Справа № 500/66/26
18 травня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі, відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до його військово-облікових документів, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до військово-облікових документів (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 06.07.2022, довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 №82 від 06.07.2022).
Позов обґрунтований тим, що 06.07.2022 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Проте, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 , де позивач перебуває на військовому обліку, не внесено відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внаслідок чого, дані зазначені у військово-обліковому документі позивача та у Єдиному реєстрі не узгоджуються між собою. Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач просить суд задовольнити позов.
Ухвалою суду від 08.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Вважає, що третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_5 в листі від 09.12.2025 №1727/106ВихЗПІ та ІНФОРМАЦІЯ_6 в листі від 05.12.2025 № 11718 вірно було роз'яснено позивачу, що для виключення з військового обліку позивачу необхідно повторно пройти медичний огляд, як це регламентовано Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та частиною 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу». Вказує, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач є військовозобов'язаним, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 з 06.03.2007 по теперішній час (зауважує, що на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , як це стверджується в позовній заяві, позивач не перебував жодного дня), не проходив медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби та підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Також, зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази затвердження регіональною ВЛК постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 06.07.2022 №82, якою позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. До того ж, у відповіді на адвокатський запит представника позивача, ІНФОРМАЦІЯ_6 , де як стверджує позивач, він проходив медичний огляд, зазначено, що відсутні документальні дані про інструментальне підтвердження діагнозу позивача.
Представник позивача подав до суду заперечення (на відповідь на відзив), яку суд розцінює як відповідь на відзив позивача. Зокрема, позивач підтримує позовні вимоги, просить позов задовольнити та вказує, що відповідач не надав жодного рішення компетентної штатної ВЛК про скасування чи зміну постанови ВЛК №82, а без такого рішення відповідач не має підстав ігнорувати чинний документ та утримувати у Реєстрі відомості, що йому суперечать.
Судом встановлено, що згідно з відомостями з військово-обліковому документі " ІНФОРМАЦІЯ_9 +", позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 (Бучач).
Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою №82 від 06.07.2022.
Як слідує із п. НОМЕР_2 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 06.07.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 згідно гр.ІІ-ї, ст.61а наказу МОУ №402 від 14.08.2008 зі змінами, визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Протокол №82/1 від 06.07.2022.
У відповідь на адвокатський запит №72 від 01.12.2025 (надійшов до ІНФОРМАЦІЯ_5 02.12.2025 вх.№122/ВхЗП), листом ІНФОРМАЦІЯ_1 №1727/106/Вих.3ПІ представнику позивача рекомендовано звернутися з запитом до ІНФОРМАЦІЯ_10 для надання актуальної інформації щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників , військовозобов'язаних та резервістів, оскільки довідка ВЛК про виключення з військового обліку військовозобов'язаного ОСОБА_1 була видана при ІНФОРМАЦІЯ_10 , де позивач перебував на облік.
Також, у відповідь на адвокатський запит №73 від 01.12.2025 (вхідний №11100 від 04.12.2025), ІНФОРМАЦІЯ_11 №11718 від 05.12.2025 повідомлено, що згідно бази даних АІТС "Оберіг", ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_12 ( ОСОБА_2 ) з 06.03.2007. Також, вказано, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 підлягає повторному переогляду ВК при ІНФОРМАЦІЯ_8 та за результатами повторного ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 , погодженню ІНФОРМАЦІЯ_13 ), так як відсутній контрольний медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За нормами частини 3-5 статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, зокрема, зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
За нормами частини третьої-четвертої частини 1 статті 37 Закону № 2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Як встановлено судом, військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується наданими доказами (копією довідки ВЛК №82 від 06.07.2022, копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ).
Водночас, Верховною Радою України 11.04.2023 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" за №3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон № 3633-IX).
Так, вищевказаним Законом №3633-IX внесені зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та ч. 6 ст. 37 викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
У свою чергу, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Відповідно до п. 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначено Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Разом з тим, згідно з частиною 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Однак, як зазначено вище, згідно з ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Суд зазначає, що невнесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Беручи до уваги досліджені судом докази, та враховуючи правове регулювання спірних правовідносин, суд зазначає, що оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідач, не розглянувши по суті заяву позивача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання заявника непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, допустив протиправну бездіяльність.
При цьому слід зауважити, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів це єдина інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, тому відповідач, як повноважний орган ведення Реєстру, не може уникати вчинення дій щодо внесення актуальних даних особи відповідно її облікових даних, зокрема і за заявою такої особи.
Тоді як, на думку суду, у спірному випадку позивач має обліковуватись у такому Реєстрі, як особа непридатна до військової служби, з виключенням з військового обліку, що відповідачем не спростовано під час розгляду цієї адміністративної справи.
Таким чином, відповідач всупереч приписам закону, своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме щодо невнесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, що не узгоджується і порушує вищенаведені норми законодавства.
Слід також зазначити, що у спірному випадку відповідач у жоден спосіб не оскаржував чи не спростовував висновок ВЛК викладений у постанові, оформленій довідкою №82 від 06.07.2022, про що судом не здобуто доказів, а позивачем не подано таких доказів.
Отож, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до його військово-облікових документів; зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до військово-облікових документів (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 06.07.2022, довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 №82 від 06.07.2022), прийнявши відповідне рішення.
Таким чином, враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в порядку ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до його військово-облікових документів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути питання про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку ОСОБА_1 відповідно до військово-облікових документів (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 06.07.2022, довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 №82 від 06.07.2022), прийнявши відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 532 (п'ятсот тридцять дві) грн. 48 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 18 травня 2026 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ),
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ).
Головуюча суддя Дерех Н.В.