Справа № 521/7983/26
Номер провадження № 2-о/521/323/26
19 травня 2026 року м. Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді: Шевчук Н.О.,
секретаря судового засідання: Жекової А.О.
за участю учасників, представників учасників справи:
від ОСОБА_1 - не з'явилася;
від Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України - не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), за участю заінтересованої особи - Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (65091, м. Одеса, вул. Разумовська, 37, ЄДРПОУ:37946492) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території
Короткий зміст вимог заяви.
У травні 2026 року через підсистему «Електронний суд» до Хаджибейського районного суду м. Одеси звернувся представник ОСОБА_1 - адвокат Болгар Андрій Васильович, за участю заінтересованої особи - Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Донецьку у віці 74 роки.
Так, обґрунтовуючи вимоги вказаної заяви, представник заявника зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідною донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 21.07.1981 року.
За доводами заявника, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її рідний батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 08.10.2025 року та довідкою про смерть №С-02070 від 08.10.2025 року, виданих Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАЦС донецької народної республіки, де причиною смерті згідно з довідкою про смерть №С-02070 від 08.10.2025 року стало - відтік легенів J 81 X, Сахарний діабет, тип 2 Е11 0, постінфарктний кардіосклероз передньої стіночки лівого шлуночка.
В подальшому, як зазначив представник заявника, отримавши свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 08.10.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіональне управління Міністерства юстиції України для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник заявника вказав, що за результатами розгляду звернення було отримано відмову у проведенні державній реєстрації смерті за №48/22.24-119 від 15.05.2026 року, де мотивом відмови стало те, що свідоцтво про смерть від 08.10.2025 року серії НОМЕР_3 , видане Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАЦС донецької народної республіки, не є підставою для державної реєстрації смерті згідно з чинним законодавством, яке регулює порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні та додатково ОСОБА_1 було роз'яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі документів, оформлених на тимчасово окупованій території України.
За доводами представника заявника, встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно ОСОБА_1 для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України, та приведення правничих документів цивільно-правового характеру у відповідність до вимог законодавства України, в зв'язку із чим ОСОБА_1 змушена звернутися до суду із відповідною заявою, яку просить суд задовольнити та ухвалити відповідне рішення.
Рух справи; вирішення судом клопотань, поданих сторонами, узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Після надходження заяви, головуючого суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до ст. 14, 33 ЦПК України.
18.05.2026 року справа №521/7983/26 надійшла у провадження судді Шевчук Н.О.
Ухвалою Хаджибейського районного суду міста Одеси від 18.05.2026 року заяву у цивільній справі №521/7983/26 прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено її до судового розгляду в судовому засіданні.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. 19.05.2026 року представником заявника до суду через канцелярію скеровано заяву про розгляд справи без його участі.
Представник заінтересованої особи Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином, шляхом направлення на офіційну електронну адресу ухвали суду про прийняття заяви, відкриття провадження у справі та призначення її до судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали заяви, надавши оцінку наявним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу окремо шляхом їх всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження, суд зазначає, що заява ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи - Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території потребує задоволення, враховуючи таке.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_1 , батьками якої є: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 , про що 21.07.1981 року Ново - Кримською селищною радою Советського району, м. Макіївка, Донецької області, складено актовий запис №164.
Згідно копії паспорту серії НОМЕР_5 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Халаїдове, Монастирищенського району, Черкаської області народився ОСОБА_2 .
Згідно копії довідки про смерть №С-02070 вбачається, що на території російської федерації, донецької народної республіки, місто Донецьк, Калинінський район ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАЦС донецької народної республіки від 08.10.2025 року, складено актовий запис №170259930000201111003, де причиною смерті згідно з довідкою про смерть №С-02070 від 08.10.2025 року стало - відтік легенів J 81 X, Сахарний діабет, тип 2 Е11 0, постінфарктний кардіосклероз передньої стіночки лівого шлуночка.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАЦС донецької народної республіки від 08.10.2025 року складено актовий запис № 170259930000201111003.
Згідно відповіді №48/22.24-119 від 15.05.2026 року Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіональне управління Міністерства юстиції України відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державній реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Інших будь-яких письмових доказів матеріали цивільної справи не містять.
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
У відповідності до пп.1 п.1,п.3 Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо прав громадян на території проведення антитерористичної операції", доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, у тому числі до Державного реєстру актів цивільного стану громадян на території Донецької та Луганської областей тимчасово припинено, до закінчення бойових дій на сході України.
Відповідно до положень Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відтак, враховуючи наведені вимоги законодавства, суд виснує про те, що свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 08.10.2025 року, видане Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Управління ЗАЦС донецької народної республіки, актовий запис № 170259930000201111003 про смерть ОСОБА_2 є недійсним і не створює правових наслідків на території держави Україна.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється на особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянки. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Враховуючи викладене, до правовідносин, які виникли у даній справі, підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Частинами 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно норм ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» про факт державної реєстрації акту цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Пунктом «ґ» ст. 1 розд. 5 гл. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є зокрема рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Абзацом 3, 4 ст. 9 розділу 5 глави ІІІ вказаних Правил передбачено що, державна реєстрація факту смерті, встановленого у судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого за їх зверненням в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п'ятим, сьомим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил. У разі направлення судом рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення державна реєстрація смерті проводиться в день надходження копії такого рішення без звернення будь-якої особи.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини. Зокрема, у рішеннях у справах «Cyprus v. Turkey» від 12.05.2014 та «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia» від 23.02.2016 зроблено висновок, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Враховуючи наведене вище, отримання свідоцтва про смерть в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Законом передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно приписів ст. 76 ЦПК України доказами є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.1 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Розглянувши дану справу, суд вважає, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка свідчать про наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк, Калинінський район, тобто на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, враховуючи, що судом підтверджено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, зважаючи, що мета подання такої заяви є очевидною, а рішення суду матиме юридичні наслідки для заявника, у вигляді отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , суд виснує, що надані заявником докази є належними, достовірними, допустимими, а в своїй сукупності достатніми для задоволення даної заяви.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 та п. 8 ч. 1 ст.430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 89, 95, 258, 259, 263, 265, 317, 352, 354, 355 ЦПК України, Хаджибейський районний суд міста Одеси
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), за участю заінтересованої особи - Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (65091, м. Одеса, вул. Разумовська, 37, ЄДРПОУ:37946492) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у місті Донецьк, Калинінський район - тобто на тимчасово окупованій території, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження судового рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення суду складено та підписано 19.05.2026 року.
Суддя Н.О. Шевчук