Єдиний унікальний номер 719/65/25
Номер провадження 4-с/719/1/26
про повернення скарги без розгляду
18 травня 2026 року м. Новодністровськ
Новодністровський міський суд Чернівецької області в складі:
судді - Луців О.В.,
за участі секретаря - Марчук А.І.,
розглянувши скаргу стягувача ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , на бездіяльність начальник Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Боянжія Дмитра Івановича, неналежне здійснення ним виконавчих дій та порушення порядку проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, заінтересована особа - Івано-Франківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України,-
14 травня 2026 року в суд надійшла скарга стягувача ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , на бездіяльність начальник Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Боянжія Дмитра Івановича, неналежне здійснення ним виконавчих дій та порушення порядку проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, заінтересована особа - Івано-Франківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.
В обгрунтування даної скарги стягувач вказала, що 08.04.2025 Новодністровським міським судом Чернівецької області видано виконавчі листи у справі № 719/65/25 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_3 , починаючи з 09 січня 2025 року і до досягнення дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трирічного віку, та стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_3 , але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 09 січня 2025 року і до досягнення дитиною повнолітгя. На підставі вказаних виконавчих документів 26 квітня 2025 року відкрито виконавчі провадження № 77796106 та № 77796530.
У межах зазначених виконавчих провадженнях державним виконавцем Новодністровеького відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Боянжієм Дмитром Івановичем здійснювались виконавчі дії щодо примусового виконання рішення суду, однак такі дії, на думку скаржниці, проводились неналежним чином, із порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження», Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 року № 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 29.09.2016 року № 2832/5) та без забезпечення повного, своєчасного й ефективного виконання рішення суду.
ОСОБА_1 зауважила, що зі змісту офіційних відповідей Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області прямо вбачається, що під час здійснення виконавчих дій державним виконавцем були допущені порушення вимог чинного законодавства, а також невиконання покладених на нього обов'язків, оскільки державним виконавцем тривалий час не було вжито всіх необхідних заходів для належного виконання рішення суду, не витребувано повну інформацію щодо доходів боржника, не забезпечено належне коригування розрахунку заборгованості та не виконано обов'язкові вказівки вищого органу державної виконавчої служби.
Крім того, у виконавчих проваджень неодноразово змінювались розрахунки заборгованості без належного правового та арифметичного обгрунтування, що призводить до неможливості встановлення фактичного розміру заборгованості та створює правову невизначеність у виконавчому провадженні. Скаржник вважає, що державним виконавцем не забезпечено належного та ефективного примусового виконання рішення суду, оскільки не здійснено повного та належного аналізу доходів боржника, не витребувано всіх необхідних документів щодо доходів та майнового стану боржника, не забезпечено правильного та обґрунтованого розрахунку заборгованості, не вжито всіх передбачених законом заходів примусового виконання, не виконано обов'язкові вказівки Управління забезпечення примусового виконання рішень, порушено порядок здійснення виконавчих дій та вимоги Інструкції № 512/5.
Стверджує, що бездіяльність державного виконавця, неналежне здійснення ним виконавчих дій, невиконання обов'язкових вказівок Управління забезпечення примусового виконання рішень, порушення порядку проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів та невжиття всіх необхідних заходів примусового виконання є протиправними та такими, що порушують права стягувача на повне та своєчасне виконання рішення суду.
З урахуванням вищенаведеного ОСОБА_1 просить визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Боянжія Дмитра Івановича у виконавчих провадженнях № 77796106 та № 77796530; визнати неправомірними дії державного виконавця щодо неналежного здійснення виконавчих дій та проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів; визнати неправомірним невиконання державним виконавцем обов'язкових вказівок Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області; зобов'язати державного виконавця усунути допущені порушення вимог Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень; зобов'язати державного виконавця провести повний, обґрунтований та належний розрахунок заборгованості зі сплати аліментів із врахуванням усіх доходів боржника та вимог чинного законодавства України; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь скаржника понесені судові витрати, у тому числі витрати на професійну правничу допомогу, пов'язані із розглядом даної скарги.
Перевіривши письмову скаргу та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що така не відповідає вимогам щодо форми та змісту заяви, передбаченим, зокрема Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України).
Згідно з ст. 447-1 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права. Вимоги до форми та змісту скарги встановлені ст. 448 ЦПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 448 ЦПК України суд, встановивши, що скаргу подано без додержання вимог частин третьої та/або четвертої цієї статті, повертає її скаржнику без розгляду протягом чотирьох днів після її надходження до суду.
Так, ст. 450 ЦПК України визначено, що скарга розглядається у двадцятиденний строк з дня прийняття її до розгляду у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Скарга у виконавчому провадження за змістом і формою повинна відповідати вимогам ст. 448 ЦПК України.
Згідно з ч. 1-3 ст. 448 ЦПК України скарга подається стороною виконавчого провадження до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Скарга подається в письмовій формі і підписується стороною виконавчого провадження, її представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Скарга повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається скарга;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає скаргу, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
4) ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються;
5) ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження;
6) номер справи, в якій видано виконавчий документ, реквізити виконавчого документа;
7) дату, коли особа, яка подає скаргу, дізналася про порушення її прав внаслідок ухвалення оскаржуваних рішень, вчинення дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця;
8) зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності та посилання на порушену норму закону;
9) викладення обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги;
10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до скарги.
До скарги додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій скарги та доданих до неї матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Проте в порушення положень п.п. 3, 7, 8, 9, 10 ч. 3, п. 2 ч.4 ст. 448 ЦПК України у скарзі не зазначено:
-повне найменування інших учасників справи (сторін виконавчого провадження). Так, суд звертає увагу, що представник стягувача Марчук Д.П. звертаючись до суду із скаргою, в порушення ст. 450 ЦПК України, вказала лише стягувача та державного виконавця, дії та бездіяльність якого оскаржує, у той час як згідно з ст. 450 ЦПК України скарга розглядається за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються. Отже, скарга не містить повного найменування боржника у виконавчих провадженнях як однієї із сторін провадження. Так, норми ЦПК України щодо розгляду скарг на дії (бездіяльність) виконавця не передбачають положень щодо залучення судом всіх учасників справи за власною ініціативою чи клопотанням скаржника на стадії розгляду справи, а тому вирішення кола всіх учасників провадження є важливим процесуальним елементом саме на стадії прийняття скарги до розгляду;
-не вказано дату, коли скаржниця дізналася про порушення її прав, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості визначити, чи порушено строк звернення зі скаргою щодо кожної із вимог скарги;
-не конкретизовано зміст яких саме дій чи бездіяльності з посиланням на порушену норму закону скаржниця вважає неправомірними. Так, представник ОСОБА_2 вказала у скарзі, що намагалась в досудовому порядку оскаржити дії державного виконавця шляхом звернення до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, на підтвердження чого надала дані звернення та відповіді Управління.
У останній відповіді Д-72/4/0Ф1-21/74 від 24.04.2026 Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на звернення представника ОСОБА_1 вказано, що під час розгляду попередніх звернень скаржниці виявлено можливі порушення чинного законодавства, а тому начальником Управління винесено постанови №№ 32, 33 про проведення перевірки виконавчого провадження та витребування його матеріалів. На підставі даних постанов проведено перевірку законності виконавчого провадження № 77796106 та 77796530, за результатами якої дії старшого державного виконавця Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Боянжія Дмитра Івановича визнано такими, що вчинені з порушенням вимог частини четвертої статті 11, частини першої, другої статі'і 18, частини п'ятої статті 26, частини першої статті 28, частини восьмої статті 48, частини другої статті 56, частини другої, пункту першого частини четвертої, частини дев'ятої, частини одинадцятої 71 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-УІІІ, абзацу п'ятнадцятого пункту 1, абзацу першого пункту другого, абзацу третього пункту 6 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, пункту 2 розділу IV Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження та зобов'язано в.о. начальника Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Боянжія Д.І. вжити заходів для виконання рішення суду у відповідності до вимог Закону.
Відповідно до наказу Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України № 6/4 від 31.03.2026 накладено на ОСОБА_5 дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежне виконання посадових обов'язків.
Також Управлінням встановлено, що на виконання постанов про результати перевірки законності виконавчого провадження № 32 та № 33 від 30.12.2025 державним виконавцем Боянжієм Д.І. вжито заходів для виконання рішення суду у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон).
Станом на 19.03.2026, після отримання відповідей від усіх установ, у яких боржник отримував доходи, державним виконавцем Боянжієм Д.І. повторно проведено коригування розрахунку заборгованості зі сплати ОСОБА_3 аліментів з урахуванням усіх встановлених доходів, на які відповідно до вимог статті 73 Закону може бути звернено стягнення.
Скаржницю повідомили, що відповідно до чинного законодавства врахування всіх платіжних карток боржника при здійсненні розрахунку заборгованості зі сплати аліментів не передбачено. Розрахунок заборгованості проводиться на підставі відомостей, отриманих із звітів про здійснені відрахування та виплати, квитанцій (або їх копій) про сплату аліментів, наданих стягувачем або боржником, заяв чи розписок стягувана, інформації про середню заробітну плату для відповідної місцевості, а також інших документів, що підтверджують отримання боржником доходів або здійснення ним відповідних платежів.
ОСОБА_1 , окрім іншого, роз'яснили, чому ОСОБА_3 вилучили з Єдиного реєстру боржників, та запевнили, що в подальшому виконавчі дії будуть вчинені у відповідності до вимог Закону.
Аналіз даної відповіді Управління від 24.04.2026 дає підстави для висновку, що всі порушення вимог Закону «Про виконавче провадження» та Інструкції були усунуті державним виконавцем та проведено корегування розрахунку заборгованості з урахуванням нових відомостей про доходи боржника.
Натомість, у прохальній частині скарги представник ОСОБА_2 просить визнати неправомірними дії державного виконавця щодо неналежного здійснення виконавчих дій та проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, не вказуючи при цьому які саме виконавчі дії на сьогоднішній день є неправомірними і чому саме стягувач не погоджується із відкорегованим розрахунком заборгованості; визнати неправомірним невиконання державним виконавцем обов'язкових вказівок Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області без конкретизації переліку невиконаних вказівок, так як зі змісту відповіді Управління від 24.04.2026 вбачається, що всі вказівки останнього були виконані; зобов'язати державного виконавця усунути допущені порушення вимог Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень без посилання на конкретні положення нормативних актів, яких не дотримався на сьогоднішній день державний виконавець з вказівкою на обставини виконавчого провадження; зобов'язати державного виконавця провести повний, обґрунтований та належний розрахунок заборгованості зі сплати аліментів із врахуванням усіх доходів боржника та вимог чинного законодавства України, при цьому скаржник не наводить жодних доводів, чому саме вважає наявний відкоригований розрахунок заборгованості необгрунтованим.
Суд зауважує, що формулювання вимог скарги фактично зводиться до загальних фраз про неправомірні дії, бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій без викладення обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, що не відповідає п. 10 ч. 3 ст. 448 ЦПК України.
Окрім того, згідно з п. 2 ч. 4 ст. 448 ЦПК України до скарги додаються докази направлення копій скарги та доданих до неї матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
У порушення зазначених вимог, представник ОСОБА_2 до скарги не додала доказів направлення копій скарги та доданих до неї матеріалів сторонам.
Відповідно до ч. 5 ст. 448 ЦПК України суд, встановивши, що скаргу подано без додержання вимог частин третьої та/або четвертої цієї статті, повертає її скаржнику без розгляду протягом чотирьох днів після її надходження до суду.
Враховуючи те, що скаргу подано без додержання вимог ч. 3, 4 ст. 448 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повернення скарги ОСОБА_2 , поданої в інтересах ОСОБА_1 , на діїдержавного виконавця без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись ст. 260, 353, 354, 447-449 ЦПК України, -
Скаргу стягувача ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , на бездіяльність начальник Новодністровського відділу державної виконавчої служби у Дністровському районі Чернівецької області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Боянжія Дмитра Івановича, неналежне здійснення ним виконавчих дій та порушення порядку проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, заінтересована особа - Івано-Франківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України повернути без розгляду.
Повернення скарги не перешкоджає повторному зверненню до суду після того, як скарга буде приведена у відповідність до вимог ЦПК України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду безпосередньо або через Новодністровський міський суд Чернівецької області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Суддя: