Рішення від 18.05.2026 по справі 363/7335/25

"18" травня 2026 р. Справа № 363/7335/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

18 травня 2026 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області у складі: головуючої судді Дьоміної О.П., за участю секретаря Підопригори Х.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгороді у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою ТОВ «Газорозподільні мережі України» Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ,-

ВСТАНОВИВ:

05.12.2025 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонованих відбір природного газу з ГРМ, в якій просив стягнути з відповідачки на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонованих відбір природного газу з ГРМ в сумі 24 561,40 грн. та понесені судові витрати у вигляді судового збору 3028 грн. Так, в о обґрунтуванні позову зазначено, що з 01.11.2026 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року за №329-VIII, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. 31.08.2023 року НКРЕКП, прийнято постанову за №1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз», у зв'язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України». Також, постановою НКРЕКП від 31.08.2023 року за №1596 внесені змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 року за №1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», за якими до території де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» додано територію Київської області, яка обслуговується Київською філією «ТОВ ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (п. 8 Додатку). Постанова набрала чинності 01.09.2023 року. Таким чином, з 01.092023 року населенню Київської області послуги з розподілу природного газу надаються Київською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України», що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, яка видана на підставі постанови НКРЕКП від 26.12.2022 року за №1839 (зі змінами від 31.08.2023 року за №1596). Відповідно до акту на пуск газу від 12.01.2011 року, за адресою АДРЕСА_1 , було встановлено лічильник природного газу марки Октава, типорозміру G-1.6 зав №318242, та розпочато надання послуг газопостачання. Особовий рахунок споживача за № НОМЕР_1 відкритий на ім?я власника ОСОБА_1 . За вказаною адресою здійснюється фактичне споживання природного газу, що підтверджується спожитим об?ємом природного газу - 12392,21 м', зафіксованим 25.07.2025 року, відомістю на пуск газу від 12.01.2011 року, яка підписана відповідачкою, робочим проектом на газопостачання, актом прийняття внутрішньої і зовнішньої мережі систем газопостачання (додатки 1 та 2). 18.03.2017 року, діючим на той час, Оператором ГРМ - АТ «Київоблгаз» було здійснено відключення об?єкта відповідачки від газорозподільної мережі, шляхом перекриття запірного пристрою та встановлення пломби та/або інвентарної заглушки на відключаючому пристрої перед газовими приладами та встановлено пломбу з унікальним номером за №R18788201 про що складено акт про відключення об?єкту (газових приладів) від 18.03.2017 року, який підписаний споживачем ОСОБА_1 . Цим же актом відповідальність за збереження пломби покладено на споживача, про що зазначено у акті. На момент припинення газопостачання показники лічильника газу Октава, типорозмір G-1,6-2 зав №318242, 2010 року виготовлення склали - 8421 м 3 (додаток - 3). У відповідності до п. 4 глави 1 розділ 1 Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з?єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань 3ВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу. 25.07.2025 року представниками Оператора ГРМ, відповідно до Порядку оформлення акту про порушення, що міститься в главі 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, у присутності споживача ОСОБА_1 складено Акт про порушення за №2686 від 25.07.2025 року за ознаками виявленого порушення, що передбачено підп. 2 п. 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем: «під час технічного обслуговування будинку, а саме: відсутня пломба на крані, показники лічильника змінилися, кран включено» (додаток 4). Факт фіксації виявленого порушення підтверджується Актом про порушення за №2686 від 25.07.2025 року, який було без заперечень підписано відповідачкою та фотофіксацією виявленого порушення (додаток 5). Виявлене порушення усунуто шляхом механічного від'єднання на газопроводі вводі, закриття відключаючого пристрою, пломбування з встановленням інвентарної заглушки та охоронної пломби за №R38836508, про що складено акт про припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) від 25.07.2025 року та акт про усунення порушення від 25.07.2025 року, які підписані представниками Оператора ГРМ та відповідачкою без заперечень та зауважень (додатки - 6 та 7). Пошкодження захисної пломби, зміна у показниках лічильника Октава G 1,6 заводський номер 318242 у бік збільшення з дати припинення газопостачання 18.03.2017 - 8421 м.куб., до дати виявлення порушення 25.07.2025 - 12392,21 м.куб. беззаперечно вказує на факт несанкціонованого відновлення газоспоживання, внаслідок чого здійснювався несанкціонований відбір природного газу на об'єкті споживача. 25.07.2025 року споживачу особисто вручено запрошення на 12.08.2025 року з пропозицією прибути на засідання комісії з розгляду акту про порушення (додаток - 9). 12.08.2025 року, на прохання відповідачки, засідання комісії перенесено на 10-00 год. 27.08.2025 року, що підтверджується протоколом за №2686 від 12.08.2025 року (додаток - 10). 14.08.2025 року відповідачці повторно направлено запрошення з пропозицією прибути на засідання комісії з розгляду акту про порушення на 10-00 год. 27.08.2025 року, що підтверджується копією запрошення за №КОФ/100.1.6.2-ВИХ-18340-25 від 13.08.2025 року, списком поштових відправлень з номером відправлення 0601181172812, та доказом отримання відповідачкою 22.08.2025 року запрошення, про що свідчить її підпис на зворотному повідомленні Укрпошти 0690928112698 (додатки - 11, 12). 27.08.2025 року було проведено засідання комісії з розгляду акту про порушення за №2686 від 25.07.2025 року у присутності правомочного складу комісії. На засіданні комісії прийнято рішення про його повне задоволення та складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу, що зафіксовано в рішенні комісії від 27.08.2025 року та протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення за №2686 від 27.08.2025 року (додаток 13 та 14). Враховуючи, що споживач не зверталась до Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» із відповідною заявою, розрахунок вартості донарахованого об?єму в неопалювальний період здійснено з урахуванням 30 % від граничного обсягу в опалювальний період. 27.08.2025 року комісією складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.08.2025 року. (додаток 15). Комісія з розгляду актів про порушення розрахувала вартість об?єму спожитого природного газу, виходячи з граничних об?ємів споживання природного газу населенням - додаток 20 до Кодексу газорозподільних систем, з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита, газовий котел на площу будинку 66,1 м 2 на двох зареєстрованих осіб за період з 25.01.2025 року по 25.07.2025 рік, при цьому вартість природного газу, що визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу становить 24 561,40 грн. 29.08.2025 року Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» на адресу відповідачки цінним листом направлено акт розрахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об?єму (обсягу) природного газу та його вартості (додаток - 15), та рахунок на оплату за №0825-0800275089 (додаток- 16), що підтверджується копією листа за №КОФ/100.1.6.2-ВИХ-20634-25 від 29.08.2025 року із доказом його відправлення (додаток - 17, 18). На сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачкою борг не сплачено.

Згідно ч. 6 ст. 19 ЦПК України зазначений спір є малозначним, а тому відповідно до вимог ст. 274 ЦПК України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Вишгородського районного суду Київської області від 17.12.2025 року у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, при цьому надав до суду заяву, в якій розгляд справи просив проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, щодо ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідачка у судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином, крім того повідомлялась через офіційний портал «Судова влада України» веб-сторінку Вишгородського районного суду Київської області, причини неявки суду невідомі, а тому суд, відповідно до ч. 11 ст. 128 ЦПК України, вважає можливим вирішити справу на підставі наявних доказів без участі відповідачки.

На підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.

18.05.2026 року, відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України, постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А відтак, оскільки учасники справи у судове засідання не з'явилися, то фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Так, ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше, як за звернення особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Згідно ст. 76 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України - предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст. 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом установлено, що з 01.11.2016 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року за №329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону, ринок природного газу це сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.

У відповідності до пп. 35 п. 1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст.37Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.

31.08.2023 року НКРЕКП, прийнято постанову за №1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз», у зв'язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України». Офіційний текст постанови розміщений на інформаційному ресурсі https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-zupinennya-diyi-licenziyi-z-rozpodilu-prirodnogo-gazu-vidanoyi-kiyivoblgaz.

Також, постановою НКРЕКП від 31.08.2023 року за №1596 внесені зміни до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ», за якими до території де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» додано територію Київської області, яка обслуговується Київською філією ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» (п. 8 Додатку). Постанова набрала чинності 01.09.2023 року.

Ha виконання постанови НКРЕКП 01.09.2023 року на офіційному сайті ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» розміщено інформацію щодо зміни місць провадження (розширення території) господарської діяльності з розподілу природного газу ТОВ «ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ» на територію провадження господарської діяльності з розподілу природного газу AT за «КИЇВОБЛГАЗ».

Отже, з 01.09.2023 року населенню Київської області послуги з розподілу природного газу надаються Київською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України», що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, яка видана на підставі постанови НКРЕКП від 26.12.2022 року за №1839 (зі змінами від 31.08.2023 № 1596).

Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України - зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.

У ч. 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України - договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» - суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за №2494 від 30.09.2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824.

Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС - несанкціонований відбір природного газу це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Як убачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 зареєстрована з 10.08.2004 року по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем природного газу за вказаною адресою (особовий рахунок за № НОМЕР_1 ).

18.03.2017 року працівниками ПАТ «Київоблгаз» було здійснено відключення об'єкту споживача газу за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом перекриття запірних пристроїв та встановлення пломби та/або інвентарної заглушки на відключаючому пристрою на газопроводі-вводі та встановлено пломбу за №R18788201, про що було складено акт про відключення від 18.03.2017 року із зафіксованими показниками лічильника газу на позначці 8421 м 3.

25.07.2025 року у присутності відповідачки працівниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», при здійсненні перевірки раніше відключених об'єктів від газопостачання та контрольному знятті показників, за вказаною адресою відповідачки було виявлено несанкціоноване відновлення газопостачання, про що складено акт про порушення за №2686.

Згідно п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено порушення споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу. До них належить, в тому числі несанкціоноване відновлення газоспоживання.

Згідно з положеннями пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Пунктом 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п. 7 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби, повноваження тощо) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо, представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Виявлене порушення усунуто шляхом механічного від'єднання на газопроводі вводі, закриття відключаю чого пристрою, пломбування з встановленням заглушки та охоронної пломби про що складено акт про припинення (обмеження) газопостачання від 25.07.2025 року та акт про усунення порушення від 25.07.2025 року, які підписані оператором ГРМ та відповідачкою без зауважень.

Пошкодження захисної пломби, зміна у показах лічильника в бік збільшення з дати припинення постачання 18.03.2017 року - 8421 м/куб, до дати виявлення порушення 25.07.2025 року - 12392,21 м/куб вказують на факт несанкціонованого відновлення газоспоживання.

Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. Так, наказом № КОФ/100.1.6.2-НО-248-25 ВІД 08.07.2025 року створено комісію з розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ.

Згідно з підпунктом 3 пункту 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

25.07.2025 року ОСОБА_1 отримала запрошення на засідання комісії Вишгородського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ», щодо розгляду акту про порушення за №26806 від 25.007.2025 року, яке відбудеться 12.08.2025 року.

12.08.2025 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, що підтверджується протоколом за №2686. За рішенням комісії Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», з метою об'єктивного розгляду акту про порушення за №2686 від 25.07.2025 року, у зв'язку з неприбуттям споживача, яка в телефонному режимі повідомила, що не має можливості приїхати, у зв'язку з тим, що на цю дату припав поминальний 9 день по загиблому на війні брату та її проханням перенести засідання - засідання комісії перенесено на 27.08.2025 року на 10 год.

14.08.2025 року на адресу ОСОБА_1 направлено запрошення на засідання комісії Вишгородського УЕГГ Київської філії ТОВ «ГРМУ» щодо розгляду акту про порушення за №2686 від 25.07.2025 року, яке відбудеться 27.08.2025 року о 10 год.

27.08.2025 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу, що підтверджується протоколом за №2686. За рішенням комісії Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» розраховано суму збитків, завданих порушенням споживача у розмірі - 24 561,40 грн. за період з 25.01.2025 р. по 25.07.2025 p, про що свідчить акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.08.2025 року.

Згідно з нормами пункту 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

З акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 27.08.2025 року слідує, що ОСОБА_1 має сплатити вартість необлікованого природнього газу - 24 561,40 грн. Вказаний акт 29.08.2025 року направлено на поштову адресу ОСОБА_1 , однак заборгованість відповідачкою сплачена не була.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Частиною 1 ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. У свою чергу частина перша статті 629 ЦК України встановлює, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі відшкодування збитків.

Враховуючи наведені обставини, суд доходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, так як при розгляді цієї справи по суті встановлено, що неправомірними діями відповідачки, які виразилися у несанкціонованому відновленні газопостачання завдано збитки позивачу, розмір яких складає 24 561,40 грн.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони, понесені нею і документально підтверджені судові витрати. А відтак, з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені ним у вигляді судового збору в розмірі 3 028 грн.

Керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 612, 625 ЦК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про ринок природного газу», ст. ст. 2, 4, 5, 12, 13, 19, 76-89, 141, 174, 247, 258, 259, 259, 263-265, 279, 280-282, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ТОВ «Газорозподільні мережі України» Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 24 561 (двадцять чотири тисячі п'ятсот шістдесят одну) грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Газорозподільні мережі України» судовий збір в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (код ЄДРПОУ: 44907200, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1), в інтересах якого діє Київська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (код ЄДРПОУ: 45385755, юридична адреса: 08150, Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, 178).

Відповідачка: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Головуюча суддя О.П. Дьоміна