Рішення від 18.05.2026 по справі 520/5054/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 р. справа №520/5054/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "НЕБІТ-ДАГ" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним і скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "НЕБІТ-ДАГ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:

1. визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову в реєстрації зазначеної податкової накладної №4 від 30.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНОБУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «НЕБІТ-ДАГ»», код ЄДРПОУ 36456186;

2. зобов'язати Державну податкову службу України, код ЄДРПОУ 43005393, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 30.10.2025 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «НЕБІТ-ДАГ»», код ЄДРПОУ 36456186, датою її первинного подання на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025 року, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 12.03.2026 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представник Відповідача-1 та Відповідача - 2 за допомогою системи "Електронний суд" надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення, оскільки позивачем при зупиненні реєстрації податкової накладної не надано необхідних документів для її підтвердження реєстрації.

У відповіді на відзив Позивач підтримав правову позицію, викладену у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У додаткових поясненнях представник відповідачів наполягав на тому, що Позивачем було надано неповний пакет документів. Пояснення, подані підприємством, мали загальний характер і не містили документального підтвердження щодо реальності використання людських ресурсів та наявності законного права на виконання специфічних робіт. З огляду на вищезазначене, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У поданих запереченнях на додаткові пояснення представника відповідачів, Позивач наполягав на тому, що ним було подано повний пакет документів разом з письмовими поясненнями необхідні для підтвердження реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025 року.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами, які є достатніми та належними.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "НЕБІТ-ДАГ" (далі - ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» або Позивач) є юридичною особою і зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 36456186, є платником податку на додану вартість.

21.11.2025 року ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» сформовано та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 30.10.2025 на загальну суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн., по взаємовідносинам із Замовником - Комунальним підприємством «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» (код ЄДРПОУ 37763844) за Договором підряду №ПР-2617/25С від 17.06.2025.

За результатами обробки поданої податкової накладної автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» податковим органом на адресу позивача надіслано Квитанцію від 21.11.2025 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної (Реєстраційний номер документа: 9364740791), в якій зазначено наступне: "ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.10.2025 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.8796%, "Pпоточ"=9350 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робот, послуг) з урахуванням наявності певних типових і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі."

03.12.2025 позивач надав на адресу Головного управління ДПС у Харківській області Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з одночасним долученням копій документів (42 додатка) на підтвердження реальності здійснених господарських операцій із контрагентами (щодо купівлі та продажу товару) по податковій накладній №4 від 31.10.2025.

ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» згідно вказаного повідомлення №l від 03.12.2025, реєстраційний номер документа: 9377324201, надано пояснення, що ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» надає послуги з ремонту приміщень та будівель, що дозволяється згідно КВЕД 41.20. З КП «ХРБП» 17.06.2025 було укладено договір підряду № ПР-2617/25С про надання послуг з ремонту будинку. Послуга надана в повному обсягу згідно домовленості, оплата була проведена частково згідно п.п. 4.7 п.4 Договору. Всі документи щодо закупок та оплат додаються».

Позивач до вказаних пояснень надав документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій та виникнення податкових зобов'язань, за якими здійснювалась реєстрація податкової накладної відповідно до ст. 201 Податкового кодексу України, а саме:

- копію податкової накладної №4 від 31.10.2025 року;

- копію квитанції від 21.11.2025 про зупинення реєстрації податкової накладної №4 від 31.10.2025 року;

- копію Декларації № 044902/23 про провадження господарської діяльності ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»», якою встановлено зокрема наявність у ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» дозвільних документів: Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) наслідками та Ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з значними (СС3) наслідками;

- копію договору № ПР-2617/25С від 17.06.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Підрядник) та КП «ХРБП» (Замовник);

- копію договірної ціни №1 до договору № ПР-2617/25С від 17.06.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Підрядник) та КП «ХРБП» (Замовник);

- копію відомості ресурсів до Акту №1 від 31.10.2025 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2025 р.;

- копію відомості ресурсів до локального кошторису №02-001-001 на загальнобудівельні роботи за договором № ПР-2617/25С від 17.06.2025;

- копію розрахунку загальновиробничих витрат до локального кошторису №02-001-001 за договором № ПР-2617/25С від 17.06.2025;

- копію розрахунку №5 кошторисний прибуток за договором № ПР-2617/25С від 17.06.2025;

- копію розрахунку №6 кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій за договором № ПР-2617/25С від 17.06.2025;

- копію Акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2025 року (форма №КБ-2в) від 31.10.2025 на суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн.;

- копію довідки від 31.10.2025 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2025 року (форма №КБ-3) на суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн.;

- копію квитанції №2 від 03.12.2025 про отримання повідомлення №l від 03.12.2025;

- копію Акту списання №СпТ-000005 від 31.10.2025;

- копію банківської виписки від 26.11.2025 за період з 01.09.2025 по 30.09.2025;

- копію банківської виписки від 26.11.2025 за період з 01.10.2025 по 31.10.2025;

- копію банківської виписки від 26.11.2025 за період з 01.11.2025 по 26.11.2025;

- копію Договору постачання №25/06/02-7 від 02.06.2025 між ТОВ «Новаторбуд», код 32673903 (Постачальник), та ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Покупець) на постачання будівельних матеріалів;

- копію локального кошторису на будівельні роботи №02-001-001 за договором № ПР-2617/25С від 17.06.2025;

- копію видаткової накладної № НБ-1016-307 від 16.10.2025, на підставі якої ТОВ «Новаторбуд» передало у власність ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» товар: будівельні матеріали в асортименті (4 найменування), всього на загальну суму 179 870,18 грн., в т.ч. ПДВ 29978,36 грн.;

- копію видаткової накладної № НБ-1016-309 від 16.10.2025, на підставі якої ТОВ «Новаторбуд» передало у власність ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» товар: будівельні матеріали в асортименті (6 найменувань), всього на загальну суму 133 102,52 грн., в т.ч. ПДВ 22183,75 грн.;

- копію видаткової накладної № НБ-1016-310 від 16.10.2025, на підставі якої ТОВ «Новаторбуд» передало у власність ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» товар: будівельні матеріали в асортименті (5 найменувань), всього на загальну суму 227 298,56 грн., в т.ч. ПДВ 37883,09 грн.;

- копію видаткової накладної № НБ-1017-123 від 17.10.2025, на підставі якої ТОВ «Новаторбуд» передало у власність ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» товар: будівельні матеріали в асортименті (4 найменування), всього на загальну суму 3394,85 грн., в т.ч. ПДВ 565,81 грн.;

- копію видаткової накладної № НБ-1020-146 від 20.10.2025, на підставі якої ТОВ «Новаторбуд» передало у власність ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» товар: будівельні матеріали в асортименті (4 найменування), всього на загальну суму 211 546,96 грн., в т.ч. ПДВ 35257,83 грн.;

- копію Сертифікату якості від 11.09.2025 №1491/2025;

- копії Оборотно-сальдових відомостей по рахунку 22 за 01.09.2025 - 30.11.2025; по рахунку 201 за 01.09.2025 - 30.11.2025; по рахунку 205 за 01.09.2025 - 30.11.2025; по рахунку 281 за 01.09.2025 - 30.11.2025; по рахунку 361 та картки рахунку 361 за 01.01.2025 - 30.11.2025; по рахунку 631 та картки рахунку 631 за 01.09.2025 - 30.11.2025; по рахунку 631, контрагенти замовлення за 01.09.2025 - 30.11.2025;

- копію рахунку-фактури №СФ-0000021 від 17.06.2025 за договором №ПР-2617/25С від 17.06.2025 на суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн.;

- копію платіжної інструкції платника - КП «ХРБП» №41577 від 12.11.2025, отримувач - ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ», на суму 752 848,88 грн;

- копію платіжної інструкції платника - КП «ХРБП» №41642 від 25.11.2025, отримувач - ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ», на суму 100 000.00 грн;

- копію рахунку-фактури №НБ-1016-278 від 16.10.2025 на суму 755213,07 грн., в т.ч. ПДВ 125868,84 грн., за договором постачання №25/06/02-7 від 02.06.2025 між ТОВ «Новаторбуд», код 32673903 (Постачальник), та ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Покупець);

- копію платіжної інструкції платника - ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» №168 від 14.11.2025, отримувач - ТОВ «НОВАТОРБУД», на суму 650 000,00 грн;

- копію платіжної інструкції платника - ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» №173 від 25.11.2025, отримувач - ТОВ «НОВАТОРБУД», на суму 105 213,07 грн;

- копії товарно-транспортних накладних № НБ-1020010 від 20.10.2025 р. (форма №1-ТН); № НБ-1017007 від 17.10.2025 р. (форма №1-ТН); № НБ-1016031 від 16.10.2025 р. (форма №1-ТН); № НБ-1016030 від 16.10.2025 р. (форма №1-ТН); № НБ-1016029 від 16.10.2025 р. (форма №1-ТН); № НБ-1016028 від 16.10.2025 р. (форма №1-ТН).

09.12.2025 Комісією регіонального рівня направлено ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» повідомлення від 09.12.2025 №13497097/36456186 про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з пропозицією щодо надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, а саме: «Відсутні пояснення та документальне підтвердження інформації щодо кількості працюючих (Штатний розпис, Табель обліку робочого часу тощо), дозвільні документи».

У відповідь на вказане повідомлення Комісії регіонального рівня від 09.12.2025 №13497097/36456186 ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» надано Повідомлення №1 від 12.12.2025 (квитанція №1 від 12.12.2025 про отримання повідомлення №l від 12.12.2025), яким повідомлено наступне: «ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» надає послуги з ремонту будівель та приміщень, на що є дозвіл і заключивши договір з КП "ХРБП" виконало перед ним всі зобов'язання, в підтвердження цьому додаються всі копії документів стосовно, закупок, доставок, оплат, робіт та працівників, але згідно умов Договору п. 4 п.п.4.7. КП «ХРБП» має заборгованість через незареєстровану податкову накладну, що може вплинути на розрахунки за податками, з працівниками та на закупки будівельних матеріалів».

До Повідомлення платника податків №1 від 12.12.2025 ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» додані копії наступних документів (в кількості 17 додатків):

- копія листа від 12.12.2025 р. вих. № б/н, відповідно до якого ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» надані додаткові пояснення;

- копія Розрахунково-платіжної відомості №НЗП-000001 за вересень 2025 р.;

- копія Розрахунково-платіжної відомості №НЗП-000002 за жовтень 2025 р.;

- копія Розрахунково-платіжної відомості №НЗП-000003 за листопад 2025 р.;

- копія Табелю обліку робочого часу за вересень 2025 р.;

- копія Табелю обліку робочого часу за жовтень 2025 р.;

- копія Табелю обліку робочого часу за листопад 2025 р.;

- копія цивільно-правового договору №1 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_1 (Виконавець), відповідно до умов якого ОСОБА_1 (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання за дорученням ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовника) в строк з 01.09.2025 по 20.12.2025 надати послуги тесляра з ремонту будинків за адресами: 1) м.Харків, проїзд Стадіонний,8; 2) м.Харків, вул.Михайля Семенка, 5/7/9; 3) м.Харків, вул.Григорія Сковороди, 67, а ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) прийняв на себе зобов'язання своєчасно прийняти і оплатити виконану Виконавцем роботу за цим договором, винагорода за яку відповідно до п.2.1. цього договору встановлена сторонами у розмірі 24000,00 грн.;

- копія цивільно-правового договору №2 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_2 (Виконавець), відповідно до умов якого ОСОБА_2 (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання за дорученням ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовника) в строк з 01.09.2025 по 20.12.2025 надати послуги фасадника (лицювальника) по ремонту будинків за адресами: 1) м.Харків, проїзд Стадіонний,8; 2) м.Харків, вул.Михайля Семенка, 5/7/9; 3) м.Харків, вул.Григорія Сковороди, 67, а ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) прийняв на себе зобов'язання своєчасно прийняти і оплатити виконану Виконавцем роботу за цим договором, винагорода за яку відповідно до п.2.1. цього договору встановлена сторонами у розмірі 20500,00 грн.;

- копія цивільно-правового договору №3 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_3 (Виконавець), відповідно до умов якого ОСОБА_3 (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання за дорученням ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовника) в строк з 01.09.2025 по 20.12.2025 надати послуги зварювальника по ремонту будинків за адресами: 1) м.Харків, проїзд Стадіонний,8; 2) м.Харків, вул.Григорія Сковороди, 67; 3) м.Харків, вул.Михайля Семенка, 5/7/9, а ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) прийняв на себе зобов'язання своєчасно прийняти і оплатити виконану Виконавцем роботу за цим договором, винагорода за яку відповідно до п.2.1. цього договору встановлена сторонами у розмірі 12465,42 грн.;

- копія цивільно-правового договору №4 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_4 (Виконавець), відповідно до умов якого ОСОБА_4 (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання за дорученням ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовника) в строк з 01.09.2025 по 20.12.2025 надати послуги покрівельника з ремонту будинків за адресами: 1) м.Харків, проїзд Стадіонний,8; 2) м.Харків, вул.Григорія Сковороди, 67; 3) м.Харків, вул.Михайля Семенка, 5/7/9, а ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) прийняв на себе зобов'язання своєчасно прийняти і оплатити виконану Виконавцем роботу за цим договором, винагорода за яку відповідно до п.2.1. цього договору встановлена сторонами у розмірі 25500,00 грн.;

- копія цивільно-правового договору №5 від 01.10.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_5 (Виконавець), відповідно до умов якого ОСОБА_5 (Виконавець) прийняв на себе зобов'язання за дорученням ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовника) в строк з 01.10.2025 по 20.12.2025 надати послуги слюсаря-сантехника з ремонту будинків за адресами: 1) м.Харків, вул.Михайля Семенка, 5/7/9; 2) м.Харків, вул.Григорія Сковороди, 67, а ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) прийняв на себе зобов'язання своєчасно прийняти і оплатити виконану Виконавцем роботу за цим договором, винагорода за яку відповідно до п.2.1. цього договору встановлена сторонами у розмірі 5683,70 грн.;

- копія штатного розпису ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» на 01.06.2025 р., згідно якого на підприємстві на вказаний час працювали 6 (шість) працівників: директор, бухгалтер, тесляр, фасадник (лицювальник), зварник, покрівельник;

- копія штатного розпису ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» на 01.09.2025 р., згідно якого на підприємстві на вказаний час працювали 6 (шість) працівників: директор, бухгалтер, тесляр, фасадник (лицювальник), зварник, покрівельник;

- копія штатного розпису ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» на 01.10.2025 р., згідно якого на підприємстві на вказаний час працювали 7 (сім) працівників: директор, бухгалтер, тесляр, фасадник (лицювальник), зварник, покрівельник, слюсар-сантехник;

- копія штатного розпису ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» на 01.11.2025 р., згідно якого на підприємстві на вказаний час працювали 7 (сім) працівників: директор, бухгалтер, тесляр, фасадник (лицювальник), зварник, покрівельник, слюсар-сантехник;

- копія Оборотно-сальдової відомості по рахунку 661; співробітники; місяць нарахування заробітної плати за 01.09.2025 - 11.12.2025.

До Повідомлення платника податків №1 від 12.12.2025 ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» доданий лист від 12.12.2025 р. вих. № б/н з поясненнями щодо господарських взаємовідносин ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» з КП «ХАРКІВСЬКЕ РЕМНТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО» за договором від 17.06.2025 № ПР-2617/25 С про надання послуг з ремонту будинку за адресою: м. Харків, вулиця Михайля Семенка, 5/7/9 по усуненню аварій.

Після надання пояснень та документів Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області прийнято Рішення від 19.12.2025 року №13521107/36456186, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної № 4 від 30.10.2025 року на суму 1 094 411,34 грн. з зазначенням наступних підстав: «у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». Додаткова інформація: «Не підтверджено інформацію щодо кількості працюючих відповідно податкової звітності платника (Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фіз.осіб та військового збору (4-ДФ) платником протягом 2025 року не надаються, податок з доходів фізичних осіб не виплачувався)».

ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» подана до Комісії центрального рівня скаргу від 29.12.2025, реєстраційний номер 9408645870, на рішення Комісії регіонального рівня від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних (Квитанція №2 від 29.12.2025 про отримання скарги від 29.12.2025).

ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» додані до скарги від 29.12.2025 пояснення платника податків та копії всіх документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній №4 від 30.10.2025, реєстрація якої зупинена.

Крім того, додаткового до скарги Позивачем додані копії актів приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами, а саме:

- копія акту приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовим договором №1 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та Козакевичем Віктором Юрійовичем (Виконавець), підписаного сторонами;

- копія акту приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовим договором №2 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та Якубинським Михайлом Євгенійовичем (Виконавець), підписаного сторонами;

- копія акту приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовим договором №3 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та Каменчуком Віталієм Миколайовичем (Виконавець), підписаного сторонами;

- копія акту приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовим договором №4 від 01.09.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та Вакуленко Андрієм Миколайовичем (Виконавець), підписаного сторонами;

- копія акту приймання-передачі робіт (послуг) за цивільно-правовим договором №5 від 01.10.2025 між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» (Замовник) та ОСОБА_5 (Виконавець), підписаного сторонами підписаного сторонами;

- копія банківської виписки від 25.12.2025 за період з 24.12.2025 по 25.12.2025 на підтвердження сплати сум винагород за цивільно-правовими договорами: №1 від 01.09.2025, №2 від 01.09.2025, №3 від 01.09.2025, №4 від 01.09.2025, №5 від 01.10.2025, та сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску (ЄСВ), нараховані на зазначені суми винагород.

Комісією центрального рівня за результатами розгляду зазначеної скарги прийняте рішення №48476/36456186/2 від 30.12.2025 залишити скаргу від 29.12.2025 №9408645870 без задоволення та рішення комісії регіонального рівня від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, з підстав: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних».

Судом встановлено, що між ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Підрядник) та Комунальним підприємством «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» (КП «ХРБП») (Замовник), код ЄДРПОУ 37763844, укладено Договір № ПР-2617/25С від 17.06.2025 (далі - Договір), відповідно до умов якого ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Підрядник) зобов'язався у 2025 році надати КП «ХРБП» (Замовникові) послугу: «Поточний ремонт по усуненню аварій в житловому фонді багатоквартирного будинку за адресою: вулиця Михайля Семенка, 5/7/9, місто Харків (код ДК021:2015-45260000-7 Покрівельні роботи та інші спеціалізовані будівельні роботи)» обліковий номер 129265 Єдиного адресного реєстру міста Харкова (далі - Послуга), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити цю Послугу.

Відповідно до п.1.3. Договору Об'єкт Договору: «Багатоквартирний житловий будинок за адресою: місто Харків, вулиця Михайля Семенка, 5/7/9, обліковий номер 129265 Єдиного адресного реєстру міста Харкова» (далі - Об'єкт).

За результатами надання Підрядником послуг за Договором за жовтень 2025 року ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» (Підрядник) та КП «ХРБП» (Замовник) складено та підписано: Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2025 року (форма №КБ-2в) від 31.10.2025 на суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн., та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2025 року (форма №КБ-3) від 31.10.2025 на суму 1 094 411,34 грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн. ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» з 01.09.2020 року зареєстрований платником податку на додану вартість (витяг з реєстру платників податку на додану вартість №2020354500106).

ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ»» відповідно до умов пункту 201.1 ст. 201 ПК України складено податкову накладну №4 від 31.10.2025 року на суму 1 094 411,34 грн. грн., в т.ч. ПДВ 182 401,89 грн., на користь КП «ХРБП», код 37763844, в реєстрації якої було відмовлено.

Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення від 19.12.2025 року №13521107/36456186, звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи спір, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

При цьому, відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 74.3 статті 74 Податкового кодексу України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Водночас, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Положеннями п.7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно із пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п.25 Порядку № 1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, з аналізу вищевикладених приписів вбачається, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена з підстав відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснених операцій.

При цьому, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий - це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Отже рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

В даній справі реєстрацію поданих позивачем податкових накладних було зупинено з посиланням відповідність господарської операції п.1 Критеріїв ризиковості. Також запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Разом з тим, контролюючим органом не було визначено, які конкретно документи позивачу слід подати та/або пояснення для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій.

Приймаючи оскаржуване рішення, Комісія ГУ ДПС, як підставу для відмови в реєстрації податкової накладної зазначила, що позивачем по податкової накладної, стосовно якої виникли спірні правовідносини, не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних

Проте на запит податкового органу позивачем було сформовано та подано відповідний пакет документів, за замістом якого позивач доводив, що податкову накладну складено згідно фактичного виконання господарського договору, обґрунтованих сумнівів щодо реального характеру якого судовим розглядом не встановлено.

Таким чином суд з доводами відповідача не погоджується та зазначає, що контролюючий орган повинен був при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.8 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний ("може включати") перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.1 цього Порядку не може бути застосована.

Попри це, надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної містила вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в поданій податковій накладній без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію конкретної спірної накладної, що в свою чергу є недотриманням принципу правової визначеності.

Окрім того, відмовляючи у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, Комісія регіонального рівня виходила з того, що з боку позивача не підтверджено інформацію щодо кількості працюючих відповідно податкової звітності платника.

Проте з такими доводами погодитися не можна, оскільки в підтвердження інформації щодо кількості працюючих відповідно податкової звітності платника, Позивач відповідно до Повідомлення платника податків №1 від 12.12.2025 та наданих разом з цим Повідомленням документів надав: копії Розрахунково-платіжних відомостей: №НЗП-000001 за вересень 2025 р., №НЗП-000002 за жовтень 2025 р., №НЗП-000003 за листопад 2025 р.; копії Табелів обліку робочого часу: за вересень 2025 р., за жовтень 2025 р., за листопад 2025 р.; копії цивільно-правових договорів: №1 від 01.09.2025, №2 від 01.09.2025, №3 від 01.09.2025, №4 від 01.09.2025, №5 від 01.10.2025; копію штатних розписів ТОВ «ІБК «НЕБІТ-ДАГ» на 01.06.2025 р., на 01.09.2025 р., на 01.10.2025 р., на 01.11.2025 р.; копію Оборотно-сальдової відомості по рахунку 661; співробітники; місяць нарахування заробітної плати за 01.09.2025 - 11.12.2025.

Зазначені докази, надані Позивачем, спростовують висновок Комісії регіонального рівня про непідтвердження інформації щодо кількості працюючих осіб в Товаристві, який міститься в рішенні від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025.

Враховуючи викладене у Комісії регіонального рівня були відсутні будь-які правові підстави для прийняття рішення від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 30.10.2025 з посиланням на те, що «Не підтверджено інформацію щодо кількості працюючих відповідно податкової звітності платника».

Підстав для обґрунтованих сумнівів щодо поданих Позивачем доказів, їх належності та достовірності у суду не виникає.

За відсутності конкретного переліку документів, що мав визначити відповідач, формуючи вимогу про підтвердження обставини, з якими він пов'язував можливість реєстрації податкової накладної, поданої позивачем, слід погодитися з доводами позовної заяви, що наведені вище докази цілком спростовують висновки відповідача про відмову у реєстрації поданої податкових накладних.

Встановлені обставини дають суду підстави для висновку про формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Харківській області спірних рішень.

Відповідачами не підтверджено факт виявлення об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій, дані про які зазначено у спірній податковій накладній, та/або ймовірності уникнення ним виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.

Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 та від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

А отже суд наголошує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено факт надання позивачем контролюючому органу копій усіх необхідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН та зважаючи на наявність документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом та на те, що відповідні документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу в реєстрації податкової накладної, оскаржуване рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про те, що вимога позивача про скасування оскаржуваного рішення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що реєстрація податкових накладних належить до компетенції контролюючого органу.

Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в спірних правовідносинах задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Наявності дискреційних повноважень з боку ДПС України судом в даному випадку не вбачається та відповідачами не доведено.

Таким чином, суд вважає за належне вказану позовну вимогу також задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Положеннями ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даній справі відповідачами суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, в зв'язку з чим суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до положень статті 139 КАС України.

Так, підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028,00 гривень.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Судовий збір за подання позивачем даного позову до суду підлягав сплаті в розмірі 2422,40 грн. з урахуванням частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір".

Проте, як вбачається з матеріалів справи останнім сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 12.02.2026 №198.

Отже, з урахуванням задоволення позовних вимог у повному обсязі, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Суми судового збору зайво сплачені позивачем при поданні позовної заяви, можуть бути повернуті за заявою позивача в порядку п.1 ч.1 ст. 7 Закону України " Про судовий збір".

На підставі викладеного та керуючись статтями 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області від 19.12.2025 року №13521107/36456186 про відмову в реєстрації зазначеної податкової накладної №4 від 30.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка подана на реєстрацію Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНОБУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «НЕБІТ-ДАГ»» (код ЄДРПОУ 36456186).

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 30.10.2025 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «НЕБІТ-ДАГ»» (код ЄДРПОУ 36456186), датою її первинного подання на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ: 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «НЕБІТ-ДАГ»» (код ЄДРПОУ 36456186) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) грн., по 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) з кожного окремо.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 18.05.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марина Лук'яненко