Ухвала від 14.05.2026 по справі 759/12731/26

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4461/26

ун. № 759/12731/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м.Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

слідчого ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12026110000000427 від 27.04.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України,

ВСТАНОВИВ:

13.05.2026 року до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про встановлення строку стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12026110000000427 від 27.04.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України.

Клопотання слідчого обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12026110000000427 від 27.04.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 будучи службовою особою, обіймаючи посаду головного лісопатолога та будучи виконувачем обов'язків директора ДСЛП «Київлісозахист», вчинила кримінальні порушення у сфері службової діяльності та проти довкілля за наступних обставин.

ОСОБА_4 , обіймаючи посаду головного лісопатолога та будучи виконувачем обов'язків директора ДСЛП «Київлісозахист», наділеною повноваженнями самостійно вирішувати питання діяльності Підприємства, будучи обізнаною та достовірно знаючи про мету та предмет діяльності ДСЛП «Київлісозахист», здійснюючи управління підприємством з метою організації та здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісових та інших насаджень від негативного впливу господарської діяльності, та контролю за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства, діючи від імені Підприємства, маючи повноваження на виконання завдань статутної спрямованості, організації виробничо-господарської діяльності підприємства, будучи наділеною повноваженнями визначати облікову, фінансову, організаційну, методологічну внутрішню та зовнішню політику Підприємства, вирішуючи питання діяльності підприємства, маючи у підпорядкуванні усіх начальників відділів і всіх інженерів-лісопатологів підприємства, з якими працює у постійному контакті, перевіряючи їхню роботу щодо достовірності наданих даних, якісно складених матеріалів лісопатологічних і санітарних, спеціальних та інших обстежень і робіт пов'язаних з лісозахистом, маючи знання діяльності лісозахисної служби, достовірно знаючи вимоги законодавства та Санітарних правил в лісах України щодо здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді незаконної порубки лісу і заподіяння тяжких наслідків, неналежно виконуючи свої права, повноваження та службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, які на неї покладені відповідно до пп. 1.3, 1.5, 2.1, 2.4, 2.5., 2.6, 2.12, 2.16, 2.17, 3.1, 3.3, 3.4, 3.6, посадової інструкції, положень п.п. 6, 10 контракту від 14.09.2015, та якими вона наділена відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Статуту ДСЛП «Київлісозахист», при здійсненні розгляду документів, визначених п. 5 Санітарних правил в лісах України свідомо знехтував вимогами екологічної безпеки, допустив порушення вимог ст.ст. 3, 6, 7, 9 і 14 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст. 29-2 Лісового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007 «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів», постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555 «Про затвердження санітарних правил в лісах України» достовірно знаючи, що здійснення суцільних санітарних рубок на площі понад 1 гектар потребує проходження відповідної процедури та отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, під час розгляду документів ДП «СЛП «Київоблагроліс», щодо призначення суцільних санітарних рубок, у яких штучно занижені площі суцільних санітарних рубок на території Оливського агролісництва, а саме зазначені менше 1 га, що визначені пунктом 5 Санітарних правил в лісах України, неналежно розглянув їх та відомості, що у них містяться про площі суцільних санітарних рубок, не забезпечив збереження лісових насаджень від негативного впливу господарської діяльності ДП «СЛП «Київоблагроліс» при проведенні проведення санітарних заходів (суцільної санітарної рубки на площах більше 1 га) без виконання встановлених спеціальних вимог щодо безпеки природного стану лісів, а саме без проведення обов'язкової процедури оцінки впливу на довкілля, не здійснив контроль за додержанням ДП «СЛП «Київоблагроліс» норм, правил та інших нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства, не здійснив контроль за дотриманням постійним лісокористувачем нормативно-правових актів у сфері здійснення лісозахисних та інших заходів, спрямованих на поліпшення санітарного стану лісів, не виконав вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, не організував виконання завдань статутної спрямованості, 08.07.2019, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлений, перебуваючи на робочому місці за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Січневого Прориву, 63, шляхом підписання погодила Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» Київської області на 2019 рік, в якому штучно зазначені площі ділянок для призначення ССР у кварталі 33 виділах 16, 21 Оливського агролісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» - менше 1 га, що входять у загальну площу суцільного зрубу 2 га, чим порушила порядок здійснення оцінки впливу на довкілля, тим самим створила умови групі осіб для незаконної видачі лісорубного квитка серії КИ ЛРК № НОМЕР_1 від 17.07.2019, внаслідок чого, на підставі якого незаконно зрубано 857 дерев на лісових ділянках загальною площею суцільного зрубу 2 га у кварталі 33 виділах 16, 20, 21 Оливського агролісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» без проведення обов'язкової процедури оцінки впливу на довкілля, внаслідок чого протиправними діями ОСОБА_4 порушено порядок здійснення оцінки впливу на довкілля та державі заподіяно шкоду в розмірі 5 086 389, 50 грн (п'ять мільйонів вісімдесят шість тисяч триста вісімдесят дев'ять гривень, п'ятдесят копійок), що спричинило тяжкі наслідки.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Крім того, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду головного лісопатолога та будучи виконувачем обов'язків директора ДСЛП «Київлісозахист», наділеною повноваженнями самостійно вирішувати питання діяльності Підприємства, будучи обізнаною та достовірно знаючи про мету та предмет діяльності ДСЛП «Київлісозахист», здійснюючи управління підприємством з метою організації та здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісових та інших насаджень від негативного впливу господарської діяльності, та контролю за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства, діючи від імені Підприємства, маючи повноваження на виконання завдань статутної спрямованості, організації виробничо-господарської діяльності підприємства, будучи наділеною повноваженнями визначати облікову, фінансову, організаційну, методологічну внутрішню та зовнішню політику Підприємства, вирішуючи питання діяльності підприємства, маючи у підпорядкуванні усіх начальників відділів і всіх інженерів-лісопатологів підприємства, з якими працює у постійному контакті, перевіряючи їхню роботу щодо достовірності наданих даних, якісно складених матеріалів лісопатологічних і санітарних, спеціальних та інших обстежень і робіт пов'язаних з лісозахистом, маючи знання діяльності лісозахисної служби, достовірно знаючи вимоги законодавства та Санітарних правил в лісах України щодо здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді незаконної порубки лісу і заподіяння тяжких наслідків, неналежно виконуючи свої права, повноваження та службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, які на неї покладені відповідно до пп. 1.3, 1.5, 2.1, 2.4, 2.5., 2.6, 2.12, 2.16, 2.17, 3.1, 3.3, 3.4, 3.6, посадової інструкції, положень п.п. 6, 10 контракту від 14.09.2015, та якими вона наділена відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Статуту ДСЛП «Київлісозахист», при здійсненні розгляду документів, визначених п. 5 Санітарних правил в лісах України свідомо знехтував вимогами екологічної безпеки, допустив порушення вимог ст.ст. 3, 6, 7, 9 і 14 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», ст. 29-2 Лісового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007 «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів», постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555 «Про затвердження санітарних правил в лісах України» достовірно знаючи, що здійснення суцільних санітарних рубок на площі понад 1 гектар потребує проходження відповідної процедури та отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, під час розгляду документів ДП «СЛП «Київоблагроліс», щодо призначення суцільних санітарних рубок, у яких штучно занижені площі суцільних санітарних рубок на території Оливського агролісництва, а саме зазначені менше 1 га, що визначені пунктом 5 Санітарних правил в лісах України, неналежно розглянув їх та відомості, що у них містяться про площі суцільних санітарних рубок, не забезпечив збереження лісових насаджень від негативного впливу господарської діяльності ДП «СЛП «Київоблагроліс» при проведенні проведення санітарних заходів (суцільної санітарної рубки на площах більше 1 га) без виконання встановлених спеціальних вимог щодо безпеки природного стану лісів, а саме без проведення обов'язкової процедури оцінки впливу на довкілля, не здійснив контроль за додержанням ДП «СЛП «Київоблагроліс» норм, правил та інших нормативно-правових актів з питань ведення лісового господарства, не здійснив контроль за дотриманням постійним лісокористувачем нормативно-правових актів у сфері здійснення лісозахисних та інших заходів, спрямованих на поліпшення санітарного стану лісів, не виконав вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, не організував виконання завдань статутної спрямованості, 08.07.2019, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлений, перебуваючи на робочому місці за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Січневого Прориву, 63, шляхом підписання погодила Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів Державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Київоблагроліс» Київської області на 2019 рік, в якому штучно зазначені площі ділянок для призначення ССР у кварталі 33 виділах 16, 21 Оливського агролісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» - менше 1 га, що входять у загальну площу суцільного зрубу 2 га, чим порушила порядок здійснення оцінки впливу на довкілля, тим самим створила умови групі осіб для незаконної видачі лісорубного квитка серії КИ ЛРК № НОМЕР_1 від 17.07.2019, внаслідок чого, на підставі якого незаконно зрубано 857 дерев на лісових ділянках загальною площею суцільного зрубу 2 га у кварталі 33 виділах 16, 20, 21 Оливського агролісництва ДП «СЛП «Київоблагроліс» без проведення обов'язкової процедури оцінки впливу на довкілля, внаслідок чого протиправними діями ОСОБА_4 порушено порядок здійснення оцінки впливу на довкілля та державі заподіяно шкоду в розмірі 5 086 389, 50 грн (п'ять мільйонів вісімдесят шість тисяч триста вісімдесят дев'ять гривень, п'ятдесят копійок), що спричинило інші тяжкі наслідки.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у порушенні порядку здійснення оцінки впливу на довкілля під час експлуатації підприємств, що спричинило інші тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України.

15.04.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України.

01.05.2026 про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування письмового під підпис повідомлено підозрюваній ОСОБА_4 та її захиснику ОСОБА_5 . При цьому ОСОБА_4 письмово зазначила, що не бажає ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування, захисник ОСОБА_5 не відмовився від реалізації права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, однак станом на 11.05.2026 з матеріалами досудового розслідування не ознайомлювався.

Матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні становлять 15 томів.

Будучи належним чином повідомленими про завершення досудового розслідування та про можливість ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у будь-який зручний для них час у робочі години, стороні захисту вчасно забезпечено надання повного обсягу матеріалів досудового розслідування без обмеження у кількості матеріалів та у часі для ознайомленні з ними, вивченні, фіксуванні технічними засобами фіксації.

З огляду на вищевикладене, станом на момент подачі клопотання до суду досудове розслідування у даному кримінальному провадженні не закінчене у зв'язку з тим, що сторона захисту не ознайомлюється з матеріалами досудового розслідування, зволікає і затягує в ознайомленні з матеріалами досудового розслідування та як наслідок у закінченні досудового розслідуванні.

У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав викладених в ньому.

Заслухавши позицію слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12026110000000427 від 27.04.2026 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України.

15.04.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ст. 236 КК України.

01.05.2026 про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування письмового під підпис повідомлено підозрюваній ОСОБА_4 та її захиснику ОСОБА_5 . При цьому ОСОБА_4 письмово зазначила, що не бажає ознайомлюватися з матеріалами досудового розслідування, захисник ОСОБА_5 не відмовився від реалізації права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, однак станом на 11.05.2026 з матеріалами досудового розслідування не ознайомлювався.

Матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні становлять 15 томів.

Будучи належним чином повідомленими про завершення досудового розслідування та про можливість ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у будь-який зручний для них час у робочі години, стороні захисту вчасно забезпечено надання повного обсягу матеріалів досудового розслідування без обмеження у кількості матеріалів та у часі для ознайомленні з ними, вивченні, фіксуванні технічними засобами фіксації.

З огляду на вищевикладене, станом на момент подачі клопотання до суду досудове розслідування у даному кримінальному провадженні не закінчене у зв'язку з тим, що сторона захисту не ознайомлюється з матеріалами досудового розслідування, зволікає і затягує в ознайомленні з матеріалами досудового розслідування та як наслідок у закінченні досудового розслідуванні.

Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду, не пізніше п'яти днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 18.01.2012 р. №1-рп/2012, Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Корнєв і Карпенко проти України" при визначенні адекватності часу та можливостей, які необхідні обвинуваченому для підготовки захисту, суд враховує конкретні обставини справи, її складність, обсяг матеріалів справи, який було пред'явлено для ознайомлення, обсяг матеріалів, з якими необхідно ознайомитись, тощо.

В рамках даного провадження має оцінюватись, чи має місце зволікання із ознайомленням з матеріалами кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України.

Жодних обмежень зі сторони органу досудового розслідування, прокурора в ознайомленні з матеріалами провадження не встановлено.

Сам по собі значний обсяг матеріалів кримінального провадження не свідчить про необхідність встановлення максимально тривалого строку, якщо стороні захисту забезпечено належні умови для роботи з ними.

З урахуванням наведеного слідчий суддя доходить висновку про необхідність встановлення реального та достатнього строку, який забезпечить можливість належного ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, але водночас унеможливить подальше зволікання.

На переконання суду, строк до 03 червня 2026 року включно є об'єктивно достатнім, співмірним обсягу матеріалів та таким, що забезпечує дотримання прав сторони захисту.

Керуючись ч.10 ст. 290, ст.ст. 309, 372, ст.376, ст.392, 532 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Встановити підозрюваній ОСОБА_4 та її захисникам строк п'ятнадцять робочих днів з дня постановлення ухвали слідчого судді для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12026110000000427 від 27.04.2026 до 03 червня 2026 року влючно.

Після спливу встановленого строку сторона захисту вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування відповідно до вимог ч. 10 ст. 290 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали буде складено та оголошено о 12 год. 30 хв. 18.05.2026 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1