункту 1.2.1 глави 1.2 розділу І цього Кодексу: валідація даних комерційного обліку (валідація даних) - процедура підтвердження постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії придатності даних комерційного обліку для подальшої їх обробки АКО; сертифікація даних комерційного обліку (сертифікація даних) - процедура перевірки валідованих даних комерційного обліку, що виконується АКО.
Згідно із підпунктом 6 пункту 9.2.1 глави 9.2 розділу ІХ Кодексу при передачі даних комерційного обліку електричної енергії має бути забезпечено заборону на передачу даних комерційного обліку, які не пройшли валідацію/сертифікацію. Згідно із підпунктами 9.6.1., 9.6.2 глави 9.6 розділу ІХ Кодексу перевірка даних здійснюється відповідними ППКО на етапах збору результатів вимірювання, формування первинних даних комерційного обліку, формування валідованих даних комерційного обліку.
Відповідно до вимог п. 10 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин до 28.08.23р.) до запуску електронної платформи Датахаб (централізована платформа обміну інформацією з єдиною базою даних точок комерційного обліку та історією електропостачання) адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.
За результатами цих перевірок ППКО (у ролі ОДКО) формує валідовані дані комерційного обліку та передає їх АКО та заінтересованим сторонам. Згідно з пунктом 9.9.4 глави 9.6 розділу ІХ Кодексу, якщо сформовані дані не проходять валідацію, то вони не вносяться до бази даних комерційного обліку електричної енергії та не передаються АКО.
Відповідно до п. 5.16.1. розрахунковим періодом для розрахунків за небаланс електричної енергії СВБ є одна година. Розділом 5.28. Правил ринку встановлена процедура щоденних розрахунків , так згідно до п. 5.28.1. щоденні звіти про розрахунки та остаточні щомісячні звіти про розрахунки надаються через систему управління ринком кожному ППБ та СВБ і включають детальну інформацію щодо індивідуального зарахування і списання коштів ППБ та СВБ. Форма і зміст початкових та остаточних звітів про розрахунки описані в цьому розділі.
На переконання позивача , відповідачем не дотримано наступних вимог ККО щодо порядку оскарження об'ємів електричної енергії , які на думку сторони підлягають корегуванню . Так , відповідно до п. 10.2.1. АКО розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди.
Розгляд такої суперечки може бути ініційовано будь-якою зі сторін шляхом відповідного звернення до АКО. У зверненні можуть також міститись вимоги щодо улаштування ЗКО та вузлів обліку, перегляду або виправлення будь-якого результату та значення даних комерційного обліку електричної енергії, проведення повторних обчислень і, за умови виявлення помилок, проведення заміни відповідних даних комерційного обліку електричної енергії ( п.10.2.2.)
Згідно з п.10.2.3. звернення щодо суперечки, яка виникає у зв'язку з виконанням цього Кодексу або нормативних документів, що розроблені АКО, розглядається і вирішується АКО у строк не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, що не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не більше 15 днів від дня їх отримання.
Відповідно до п.10.2.4. якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, АКО встановлює необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється стороні, яка подала звернення. Водночас загальний термін вирішення суперечки не може перевищувати 45 днів. Пунктом 10.2.5. встановлено , що на обґрунтовану письмову вимогу сторони термін розгляду звернення щодо суперечки, зазначений у пункті 10.2.4 цієї глави, може бути скорочено.
Відповідно до п.10.2.6. АКО має право вимагати від сторін суперечки та відповідних ППКО надання у визначені АКО строки, але не менше 10 робочих днів, копій документів пояснень та іншої інформації, пов'язаної із суперечкою.
10.2.7. Звернення щодо результатів вимірювання та значень основних даних, а також валідованих, агрегованих та сертифікованих даних комерційного обліку або їх відсутності та/або процедур, які використовувалися при формуванні цих даних, можуть подаватись з дня, коли учасники ринку отримали або мали отримати ці дані.
Згідно з п.10.2.8. АКО після отримання відповідного звернення повинен встановити ознаку «оціночні дані» для всіх спірних даних. Водночас прийняття до розгляду суперечки не зупиняє використання спірних даних у розрахунках на ринку до вирішення суперечки по суті.
10.2.9. До вирішення суперечки, що стосується результатів вимірювання або даних комерційного обліку, АКО використовує для проведення розрахунків між учасниками ринку оціночні дані комерційного обліку.
10.2.10. У разі отримання ВТКО вимоги АКО щодо розгляду суперечки стосовно улаштування та функціонування вузла обліку ВТКО із залученням ППКО (у ролі ОЗКО) (за необхідності) повинна провести перевірку вузла обліку та повідомити АКО про її результати протягом 10 робочих днів від дня отримання відповідної вимоги.
Відповівдно до вимог п.10.2.11. у разі отримання ППКО (у ролі ОДКО) вимоги АКО щодо перевірки результатів вимірювання в точці вимірювання, валідованих даних та/або процедур, що використовувалися при формуванні валідованих даних комерційного обліку, ППКО (у ролі ОДКО) повинен провести зазначену перевірку та повідомити АКО про її результати протягом 10 робочих днів від дня отримання відповідної вимоги.
10.2.12. У разі необхідності проведення перевірки або експертизи ЗВТ та обладнання вузла обліку в ТКО ППКО (у ролі ОДКО) повідомляє про це АКО. У цьому випадку строк розгляду суперечки може бути продовжено АКО, але не більше строку вирішення суперечки, визначеного цим Кодексом. 10.2.13. У процесі вирішення суперечки ППКО (у ролі ОДКО) за необхідності може залучати представників заінтересованих учасників ринку, ППКО та інші кваліфіковані сторони (виробників, розробників обладнання тощо).
Згідно з п.10.2.14. за результатами перевірки ППКО (у ролі ОДКО) надає висновки АКО щодо необхідності залишити незмінними або замінити спірні дані комерційного обліку та у разі відсутності даних або необхідності їх заміни надає висновки щодо причин, які призвели до цього.
Відповідно до п.10.2.15. ППКО (у ролі ОДКО) аналізує підстави, що викликали суперечку, іінформує АКО про результати аналізу.
10.2.16. Якщо після проведення перевірки ППКО (у ролі ОДКО) приходить до висновку щодо необхідності певного втручання в роботу вузла обліку, зокрема перепрограмування, позачергової повірки або заміни ЗВТ та/або іншого обладнання вузла обліку, він інформує про це ВТКО. ВТКО виконує необхідні роботи, зокрема подальші перевірки, протягом наступних 20 робочих днів з дня отримання інформації від ППКО (у ролі ОДКО).
10.2.17. Після проведення перевірки ППКО (у ролі ОДКО) надає АКО звіт, який повинен містити:
1) визначення ТКО, щодо якої складено звіт про перевірку;
2) дату і час початку процедури перевірки звернення щодо суперечки;
3) короткий опис суперечки;
4) результат виконання ППКО (у ролі ОДКО) вимоги АКО щодо суперечки та вжиті ним заходи;
5) копії матеріалів з результатами розгляду суперечки;
6) у разі визнання даних «недійсними» - період (дату та час), протягом якого дані комерційного обліку визнані «недійсними», або, у разі проведення подальших робіт з відновлення нормальної роботи вузла обліку, повідомлення АКО в подальшому, з якої дати дані з вузла обліку вважати дійсними.
Згідно з п. 10.2.18. після отримання від ППКО (у ролі ОДКО) звіту про перевірку інформації щодо суперечки АКО протягом п'яти робочих днів проводить аналіз отриманих даних щодо суперечки та готує рішення.
10.2.19. У разі незгоди АКО з результатами звіту ППКО (у ролі ОДКО) або недостатності заходів, ужитих для вирішення суперечки, АКО може повторно направити звернення для розгляду та вирішення ППКО (у ролі ОДКО) із зазначенням відповідних зауважень. У разі необхідності АКО приймає рішення щодо повторного розгляду суперечки.
Пунктом п.10.2.20. передбачено , що ППКО (у ролі ОДКО) у разі повторного розгляду звернення повинен провести повторну перевірку протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідного звернення АКО.
Відповідно до п.10.2.21. АКО за результатами підготовленого ППКО (у ролі ОДКО) звіту про суперечку надає відповідь сторонам суперечки. 10.2.22. Якщо за результатами вирішення суперечки АКО буде прийнято рішення, що результати вимірювання та/або значення даних мають бути замінені, ППКО (у ролі ОДКО) повинен: 1) поінформувати відповідні сторони, що всі дані комерційного обліку з часу останньої дати достовірної реєстрації даних до початку процедури вирішення суперечки буде замінено; 2) надати значення оновлених даних комерційного обліку всім заінтересованим сторонам; 3) якщо результати вимірювання з лічильника зчитуються дистанційно за допомогою автоматизованої системи, повідомити час і дату останнього зчитування даних, що пройшли валідацію; 4) якщо покази лічильника зчитуються і реєструються на місці вручну або електронним шляхом через локальний порт, часом і датою останнього зчитування достовірних даних вважатиметься дата останнього зчитування показів лічильника, зробленого на місці представниками ППКО (у ролі ОЗД).
10.2.23. Суперечки щодо сертифікованих даних комерційного обліку та/або процедур, що використовувалися при формуванні цих даних, повинні вирішуватися АКО протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення. 10.2.24. У результаті проведеного аналізу і перевірок АКО повинен вирішити, що значення сертифікованих даних є правильними і не повинні бути змінені або що звернення обґрунтовано і значення даних мають бути змінені.
10.2.25. У разі відхилення звернення АКО повинен протягом двох робочих днів з дня отримання надати учаснику ринку, який подав це звернення, чіткі роз'яснення щодо причин відхилення цього звернення. 10.2.26. Якщо вирішення суперечки передбачає зміну даних, АКО повинен провести нове формування сертифікованих даних для відповідних учасників ринку та передати ці дані АР та учасникам ринку для здійснення перерахунку платежів.
10.3.1. Якщо сторону суперечки не влаштовує прийняте АКО рішення, вона має право звернутися з цього питання до Регулятора у порядку, встановленому законодавством. 10.3.2. Сторони зобов'язані надати всю необхідну інформацію, яка може знадобитися Регулятору для вирішення суперечки. 10.3.3. Сторони мають право оскаржити рішення Регулятора в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладені приписи чинного законодавства України , позивач дійшов до висновку про те , що відповідачем не надано доказів виконання вищевказаних вимог чинного законодавства та у нього немає законних підстав ставити під сумнів дані комерційного обліку позивача, які відображені у первинних документах сторін та не викликають сумніву в частині об'єктивності та законності. Засоби ЗВТ, на підставі яких позивачем визначено об'єми споживання послуг, пройшли державну повірку та енергетичний нагляд, їх дані є сертифікованими та вірними.
Ухвалою суду від 24.02.26 р. продовжено строк підготовчого провадження та запропоновано сторонам надати перелік запитань , які вони вважають за необхідне поставити на вирішення судового експерта з метою перевірки обсягів електричної енергії , відображених позивачем в актах коригування , з якими відповідачем не погоджується. Представник позивача заперечував проти призначення по справі економічної експертизи , стверджуючи , що відповідачем не надано належних доказів на спростування обсягів електричної енергії відображених актах корегування .
Відповідач надав перелік запитань , але відмовився оплачувати вартість експертизи , вказавши ,що ці витрати повинні бути покладені на позивача . Враховуючи вищевикладене, ухвалою суду від 10.03.26 р. вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті в засіданні 31.03.26р. та не призначати по справі судову експертизу.
Ухвалою суду від 31.03.26р. задоволено клопотання відповідача про повернення до підготовчого провадження та розглянуто його клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи КП «Компанія «Вода Донбасу» , за результатами розгляду якого відмовлено в задоволенні цього клопотання та продовжено розгляд справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін , господарський суд, -
ДМП ВКГ «Дніпро-Західний Донбасс» 07.05.19 р. звернувшись до ПрАТ «НЕК «Укренерго» із заявою-приєднанням , надало письмову згоду на приєднання до публічного договору про врегулювання небалансів електричної енергії, умови якого затверджені наказом ПрАТ «НЕК «Укренерго» від 03.04.19 р. № 204 .
21.05.19р. листом № 01/18084 ПрАТ «НЕК «Укренерго» повідомив ДМП ВКГ «Дніпро-Західний Донбасс» про укладання цього договору , ідентифікатор № 0535-01041.
Згідно з розділом 11 Типового договору приєднання про врегулювання небалансів електричної енергії , затвердженого наказом ДП НЕК Укренерго 03.04.19 р. № 204 , цей договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення Регулятором змін до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. У такому випадку зміни до цього договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності. Договір зі змінами оприлюднюється на вебсайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим договором (п. 11.1). Докази розірвання вказаного договору сторонами не надані, отже, між сторонами існують договірні відносини щодо врегулювання небалансів електричної енергії на умовах Типового договору в відповідних редакціях, затверджених НЕК Укренерго.
На підставі цього договору ( в редакції , затвердженої наказом НЕК «Укренерго» від 22.04.25 р. № 285) : сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (п. 1.2.). За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п. 1.3. ) ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) та правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.18р. № 307 (далі - правила ринку) (п.1.4.).
Вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з рахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії (п. 2.1.). Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається правилами ринку (п. 2.2.). За невиконання або неналежне виконання умов цього договору сторони несуть одна перед одною відповідальність, передбачену чинним законодавством України (п. 4.1. ).
Пунктом 5.1 договору (в редакції 2025 року) передбачено, що формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюється відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим договором.
За змістом п. 5.3. договору СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього договору.
Приписами п. 5.9. договору (в редакції 2025 року) передбачено, що ОСП формує та направляє акт купівлі-продажу до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладенням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі інтернет за посиланням https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою акту (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник акту, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до акту СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник акту, то такий акт вважається підписаним СВБ.
СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акту купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (п. 5.10. договору в редакції 2025 року).
На виконання умов договору відповідач отримав, а позивач поставив електричну енергію для врегулювання небалансів відповідно до актів купівлі-продажу електричної енергії за період лютий, липень-серпень 2025р. Ці акти виставлені в сервісі Аскод та підписані кваліфікованим електронним підписом сторін без зауважень.
В подальшому позивач здійснив коригування раніше купленої відповідачем електроенергії за вищезазначені періоди та склав відповідні акти корегування : 1) № СВБ _К_03_2025_07_0535 від 24.09.25 р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.07.25р. № СВБ _02_2025_07_0535 ( за яким сума коштів , яка підлягає оплаті за електричну енергію для врегулювання небалансів , складає 9 919 777,00грн.) ; 2) № СВБ _К_03_2025_08_0535 від 29.10.25р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.08.25р. № СВБ _02_2025_08_0535 ( за яким сума коштів , яка підлягає оплаті за електричну енергію для врегулювання небалансів , складає 9 858 572,09грн.) ; та 3) СВБ _К_04_2025_02_0535 від 26.09.25р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 28.02.25р. № СВБ _02_2025_02_0535 ( за яким сума коштів , яка підлягає оплаті за електричну енергію для врегулювання небалансів , складає 20 919 765,51грн.)
Акти коригування підписані кваліфікованим електронним підписом позивача та направлені відповідачу в електронній формі з використанням сервісу Аскод та отримані відповідачем, останнім факт отримання цих актів від позивача не заперечується. Позивачем виставлені на адресу відповідача відповідні рахунки-фактури ,які до цього часу не оплачені, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду. За розрахунками позивача заборгованість відповідача за актами корегування складає 40 616 254,08 грн.
Крім того, позивачем за вказані періоди коригування в системі управління ринком були сформовані відповідні щомісячні звіти про розрахунки.
Відповідач не визнає суму боргу у розмірі 40 616 254,08 грн. за актами коригування (врегулювання) по періодам лютий 2025р., липень 2025р., серпень 2025 р. з наступних підстав : позивач безпідставно включив в обсяги небалансів електричної енергії ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» обсяги споживання електроенергії КП «Компанія «Вода Донбасу» , як споживача «останньої надії» ДПЗД «Укрінтеренерго» ; позивач безпідставно включив в обсяги небалансів електричної енергії ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» обсяги споживання електроенергії споживачами ДПЗД «Укрінтеренерго» ( далі - ПОН) ,які не можуть бути покладені на відповідача ,оскільки ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» не є для них стороною, відповідальною за баланс.
У зв'язку з чим відповідач направляв позивачу відповідні листи ,в яких повідомив про незгоду та ініціював спір. Так, до матеріалів справи додано лист вих. № 08-24/1195-вих від 29.09.25р. , в якому ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» повідомило позивача про отримання акту корегування № СВБ _К_03_2025_07_0535 від 24.09.25 р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.07.25р. № СВБ _02_2025_07_0535 до вищезазначеного договору та висловило свою незгоду з зі змістом вказаного акту у зв'язку з тим, що працівниками НЕК «Укренерго» зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД «Укрінтеренерго» за липень 2025р. в обсязі 1 272 869 квт/год на платформі ММS по ТКО 62ZV97551S949851 та навело перелік споживачів з обсягами споживання електроенергії. У цьому листі ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» вказує, що вважає цей акт недійсним та не підписаним.
Листом від 02.10.25 р. вих. № 08-24/1211-вих повідомило позивача про отримання акту корегування СВБ _К_04_2025_02_0535 від 26.09.25р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 28.02.25р. № СВБ _02_2025_02_0535 та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту , з причин того , що працівниками НЕК «Укренерго» зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД «Укрінтеренерго» за лютий 2025р. в обсязі 2 430 661 квт/год на платформі ММS по ТКО 62ZV97551S949851 та навело перелік споживачів з обсягами споживання електроенергії. У цьому листі ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» вказує, що вважає цей акт недійсним та не підписаним.
Листом від 04.11.25 р. вих. № 08-24/1507-вих повідомило позивача про отримання акту корегування № СВБ _К_03_2025_08_0535 від 29.10.25р. до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.08.25р. № СВБ _02_2025_08_0535 за вищенаведеним договором та висловило свою незгоду зі змістом вказаного акту , з причин того , що працівниками НЕК «Укренерго» зменшені значення агрегованих даних комерційного обліку площадок вимірювання ДПЗД «Укрінтеренерго» за серпень 2025р. в обсязі 1 275 293 квт/год на платформі ММS по ТКО 62ZV97551S949851 та навело перелік споживачів з обсягами споживання електроенергії. У цьому листі ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» вказує, що вважає цей акт недійсним та не підписаним.
Окрім того, як зазначалося вище ,відповідач на заперечення позовних вимог посилався на обставини , встановлені рішенням господарського суду м. Києва від 11.02.25 р. у справі № 910/6820/24 за позовом КП «Компанія «Вода Донбасу» до НЕК «Укренерго» про спонукання вчинити певні дії .
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
За змістом ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".
Згідно п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
У пункті 89 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що сторона, відповідальна за баланс, - учасник ринку, зобов'язаний повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальний перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи).
Відповідно до положень частини 2 ст. 2 Закону України "Про ринок електричної енергії" основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема : правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг. Положеннями частини третьої цієї норми передбачено, що правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування тощо.
Згідно із ч. 3 ст. 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах, в тому числі шляхом укладання договору про врегулювання небалансів (п.6 ч.1 ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Згідно з ч. 1 ст. 31 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії. За змістом п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператором системи передачі є юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії. Частиною 2 ст. 52 вказаного закону на оператора системи передачі покладено функції адміністратора розрахунків. Пунктом 5 ч. 3 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку розраховує платежі за електричну енергію оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки. Відповідно до ч. 7 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
Процедура врегулювання небалансів електричної енергії встановлена у статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії". Згідно з ч. 1 ст. 70 вказаного Закону усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії.
З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 цього Закону купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 70 цього Закону оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором.
Постановою № 307 від 14.03.2018 (зі змінами та доповненнями) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджені Правила ринку (далі - Правила ринку). Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії є додатком №1 до Правил ринку.
Відповідно до положень п.1.1.2 Правил ринку, поточна заборгованість ППБ/СВБ - сума поточного зобов'язання ППБ/СВБ перед ОСП (з ПДВ) щодо забезпечення необхідної суми грошових коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ за результатами декадного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - декадний звіт ППБ), місячного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - місячний звіт ППБ), декадного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - декадний звіт СВБ), місячного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - місячний звіт СВБ), позапланового звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - позаплановий звіт СВБ) та звіту про коригування, термін виконання яких відповідно до цих Правил не минув; рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ/за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами.
Як визначено у п.1.1.2, п.1.11.1 та п.1.11.8 глави 1.1 розділу І Правил ринку, система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції. За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема виконання необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 7.3.2 Правил ринку передбачено, що для формування місячного звіту СВБ АКО на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць. АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ. СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ. З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії. АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів. Якщо за результатами місячного звіту СВБ має відбутись списання для АР (нарахування для СВБ), АР на четвертий робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку зі спеціальним режимом використання ОСП кошти на рахунок СВБ відповідно до Акта купівлі-продажу небалансів електричної енергії. У разі недостатності на рахунку ескроу СВБ коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, АР вживає заходів, передбачених главою 1.7 розділу I цих Правил..
Згідно п. 7.7.1 Правил ринку для забезпечення розрахунків з учасниками ринку, АР формує три декадні звіти та один місячний звіт для кожного розрахункового місяця.
Місячні звіти відповідним учасникам ринку формуються АР на одинадцятий день місяця, наступного за розрахунковим місяцем.
У пункті 5.15.5 Правил ринку передбачено, що якщо обчислений небаланс енергії СВБ b у зоні z виявився негативним, то ця СВБ повинна купити із системи електричну енергію і оплатити її. Якщо розрахований небаланс електричної енергії СВБ b у зоні z виявився позитивним, то СВБ повинна продати в систему електричну енергію і отримати за неї платіж.
Відповідно до п. 5.28.1 Правил ринку щодекадні звіти про розрахунки та щомісячні звіти про розрахунки формуються та надаються через систему управління ринком кожному ППБ та СВБ.
Згідно п. 5.30.1 Правил ринку обчислення обсягів коригування електричної енергії, встановлені Кодексом комерційного обліку, призводять до кредитування/дебетування СВБ та представників навантаження залежно від масштабу і знака коригування обсягів електричної енергії. Таке кредитування/дебетування обчислюється відповідно до Правил коригування, а відповідні суми списуються/зараховуються з/на рахунок A-F з ринкових рахунків СВБ, при цьому в пункті 5.30.2 Правил ринку зазначено, що обчислення коригування не призводить до нового обчислення плати за невідповідність. За змістом п.7.7.3 Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа. Пунктом 7.8.1 Правил ринку визначено, що якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок. У разі незгоди учасника ринку з даними, зазначеними у звітах, актах та/або платіжних документах, учасник ринку має право ініціювати спір. Наявність спору між учасником ринку та АР щодо даних, зазначених у звіті, акті або платіжному документі, не звільняє учасників ринку від своєчасного виконання зобов'язання щодо забезпечення коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ або здійснення оплати виставлених АР платіжних документів.
Отже, виходячи з положень Правил роздрібного ринку, у разі виникнення спорів щодо порушень у вигляді небалансів спожитої електричної енергії, споживач може ініціювати спір щодо оскарження відповідних актів, проте це не звільняє його від необхідності здійснення оплати за відповідним актом.
Окрім того , відповідно до пункту 5.7 договору встановлено, що якщо СВБ має заперечення до інформації, яка міститься у первинному документі, то вона зобов'язана повідомити про це ОСП протягом двох робочих днів з дня його виставлення. Наявність заперечень СВБ не є підставою для несвоєчасного забезпечення СВБ наявності коштів на рахунку ескроу та не може бути підставою для обмеження ОСП щодо вимоги платежу фінансової гарантії, що надається СВБ ОСП».
У пункті 5.9. договору встановлено , що ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ».
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що оператором комерційного обліку були належним чином оформлені акти, які підтверджують спірні суми небалансу, тоді як відповідач зазначені акти у встановленому порядку та строки в судовому порядку не оскаржив. Зазначені акти, з урахуванням наведених вище норм законодавства та умов договору, на момент подання позову у цій справі були чинними.
При цьому, у постанові від 14.12.21р. у справі № 922/3767/20 Верховний Суд зазначив про існування загального правового принципу щодо облікових даних, який полягає в тому, що комерційні розрахунки повинні ґрунтуватися на даних, що відповідають вимогам обліку та нормативної бази, а не на довільних чи альтернативних показниках, тобто принцип облікової достовірності даних, наданих учасниками ринку. Як вказував Верховний Суд, дані комерційного обліку, внесені ППКО до системи MMS та сертифіковані відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, утворюють офіційні дані, які можуть бути використані для комерційних розрахунків. Сторона, яка подала такі дані, не може в судовому порядку відмовлятися від них або заперечувати їх достовірність без належних доказів суттєвих процедурних чи технічних помилок. При цьому використання інших даних при розрахунках між учасниками ринку електричної енергії, аніж дані комерційного обліку адміністратора комерційного обліку, що містяться в системі управління ринком, ані чинним законодавством, що врегульовує спірні правовідносини, ані умовами договору про надання послуг з передачі електричної енергії не допускається.
На момент складання актів коригування використовувалися дані комерційного обліку, надані операторами систем як ППКО в ролі ОДКО до платформи MMS (через Датахаб) у відповідності до Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку за версією 1.
Порядок розміщено на веб-сайті НЕК "Укренерго" за посиланням: https://ua.energy/wp-content/uploads/2022/04/MeteringOperators_Instructions_1.3.pdf.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Господарський суд перевірив здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат та 3% річних та знаходить його арифметично правильним та нормативно обґрунтованим.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права. Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Серявін та інші проти України» вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
За таких обставин господарський суд вважає, що надав відповіді на всі істотні, вагомі та доречні доводи, які викладені відповідачем у відзиві на позов та додаткових поясненнях по справі та стали підставою для заперечень проти задоволення позовних вимог. Враховуючи вищезазначені фактичні обставини справи та приписи чинного законодавства України , господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача з тих же підстав відхиляються судом .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 42, 73,74,86,91,129, 233, 238, 239 , 240, 241, 247-252 ГПК України, господарський суд, -
1.Позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженої відповідальності «ДТЕК Високовольтні мережі» ( 49111, м. Дніпро , Запорізьке шосе, буд 22; код ЄДРПОУ 31018149) на користь позивача - Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд 25; код ЄДРПОУ 00100227): 40 616 254,08 грн. - заборгованості за послуги з врегулювання небалансів електричної енергії , 277 493,65 грн. - інфляційних втрат , 185 407,41грн.- 3% річних та 492 949,86 грн. - судового збору. Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Відповідно до вимог ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно до вимог ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до вимог ст. 257 ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено 19.05.26р.
Суддя Васильєв О.Ю.