Справа № 569/8444/26
18 травня 2026 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Гордійчук Н.О., за участю секретаря судового засідання Божко В.О.,
прокурора Набухотного С.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про РНОКПП НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №181 від 06.04.2026 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов?язаної з виконанням функцій держави або місцевого самовряду'вання, за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №180 від 06.04.2026 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 1 частин 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №179 від 06.04.2026 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №178 від 06.04.2026 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 пояснила, що їй було відомо, що на період воєнного стану були внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з яких подання декларацій відтермінувалося, а після звільнення з посади не слідкувала за змінами в законодавстві, тому не знала про вимогу подання вказаних декларацій у зазначені терміни. Додатково надала копію епікризу щодо перебування на стаціонарному лікуванні з 08.01. по 16.01.2024 року. Провину визнала, просила суворо не карати.
Прокурор Набухотний С.В. просив суддю визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у розмірі, передбаченому санкцією цієї статті, оскільки правопорушення вчинено за відсутності поважних причин, з урахуванням статті 36 КУпАП. Вказав, що незнання законів не звільняє від відповідальності, крім того ОСОБА_1 була повідомлена про обов'язок подання декларацій, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до наступного висновку.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб?єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 року та набрав чинності 12.10.2023 року.
Диспозицією частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З досліджених суддею матеріалів справи вбачається, що згідно з наказом № 186-к від 31.07.2017 року ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника Рівненського відділення правління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області, з 01.08.2017 року.
Відповідно до наказу № 172-к від 17.04.2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника Рівненського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області.
Отже, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно до абзаців 1, 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», як особа, які припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язана до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік та протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) - в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з дослідженими суддею відомостями реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: за 2021 рік о 19:11 год 06.02.2025 року; за 2022 рік о 19:23 год 06.02.2025 року; за 2023 рік о 14:55 год 06.03.2026 року; за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) о 19:35 год 06.02.2025 року.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023 роки та за період, охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) несвоєчасно без поважних причин.
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується дослідженими суддею доказами, а саме:
- протоколами №178, №179, №180, №181 про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 06.04.2026 року;
- відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про надсилання матеріалів №2356/02-2026 від 15.01.2026 року;
- відповіддю Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-05/1041-26 від 08.01.2026 року;
- копією наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Рівненській області «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 » №186-к від 31.01.2017 року;
- копією наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Рівненській області «Про звільнення ОСОБА_1 » №172-к від 17.04.2023 року;
- повідомлення про обов'язковість дотримання обмеження після припинення діяльності в органах Фонду соціального страхування України, встановленого відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про запобігання корупції» та правил подання декларацій, встановлених відповідно до вимог статей 45 і 46 Закону №1700 №23-06-421 від 13.04.2023 року;
- поясненнями ОСОБА_1 .
Аналізуючи докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, суддя дійшла висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відтак, враховуючи особу правопорушника, ступінь її вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з врахуванням ст. 36 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 172-6, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУПАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп на реквізити: Отримувач: ГУК у Рівненській області/ Рівненська МТГ/21081100. Код отримувача (ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA108999980313000106000017527. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку:899998.
В разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення копії постанови правопорушнику, сума штрафу відповідно ч. 2 ст. 308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп на реквізити: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Наталія ГОРДІЙЧУК