18 травня 2026 року справа № 580/2107/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії з перевірки сімейного стану військовослужбовця при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії з перевірки сімейного стану військовослужбовця при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежної перевірки сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 №9/2026 від 24.01.2026;
- зобов'язати Комісію з перевірки сімейного стану військовослужбовця при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторну перевірку сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 із урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем при здійсненні перевірки сімейного стану позивача не було належним чином здійснено вказану перевірку, оскільки, приймаючи рішення про «не підтвердження необхідності у здійсненні постійного догляду за заявницею ОСОБА_2 » обмежився формальним посиланням на наявність у матері Позивача іншого члена сім'ї другого ступеня споріднення, без перевірки реальної можливості вказаного члена сім'ї виконувати обов'язок з догляду за ОСОБА_2 .
На думку позивача відповідачем допущено протиправну бездіяльність при проведені перевірки сімейного стану позивача, а рішення прийняте без повного та всебічного з'ясування обставин, що мають значення для вирішення питання про звільнення з військової служби позивача, та без належного його обґрунтування, у зв'язку з чим не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості рішень суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач, подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що в ході проведення обстеження сімейного стану та вивчення наданих позивачем документів комісією підстав для дострокового звільнення зі строкової служби не встановлено, оскільки відповідно до інформації з ДРАЦС, ОСОБА_3 ,
ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до актового запису про народження №1506. За допомогою ДРАЦС встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 змінив прізвище на « ОСОБА_6 ».
Також встановлено, що ОСОБА_7 . ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до актового запису про народження №435 та внуком по відношенню до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до абз. 13 п. З ч. 12 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який с особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якшо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Тобто такий перелік підстав є вичерпним. Факт перебування за кордоном інших членів сім'ї не дає права на звільнення військовослужбовцю.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Суд встановив, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 ). Відповідно до свідоцтва від 09.05.2023 серії НОМЕР_2 про зміну імені, прізвище ОСОБА_9 змінено на ОСОБА_6 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - є особою з інвалідністю II групи, що підтверджується пенсійним Посвідченням № НОМЕР_3 .
Шлюб між батьком і матір'ю Позивача розірвано 02.03.1971 року, що підтверджується свідоцтвом серія НОМЕР_4 .
ОСОБА_2 19.12.2025 р. звернулась із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 про створення комісії для перевірки сімейного стану родичів військовослужбовця та складання Акту обстеження сімейного стану.
24.01.2026 за результатом здійснення перевірки Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 з перевірки сімейного стану військовослужбовця прийнято наступне рішення: «В ході перевірки виявлено наявність інших членів сім'ї матері військовослужбовця- ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_3 крім самого ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 першого ступеня споріднення: не виявлено. другого ступеня споріднення: ОСОБА_7 . ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до актового запису про народження №435 та внуком по відношенню до ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв'язку із наявністю іншого члена сім'ї другого ступеня споріднення і відсутності інформації, що зазначена особа сама потребує постійного догляду за висновком медико- соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я. або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи необхідність здійснення постійного догляду не підтверджено»
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі мобілізація). Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
У свою чергу, статтею 26 Закону №2232-ХІІ передбачений виключний перелік підстав для звільнення з військової служби, з урахуванням виду проходження служби.
Відповідно до пункту 14.30 Розділу XIV Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454, під час дії особливого періоду, періоду проведення мобілізації та дії воєнного стану, за наявності підстав для звільнення з військової служби через сімейні обставини або інших поважних причин, визначених абзацами дванадцятим, чотирнадцятим, п'ятнадцятим пункту 2 та абзацами тринадцятим, чотирнадцятим пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовець особисто, за підпорядкованістю, подає на ім'я командира (начальника) військової частини або керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування особи, за якою здійснює або здійснюватиме постійний догляд, рапорт (заяву) за формою, визначеною у додатку 22 до цієї Інструкції. До рапорту (заяви) додаються документи, що підтверджують право на звільнення (зазначені в підпунктах 22, 25-28 пункту 5 додатку 19 до цієї Інструкції), або копії таких документів, засвідчених в установленому порядку.
Під час своєї роботи комісія з перевірки сімейного стану військовослужбовця:
- вивчає отримані заяву (запит) та підтвердні документи;
- відвідує задеклароване/зареєстроване місце проживання/перебування особи, за якою військовослужбовець здійснює або здійснюватиме постійний догляд;
- перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших членів сім'ї, які здійснюють або можуть здійснювати постійний догляд за особою, зазначеною у заяві або запиті, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських державних адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за такою особою;
- використовує відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну;
- за потреби, готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання необхідної інформації або використовує інформацію з публічних електронних ресурсів.
Комісія зобов'язана провести перевірку сімейного стану військовослужбовця та особи, за якою військовослужбовець здійснює або здійснюватиме постійний догляд протягом десяти календарних днів з дати надходження заяви або запиту, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запит до органів державної влади, інших державних органів.
У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісії не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви або запиту, комісія приймає рішення на підставі поданих заявником документів та отриманих відомостей з реєстрів, баз даних та публічних електронних ресурсів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в акті перевірки сімейного стану.
За результатами перевірки комісія складає акт перевірки сімейного стану військовослужбовця за формою, визначеною у додатку 23 до цієї Інструкції, який не пізніше п'яти календарних днів з дати його складання надсилає командиру (начальнику) військової частини, який надіслав запит, а також військовослужбовцю.
Акт перевірки сімейного стану військовослужбовця складається у трьох примірниках, один з яких зберігається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Положенням «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі (далі - Положення № 1153).
Згідно із абз. 1 п. 233 Положення №1153 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби.
Позивач реалізовує намір скористатись наданим йому правом на звільнення з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Як зазначалось вище, для отримання вказаного «Акту перевірки сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд».
Мати позивача - ОСОБА_2 19.12.2025 р. звернулась із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_5 про створення комісії для перевірки сімейного стану родичів військовослужбовця та складання Акту обстеження сімейного стану.
24.01.2026 за результатом здійснення перевірки Комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 з перевірки сімейного стану військовослужбовця прийнято рішення: необхідність здійснення постійного догляду не підтверджено», У зв'язку із наявністю іншого члена сім'ї другого ступеня споріднення і відсутності інформації, що зазначена особа сама потребує постійного догляду за висновком медико- соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Пунктом 213 Положення №1153 визначено, що військовослужбовці строкової військової служби можуть бути звільнені зі строкової військової служби достроково відповідно до пунктів «б», «в», «г» частини другої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов'язаний надіслати у триденний строк до відповідного ТЦК та СП за місцем проживання сім'ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.
Керівник районного (міського) ТЦК та СП, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного
ІНФОРМАЦІЯ_7 зобов'язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами керівник обласного ТЦК та СП надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (із змінами і доповненнями) та Указу Президента України від 10 грудня 2008 року №1153 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» затверджено Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, наказ Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454.
Відповідно до пункту 14.10 Інструкції №170 звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення.
Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення з військової служби. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем взяття громадянина на військовий облік та до військової частини за місцем проходження військової служби в строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад і розрахунок військовослужбовців, а також виконання строків звільнення, визначених Президентом України (абз.13 пункту 14.10 Інструкції №170).
Додатком 19 до Інструкції №170 передбачено перелік документів, що подаються з поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зокрема відповідно до пункту 5 Додатку при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413 та визначено підпунктом «г» пунктів 1, 2 частини четвертої, підпунктом «ґ» пункту 2 частини п'ятої, підпунктом «г» пункту 2 частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються:
документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);
один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт перевірки сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки:
один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за формою згідно з наказом МОЗ від 10 грудня 2024 року № 2067, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю». «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за Формою згідно з наказом Мінсоцполітики від 21 вересня 2015 року № 946;
висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за формою згідно з наказом МОЗ від 10 грудня 2024 року N° 2067, про потребу в постійному догляді.
Відповідно до п. 14.30 розділу ХШ Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом МОУ №170 від 10.04.2009 під час дії особливого періоду, періоду проведення мобілізації та дії воєнного стану, за наявності підстав для звільнення з військової служби через сімейні обставини або інших поважних причин, визначених абзацами дванадцятим, чотирнадцятим, п'ятнадцятим пункту 2 та абзацами тринадцятим, чотирнадцятим пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовець особисто, за підпорядкованістю, подає на ім'я командира (начальника) військової частини або керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування особи, за якою здійснює або здійснюватиме постійний догляд, рапорт (заяву) за формою, визначеною у додатку 22 до цієї Інструкції. До рапорту (заяви) додаються документи, що підтверджують право на звільнення (зазначені в підпунктах 22, 25-28 пункту 5 додатку 19 до цієї Інструкції), або копії таких документів, засвідчених в
установленому порядку.
Після подання військовослужбовцем рапорту (додаток 22 до цієї Інструкції), командир (начальник) військової частини з урахуванням вимог, визначених Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців, зобов'язаний надіслати у триденний строк з дня отримання такого рапорту до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зазначеному у рапорті, запит на перевірку його сімейного стану.
Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, протягом одного календарного дня після одержання заяви військовослужбовця або запиту від військової частини про перевірку сімейного стану військовослужбовця призначає комісію.
Комісія з перевірки сімейного стану військовослужбовця утворюється при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки у такому складі:
голова комісії - заступник керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
члени комісії - представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки (не менше трьох осіб).
Під час своєї роботи комісія з перевірки сімейного стану військовослужбовця:
вивчає отримані заяву (запит) та підтвердні документи,-
відвідує задеклароване/зареєстроване місце проживання/перебування особи, за якою військовослужбовець здійснює або здійснюватиме постійний догляд:
перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших членів сім'ї, які здійснюють або можуть здійснювати постійний догляд за особою, зазначеною у заяві або запиті, зокрема інформацію щодо наявних прийнятих структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, міських державних адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад рішень про надання соціальних послуг з догляду за такою особою,
використовує відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну:
за потреби, готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання необхідної інформації або використовує інформацію з публічних електронних ресурсів.
Комісія зобов'язана провести перевірку сімейного стану військовослужбовця та особи, за якою військовослужбовець здійснює або здійснюватиме постійний догляд протягом десяти календарних днів з дати надходження заяви або запиту, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запит до органів державної влади, інших державних органів.
У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісії не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви або запиту, комісія приймає рішення на підставі поданих заявником документів та отриманих відомостей з реєстрів, баз даних та публічних електронних ресурсів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в акті перевірки сімейного стану.
За результатами перевірки комісія складає акт перевірки сімейного стану військовослужбовця за формою, визначеною у додатку 23 до цієї Інструкції, який не пізніше п'яти календарних днів з дати його складання надсилає командиру (начальнику) військової частини, який надіслав запит, а також військовослужбовцю.
Акт перевірки сімейного стану військовослужбовця складається у трьох примірниках, один з яких зберігається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Однак Відповідачем при здійсненні перевірки сімейного стану Позивача не було належним чином здійснено вказану перевірку, а саме:1. за твердженням Позивача та його матері - ОСОБА_2 члени Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 за вказаною адресою у Заяві та місцем її фактичного проживання 24.01.2026 не прибули та перевірку не здійснювали;
перевірку було здійснено лише за допомогою використання відомостей з ДРАЦС;
не було належним чином перевірено відомостей щодо фактичної відсутності інших членів сім'ї, які млжуть здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 ;
не з'ясовано належним чином із застосуванням інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну - обставин того, що ОСОБА_7 - онук ОСОБА_2 с громадянином Канади з 05 січня 2024 року (підтверджується паспортом громадянина Канади № НОМЕР_5 ) постійно проживає там і не має реальної можливості здійснювати догляд за бабусею - ОСОБА_2 .
При прийнятті рішення та висновку відповідач мав перевірити вказані обставини та фактичну можливість/відсутність можливості у ОСОБА_7 здійснювати догляд за хворою бабусею - особою з інвалідністю на постійній або тимчасовій основі.
Вказані обставини вимагають від суб'єкта владних повноважень з'ясування питання щодо реальної можливості виконання такого обов'язку з урахуванням конкретних життєвих обставин.
Як зазначено вище, з метою вирішення вказаного питання відповідач за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право позивача на звільнення з військової служби, використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
У вказаному Акті перевірки сімейного стану від 24.01.2026 №9/2026 вбачається, що відповідач не провів повну та всебічну перевірку і оцінку фактичним обставинам у тому числі щодо фактичної можливості ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснювати догляд за заявницею.
У даному випадку відповідач, приймаючи рішення про «не підтвердження необхідності у здійсненні постійного догляду за заявницею ОСОБА_2 » обмежився формальним посиланням на наявність у матері Позивача іншого члена сім'ї другого ступеня споріднення, однак не перевірив те, чи має ОСОБА_7 реальну можливість виконувати обов'язок з догляду за ОСОБА_2 .
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що обстеження сімейного стану військовослужбовця, ОСОБА_1 , членами комісії було проведено формально, без з'ясування всіх обставин та фактів, які мали впливове значення для вирішення питання про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами, без належного його обгрунтування, у зв'язку з чим не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості рішень суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії з перевірки сімейного стану військовослужбовця при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неналежної перевірки сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 №9/2026 від 24.01.2026.
Зобов'язати Комісію з перевірки сімейного стану військовослужбовця при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторну перевірку сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 із урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 "Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи".
Копію рішення направити сторонам справи.
Рішення складене та підписане 18.05.2026.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО