вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"14" травня 2026 р. Cправа № 902/368/26
Господарський суд Вінницької області у складі: головуючий суддя Тісецький С.С., секретар судового засідання Шарко А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Чернігів" (проспект Перемоги, 126Б, м. Чернігів, Чернігівська обл., 14013, код ЄДРПОУ 41823846)
до: Комунального підприємства "Жмеринкаводоканал" (вул. Мельнична, 3, м. Жмеринка, Вінницька обл., 23100, код ЄДРПОУ 41095649)
про визнання укладеною додаткової угоди до договору та стягнення 1 494 862,07 грн боргу
за участю :
від Позивача: Якимчук Ю.В.
від Відповідача: Дячина К.О.
До Господарського суду Вінницької області через підсистему ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява ТОВ "Енера Чернігів" б/н від 24.03.2026 року (вх. № 402/26) до КП "Жмеринкаводоканал" про визнання укладеною додаткової угоди до договору та стягнення 1 494 862,07 грн боргу.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.03.2026 року (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи №902/368/26) дану позовну заяву передано для розгляду судді Тісецькому С.С..
Ухвалою суду від 26.03.2026 року відкрито провадження у справі № 902/368/26. Ухвалено розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 22.04.2026 року.
10.04.2026 року до суду від відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву б/н від 10.04.2026 року по справі №902/368/26.
15.04.2026 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 15.04.2026 року по справі № 902/368/26.
Ухвалою від 22.04.2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу № 902/368/26 до судового розгляду по суті на 14.05.2026 року.
В судове засідання на визначену дату з'явились представники позивача та відповідача.
В ході розгляду справи представник позивача надала пояснення щодо обставин, наведених у позовній заяві, підтримала її вимоги та просила задоволити.
Представник відповідача щодо позову заперечила, з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.
Суд, дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення учасників справи, дійшов наступного висновку з огляду на таке.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
Між ТОВ "Енера Чернігів" (далі - позивач, постачальник за договором) та КП "Жмеринкаводоканал" (далі - відповідач, споживач за договором) укладений договір про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року (далі - договір), за результатами процедури закупівлі, відповідно до ідентифікатора закупівлі.
Пунктом 1.1. договору передбачено, що умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері публічних закупівель та функціонування ринку електричної енергії.
Предмет договору визначений у пункті 2.1. договору, згідно якого постачальник зобов'язується постачати Споживачу у 2026 році електричну енергію, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього договору.
Згідно пункту 2.2. договору обсяг закупівлі електричної енергії становить 540 000 кВт/год.
Пунктом 2.5. договору передбачено, що обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Строки постачання визначені у пункті 3.1. та додатку № 1 до договору Заява- приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, а саме з 01 січня 2026 року до 01 квітня 2026 року.
Місце поставки (передачі) товару - об'єкти Споживача, згідно з Додатком 2 до Договору.
Загальна ціна договору визначена пунктом 5.1. договору та становить 4 059 028,80 грн, крім того, ПДВ - 811 805,76 грн, разом з ПДВ - 4 870 834,56 грн (чотири мільйона вісімсот сімдесят тисяч вісімсот тридцять чотири гривні 56 копійок).
Згідно пунктів 5.2. та 5.3. договору до загальної вартості цього договору включено послуги з передачі електричної енергії за регульованими тарифами.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Вартість спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді, згідно з пунктом 5.7. договору, визначається як добуток обсягу спожитої електричної енергії на ціну за 1 кВт/год, визначену згідно з Додатком 3 до Договору.
Додатком № 3 "Порядок розрахунку та зміни ціни постачання електричної енергії" до договору визначено, що фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Цф) розраховується за підсумками кожного розрахункового періоду (місяця) за такою формулою:
Цф = (Цсз + Тосп + Впост) х 1,2, де:
1,2 - урахування ПДВ (у разі, якщо Постачальник не є платником ПДВ, у формулі замість 1,2 зазначається 1);
Цсз - середньозважена ціна електричної енергії (в грн за 1 кВт*год, без ПДВ) за результатами торгів на ринку електричної енергії "на добу наперед" за відповідний повний календарний місяць, за який здійснюється розрахунок, оприлюднена на офіційному вебсайті "Оператора ринку" (https://www.oree.com.ua);
Тосп - ціна (тариф) послуг оператора системи передачі, яка встановлена Регулятором, яка діє для відповідного розрахункового періоду за 1 кВт*год без ПДВ;
Впост - розмір надбавки / знижки Постачальника за одиницю електричної енергії та становить 0,00 грн.
Відповідно до пункту 3 додатку № 3 до договору сторонами погоджено, що: "зміна ціни за 1 кВт*год електричної енергії відбувається щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням пункту 1 цього Додатка та підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
У такому разі Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни за 1 кВт*год електричної енергії.
Фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії за кожен розрахунковий період визначається не пізніше останнього календарного дня кожного розрахункового періоду.
У разі, якщо останній календарний день розрахункового періоду припадає на вихідний день, підписання додаткової угоди про визначення ціни за 1 кВт*год електричної енергії у такому розрахунковому періоді допускається у перший робочий день місяця, наступного за розрахунковим.
Зміна ціни на ринку "на добу наперед" підтверджується інформацією з сайту "Оператора ринку", розміщеною на його вебсайті: https://www.oree.com.ua/.
Зміна регульованих (цін) тарифів на послуги з передачі електричної енергії підтверджується постановами Регулятора, що затверджені у встановленому законодавством порядку.
Сторони повідомлені про зміну ціни Договору згідно із встановленим у цьому Додатку порядком.
Враховуючи те, що ціна за одиницю електричної енергії для кожного розрахункового періоду визначається щомісячно за вищевказаною формулою (згідно з пунктом 1 цього Додатка), а порядок її визначення встановлено цим Договором, Споживач вважається щоразу повідомленим Постачальником, з дотриманням вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ:
- про щомісячне визначення ціни за одиницю електричної енергії згідно з умовами цього Договору протягом строку його дії;
- про своє право розірвати Договір, якщо він не приймає зміни ціни згідно з умовами цього Додатка.".
Згідно додаткової угоди № 1 від 26.12.2025 року до договору, у зв'язку з прийняттям Постанови НКРЕКП № № 2009 від 05.12.2025 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО" на 2026 рік" та встановленням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 01 січня 2026 року по 31 березня 2026 року на рівні 0,71368 грн/кВт*год. (без ПДВ), сторони домовились внести зміни до договору в частині визначення ціни складової формули ціни за 1 кВт*год - Тосп, а саме: "Тосп - 0,71368 ціна (тариф) послуг оператора системи передачі, яка встановлена Регулятором, яка діє для відповідного розрахункового періоду за 1 кВт*год без ПДВ;".
27.02.2026 року позивач, в порядку визначеному додатком № 3 до договору, направив відповідачу додатковому угоду № 3 до договору, згідно умов якої:
"- Для остаточних розрахунків за розрахунковий період лютий 2026 року застосовується середньозважена ціна на електричну енергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті АТ "Оператор ринку" за результатами торгів у лютому 2026 року, яка становить 10,048280 грн/кВт*год (без ПДВ).
- Відповідно до п. 5.7 Договору та Додатку 3 "Порядок розрахунку та зміни ціни постачання електричної енергії" до Договору Сторони погодили наступне:
"Ціна Ц за 1 кВт*год електричної енергії за підсумками лютого 2026 року становить 12,914352 грн (з ПДВ):
Цф=(10,048280 + 0,71368 + 0,00)*1,2 = 12,914352 грн, а саме:
Цсз= 10,048280 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
Тосп = 0,71368 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
Впост = 0,00 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
ПДВ-20%"
- Відповідно до ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що умови цієї Угоди застосовуються до відносин, які виникли між Сторонами до її укладення, а саме з 01 лютого 2026 року.".
До додаткової угоди № 3 був доданий скріншот з сайту АТ "Оператор ринку" з інформацією про середньозважену ціну на ринку "на добу наперед" (РДН) у торговій зоні ОЕС (об'єднаної енергетичної системи) України, яка склала за лютий 2026 року 10,048280 грн за 1 кВт*год без ПДВ.
Таким чином, вартість 1 кВт/год за спожиту електричну енергію у лютому 2026 року, склала 12,914352 грн з ПДВ на підставі розрахунку згідно формули додатку № 3 договору.
03.03.2026 року від відповідача надійшов лист за вих. №67 від 03 березня 2026 року про відмову від підписання додаткової угоди № 3, оскільки це суперечить вимогам законодавства про публічні закупівлі.
Згідно даних, які надійшли від операторів розподілу АТ "Вінницяобленерго" та АТ Укрзалізниця, у лютому 2026 року позивачем було спожито 115752 кВт/год.
Таким чином, на виконання умов договору позивач у лютому 2026 року поставив відповідачу 115752 кВт/год електричної енергії загальною вартістю 1 494 862,07 грн. (12,914352 грн х 115752 кВт/год = 1 494 862,07 грн).
Засобами поштового зв'язку, 09.03.2026 року позивачем було направлено відповідачу рахунок №3135545-2602-1 за лютий 2026 року та акт прийняття - передавання товарної продукції - активної електричної енергії № 3135545-2602-1 за лютий 2026 року на суму 1494862,07 грн в тому числі ПДВ (трекінг № 1403200105592).
Поштове відправлення, згідно даних АТ "Укрпошта" відповідачем було отримано 16 березня 2026 року.
Рахунок №3135545-2602-1 за лютий 2026 року не був сплачений відповідачем, примірник акту приймання - передавання товарної продукції - активної електричної енергії № 3135545-2602-1 від за лютий 2026 року не був підписаний.
Згідно пункту 5.9. договору оплата проводиться протягом 5 робочих днів з моменту виставлення рахунку, але не пізніше 20-го дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем).
Пунктом 6.2 договору передбачено, що споживач зобов'язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії, згідно з умовами цього договору.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови від підписання додаткової угоди та бездіяльність відповідача в частині оплати вартості спожитої електричної енергії за лютий 2026 року такими, що порушують умови договору та права позивача, як сторони договору.
Так, додатком 3 до договору передбачено щомісячну зміну вартості товару за результатами його постачання відповідно до зміни середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед", у відповідний розрахунковий період та/або тариф на передачу електричної енергії, затвердженого рішенням Регулятора. Вартість товару сторонами фіксується у додатковій угоді, яка укладається щомісяця.
Відповідно до умов договору сторони договору не погодили сталу ціну, а лише погодили її розрахунок на підставі існуючих або ж встановлених даних.
Внесення змін до договору в частині визначення ціни на здійснюється підставі п. 5.7. та додатку № 3 до договору. Додаток 3 містить формулювання про те, що фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Цф) розраховується за підсумками кожного розрахункового періоду (місяця) та зміна ціни за 1 кВт*год електричної енергії відбувається щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням пункту 1 цього Додатка та підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
Зазначені умови договору викладені імперативно, без застосування слів "можуть", "мають право", тобто за своїм змістом вказують на обов'язковість виконання сторонами договору дій з укладення відповідної нової додаткової угоди з визначення ціни за одиницю товару,
Безпідставний факт відмови відповідача від підписання додаткової угоди № 3 про визначення ціни за одиницю товару за розрахунковий період лютого 2026 року, відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України є достатньою підставою для внесення змін до договору в судовому порядку.
На обов'язковість укладення додаткової угоди для визначення ціни за розрахунковий період, також вказує п. 14.2. договору, згідно якого дія договору припиняється зокрема у випадку недотримання однією із сторін умов визначення та розрахунку ціни згідно з Додатком № 3.
Відповідно до пп. 5 пункту 3.2.7 ПРРЕЕ, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 визначено, що істотною умовою договору про постачання електричної енергії є ціна та/або порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії.
Згідно пункту 14.5. договору істотними умовами Договору про закупівлю є: загальні положення; предмет договору; умови постачання; якість постачання електричної енергії; ціна та/або порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електричної енергії; права та обов'язки споживача; права та обов'язки електропостачальника (постачальника); відповідальність сторін; порядок зміни електропостачальника; порядок врегулювання спорів; умови форс-мажорних обставин; строк дії договору; реквізити сторін; порядок організації комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії відповідно до забезпечення послуг комерційного обліку.
Договір між сторонами був укладений згідно з вимогами та в порядку Закону України "Про публічні закупівлі" з особливостями, за результатами проведення відкритих торгів, отже, сторони такого договору під час внесення змін до істотних його умов зобов'язані керуватися вимогами цього Закону.
З 19 жовтня 2022 року на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі постанова №1178, Особливості), яка прийнята Урядом на виконання вимог Закону.
Пунктом 19 Особливостей регламентовано, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, зокрема, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) узгодженого сторонами збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку, що відбулося з дня укладення договору про закупівлю (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вперше) або з дня останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вдруге і далі), за умови документального підтвердження такого коливання. Такі зміни до договору про закупівлю можуть бути внесені не раніше 90 днів з дня підписання договору про закупівлю або внесення до нього змін щодо збільшення ціни за одиницю товару за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Обмеження стосовно строків внесення змін до договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару не застосовується у разі зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін). Змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати ціну за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю, більше ніж на 50 відсотків;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/ або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону;
Так законодавець розрізнив такі підстави для зміни умов договору про закупівлю, як погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку та "зміна середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед" у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Це спростовує доводи відповідача про ототожнення зазначених підстав для внесення змін до істотних умов договору.
Зміст зазначених положень Особливостей відображений у п. 14.6 договору. Згідно пп. 14.6.7 зазначено, що "істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, зокрема, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Сторони вносять відповідні зміни в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу електричної енергії та/або середньозважених цін на електричну енергію на ринку "на добу наперед" згідно з Додатком 3 до Договору".
Зміст договору доводить, що умови укладеного сторонами договору про закупівлю передбачають, що фактична ціна поставки товару визначається щомісяця (розрахунковий період) після завершення розрахункового періоду та змінюється відповідно до зміни середньозваженої ціни на ринку на добу наперед, у відповідний розрахунковий період, в якому здійснюється оплата за товар. Отже, за умовами укладеного договору зміна ціни в залежності від середньозваженої ціни на ринку відбувається щомісячно, оскільки саме такий порядок розрахунків (формульний) погоджений сторонами, що відповідає положенням підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
За умовами договору, сторони повинні укласти додаткову угоду до договору про визначення ціни за розрахунковий період, а за умови відмови від її укладення будь-якою стороною, тобто у випадку недотримання однією із сторін умов визначення та розрахунку ціни згідно з Додатком № 3 дія договору припиняється.
Тому належним способам захисту прав позивача відповідають дві позовні вимоги - про спонукання до укладення додаткової угоди (тобто про визнання такої угоди укладеної), а також стягнення заборгованості згідно направлених відповідачу рахунку №3135545-2602-1 за лютий 2026 року та акту прийняття - передавання № 3135545-2602-1 за лютий 2026 року на суму 1494862,07 грн в тому числі ПДВ, які відповідач не підписав та не оплатив.
Посилаючись на наведені обставини, позивач просить суд:
визнати укладеною додаткову угоду № 3 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року, в визначеній редакції;
стягнути з відповідача 1 494 862,07 грн боргу.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає таке.
1 грудня 2025 року уповноваженою особою було оголошено закупівлю UA-2025- 12-01-009659-a шляхом застосування відкритих торгів з особливостями щодо предмету закупівлі "Електрична енергія (постачання електричної енергії з урахуванням послуги з передачі електроенергії)" код ДК 021:2015 093100005 Електрична енергія з очікуваною вартістю 5 313 450,31 грн на придбання 540 000 кВт*год електричної енергії.
За результатами проведеної закупівлі із переможцем ТОВ "Енера Чернігів" (далі - Позивач) було укладено Договір №3135545 від 26.12.2025р. (далі - Договір) про постачання електричної енергії споживачу. Відповідно до п.5.1 Договору загальна вартість Договору становить 4 059 028,80 грн, крім того , ПДВ - 811 805,76 грн, разом з ПДВ - 4 870 834, 56 грн. (Додаток 1)
03.02.2026р. КП "Жмеринкаводоканал" отримало лист від Позивача Вих. 16.1/855 від 02.02.2026р (Додаток 2) та Додаткову угоду про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3135545 від 26 грудня 2025 року (далі - Додаткова угода №2) (Додаток 3). Згідно Додаткової угоди №2 нова вартість за 1 кВт* електричної енергії становить 10,913712 грн, а вартість 1 кВт* електричної енергії згідно чинного договору становить 9,020064 грн. Відповідно до вищевказаного ціну за одиницю товару збільшено майже на 21%.
КП "Жмеринкаводоканал" надало у відповідь лист №33 від 09.02.2026р. (Додаток 4) у якому повідомляє, що не має можливості укласти додаткову угоду про збільшення ціни на електроенергію з 01 січня 2026 року, оскільки ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. У листі було повідомлено, що Комунальне підприємство КП "Жмеринкаводоканал" має можливість підписання Додаткової угоди на збільшення ціни за постачання електричної енергії в межах 10%.
Також у Договорі №3135545 від 26.12.2025р п. 14.6.2 вказано "Ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від ціни товару, визначеної сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі."
КП "Жмеринкаводоканал" було відмовлено у підписані Додаткової угоди №2 лист Вих.№44 від 13.02.2026 р. (Додаток 5) , оскільки підприємство не має правових підстав для підписання запропонованої додаткової угоди, з огляду на таке:
Пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р. № 1178, та умовами Договору передбачено можливість зміни ціни у разі застосування механізму її розрахунку залежно від середньозважених цін на ринку "на добу наперед". Водночас така зміна повинна відповідати вимогам законодавства про публічні закупівлі та принципам їх здійснення.
Правова позиція з цього питання чітко викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2025 року у справі № 920/19/24 (провадження № 12-16гс25), якою встановлено, що: зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, в тому числі і у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
З урахуванням викладеного, запропоноване коригування Додатку 3 до Договору фактично призводить до збільшення ціни електричної енергії більше ніж на 10%, що суперечить зазначеній правовій позиції Великої Палати Верховного Суду та створює ризики порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
16.02.2026 р. КП "Жмеринкаводоканал" було отримано лист Вих. №03.6/1575 від 13.02.2026 р. (Додаток 6) та Додаткову угоду в якій зазначається, що сторони домовились припини дію Договору в частині постачання електричної енергії з 07.03.2026р. Останнім днем постачання електричної енергії споживачу є 23:59 06 березня 2026 р. (Додаток 7)
Додаткову угоду про розірвання Договору не було підписано КП "Жмеринкаводоканал" та було відправлено у відповідь лист Вих. №48 від 18.02.2026р. (Додаток 8) у якому КП "Жмеринкаводоканал" відмовляється від підписання Додаткової угоди та зазначає, що розрахунки за спожиту електричну енергію мають здійснюватись за ціною, визначеною чинним Договором.
Також, КП "Жмеринкаводоканал" у листі Вих.№57 від 24.02.2026 р. (Додаток 9) просить надати рахунок на оплату спожитої електричної енергії та акт-передавання за ціною, яка вказана в чинному Договорі про постачання електричної енергії №3135545 від 26 грудня 2025р, оскільки надані Додаткові Угоди про внесення змін та доповнень до Договору не були підписані КП "Жмеринкаводоканал".
У відповідь КП "Жмеринкаводоканал" отримало лист від ТОВ "Енера Чернігів" Вих.№16.1/2021 від 27.02.2026 (Додаток 10) та Додаткову угоду №3 щодо зміни ціни на електричну енергію (Додаток 11). У якій вказано, що "Для остаточних розрахунків за розрахунковий період лютий 2026 року застосовується середньозважена ціна на електричну енергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті АТ "Оператор ринку" за результатами торгів у лютому 2026 року, яка становить 10,048280 грн/кВт*год (без ПДВ)."
Враховуючи вищенаведене, Додаткову угоду №2 не було підписано, оскільки ціну за одиницю товару було збільшено більше ніж на 10%. Тому актуальною залишається ціна, згідно чинного Договору №3135545 від 26.12.2025р. та становить 9,020064 грн.
В Додатковій угоді № 3 ціна за 1 кВт*год становить 12,914352 грн, що на 43.17% більше від ціни, яка встановлена чинним договором.
КП "Жмеринкаводоканал" надало відповідь листом Вих.№ 62 від 03.03.2026 р. (Додаток 12) в якому повідомляє про відмову щодо підписання Додаткових угод про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №33135545 від 26 грудня 2025 р., оскільки це суперечить вимогам законодавства про публічні закупівлі. У зв'язку з цим зміна вартості електричної енергії та виставлення рахунків за новою ціною є безпідставними та вважаємо, що розрахунки за спожиту електричну енергію мають здійснюватися виключно за ціною, визначеною чинним договором.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки:
- КП "Жмеринкаводоканал" діяло виключно в межах чинного законодавства та умов укладеного Договору;
- запропонована Позивачем зміна ціни електричної енергії перевищувала допустимий законом рівень у 10%, що прямо суперечить вимогам законодавства у сфері публічних закупівель та умовам Договору;
- відмова КП "Жмеринкаводоканал" від підписання додаткових угод є правомірною та обґрунтованою, оскільки спрямована на дотримання вимог законодавства та недопущення порушення фінансової дисципліни;
- відсутні правові підстави для покладення на Відповідача обов'язку сплачувати вартість електричної енергії за цінами, не погодженими сторонами у встановленому законом порядку.
Посилаючись на викладене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
Позивач у відповіді на відзив зазначає, що аргументи відповідача зводяться до згадування правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного суду від 21.11.2025 року у справі № 920/19/24, яка не має жодного відношення до спірних правовідносин, з посиланням на доводи, ідентичні тим, що наведені у позовній заяві.
З врахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов таких висновків.
Частиною 1 ст. 2 ГПК України, визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За змістом ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про її недоведеність. Обов'язок (тягар) доказування обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2019 у справі №922/1163/18, від 23.12.2020 у справі №910/2284/20).
Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 2 жовтня 2018 року у справі № 910/18036/17, від 23 жовтня 2019 року у справі №917/1307/18, від 18 листопада 2019 року у справі № 902/761/18, від 4 грудня 2019 року у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 року у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Зазначений підхід узгоджується і з судовою практикою Європейського суду з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) (пункт 1 статті 32 Конвенції). Так, зокрема, у рішенні 23.08.пня 2016 року у справі "Дж. К. та Інші проти Швеції" ("J.K. AND OTHERS v. SWEDEN") ЄСПЛ наголошує, що "у країнах загального права у кримінальних справах діє стандарт доказування "поза розумним сумнівом ("beyond reasonable doubt"). Натомість, у цивільних справах закон не вимагає такого високого стандарту; скоріше цивільна справа повинна бути вирішена з урахуванням "балансу вірогідностей". Суд повинен вирішити, чи являється вірогідність того, що на підставі наданих доказів, а також правдивості тверджень заявника, вимога цього заявника заслуговує довіри".
Виходячи з наведеного, Верховний Суд зазначив про те, що суд зобов'язаній надати оцінку кожному належному, допустимому та достовірному доказу, який міститься в матеріалах справи, а також визначити певну сукупність доказів, з урахуванням їх належності, допустимості, достовірності, вірогідності та взаємного зв'язку, що дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Рішення може ґрунтуватись лише на тих доказах, які були предметом дослідження і оцінки судом.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 13.03.2018, від 24.04.2019, від 05.03.2020 Верховного Суду по справах № 910/13407/17, № 915/370/16 та № 916/3545/15.
Так, як встановлено судом, 26.12.2025 року між ТОВ "Енера Чернігів" (постачальник) та КП "Жмеринкаводоканал" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 3135545, згідно якого умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері публічних закупівель та функціонування ринку електричної енергії.
Постачальник зобов'язується постачати Споживачу у 2026 році електричну енергію, код 09310000-5 - Електрична енергія за ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника (далі - електрична енергія / товар / електроенергія), а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього договору (п. 2.1.).
Обсяг закупівлі електричної енергії за цим Договором становить 540 000 кВт*год. (п. 2.2.).
Загальна вартість цього Договору становить 4 059 028,80 грн, крім того, ПДВ - 811 805,76 грн. разом з ПДВ - 4 870 834,56 грн.
До загальної вартості цього договору включено послуги з передачі електричної енергії за регульованими тарифами.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.
Споживач бере зобов'язання з отримання електричної енергії та його оплати в термін і строки, передбачені цим Договором (п.п. 5.1-5.4).
Вартість спожитої електричної енергії в розрахунковому періоді визначається як добуток обсягу спожитої електричної енергії на ціну за 1 кВт*год, визначену згідно з Додатком 3 до Договору (п. 5.7).
Зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, зазначених у цьому Договорі, та оформляються у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди.
Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна із Сторін Договору.
Пропозиція щодо внесення змін до договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін до договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування.
Зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Водночас договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами (п.п. 13.1-13.5).
Договір набуває чинності з дати підписання Сторонами та діє до 01.04.2026 року включно, а в частині виконання зобов'язань Сторонами - до повного їх виконання (п. 14.1).
Згідно п. 14.6, істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника.
Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару У такому випадку ціна договору зменшується залежно від зміни таких обсягів (14.6.1);
погодження зміни ціни за одиницю електричної енергії в договорі про закупівлю у разі коливання ціни електричної енергії на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю електричної енергії. Зміна ціни за одиницю електричної енергії здійснюється пропорційно коливанню ціни електричної енергії на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю електричної енергії не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни електричної енергії на ринку) за умови документального підтвердження коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від ціни товару, визначеної сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Внесення таких змін можливе за наявності пред'явленого учасником обґрунтованого документального підтвердження коливання ціни електричної енергії на ринку, отриманого від офіційного сайту ДП "Оператор ринку". Документ, що надається Постачальником повинен містити інформацію про ринкову (середньозважену) ціну на електрична енергія станом на дату або місяць укладання договору (попередньої додаткової угоди) та ринкову (середньозважену) ціну на електрична енергія за розрахунковий період станом на момент укладання додаткової угоди (документ, що підтверджує коливання ціни електричної енергії на ринку повинен бути виданим не більше 5 календарних днів відносно дати укладення додаткової угоди). Коливання ціни на ринку має бути обґрунтовано та підтверджено посиланням на дані ДП "Оператор ринку", зокрема офіційного сайту https://www.oree.com.ua/. Зміна ціни за одиницю електричної енергії здійснюється шляхом множення ціни за одиницю електричної енергії станом на дату укладання договору (попередньої додаткової угоди) на індекс (коефіцієнт) зростання вартості електричної енергії.
Зміна ціни за одиницю електричної енергії здійснюється відповідно до Додатку 3.
У разі документально підтвердженого зростання ціни за одиницю електричної енергії, одночасно здійснюється зменшення кількості електричної енергії.
Застосування зміненої ціни за одиницю електричної енергії для виставлення рахунку за спожиту електричну енергію здійснюється з зазначеної дати в підписаній Сторонами додатковій угоді.
Сторони протягом дії цього договору можуть внести зміни у Договір в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку у разі настання надзвичайної ситуації в енергосистемі (якщо "ринок на добу наперед" тимчасово не зможе функціонувати відповідно до Закону Україну "Про електричну енергію"). В такому випадку Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ами) (завіреними копіями довідок) компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП "Держзовнішінформ", або ДП "Укрпромзовнішекспертиза" чи іншого погодженого Сторонами органу щодо величини коливання на ринку. В письмовому зверненні Постачальник наводить посилання на зміни в нормативно-правових актах щодо формування ціни або умов постачання електричної енергії, на підставі яких вносяться зміни. У разі настання надзвичайної ситуації в енергосистемі (якщо "ринок на добу наперед" тимчасово не зможе функціонувати відповідно до Закону Україну "Про електричну енергію"), умови Додатка 3 до Договору не застосовуються (в частині зміни / розрахунку середньозважених цін на електричну енергію на ринку "на добу наперед") (п. 14.6.2);
зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts. ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Сторони вносять відповідні зміни в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу електричної енергії та/або середньозважених цін на електричну енергію на ринку "на добу наперед" згідно з Додатком 3 до Договору (14.6.7).
Невід'ємною частиною цього Договору є: Додаток 1 Заява-приєднання до Договору постачання електричної енергії; Додаток 2 Перелік об'єктів споживача, за якими здійснюється постачання електричної енергії; Додаток 3 Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії (п. 15).
У додатку № 3 до договору, сторони обумовили, порядок розрахунку та зміни ціни постачання електричної енергії.
1. Фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Цф) розраховується за підсумками кожного розрахункового періоду (місяця) за такою формулою:
Цф (Цсз + Тосп + Впост) х 1,2, де:
1,2 - урахування ПДВ (у разі, якщо Постачальник не с платником ПДВ, у формулі замість 1,2 зазначається 1);
Цсз - середньозважена ціна електричної енергії (в грн за 1 кВт*год, без ПДВ) за результатами торгів на ринку електричної енергії "на добу наперед" за відповідний повний календарний місяць, за який здійснюється розрахунок, оприлюднена на офіційному вебсайті "Оператора ринку" (https://www.oreе.com.ua);
Тосп - ціна (тариф) послуг оператора системи передачі, яка встановлена Регулятором, яка, діє для відповідного розрахункового періоду за 1 кВт*год без ПДВ;
Впост - розмір надбавки / знижки Постачальника за одиницю електричної енергії (розмір надбавки / знижки учасника - переможця торгів (Постачальника) - відповідно до його тендерної пропозиції, що не може змінюватись протягом строку дії договору про закупівлю), грн без ПДВ. Надбавка / знижка, що встановлюється учасником - переможцем торгів (Постачальником) у ціні своєї тендерної пропозиції, може бути від'ємною величиною.
2. Фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Цф) на момент укладення Договору визначається шляхом ділення кінцевої цінової пропозиції учасника-переможця (Постачальника) за результатами проведення процедури закупівлі на загальний обсяг закупівлі та становить 9,020064 (грн з ПДВ) та складається із таких складових:
Цсз = 6,83049 (грн за 1 кВт*год без ПДВ) - середньозважена ціна на ринку "на добу наперед", визначена Постачальником як середньозважена ціна на ринку "на добу наперед" за повний останній календарний місяць, що передує даті оголошення процедури закупівлі, за даними "Оператор ринку", розміщеними на його вебсайті: https://www.oreе.com.ua);
Тосп = 0,68623 (грн за 1 кВт*год без ПДВ) - тариф на послуги з передачі електричної
енергії, чинний на дату оголошення процедури закупівлі;
Впост = 0,00 (грн за 1 кВт*год без ПДВ) - розмір надбавки / знижки Постачальника за одиницю електричної енергії (розмір надбавки / знижки учасника - переможця торгів (Постачальника) - відповідно до його тендерної пропозиції, що не може змінюватись протягом строку дії договору про закупівлю), гри без ПДВ. Надбавка / знижка, що встановлюється учасником - переможцем торгів (Постачальником) у ціні своєї тендерної пропозиції, може бути від'ємною величиною.
ПДВ - 20% (у разі, якщо Постачальник є платником ПДВ).
3. Зміна ціни за 1 кВт*год електричної енергії відбувається щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням пункту 1 цього Додатка та підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
У такому разі Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни за 1 кВт*год електричної енергії.
Фактична ціна за 1 кВт*год електричної енергії за кожен розрахунковий період визначається не пізніше останнього календарного дня кожного розрахункового періоду.
У разі, якщо останній календарний день розрахункового періоду припадає на вихідний день, підписання додаткової угоди про визначення ціни за 1 кВт*год електричної енергії у такому розрахунковому періоді допускається у перший робочий день місяця, наступного за розрахунковим.
Ураховуючи високу волатильність ціни на ринку електричної енергії, Сторони домовились не вносити щомісячні зміни до ціни Договору (загальної вартості договору).
Зміна ціни на ринку "на добу наперед" підтверджується інформацією з сайту "Оператора ринку" розміщеною на його вебсайті: https://www.oreе.com.ua.
Зміна регульованих (цін) тарифів на послуги з передачі електричної енергії підтверджується постановами Регулятора, що затверджені у встановленому законодавством порядку.
Сторони повідомлені про зміну ціни Договору згідно із встановленим у цьому Додатку порядком. Враховуючи те, що ціна за одиницю електричної енергії для кожного розрахункового періоду визначається щомісячно за вищевказаною формулою (згідно з пунктом 1 цього додатка), а порядок її визначення встановлено цим Договором, Споживач вважається щоразу повідомленим Постачальником, з дотриманням вимог Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ:
про щомісячне визначення ціни за одиницю електричної енергії згідно з умовами цього Договору протягом строку його дії;
про своє право розірвати Договір, якщо він не приймає зміни ціни згідно з умовами цього Додатка.
Додатковою угодою № 1 від 26.12.2025 року до договору, сторони обумовили, що у зв'язку з прийняттям Постанови НКРЕКП № № 2009 від 05.12.2025 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "УКРЕНЕРГО" на 2026 рік" та встановленням тарифу на послуги з передачі електричної енергії з 01 січня 2026 року по 31 березня 2026 року на рівні 0,71368 грн/кВт*год. (без ПДВ), сторони домовились внести зміни до п. 1 Додатку № 2 до Договору в частині визначення ціни складової формули ціни за 1 кВт*год - Тосп, а саме:
"Тосп - 0,71368 ціна (тариф) послуг оператора системи передачі, яка встановлена Регулятором, яка діє для відповідного розрахункового періоду за 1 кВт-год без ПДВ;"
Всі інші умови, вищезазначеного Договору, не змінені в цій Угоді, залишаються чинними, і Сторони підтверджують щодо них свої зобов'язання.
Додаткова угода набирає чинності з 01 січня 2026 року.
ТОВ "Енера Чернігів" разом з листом № 16.1/855 від 02.02.2026 року надіслало на адресу КП "Жмеринкаводоканал" Додаткову угоду № 2 про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №3135545 від 26.12.2025 року, згідно якої вартість за 1 кВт*год електричної енергії становить 10,913712 грн.
КП "Жмеринкаводоканал" у листі №33 від 09.02.2026 року повідомило, що не має можливості укласти додаткову угоду про збільшення ціни на електроенергію з 01 січня 2026 року, оскільки ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. У листі повідомлено, що КП "Жмеринкаводоканал" має можливість підписання Додаткової угоди на збільшення ціни за постачання електричної енергії в межах 10%.
КП "Жмеринкаводоканал" листом №44 від 13.02.2026 року було відмовлено у підписані Додаткової угоди №2 лист Вих.№44 від 13.02.2026 р. (Додаток 5) , оскільки підприємство не має правових підстав для підписання запропонованої додаткової угоди, з огляду на таке:
Пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022р. № 1178, та умовами Договору передбачено можливість зміни ціни у разі застосування механізму її розрахунку залежно від середньозважених цін на ринку "на добу наперед". Водночас така зміна повинна відповідати вимогам законодавства про публічні закупівлі та принципам їх здійснення.
Правова позиція з цього питання чітко викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2025 року у справі № 920/19/24 (провадження № 12-16гс25), якою встановлено, що: зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, в тому числі і у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
З урахуванням викладеного, запропоноване коригування Додатку 3 до Договору фактично призводить до збільшення ціни електричної енергії більше ніж на 10%, що суперечить зазначеній правовій позиції Великої Палати Верховного Суду та створює ризики порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель.
ТОВ "Енера Чернігів" надіслало на адресу КП "Жмеринкаводоканал" лист №03.6/1575 від 13.02.2026 року, якому просило у разі, не підписання додаткової угоди № 2 про внесення змін та доповнень до Договору на запропонованих Постачальником умовах, підписати додаткову угоду до договору про припинення його дії в частині постачання електричної енергії, в порядку передбаченому п. 14.2. Договору про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року. До листа додано підписаний постачальником примірник Додаткової угоди від 13.02.2026 року, за змістом якої, сторони домовились припини дію Договору в частині постачання електричної енергії з 07.03.2026р. Останнім днем постачання електричної енергії споживачу є 23:59 06.03.2026 року.
КП "Жмеринкаводоканал" у листі №48 від 18.02.2026 року відмовилось від підписання Додаткової угоди та зазначило, що розрахунки за спожиту електричну енергію мають здійснюватись за ціною, визначеною чинним Договором.
КП "Жмеринкаводоканал" листом №57 від 24.02.2026 року просило ТОВ "Енера Чернігів" надати рахунок на оплату спожитої електричної енергії та акт-передавання за ціною, яка вказана в чинному Договорі про постачання електричної енергії №3135545 від 26.12.2025 року, оскільки надані Додаткові Угоди про внесення змін та доповнень до Договору не були підписані комунальним підприємством "Жмеринкаводоканал".
ТОВ "Енера Чернігів" надіслало на адресу КП "Жмеринкаводоканал" лист №16.1/2021 від 27.02.2026 року, до якого додано підписану постачальником Додаткову угоду №3, за змістом якої, для остаточних розрахунків за розрахунковий період лютий 2026 року застосовується середньозважена ціна на електричну енергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті AT "Оператор ринку" за результатами торгів у лютому 2026 року, яка становить 10,048280 грн/кВт*год (без ПДВ).
Відповідно до п. 5.7 Договору та Додатку 3 "Порядок розрахунку та зміни ціни постачання електричної енергії" до Договору Сторони погодили наступне:
"Ціна Ц за 1 кВт*год електричної енергії за підсумками лютого 2026 року становить 12,914352 грн (з ПДВ):
Цф=(10,048280 + 0,71368 + 0,00)*1,2 = 12,914352 грн, а саме:
Цсз= 10,048280 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
Тосп = 0,71368 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
Впост = 0,00 грн за 1 кВт*год без ПДВ;
ПДВ-20%".
Всі інші умови, вищезазначеного Договору, не змінені в цій Угоді, залишаються чинними, і
Сторони підтверджують щодо них свої зобов'язання.
Відповідно до ч.3 ст. 631 Цивільного кодексу України Сторони домовились, що умови цієї Угоди застосовуються до відносин, які виникли між Сторонами до її укладення, а саме з 01 лютого 2026 року.
Угода набирає чинності з дати підписання та діє в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за Договором.
КП "Жмеринкаводоканал" у листі № 62 від 03.03.2026 року повідомило про відмову щодо підписання Додаткових угод про внесення змін та доповнень до Договору про постачання електричної енергії споживачу №33135545 від 26.12.2025 року, оскільки це суперечить вимогам законодавства про публічні закупівлі. У зв'язку з цим, зміна вартості електричної енергії та виставлення рахунків за новою ціною є безпідставними та вважаємо, що розрахунки за спожиту електричну енергію мають здійснюватися виключно за ціною, визначеною чинним договором.
ТОВ "Енера Чернігів" надіслало на адресу КП "Жмеринкаводоканал" лист №16.1/2423 від 09.03.2026 року, до якого додано акт приймання-передавання № 3135545-2602-1 за лютий 2026 року та рахунок № 3135545-2602-1 за лютий 2026 року, тариф за 1 кВт*год - 10,76196, на загальну суму 1 494 862,07 грн., з ПДВ.
КП "Жмеринкаводоканал" додаткову угоду № 3 не підписало та вказаний рахунок не оплатило, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
При цьому, матеріали справи не містять доказів виставлення відповідачу рахунку на оплату електричної енергії за лютий 2026 року за тарифом, визначеним сторонами у договорі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Приписами ч. 1 ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.ч 1-3 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Закон України "Про публічні закупівлі" визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Цей Закон також має на меті адаптувати законодавство України acquis Європейського Союзу на виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
У ст. 5 ЗУ "Про публічні закупівлі", зокрема, закріплений перелік принципів здійснення публічних закупівель, до яких віднесені: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно ч. 4 ст. 3 ЗУ "Про публічні закупівлі", відносини, пов'язані зі сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Відповідно п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про публічні закупівлі", договір про закупівлю визначається як господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Частинами 1,4 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" (у редакції Закону № 1530-IX, чинній на момент укладення договору про постачання електричної енергії споживачу та дату пропозиції укладення додаткової угоди № 3), істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Згідно п. 1 Особливостей, ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до п.п. 2 п. 19 Особливостей (у редакції, чинній на момент укладення договору про постачання електричної енергії споживачу та дату пропозиції укладення додаткової угоди № 3), істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10, 13 (крім підпунктів 13, 15 та 26 пункту 13 цих особливостей, крім договору про закупівлю, зазначеного в абзацах другому, третьому частини першої статті 41 Закону), 80, 86, 88, 89, 91 цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) узгодженого сторонами збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку, що відбулося з дня укладення договору про закупівлю (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вперше) або з дня останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни (у разі збільшення ціни за одиницю товару за цим підпунктом вдруге і далі), за умови документального підтвердження такого коливання. Такі зміни до договору про закупівлю можуть бути внесені не раніше 90 днів з дня підписання договору про закупівлю або внесення до нього змін щодо збільшення ціни за одиницю товару за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Обмеження стосовно строків внесення змін до договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару не застосовується у разі зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін). Змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати ціну за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю, більше ніж на 50 відсотків;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону;
9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об'єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 "Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку;
10) співфінансування в обсязі не менш як 75 відсотків ціни договору про закупівлю, укладеного оператором системи передачі електричної енергії, за кошти кредитів, позик, грантів, що надаються відповідно до міжнародних договорів України організаціями, зазначеними у частині другій статті 6 Закону, із подальшим застосуванням правил і процедур, встановлених організацією, що здійснює таке співфінансування;
11) зміни обсягів закупівлі, ціни та інших умов договору про закупівлю на постачання електричної енергії, чинного на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2026 р. № 44 "Про внесення зміни до пункту 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", для виконання вимог, визначених пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2026 р. № 39 "Деякі питання подолання наслідків надзвичайної ситуації державного рівня в електроенергетичних системах", - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2026 р. № 43.
Отже, вказаною Постановою №1178 Кабінет Міністрів України встановив певні особливості здійснення закупівель товарів замовниками, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, під час дії воєнного стану, основна мета яких є вжиття заходів щодо забезпечення захищеності саме замовників від воєнних загроз.
Разом з тим, Постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не скасовує та не передбачає внесення будь-яких змін до ЗУ "Про публічні закупівлі", зокрема, до норми п. 2 ч.5. ст. 41 вказаного Закону (схожих висновків дійшов Верховний Суд у постановах 06.02.2025 у справі №916/747/24, від 18.06.2024 у справі №922/2595/23, від 01.10.2024 у справі №918/779/23 тощо).
Відповідно, як на момент укладення основного Договору, так і на момент розгляду справи в суді, норма п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" є чинною та незміною за своїм буквальним змістом. Дія такої норми на час дії воєнного стану не скасовувалась та не призупинялась.
При цьому, суд зауважує, що питання допустимості збільшення сторонами договору ціни товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі № 922/2321/22, за наслідками розгляду якої ухвалено постанову від 24.01.2024 року.
Відповідаючи на це питання Велика Палата Верховного Суду виснувала, що норми п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" не дозволяють збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю з огляду на таке:
"43. Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
44. Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
45. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
46 За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України ціна є істотною умовою господарського договору.
47. Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
48. Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
49. Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
50. Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
51. Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.
52. Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
53. Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
54. Із системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
55. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
56. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
57.В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
58. Наведене підтверджується також історичним тлумаченням норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі". У цьому Законі в редакції до 19.04.2020 норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 була викладена в статті 36 та мала такий зміст: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі".
59. Отже, вказана норма Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції до 19.04.2020 не дозволяла зміни ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю, проте не обмежувала сторони в можливості багато разів змінювати (не було обмежень щодо строків зміни ціни) таку ціну протягом дії договору в межах встановлених 10 % у разі коливання ціни такого товару на ринку.
60. Зазначена норма була змінена Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" № 114-IX від 18.09.2019 (надалі - Закон № 114- ІХ), яким Закон України "Про публічні закупівлі" було викладено в новій редакції. При цьому зазначена норма була викладена в пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та доповнена умовою, що така зміна ціни в бік збільшення не може відбуватись частіше ніж один раз на 90 днів, крім закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії.
61. Отже, в новій редакції норма пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не змінила свого змісту щодо розміру зміни ціни за одиницю товару (не більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами при укладенні договору про закупівлю), проте була доповнена умовою, яка обмежила строки зміни такої ціни, а саме не частіше ніж один раз на 90 днів.
62. Як убачається з пояснювальної записки до проєкту Закону № 114-ІХ, метою його прийняття було удосконалення системи публічних закупівель, спрямованої на розвиток конкурентного середовища та добросовісної конкуренції у сфері закупівель, а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у сфері публічних закупівель, у тому числі протидії "ціновому демпінгу", коли учасник процедури закупівлі пропонує значно занижену ціну товару, щоб перемогти, а потім через додаткові угоди суттєво збільшує ціну товару та відповідно зменшує обсяг закупівлі, чим нівелює результати публічної закупівлі.
63. За такої мети очевидно, що зміни, внесені законодавцем Законом № 114-ІХ у вказану норму пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель використовувати "ціновий демпінг" з подальшим збільшенням ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни, визначеної сторонами за результатами процедури закупівлі та при укладенні договору про закупівлю".
Вищевикладене підсумовано Великою Палатою Верховного Суду у такий правовий висновок (пункти 88-90 постанови від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22):
"Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі".
Питання відступу від вказаної позиції розглянуто Великою Палатою Верховного Суду у справі № 920/19/24, у якій викладено таке.
"Щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ)
124. Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ, чинній на момент укладення договору про закупівлю та оспорюваної додаткової угоди до нього № 2) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 % пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
125. 24 січня 2024 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 922/2321/22, в якій вирішувалось питання про те, чи дозволяють норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю.
126. У пунктах 88-90 наведеної постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
127. Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у разі зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
128. У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
129. Такий правовий висновок неодноразово також був викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11 квітня 2024 року у справі № 922/433/22, від 01 жовтня 2024 року у справі № 918/779/23, від 06 лютого 2025 року у справі № 910/5182/24, від 18 лютого 2025 року у справі № 925/889/23 тощо, де інтерпретовано та застосовано положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII як імперативну норму, яка визначає верхню межу дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 % від ціни товару, погодженої сторонами в договорі про закупівлю.
130. Отже, згідно з положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) зміна ціни в договорі закупівлі допускається за таких умов:
-збільшення ціни за одиницю товару до 10 %;
-збільшення ціни має бути пропорційне збільшенню ціни цього товару на ринку в разі коливання його ціни на ринку;
-така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
-така зміна може відбуватися не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю;
-обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
131. До того ж застосована законодавцем при формулюванні цієї норми конструкція "не частіше ніж один раз на 90 днів" фактично надає можливість вносити зміни до ціни товару неодноразово, але лише в межах дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 %.
Щодо застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 1530-ІХ)
132. Законом № 1530-ІХ внесено зміни до Закону № 922-VIII (у редакції Закону
№ 114-ІХ) та викладено пункт 2 частини п'ятої статті 41 цього Закону в такій редакції: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії".
133. Внесеними Законом № 1530-IX змінами у першому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII слова "підписання договору про закупівлю" замінені словами "підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару", а друге речення після слів "дизельного пального" доповнено словом "природного". Ці зміни полягали, зокрема, у корегуванні обмеження щодо мінімального 90-денного строку змін до ціни за одиницю товару після підписання договору про закупівлю. Водночас порогове значення у 10 % залишилося незмінним і застосовується й надалі.
134. Так, на відміну від норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIIIу редакції Закону № 114-ІХ, який урегульовував можливість збільшення ціни за одиницю товару не частіше ніж один раз на 90 днів лише з моменту підписання договору про закупівлю, положеннями цього пункту в редакції Закону № 1530-IX визначено, що строк зміни умов договору може відраховуватись як з моменту підписання договору, так і з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Тобто редакцією цієї норми законодавець передбачив лише можливість внесення зміни до ціни договору неодноразово: вперше - один раз у перші 90 днів з дня підписання договору; другий і подальші
рази - один раз на 90 днів, які починаються з моменту останньої зміни ціни.
135. Додатково на підтвердження зазначеного свідчить зміст пояснювальної записки до проєкту Закону № 1530-IX (див. https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/pubFile/634356), згідно з якою метою його прийняття було завершити реформу органу оскарження у сфері публічних закупівель, що відповідно дозволяє стверджувати, що подібні зміни вочевидь не були спрямовані на те, щоб дозволити учасникам публічних закупівель (виконавцям) після підписання договору збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % від ціни товару, погодженої сторонами в договорі про закупівлю.
136. Іншими словами, зміни та доповнення до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, внесені Законом № 1530-IX, стосуються лише встановлення альтернативного варіанта визначення моменту початку обчислення строку для зміни ціни за одиницю товару - 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю або 90 днів з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
137. Проте пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIIIяк у редакції, викладеній Законом №114-ІХ, так і в редакції, викладеній Законом № 1530-ХІ, однаково передбачено, що такі обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
138. Водночас положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIIIу редакції Закону № 1530-ХІ не містять змін щодо максимально можливого збільшення розміру ціни за одиницю товару, погодженої сторонами договору закупівлі, визначеної попередньою редакцією цієї норми на рівні не більше 10 %. У будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10 % ціни, встановленої в договорі закупівлі.
139. Філологічне тлумачення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII свідчить, що зміна істотних умов договору про закупівлю після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі допускається лише у випадках, прямо передбачених цією нормою. Одним із цих випадків є збільшення ціни товару, але за умови, що таке збільшення не може перевищувати нормативно визначеного відсоткового значення суми, встановленої в договорі про закупівлю, яке у пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII унормовано на рівні не більше 10 %.
140. До того ж визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.
150. Отже, норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону № 922-VIII.
151. Інший підхід до розуміння положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, який передбачає щоразу з кожним внесення змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.
152. Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 5 Закону № 922-VIII.
153. Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.
154. До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.
155. Велика Палата Верховного Суду з урахуванням наведеного вище аналізу нормативного припису пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, вважає, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10 % при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.
156. Варто наголосити на тому, що, з'ясовуючи законодавчу еволюцію пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на нормативне закріплення подібної можливості у постанові КМУ № 1178, у підпункті 2 пункту 19 (в редакції постанови КМУ № 1067) якої, з-поміж іншого, визначено, що обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % застосовується щодо кожного окремого випадку збільшення ціни за одиницю товару (без обмеження кількості змін), а змінена ціна за одиницю товару не повинна перевищувати 50 % ціни за одиницю товару, що передбачена в початковому договорі про закупівлю.
157. Тобто положеннями постанови КМУ № 1178 (в редакції постанови КМУ від 01 вересня 2025 року № 1067), на відміну від норм пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, чітко визначені як можливість застосування 10-відсоткового обмеження щодо збільшення ціни щодо кожного окремого випадку збільшення (без обмеження кількості змін), а не в цілому до усіх внесених змін, так і граничне значення на рівні 50 %, на яке може бути змінена передбачена в початковому договорі про закупівлю ціна за одиницю товару, що вкотре додатково підтверджує, що приписи частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII не передбачають можливість збільшення ціни за одиницю товару на 10 % під час кожного внесення змін до договору про закупівлю.
158. Ураховуючи наведене, Велика Палата Верховного Суду висновує, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом № 1530-ІХ до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIIIне стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
159. Виняток з обмежень, викладений в останньому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, повинен тлумачитися суто буквально, а тому він стосується лише строків зміни ціни за одиницю товару у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (дотримання умови про зміну лише раз на 90 днів в цьому випадку не діє) і не визначає верхньої межі збільшення (зміни) ціни за одиницю товару.
Отже, Велика Палата Верховного Суду не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.
Висновки щодо застосування норм матеріального права (пункт 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII)
205. Зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 % не допускається, в тому числі і у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
206. Зміни та доповнення до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, внесені Законом № 1530-IX, стосуються лише встановлення альтернативного варіанту визначення моменту початку обчислення строку для зміни ціни за одиницю товару - 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю або 90 днів з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару та не скасовують встановлену первісною редакцією цього Закону заборону збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
207. Виняток з обмежень, викладений в останньому реченні пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, повинен тлумачитися суто буквально, а тому він стосується лише строків зміни ціни за одиницю товару у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (дотримання умови про зміну лише раз на 90 днів в цьому випадку не діє) і не визначає верхньої межі збільшення (зміни) ціни за одиницю товару.".
Отже, суд зауважує, що змінюючи ціну на одиницю спірного товару, сторони договору мають керуватись імперативними приписами положень п. 2 ч.5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі".
Поряд з цим, як зазначено вище, сторони у договорі про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року, обумовили фактичну ціну за 1 кВт*год електричної енергії (ЦФ) у розмірі 9,020064 грн. (з ПДВ).
Водночас, за змістом додаткової угоди № 3 від 02.03.2026 року, про визнання укладеною якої просить позивач, ціна Ц за 1 кВт*год електричної енергії за підсумками лютого 2026 року становить 12,914352 грн (з ПДВ): Цф = (10,048280 + 0,71368 + 0,00)*1,2 = 12,914352 грн..
Отже, позивачем у додатковій угоді № 3 визначено ціну за одиницю товару, за 1 кВт*год електричної енергії за підсумками лютого 2026 року, збільшену на 43,17 % від ціни, обумовленої сторонами у договорі про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року, що відповідно перевищує гранично допустимий розмір зміни ціни за одиницю товару відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі" та в свою чергу таке збільшення нівелює мету законодавчого регулювання процедур закупівлі та результати відкритих торгів.
За наведених обставин, з огляду на встановлені вище обставини, положення закону та судову практику в їх сукупності, з огляду на зміст та визначені умови спірної додаткової угоди № 3 від 02.03.2026 року до договору про постачання електричної енергії споживачу № 3135545 від 26.12.2025 року щодо перевищення гранично допустимого розміру зміни ціни за одиницю товару відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 ЗУ "Про публічні закупівлі", а саме на 43,17 % від визначеної у договорі ціни, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання укладеною вказаної додаткової угоди до договору, в редакції наведеній у прохальній частині позовної заяви та, відповідно, стягнення з відповідача 1 494 862,07 грн боргу за спожиту у лютому 2026 року електричну енергію за тарифом, визначеним у згаданій додатковій угоді № 3.
Враховуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, за наведених вище мотивів.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно п. 2 ч. 1, п. 2 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються, у разі відмови в позові - на позивача.
З огляду на викладене, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 20 600,74 грн. підлягають віднесенню на позивача згідно вимог ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 12, 13, 42, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 326 ГПК України, суд -
1. Відмовити у задоволенні позову ТОВ "Енера Чернігів" до КП "Жмеринкаводоканал" про визнання укладеною додаткової угоди до договору та стягнення 1 494 862,07 грн боргу.
2. Судові витрати у справі покласти на позивача.
3. Копію рішення направити до електронних кабінетів ЄСІТС та на відомі суду адреси електронної пошти: ТОВ "Енера Чернігів" - info@cn.enera.ua, представникам Позивача Гамениці Р.М. - ІНФОРМАЦІЯ_1 , адвокату Якимчук Ю.В. - ІНФОРМАЦІЯ_2 ; КП "Жмеринкаводоканал" - zmvoda@i.ua, представнику Відповідача Дячиній К. О. - ІНФОРМАЦІЯ_3
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч. 1 ст. 256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України повне рішення складено 19 травня 2026 р.
Суддя Тісецький С.С.
Віддрук. прим.:
1 - до справи