Постанова від 18.05.2026 по справі 400/2368/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/2368/25

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:

м. Миколаїв;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

10.04.2025 року;

Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Градовського Ю.М.

- Казанчук Г.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо здійснення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги (грошового забезпечення) відповідно до наказу ГУНП в Миколаївській області №927 від 28.10.2024 в частині календарної вислуги років для обчислення одноразову грошову допомогу при звільненні - 29 років 06 місяців 25 днів;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги (грошового забезпечення) відповідно до наказу ГУНП в Миколаївській області №927 о/с від 28.10.2024 в частині календарної вислуги років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні 29 років 06 місяців 25 днів, з урахуванням раніше сплачених сум грошового забезпечення та провести виплату одноразової грошової допомоги (грошового забезпечення) на час видання означеного наказу - 28.10.2024.

В обґрунтування позову зазначено, позивач у період з 24.06.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, у період з 07.11.2015 по 30.07.2017 - в органах національної поліції.

Рішенням суду, яке набрало законної сили в іншій адміністративній справі №400/3632/24, зобов'язано ГУНП здійснити позивачеві перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу у пільговому обчисленні, у загальній кількості 06 років 6 місяців 22 дні. На виконання вказаного судового рішення ГУНП видало наказ від 28.10.2024 №927, яким внесено зміни до наказу ГУНП від 28.07.2017 №178, визначивши вислугу років та календарної вислуги років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні - 29 років 06 місяців 25 днів.

Таким чином, вислуга років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні збільшилась з 23 років 00 місяців 03 дні до вислуги років у кількості 29 років 06 місяців 25 днів. Натомість, в порушення вимог Закону №2262, Наказу №260 та Порядку №393 ГУНП не здійснило перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні за кожний повний календарний piк служби.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до положень Порядку №393 строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови, тобто виключно в календарному обчисленні.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Обґрунтовуючи доводи та вимоги апеляційної скарги, апелянт зазначає, що відповідно до вимог пункту 10 Порядку №393 одноразова грошова допомога виплачується у відповідних відсотках місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. При цьому, пунктами 1-3 цього Порядку передбачено, що календарна вислуга років формується з урахуванням пільгової вислуги.

У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Національної поліції в Миколаївській області посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність підстав для скасування судового рішення. Заперечуючи обґрунтованість доводів та вимог апелянта, відповідач зазначає, що відповідно до пункту 10 Постанови №393 строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови. Поряд з цим, Постанова №393 передбачає різні порядки обрахунку вислугу років: відповідно до пунктів 1, 2 цієї Постанови передбачається здійснення обрахунку в календарному обчисленні; відповідно до пункту 3 - у пільговому обчисленні, який застосовувався для призначення пенсії. Поряд з цим, на момент судового розгляду ГУНП видало наказ від 07.05.2025 №370 о/с про внесення змін до наказу №178 о/с від 28.07.2017 (зі змінами) у частині зміни календарної вислуги років для обчислення одноразової грошової допомоги, правильно визначивши календарну вислугу років, з якої розраховується спірна грошова допомога, - 23 роки 00 місяці 03 дні.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 у період з 24.06.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, у період з 07.11.2015 по 30.07.2017 - в органах національної поліції.

Наказом ГУНП від 30.07.2017 №178о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу). У наказі визначено, що вислуга років позивача складає: у календарному обчисленні - 23 роки 00 місяців 03 дні, у пільговому обчисленні (без урахування календарної служби) - 06 років 06 місяців 22 дні, вислуга років для призначення пенсії - 29 років 06 місяців 25 днів. Календарна вислуга років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні - 23 роки 00 місяців 03 дні.

Судовим рішенням, яке набрало законної сили в іншій адміністративній справі №400/3632/24, зобов'язано ГУНП здійснити перерахунок та зарахувати позивачеві, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу у пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 23.02.1998 року по 19.06.2000 року; з 19.06.2000 року по 29.07.2002 року; з 29.07.2002 року по 01.12.2002 року; з 01.12.2002 року по 19.05.2003 року; з 19.05.2003 року по 22.03.2004 року; з 22.03.2004 року по 12.07.2005 року; з 12.07.2005 року по 15.09.2006 року; з 15.09.2006 року по 07.05.2007 року; з 07.05.2007 року по 20.09.2008 року; з 20.09.2008 року по 05.05.2010 року; з 05.05.2010 року по 09.04.2011 року, у загальній кількості 06 років 06 місяців 22 дні.

Наказом ГУНП від 28.10.2024 №927о/с на підставі вказаного судового рішення внесено зміни до наказу ГУНП від 28.07.2017 №178о/с в частині визначення позивачеві вислуги років та календарної вислуги років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні, визначивши, що вислуга років у календарному обчисленні складає 29 років 06 місяців 25 днів, у пільговому (без урахування календарної вислуги) - 06 років 06 місяців 22 дні. Вислуга років для призначення пенсії складає 29 років 06 місяців 25 днів. Календарна вислуга років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні складає 29 років 06 місяців 25 днів.

На звернення позивача щодо перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, у листі від 27.02.2025 за №35841-2025, ГУНП повідомило, що судовим рішенням в адміністративній справі №400/3632/24 на відповідача не покладався відповідний обов'язок щодо перерахунку таких виплат при звільненні зі служби.

Також, на час судового розгляду справи, наказом ГУНП від 07.04.2025 №370о/с внесено зміни до наказу ГУНП від 28.07.2017 №178о/с, змінивши календарну вислугу років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні позивача з 29 років 06 місяців 25 днів на 23 роки 00 місяців 03 дні. Підставою для видання цього наказу стала доповідна записка начальника ВПЗ ГУНП від 02.04.2025 за №57054-2025 та рішення суду у справі №400/3632/24, в якій доведено про проведення перерахунку календарної вислуги років для обчислення одноразової грошової допомоги при звільненні без покладення судом на ГУНП відповідного обов'язку.

Поряд з цим, вважаючи, що позивач набув право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (29 років 06 місяців 25 днів), останній звернувся до суду із цим адміністративним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно частини 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції на час звільнення позивача зі служби) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Наведені положення Законів №2262, №2011-XII кореспондуються із приписами пункту 10 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (в редакції на час звільнення позивача зі служби), згідно яких військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Виплата щомісячної грошової допомоги здійснюється Міністерством оборони, Міністерством надзвичайних ситуацій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Міністерством транспорту та зв'язку, Державною податковою адміністрацією, Державною прикордонною службою, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною кримінально-виконавчою службою, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Державною інспекцією техногенної безпеки, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Управлінням державної охорони через уповноважені ними органи.

Так, пунктами 1, 2 Порядку №393 (в редакції на час звільнення позивача зі служби) передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, серед іншого:

військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;

служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

служба в Національній поліції;

До вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Цивільної оборони України та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної інспекції техногенної безпеки та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

До вислуги років осіб, зазначених у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення із служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Поряд з цим, пунктом 3 Порядку №393 (в редакції на час звільнення позивача зі служби) передбачено періоди служби, що зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах.

Із системного аналізу наведених правових норм вбачається, що поняття «календарна вислуга років» застосовується не для позначення необхідної для призначення допомоги вислуги років, а для визначення розміру грошової допомоги: «в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби».

При цьому, у цій справі не є не оспорюваним набуття права позивача на призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до частини другої статті 15 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за умови наявності «вислуги років».

Законами №2262, №2011-XII та Порядком №393 не встановлюється пряма вказівка на те, розмір одноразової грошової допомоги розраховується з урахуванням вислуги років, визначеної в пільговому обчисленні.

Слід зауважити на тому, що Закон №2262-ХІІ як єдину обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку №393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Натомість, особливості розрахунку одноразової грошової допомоги полягає у тому, що цей розмір цієї одноразової грошової допомоги визначається саме за кожний повний календарний рік служби.

Як свідчать обставини справи, під час звільнення зі служби в поліції за станом здоров'я позивачеві виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні, виходячи з 50 відсотків грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (23 роки 00 місяців 03 дні).

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для перерахунку позивачеві одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки у спірному випадку ГУНП діяло правомірно та обґрунтовано, порушень прав та інтересів позивача на належне грошове та соціальне забезпечення не допустило.

Оскільки висновки суду відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до статті 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Відповідно до приписів частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: Ю.М. Градовський

Г.П. Казанчук