Провадження № 11-сс/803/1024/26 Справа № 210/452/26
13 травня 2026 року м. Кривий Ріг
13 травня 2026 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
при секретарі ОСОБА_4 ,
за участю
прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
підозрюваної ОСОБА_9 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривий Ріг в режимі відео конференції апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваної ОСОБА_9 на ухвалу слідчого судді Металургійного районного суду м. Кривий Ріг від 30 березня 2026 року, якою застосовано до підозрюваної, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_9 , запобіжний захід у виді тримання під вартою без зазначення строку дії ухвали та без визначення розміру застави, -
Згідно до ухвали слідчого судді, в провадження слідчого судді Металургійного районного суду міста Кривого Рогу 27 березня 2026 року надійшло клопотання прокурора ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №12025041710000906 від 06 жовтня 2025 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 191 ч. 5, ст. 28 ч. 3 ст. 366 ч. 1 КК України, відносно підозрюваної ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання прокурор зазначила, що ОСОБА_9 , маючи певні корупційні зв'язки з посадовими особами органів місцевого самоврядування, маючи життєвий досвід, організаторські здібності, лідерські якості та авторитет, враховуючи достатній професійний досвід у роботі в органах місцевого самоврядування, а саме: з 2016 по липень 2024 роки на посаді заступника директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР директором якого є ОСОБА_10 , та розуміючи процедуру організації проведення процедур закупівель за бюджетні кошти, діючи умисно, з корисливих мотивів, не пізніше жовтня 2024 року прийняла рішення про створення стійкого об'єднання - організованої групи, з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території міста Дніпра під час виконання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм за бюджетні кошти.
Відповідно до розпорядження міського голови №1-21/2-рк від 21.02.2024р. директором Департаменту з 22.02.2024р. призначено ОСОБА_10 .
Отже, ОСОБА_10 , обіймаючи в Департаменті посаду директора, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч.3 ст.18 КК України та примітки 1 ст.364 КК України, є службовою особою.
Департамент зареєстровано за адресою: 49000, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Виконкомівська, будинок, 6.
Крім того, ТОВ «БК Граніт ЛТД» (ЄДРПОУ - 43514340) зареєстровано 17.02.2020р. на підставі заяви ОСОБА_11 про державну реєстрацію створення юридичної особи, уставним документом є Статут, керівником юридичної особи зазначено ОСОБА_11 , відомості про орган управління юридичної особи: вищий орган - Загальні збори учасників, виконавчий -директор. Так, Рішенням засновника про створення юридичної особи від 17.02.2020р. затверджено Статут ТОВ «БК Граніт ЛТД», директором товариства призначено ОСОБА_11 (паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Індустріальним РВ ДМУУМВС України в Дніпропетровській області 30.10.2006р.), який є єдиним учасником товариства, якому належить 100% Статутного капіталу, місцезнаходження юридичної особи: м. Дніпро, вул. Ударників, будинок 27, офіс 3А.
Отже, ОСОБА_11 , обіймаючи в ТОВ «БК Граніт ЛТД» посаду директора, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч.3 ст.18 КК України та примітки 1 ст.364 КК України, є службовою особою.
ОСОБА_12 , ознайомлений із процедурою закупівель за бюджетні кошти та порядком укладання та виконанням договорів, будучи колишнім директором КП «УРЕА» Дніпровської міської ради, та на даний час працюючи на посаді інженера 2-ої категорії в КП «УРЕА» ДМР.
ОСОБА_13 , працює на посаді бухгалтера ТОВ «Аніка -ДП» (ЄДРПОУ 44304387).
Так, Пунктом 6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до ст.7 Бюджетного Кодексу України, бюджетна система України ґрунтується зокрема на принципах ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Згідно ст.26 Бюджетного кодексу України, контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує:
1) оцінку управління бюджетними коштами (включаючи проведення державного фінансового аудиту);
2) правильність ведення бухгалтерського обліку та достовірність фінансової і бюджетної звітності;
3) досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень;
4) проведення аналізу та оцінки стану фінансової і господарської діяльності розпорядників бюджетних коштів;
5) запобігання порушенням бюджетного законодавства та забезпечення інтересів держави у процесі управління об'єктами державної власності;
6) обґрунтованість планування надходжень і витрат бюджету.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників та повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі в разі, якщо: тендерна пропозиція подана учасником конкурентної процедури закупівлі або участь у переговорній процедурі бере учасник, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника.
Згідно п.4.8 Настанови щодо організації проведення експертизи (ДСТУ 8907:2019) обов'язковій експертизі підлягає проектна документація на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, яку затверджують (схвалюють) на стадіях проектування: техніко-економічне обґрунтування (ТЕО), техніко-економічний розрахунок (ТЕР), ескізний проект (ЕП), проект (П), робочий проект (РП) та розроблюють для об'єктів, що - за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їхньої експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, зокрема вимог з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної та техногенної, ядерної та радіаційної безпеки;
- за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) та які споруджують на територіях зі складними інженерно-геологічними та техногенними умовами,
- у частині їхньої міцності, надійності та довговічності;
- споруджують із залученням державних коштів, якщо їхня кошторисна вартість перевищує 300 тис. гривень;
- щодо кошторисної частини проектної документації;
- підлягають оцінці впливу на довкілля згідно
Відповідно до п.4.9 Настанови з визначення вартості будівництва від 2021 року п 3.14 поточні ціни на устаткування в інвесторській кошторисній документації приймаються за даними замовника або, за його дорученням, з інших джерел.
Відповідно до п.4.9 Настанови з визначення вартості будівництва від 2021 року кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін.
Поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках) за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні.
Таким чином, ОСОБА_9 , переслідуючи корисливий мотив, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною, має високий ступінь суспільної небезпеки, вимагає чітких та узгоджених дій значної кількості людей, маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу, для досягнення злочинного задуму розробила план.
Роль організатора організованої групи ОСОБА_9 відвела собі, згідно чого їй, як організатору, повинні були підпорядковуватися всі інші учасники організованої групи, які повинні були безумовно, чітко і своєчасно виконувати всі її накази, вказівки, настанови та вимоги. При цьому, саме ОСОБА_9 , використовуючи свій авторитет, та враховуючи можливості інших учасників організованої групи, визначила напрямок злочинної діяльності, порядок її виконання, розробила проекти планів вчинення окремих злочинів та доводила їх до виконавців, координувала їх злочинну діяльність згідно з ролями співучасників організованої групи, приймала рішення про включення до складу організованої групи нових членів, здійснювала контроль за їх діяльністю, розподіляла отримані злочинним шляхом кошти та отримувала основний дохід від вчинення злочинної діяльності.
Так, з жовтня 2024 року, ОСОБА_9 , залучила до організованої групи наступних осіб, обвинувальний акт за обвинуваченням яких, у виділеному кримінальному провадженні №42023040000000115, направлено до суду, а саме: співорганізатора ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інженер 2 категорії КП «Управління по ремонту та експлуатації автошляхів» ДМР, а також наступних співучасників: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є директором Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є бухгалтером в підконтрольному товаристві ТОВ «Аніка -ДП» (ЄДРПОУ 44304387); ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який є директором підконтрольного підприємства ТОВ «БК Граніт ЛТД» (ЄДРПОУ 43514340), ознайомила їх зі своїми злочинними намірами, довівши до їх відома деталі заздалегідь розробленого плану вчинення злочинів.
У свою чергу ОСОБА_14 бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняв пропозицію від організатора ОСОБА_9 та надав свою добровільну згоду на участь в організованій групі, в якості співорганізатора.
У свою чергу ОСОБА_10 , ОСОБА_11 бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію від організатора ОСОБА_9 та надали свою добровільну згоду на участь в організованій групі, в якості виконавців.
У свою чергу ОСОБА_13 бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняла пропозицію від організатора ОСОБА_9 та надала свою добровільну згоду на участь в організованій групі, в якості пособника.
Як організатор, ОСОБА_9 поклала на себе виконання наступних функцій: взаємодія із Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР для забезпечення виграшу підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинній схемі, у тендерах на замовлення Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб, які повністю визнаватимуть її владу та авторитет, дотримуватимуться в суворому порядку встановлених ним правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю у складі організованої групи; контроль за забезпеченням державної реєстрації підконтрольних підприємств задіяних в злочинній схемі з метою укладання у подальшому з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР договорів на виконання послуг із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; організація діяльності підконтрольних, організованій злочинній групі, підприємств, в розрізі проведення процедур закупівель за бюджетні кошти; забезпечення виграшу підконтрольними підприємствами тендерів на замовлення Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; розподіл ролей серед співучасників, для вчинення кримінальних правопорушень, направлених на заволодіння бюджетними коштами; забезпечення взаємозв'язку між співучасниками та координація їх діяльності шляхом визначення конкретних завдань для окремих співучасників; забезпечення організації отримання бюджетних коштів підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинній схемі, за результатами виконання договорів, укладених з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР для їх подальшого розподілу між учасниками організованої групи; забезпечення стабільності та безпеки функціонування організованої групи шляхом протидії внутрішнім та зовнішнім дезорганізуючим факторам; контроль за розподілом грошових коштів між членами організованої групи відповідно до виконуваної кожним ролі; контроль та забезпечення прикриття злочинної діяльності організованої групи шляхом взаємодії з особами, які мають вплив на різні правоохоронні структури.
На ОСОБА_14 , як на співорганізатора, у складі організованої групи, обізнаного про злочинні дії всіх учасників групи, організатором ОСОБА_9 , покладено виконання наступних функцій: взаємодія із Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР для забезпечення виграшу підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинні схемі, у тендерах на замовлення Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб, які повністю визнаватимуть владу та авторитет ОСОБА_9 та його, дотримуватимуться в суворому порядку встановлених ними правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю у складі організованої групи; контроль за забезпеченням державної реєстрації підконтрольних підприємств задіяних в злочинній схемі з метою укладання у подальшому з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР договорів на виконання послуг із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; керівництво підконтрольними підприємствами, задіяних в злочинній схемі; забезпечення подання підконтрольними підприємствами документів щодо участі та виграшу у тендерах на замовлення Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; забезпечення підписання з боку підконтрольних підприємств договорів з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР про надання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра та доданих до нього додатків 1,2,3: договірної ціни, локального кошторису, довідки про ціни на будівельні матеріали, а також підписання актів виконаних робіт із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; організація та забезпечення виконання робіт підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинній схемі, на виконання умов договорів укладених з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР з метою підписання у подальшому актів виконаних робіт із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; організація отримання бюджетних коштів підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинній схемі, за результатами виконання договорів, укладених з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР для їх подальшого розподілу між учасниками організованої групи; розподіл ролей серед співучасників, для вчинення кримінальних правопорушень, направлених на заволодіння бюджетними коштами; забезпечення взаємозв'язку між співучасниками та координація їх діяльності шляхом визначення конкретних завдань для окремих співучасників; забезпечення стабільності та безпеки функціонування організованої групи шляхом протидії внутрішнім та зовнішнім дезорганізуючим факторам; фактичний розподіл грошових коштів між членами організованої групи за погодженням з ОСОБА_9 відповідно до виконуваної кожним ролі; забезпечення прикриття злочинної діяльності організованої групи шляхом взаємодії з особами, які мають вплив на різні правоохоронні структури, за погодженням з ОСОБА_9 .
На ОСОБА_10 , як на виконавця у складі організованої групи, обізнаного про злочинні дії всіх учасників групи, організатором ОСОБА_9 , покладено виконання наступних функцій: організація проведення процедур закупівель за бюджетні кошти Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР щодо послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра до яких заздалегідь вносяться данні із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; забезпечення участі та виграшу підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинні схемі, у тендерах щодо виконання послуг на замовлення Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР; складання та підписання договорів, як керівником Департаменту, з підконтрольними підприємствами, задіяними у злочинній схемі, про надання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра та доданих до нього додатків: договірної ціни, локального кошторису, довідки про ціни на будівельні матеріали, а також підписання актів виконаних робіт до яких внесені данні із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали; організація проведення своєчасної оплати по виконаним договорам, які укладені із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали.
На ОСОБА_15 , як на виконавця у складі організованої групи, організатором ОСОБА_9 покладено виконання наступних функцій: підписання документації для участі у відповідних процедурах закупівель, які проводяться Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР за завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали як директором ТОВ «БК Граніт ЛТД»; підписання як директором ТОВ «БК Граніт ЛТД» договорів з Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР щодо надання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра, а також підписання актів виконаних робіт форми КБ-2в із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали.
На ОСОБА_13 , як на пособника у складі організованої групи, організатором ОСОБА_9 , покладено виконання наступних функцій: підготовка документації від імені ТОВ «БК Граніт ЛТД» для участі у процедурах закупівель, які проводяться Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР, а також підготовка договорів, а також усієї супутньої документації щодо укладання та виконання умов договорів, укладених між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «БК Граніт ЛТД», до яких вносяться завідомо завищені ціни на будівельні матеріали; зберігання та приховування оригіналів документів щодо виконання робіт про надання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра, укладених між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР та ТОВ «БК Граніт ЛТД» із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали.
Усі вчинені організованою групою, у складі організатора ОСОБА_9 , співорганізатора ОСОБА_14 , виконавців: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , пособника: ОСОБА_13 у 2024 році кримінальні правопорушення, пов'язані із заволодінням бюджетними коштами міста під час виконання умов договорів з виконання послуг з благоустрою населених пунктів - утримання автошляхів міста, у тому числі мостів та шляхопроводів та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, поточний ремонт об'єктів зливної каналізації і дощоприймальних колодязів та послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм на території міста Дніпра, повністю охоплювались умислом організатора організованої групи ОСОБА_9 та співорганізатора ОСОБА_14 , який був доведений останніми до усім учасникам організованої групи.
Таким чином, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше жовтня 2024 року, більш точного часу встановити не виявилось можливим, в невстановленому слідством місці, у ОСОБА_9 виник злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у великих та особливо великих розмірах, організованою групою під час дії воєнного стану.
Так, ОСОБА_9 , усвідомлюючи та розуміючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою особистого збагачення (отримання неправомірної вигоди, неоподаткованого, неврахованого прибутку) розробила детальний (поступовий) злочинний план, неухильно дотримуючись умов якого, була упевнена у неможливості викриття її злочинної діяльності, уникнення притягнення до кримінальної відповідальності.
Розробленим ОСОБА_9 злочинним планом передбачено й спосіб досягнення її злочинної мети, а саме: укладання договорів з додатками до них (локальний кошторис, підсумкова відомість ресурсів) та актів виконаних робіт форми КБ-2в, із завідомо завищеними цінами на будівельні матеріали, які будуть використовуватися при виконанні укладених договорів.
У подальшому, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше жовтня 2024 року, у невстановленому органами досудового розслідування місці на території м. Дніпра, ОСОБА_9 деталі вищевказаного розробленого нею злочинного плану довела до відома ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 .
У свою чергу ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , усвідомлюючи особисту вигідність пропозиції ОСОБА_9 , керуючись виключно корисливим мотивами, у невстановлений органами досудового розслідування час, але не пізніше жовтня 2024 року, у невстановленому органами досудового розслідування місці, прийняли пропозицію ОСОБА_9 та надали свою добровільну згоду на участь у злочинній діяльності.
Одночасно з цим, ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 усвідомлювали, що Указом Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022р. №2102-ІХ, з 05:30год. 24.02.2022р. строком на 30 діб на території України введено воєнний стан, який в подальшому був неодноразово продовжений, і діє по теперішній час.
Таким чином, на виконання розробленого ОСОБА_9 злочинного плану, який був заздалегідь доведений до усіх членів організованої групи, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 в продовж жовтня 2024 року - грудня 2024 року, вчинили ряд тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень.
1) Заволодіння бюджетними коштами на загальну суму 413 463,95грн.
Так, на виконання розробленого ОСОБА_9 , злочинного плану, який був заздалегідь доведений до усіх учасників членів організованої групи, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , 14.10.2024р. між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР (Замовник), в особі директора ОСОБА_10 , та ТОВ «БК Граніт ЛТД», в особі директора ОСОБА_11 ,( Виконавець), укладено договір №14/10-3 від 14.10.2024р.
Відповідно до умов договору №14/10-3 від 14.10.2024р., предметом договору є: «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» (пункт 1.2.). Договір укладено на підставі проведення відкритих торгів за постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування від 12.10.2022р. №1178 (пункт 3.3.). Виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких відповідає умовам чинного законодавства, нормативно-технічним актам та санітарним нормам (пункт 2.1.). Розрахунок за надані послуги здійснюється на підставі рахунків та підписаних сторонами актів надання послуг (виконаних робіт) (пункт 4.2.). Замовник зобов'язаний здійснювати прийом та оцінку наданих послуг уповноваженими особами Замовника і щомісяця оформляти підписанням актів надання послуг, який є підставою для виплати коштів на користь Виконавця (пункт 6.1.2.) Даний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2024 (пункт 10.1). Згідно із Законом України «Про публічні закупівлі», на підстав тендерної пропозиції, Виконавець залучає до надання послуг співвиконавця в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю: ТОВ «ДНІПРО ГІДРО МОНТАЖ» та ТОВ «КОНСТАМОНІТ» (пункт 6.4.4.) Відповідно додаткової угоди №1 від 12.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р., ціна договору становить 5 095 567,91грн. в т.ч. ПДВ (пункт 2).
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 25.11.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 25.11.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
В результаті чого, 27.11.2024р. з розрахункового рахунку №UA618201720344240033000095724, відкритого в Держказначейській службі України м. Київ, МФО 820172, що належить «Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради» на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Банк Кредит Дніпро», ЄДРПОУ 43514340, що належить ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД», перераховано грошові кошти за призначенням платежу на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №14/10-3 від 14.10.2024р. на виконання Акту №11-1 від 25.11.2024р. у розмірі 1 150 084,14грн.
У подальшому, з метою приховування, оригінали вищенаведеного акту форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024 передали ОСОБА_13 , яка відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, його зберігала за адресою: АДРЕСА_1 з метою його приховування.
Встановлено, що вартість невідповідностей, визначена за рахунок завищення цін на будівельні матеріали на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №14/10-3 від 14.10.2024р., укладеним між службовими особами ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД» (ЄДРПОУ 43514340) та посадовими особами Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506232) відповідно до Акту №11-1 від 25.11.2024р., складає 350 891,82грн.
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024 більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
В результаті чого, 24.12.2024р. з розрахункового рахунку №UA618201720344240033000095724, відкритого в Держказначейській службі України м. Київ, МФО 820172, що належить «Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради» на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Банк Кредит Дніпро», ЄДРПОУ 43514340, що належить ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД», перераховано грошові кошти за призначенням платежу на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №14/10-3 від 14.10.2024р. на виконання Акту №12-1 від 23.12.2024р. у розмірі 248 006,81грн.
Встановлено, що вартість невідповідностей, визначена за рахунок завищення цін на будівельні матеріали на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №14/10-3 від 14.10.2024р., укладеним між службовими особами ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД» (ЄДРПОУ 43514340) та посадовими особами Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506232) відповідно до Акту №12-1 від 23.12.2024р. складає 62 527,13грн.
У подальшому, з метою приховування, оригінал вищенаведеного акту форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. передали ОСОБА_13 , яка відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, його зберігала за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, будинок №160, квартира №10 з метою його приховування.
Внаслідок умисних, незаконних дій ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 територіальній громаді м. Дніпра в особі Дніпровської міської ради, спричинено майнову шкоду на загальну суму 413 463,95грн., що складає 273 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та є великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, у великих розмірах, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27 ч.5 ст.191 КК України.
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 25.11.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 25.11.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №11-1 від 25.11.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, кваліфікуються органом досудового розслідування, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024 більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. до договору №14/10-3 від 14.10.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №12-1 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
2) Заволодіння бюджетними коштами на загальну суму 399 666,02грн.
Крім того, на виконання розробленого ОСОБА_9 , злочинного плану, який був заздалегідь доведений до усіх учасників членів організованої групи, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , 04.11.2024 між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР (Замовник) в особі директора ОСОБА_10 та ТОВ «БК Граніт ЛТД» в особі директора ОСОБА_11 , (Виконавець), укладено договір №04/11-1 від 04.11.2024р.
Відповідно до умов договору №04/11-1 від 04.11.2024р., предметом договору є: «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)» (пункт 1.2.). Договір укладено на підставі проведення відкритих торгів за постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування від 12.10.2022р. №1178 (пункт 3.3.). Виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких відповідає умовам чинного законодавства, нормативно-технічним актам та санітарним нормам (пункт 2.1.). Розрахунок за надані послуги здійснюється на підставі рахунків та підписаних сторонами актів надання послуг (виконаних робіт) (пункт 4.2.). Замовник зобов'язаний здійснювати прийом та оцінку наданих послуг уповноваженими особами Замовника і щомісяця оформляти підписанням актів надання послуг, який є підставою для виплати коштів на користь Виконавця (пункт 6.1.2.) Даний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2024р. (пункт 10.1). Відповідно додаткової угоди №3 від 24.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р., ціна договору становить 1 719 722,05грн. в т.ч. ПДВ (пункт 2).
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)».
В результаті чого, 24.12.2024р. з розрахункового рахунку №UA618201720344240033000095724, відкритого в Держказначейській службі України м. Київ, МФО 820172, що належить «Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради» на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Банк Кредит Дніпро», ЄДРПОУ 43514340, що належить ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД», перераховано грошові кошти за призначенням платежу на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)» за договором №04/11-1 від 04.11.2024р. на виконання Акту №1 від 23.12.2024р. у розмірі 1 715 294,06грн.
Встановлено, що вартість невідповідностей, визначена за рахунок завищення цін на будівельні матеріали на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)» за договором №04/11-1 від 04.11.2024р., укладеним між службовими особами ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД» (ЄДРПОУ 43514340) та посадовими особами Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506232) відповідно до Акту №1 від 23.12.2024р., складає 399 666,02грн.
У подальшому, з метою приховування, оригінал вищенаведеного акту форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. передали ОСОБА_13 , яка відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, його зберігала за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, будинок №160, квартира №10, з метою його приховування.
Внаслідок умисних, незаконних дій ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 територіальній громаді м. Дніпра в особі Дніпровської міської ради, спричинено майнову шкоду на загальну суму 399 666,02грн., що складає 264 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та є великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, у великих розмірах, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, вчинене повторно кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27 ч.5 ст.191 КК України.
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024 більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. до договору №04/11-1 від 04.11.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №1 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - послуги з поточного ремонту малих архітектурних форм (Послуги з поточного ремонту та облаштування місць для збору твердих побутових відходів за адресами: шосе Донецьке, вул. 93-ї Холодноярської бригади, жм Перемога, вул. Сонячна Набережна, сквер Героїв, бульвар Батальйону Дніпро, вул. Велика Діївська, бульвар Слави, вул. Січеславська Набережна)».
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
3) Заволодіння бюджетними коштами на загальну суму 1 234 146,19грн.
Крім того, на виконання розробленого ОСОБА_9 , злочинного плану, який був заздалегідь доведений до усіх учасників членів організованої групи, а саме: ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 , 25.11.2024 між Департаментом благоустрою та інфраструктури ДМР (Замовник) в особі директора ОСОБА_10 та ТОВ «БК Граніт ЛТД» в особі директора ОСОБА_11 , (Виконавець), укладено договір №25/11-1 від 25.11.2024р.
Відповідно до умов договору №25/11-1 від 25.11.2024р., предметом договору є: «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» (пункт 1.2.). Договір укладено на підставі проведення відкритих торгів за постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування від 12.10.2022р. №1178 (пункт 3.3.). Виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких відповідає умовам чинного законодавства, нормативно-технічним актам та санітарним нормам (пункт 2.1.). Розрахунок за надані послуги здійснюється на підставі рахунків та підписаних сторонами актів надання послуг (виконаних робіт) (пункт 4.2.). Замовник зобов'язаний здійснювати прийом та оцінку наданих послуг уповноваженими особами Замовника і щомісяця оформляти підписанням актів надання послуг, який є підставою для виплати коштів на користь Виконавця (пункт 6.1.2.) Даний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2024р. (пункт 10.1). Згідно із Законом України «Про публічні закупівлі», на підстав тендерної пропозиції, Виконавець залучає до надання послуг співвиконавця в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю: ТОВ «ДНІПРО ГІДРО МОНТАЖ» (пункт 6.4.4.). Відповідно додаткової угоди №2 від 24.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р., ціна договору становить 5 063 471,20 грн. в т.ч. ПДВ (пункт 2).
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
В результаті чого, 24.12.2024р. з розрахункового рахунку №UA618201720344240033000095724, відкритого в Держказначейській службі України м. Київ, МФО 820172, що належить «Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради» на розрахунковий рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Банк Кредит Дніпро», ЄДРПОУ 43514340, що належить ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД», перераховано грошові кошти за призначенням платежу на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №25/11-1 від 25.11.2024р. на виконання Акту №12-2 від 23.12.2024р. у розмірі 5 063 471,20грн.
У подальшому, оригінал вищенаведеного акту форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. передали ОСОБА_13 , яка відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, його зберігала за адресою: АДРЕСА_1 з метою його приховування.
Встановлено, що вартість невідповідностей, визначена за рахунок завищення цін на будівельні матеріали на виконання «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів» за договором №25/11-1 від 25.11.2024р., укладеним між службовими особами ТОВ «БК ГРАНІТ ЛТД» (ЄДРПОУ 43514340) та посадовими особами Департаменту благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 40506232), відповідно до акту №12-2 від 23.12.2024р., складає 1 234 146,19грн.
Внаслідок умисних, незаконних дій ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 територіальній громаді м. Дніпра в особі Дніпровської міської ради, спричинено майнову шкоду на загальну суму 1 234 146,19грн., що складає 815 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та є особливо великим розміром.
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, вчинене повторно, кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27 ч.5 ст.191 КК України.
Відповідно до заздалегідь розподілених функцій та ролей, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у невстановленому місці, вніс до акту форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р. «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів», завідомо неправдиві відомості, зазначивши завищені ціни на будівельні матеріали при виконанні вищевказаного договору та з метою досягнення цілей злочинного плану розробленого ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , на заволодіння бюджетними коштами, подав акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р. на підпис директору Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10
ОСОБА_10 , перебуваючи на посаді директора Департаменту благоустрою та інфраструктури ДМР, виконуючи заздалегідь розроблений злочинний план ОСОБА_9 та ОСОБА_12 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, переслідуючи корисливі мотиви та з метою особистого збагачення, діючи умисно, протиправно, користуючись своїм службовим становищем в особистих інтересах, бажаючи настання негативних наслідків, які полягали у заволодінні бюджетними коштами, 23.12.2024р. більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 6, реалізуючи повноваження замовника робіт, підписав акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. до договору №25/11-1 від 25.11.2024р., достовірно знаючи, що до акту форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р. внесено неправдиві відомості, а саме завищено вартість будівельних матеріалів.
Таким чином, директор ТОВ «БК Граніт ЛТД» ОСОБА_11 та директор Депртаменту благоустрою та інфраструктури ДМР ОСОБА_10 склали та видали, завідомо неправдивий офіційний документ, а саме: акт форми КБ-2в №12-2 від 23.12.2024р., до якого внесено завідомо неправдиві відомості, а саме: завищено ціни на будівельні матеріали, при виконанні договору «Послуги з благоустрою населених пунктів - поточний ремонт об'єктів зливової каналізації і дощоприймальних колодязів».
Умисні дії ОСОБА_9 , які виразилися у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинене організованою групою, вчинене в ролі організатора, кваліфікуються органом досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.27, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
За сукупністю вчиненого, умисні дії ОСОБА_9 кваліфікуються органом досудового розслідування за ч.3 ст.27 ч. 5 ст. 191, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
25.02.2026р. у порядку глави 11 КПК України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянку України, працює в ТОВ «ЕВРОСТАР ЛОГІСТИК» (ЄДРПОУ 42932570), уродженку с. Докучаєвськ Волноваського району Донецької області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27 ч.5 ст.191, ч.3 ст.27 ч.3 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.
Встановлено, що 09.08.2025р. підозрювана ОСОБА_9 перетнула державний кордон України у пункті пропуску «Угринів», після чого на територію України не поверталася.
Таким чином, встановлено, що у теперішній час підозрювана ОСОБА_9 переховується від органів досудового розслідування за кордоном, у зв'язку з чим постановою прокурора від 24.03.2026р. підозрювану ОСОБА_9 оголошено у державний та міжнародний розшук.
Станом на теперішній час, місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , невідоме. Так, є всі підстави вважати, що остання навмисно переховується від органів досудового розслідування.
З метою внесення підозрюваної ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до бази розшуку Інтерполу та екстрадиції останньої до України, слідству необхідно отримати ухвалу слідчого судді про обрання підозрюваній ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Так, в ході досудового розслідування сторона обвинувачення прийшла до висновку про необхідність обрання ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, виходячи з наступного.
В ході досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню встановлена наявність ризиків, передбачених п.п.1, 2, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України, а саме:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: оскільки матеріали кримінального провадження містять вагомі докази про вчинення підозрюваною особливо тяжких злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12-ти років позбавлення волі, вік та стан здоров'я підозрюваної не перешкоджають триманню під вартою, також, підозрювана ОСОБА_9 розуміє, що їй повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів, вчинених організованою групою, а також тяжкість покарання, що загрожує їй у разі визнання винуватою у інкримінованих їй злочинів, має соціальні зв'язки з іншими особами на території на території України, тому може переховуватися від органів досудового розслідування або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, що підтверджується тим фактом, що на виконання запитів прокурора, ухвал слідчих суддів у кримінальному провадженні не було надано оригіналів (або хоча б завірених належним чином копій) договорів з додатками та актами виконаних договорів; крім того в ході проведення НСРД у кримінальному провадженні встановлено факт умисного знищення та ненадання вказаних документів органам досудового розслідування, рішення про не надання яких було узгоджено між членами організованої групи (вказане вчинюється з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчиненні кримінальні правопорушення);
3) здійснювати незаконний вплив на учасників кримінального провадження з метою схилу їх відмови від дачі показів чи зміни показів на користь підозрюваної та у подальшому обвинуваченої, оскільки: незаконно впливати на свідків, в тому числі на осіб, які в ході досудового розслідування ще не допитані, але їм відома інформація стосовно вчиненого кримінального правопорушення, у кримінальному провадженні шляхом погроз, застосуванням фізичної сили, або підкупу оскільки з матеріалів якими обґрунтовується клопотання, йому відомі їх анкетні данні, з метою схилу їх відмови від дачі показів чи зміни показів на користь підозрюваного та у подальшому обвинуваченого, перешкоджати встановленню істини у даному кримінальному провадженні, в тому числі шляхом перешкоджанню участі свідків у проведенні подальших слідчих дій, а також незаконно впливати на експертів, що підтверджується проведеними НСРД, в яких члени ОЗГ розмовляють щодо незаконного впливу на експертів шляхом надання їм неправомірної вигоди, які проводили судові експертизи по кримінальному провадженню з метою отримання висновку експерта з «нульовими» збитками тощо; незаконно впливати на інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні, а також на інших осіб, яким не повідомлено про підозру на сьогоднішній день, шляхом погроз, застосуванням фізичної сили, що підтверджується матеріалами НСРД, в яких зафіксований факт надання вказівок ОСОБА_11 щодо неотримання останнім повісток від правоохоронних органів; окрім того, органом досудового розслідування встановлюються інші співучасники злочину, і залишаючись на свободі підозрювана ОСОБА_9 може інформувати їх про хід досудового розслідування, та здійснювати інші дії, направлені на перешкоджання встановленню всіх співучасників злочину, в тому числі забезпечити їх переховування, вказане підтверджується матеріалами проведених НСРД, в ході яких зафіксовані факти розроблення планів та вчинення ряду дій з метою унеможливлення документування їхньої злочинної діяльності правоохоронними органами, а також притягнення учасників організованої злочинної групи до кримінальної відповідальності, що полягають у знищенні документів, інструктажах бухгалтерів та інших осіб щодо їхньої поведінки під час проведення обшуків правоохоронними органами, намаганням вирішити питання щодо закриття провадження та повернення вилучених грошей та документів тощо;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки підозрювана схильна до їх вчинення, що підтверджується встановленими під час досудового розслідування фактами, що надає органам досудового розслідування підстави так вважати. Враховуючи вищевикладене, знаходячись на свободі, з метою отримання прибутку підозрювана, може повторно вчиняти аналогічні або інші кримінальні правопорушення, що підтверджується тим фактом, що ОСОБА_9 є обвинуваченою у кримінальному провадженні №42018040000001029 за фактом розкрадання бюджетних коштів під час капітального ремонту автодорожнього моста №2 через р. Дніпро, що вказує про відсутність бажання у підозрюваної ставати на шлях виправлення. Крім того, вказаний факт підтверджується систематичністю та кількістю вчинених кримінальних правопорушень, що поєднанні між собою однією метою - «отримання прибутку незаконним шляхом».
Також прокурор зазначає, що підозрюваній ОСОБА_9 на підставі достатніх вагомих доказів повідомлено про підозру у вчиненні особливо тяжких, умисних, корисливих злочинів, вчинених у складі організованої групи, покарання, за які передбачені у вигляді позбавленням волі на строк до 12-ти років. ОСОБА_9 вчинила ряд особливо тяжких злочинів, що свідчить перш за все про байдуже ставлення підозрюваної до вимог Законів України та підзаконних нормативно-правових актів. Таким чином, у слідства існують ґрунтовні підстави вважати, що аналогічним чином підозрювана поставиться і до вимог кримінального законодавства, що регламентують обов'язки підозрюваного та встановлюють обмеження у зв'язку з обранням запобіжних заходів, не пов'язаних із триманням під вартою.
У зв'язку із наявністю вищевказаних ризиків неналежної процесуальної поведінки підозрюваної та їх обґрунтованості, у слідства є необхідність в обранні відносно останньої запобіжного заходу саме у вигляді тримання під вартою.
Ухвалою слідчого судді Металургійного районного суду м. Кривий Ріг від 30 березня 2026 року, застосовано до підозрюваної, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_9 , запобіжний захід у виді тримання під вартою без зазначення строку дії ухвали та без визначення розміру застави.
На вказану ухвалу слідчого судді захисник ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваної ОСОБА_9 просить ухвалу слідчого судді Металургійного районного суду м. Кривий Ріг від 30 березня 2026 року скасувати та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у виді тримання відносно ОСОБА_9 . Зазначає, що ухвала слідчим суддею постановлена за відсутності підозрюваної та її захисника, без належного їх повідомлення про розгляд клопотання прокурора. Вважає, що прокурором не доведено наявність зазначених у клопотанні ризиків.
Заслухавши суддю-доповідача, підозрювану ОСОБА_9 та її захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які підтримали доводи своєї апеляційної скарги та наполягали на її задоволенні, думку прокурора ОСОБА_5 , яка заперечувала проти доводів апеляційної скарги захисника, перевіривши матеріали провадження, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосований до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
На думку колегії суддів, слідчий суддя при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою прийшов до правильного висновку про недостатність застосування у відношенні підозрюваної ОСОБА_9 , яка підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, більш м'якого запобіжного заходу, а ніж тримання під вартою, для запобігання ризикам передбаченим ст. 177 КПК України, з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. 177 ч. 2 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений може здійснити дії, передбачені ст. 177 ч. 1 КПК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_9 у вчинені інкримінованих їй кримінальних правопорушеннях підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Згідно з ч.1 ст.177 КПК України судом встановлено наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не може запобігти ризикам протиправної поведінки підозрюваного.
Наявність таких ризиків підтверджується тяжкістю кримінальних правопорушень, у скоєнні яких підозрюється ОСОБА_9 , вагомістю наявних доказів вчинення нею кримінальних правопорушень, тяжкістю покарання, що загрожує у разі визнання її винуватою.
Колегія суддів зауважує, що ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч.1 ст.177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірної можливості здійснення підозрюваним зазначених дій.
Заявлені прокурором ризики є цілком ймовірними та чинний КПК України не вимагає доказів того, що підозрювана обов'язково, тобто поза всяким сумнівом здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що вона має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні надалі, а тому доводи захисника про необґрунтованість заявлених ризиків є такими, що не заслуговують на увагу.
При обранні ОСОБА_9 запобіжного заходу у виді тримання під вартою слідчим суддею було встановлено, що надані стороною обвинувачення докази доводять обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що підозрювана може здійснити хоча б одну з дій, передбачених п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, та на які вказує слідчий у клопотанні про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою.
Крім того на момент обрання запобіжного заходу ОСОБА_9 виїхала за кордон та оголошена у державний та міжнародний розшук.
Таким чином, слідчий суддя, враховуючи зазначені обставини, з метою забезпечення підозрюваній покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спроб ОСОБА_9 переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, здійснення незаконного впливу на учасників кримінального провадження з метою схилу їх до відмови від дачі чи зміни показів вчинення іншого кримінального правопорушення, обґрунтовано дійшов висновку про неможливість обрання більш м'якого запобіжного заходу до підозрюваної ніж тримання під вартою.
Обираючи відносно підозрюваної ОСОБА_9 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя достатньо врахував обставини, які враховуються при обранні запобіжного заходу, передбачені ст.178 КПК України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо не визначення альтернативного виду запобіжного заходу - застави, оскільки згідно з вимогами ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Колегія суддів вважає, що слідчий суддя вирішуючи заявлене клопотання, повно та всебічно врахував обсяг пред'явленого обвинувачення ОСОБА_9 , всі ризики, встановлені під час обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та прийшов до правильного висновку про застосування до підозрюваної ОСОБА_9 запобіжного заходу у виді тримання під вартою без визначення застави.
Разом з цим, на думку колегії суддів, доводи апеляційної скарги захисника, що ухвала слідчим суддею постановлена за відсутності захисника, без належного його повідомлення про розгляд клопотання прокурора, є слушними, що в свою чергу є підставою для скасування ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КПК України участь захисника є обов'язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів. У цьому випадку участь захисника забезпечується з моменту набуття особою статусу підозрюваного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_9 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, який, відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, а тому, згідно з вимогами ч. 1 ст. 52 КПК України, слідчий суддя мав розглядати клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваноїОСОБА_9 за участю її захисника(ів), про існування яких, на момент розгляду клопотання прокурора, було відомо слідчому судді.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга захисника підлягає частковому задоволенню, а ухвала слідчого судді - скасуванню, з постановленням нової ухвали, якою слід задовольнити клопотання прокурора та обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_9 , без зазначення строку дії ухвали та без визначення розміру застави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 176-178, 183, 184, 194, 422 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваної ОСОБА_9 - задовольнити частково.
Ухвалу Металургійного районного суду м. Кривий Ріг від 30 березня 2026 року про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_9 - скасувати.
Клопотання прокурора ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_9 - задовольнити.
Обрати до підозрюваної ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без зазначення строку дії ухвали та без визначення розміру застави.
Після затримання підозрюваної ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніш як через 48 годин з часу її доставки до місця кримінального провадження, розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді: