18 травня 2026 рокуСправа №160/3516/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за адміністративним позовом Відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
16.02.2026 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Відділ освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області до Східного офісу Держаудитслужби, у якій просить:
- визнати протиправними та скасувати п.1 та п.6 вимоги Східного офісу Держаудитслужби від 01.12.2025 №040403-15/6593-2025.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що порушення, яке викладене на стор. 52-54 акта ревізії, виникло внаслідок того, що при обчисленні розміру заробітної плати працівникам для забезпечення її мінімального розміру не враховувались в розрахунку премії за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків за результатами роботи за місяць, що носили системний характер, які були виплачені працівникам об'єкта контролю за період з 01.01.2023 по 31.07.2025. А це суперечить нормам ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95- ВР, ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, ч. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХІV. Оскільки, у разі врахування відділом освіти вищезазначених премій, окрім премій до святкових та ювілейних дат, при обчисленні розміру заробітної плати працівників закладів освіти для забезпечення її мінімального розміру, розмір нарахованої та виплаченої заробітної плати перевищував би розмір мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до законодавства на відповідні періоди. Позивач не погоджується з вказаними висновками перевірки, оскільки відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати, поряд з основною і додатковою заробітною платою (п.1 та п.2), входять також інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п. 3), до яких належать винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями. Згідно з п. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати №5, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2004, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. під №114/8713, в редакції, чинній на момент проведення ревізії, (далі по тексту Інструкція №5), премії за сумлінну працю є заохочувальними виплатами. До того ж, Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 №100, зі змінами, чітко виключає із розрахунку мінімальної заробітної плати (скорочено-МЗП) премії та інші заохочувальні виплати, що носять разовий характер або виплачуються до святкових/ювілейних дат.
Фактичні обставини свідчать про те, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету і по яким в Акті ревізії викладені порушення, здійснюється з урахуванням Колективних договорів, що долучені до матеріалів цього адміністративного позову у складі відповідних додатків, зокрема, по: ЗДО «ВЕСЕЛКА», ЗДО «СВІТЛЯЧОК», ЗДО «ПЕРЛИНКА», ЗДО «РОМАШКА», ЗЗСО «ВОЛОСЬКИЙ ЛІЦЕЙ», ЗЗСО «НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ», ЗЗСО «СТАРОКОДАЦЬКА ГІМНАЗІЯ», «ДОСЛІДНА ПОЧАТКОВА ШКОЛА». Змістом кожного із зазначених Колективних договорів передбачений певний перелік додатків, у складі яких є виокремлені Положення, якими визначена заохочувальна виплата грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків не тільки педагогічними працівниками закладу - щорічно, а й іншими (непедагогічними працівниками закладу - за місяць та/або квартал(семестр) - в залежності від проявленої ними ініціативи, творчості і новаторства тощо. Про наведене свідчить зміст Положень про виплату грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків педагогічним працівникам відповідного закладу, а також зміст Положень про преміювання (порядок морального і матеріального заохочення інших працівників відповідного закладу, в яких відповідна премія віднесена до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
За викладених обставин позивач вважає п.1 та п.6 вимоги Східного офісу Держаудитслужби від 01.12.2025 №040403-15/6593-2025 неправомірними та просить скасувати їх.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2026 р. позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю позову вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивачу запропоновано усунути недоліки позову протягом 5-ти днів з дня отримання копії ухвали суду про залишення позову без руху, а саме: сплатити судовий збір за подання позову та надати суду оригінал квитанції у розмірі 3328,00грн., або належні документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; доказів реєстрації позивача в електронному кабінеті в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.
Копію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2026 р. отримано позивачем за допомогою підсистеми «Електронний суд», про що свідчить довідка наявна у матеріалах справи.
24.02.2026 р. до суду надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
12.03.2026 року Східним офісом Держаудитслужби подано відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі. В обґрунтування своєї правової позиції зазначено, що спірна вимога органу державного фінансового контролю є індивідуально-правовим актом і в силу закону є обов'язковою до виконання підконтрольною установою, якій вона адресована. Так, пунктом 15 частини 1 статті 10 Закону №2939-ХІІ передбачено, що органи державного фінансового контролю наділені повноваженнями порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях. На виконання п.1.1.1 Плану проведення заходів державного контролю Східний офіс Держаудитслужби на III квартал 2025 року було проведено ревізію Позивача. Вимога контролюючого органу розглянути результати проведеної перевірки є правомірною та випливає з обов'язковості вимоги, передбаченої пунктом 7 статті 10 Закону №2939-XII, відтак вимога розглянути результати проведеної перевірки спрямована на забезпечення ознайомлення підконтрольної установи зі змістом вимоги, оскільки саме Східний офіс Держаудитслужби наділений правом ініціювання питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях. Підтвердженням наведеного є буквальний зміст п.15 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Відповідно, виявлення винних осіб у порушеннях, зазначених у вимозі, та притягнення їх до встановленої законом відповідальності є правом керівника підконтрольної установи, а не його обов'язком.
На підконтрольній установі лежить обов'язок проінформувати Східний офіс Держаудитслужби про вжиті заходи на усунення порушень, виявлених у ході перевірки, у строки, визначені у відповідній вимозі. Відповідно, оскаржувана вимога, яка містить положення про необхідність розглянути питання про притягнення до відповідальності, а не імперативну вказівку про притягнення до відповідальності, є правомірною та сформульованою відповідно до повноважень.
Ревізією встановлено, що дотримання вимог правильності визначення та забезпечення розміру мінімальної заробітної плати, проведено суцільним порядком за період з 01.01.2022 по 31.07.2025. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою для всіх підприємств незалежно від форми власності та фізичних осіб, які використовують найману працю. Вона є обов'язковою до виконання за будь-якою системою оплати праці. Згідно колективних договорів закладів освіти, преміювання, що передбачене системою оплати праці за результатами роботи мали систематичний характер, однак нараховувалися у закладах освіти як такі, що мають одноразовий заохочувальний характер (разові премії), внаслідок чого зазначені премії не були враховані при нарахуванні доплати до мінімальної заробітної плати. Таким чином, внаслідок неврахування премії за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків за результатами роботи за місяць при визначенні розміру сукупного доходу за місяць для доплати до мінімальної заробітної плати, працівникам закладів загальної середньої та дошкільної освіти зайво нараховано та виплачено заробітної плати за період 01.01.2023 по 31.07.2025 року на суму 4 823 165,82 грн. Факти зайвої виплати доплати до мінімальної заробітної плати призвели до зайвої сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 1 061 096,48 грн. Внаслідок допущеного порушення, яке тривало на момент ревізії, установі завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 5 884 262,30 гривень.
Відповідач зазначає, що виявлені в ході ревізії порушення не спростовано позивачем, а отже вимога Східного офісу Держаудитслужби є правомірною та скасуванню не підлягає.
21.03.2026 Відділом освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровській області подано додаткові пояснення у справі, згідно яких позивач зазначає, що премія за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків фактично виплачувалась позивачем саме як заохочення за проявлену працівниками ініціативу в роботі, творчій підхід та їх новаторські ідеї саме під час дії воєнного стану в Україні, і в розрахункових листах кожного відповідного закладу позначена саме як «разова премія», а не як оплата за відпрацьований ними час. Тому, на думку позивача, її нарахування понад розмір МЗП є законним та обґрунтованим.
Відповідно до ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За змістом приписів п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно з 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 11.04.2016 року, про що внесено запис - 1 203 102 0000 029450 за ідентифікаційним кодом юридичної особи - 40416097.
Східним офісом Держаудитслужби, на виконання п. 1.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року проведено планову ревізії окремих питань фінансового - господарської діяльності Відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за період з 01.01.2022 по 31.07.2025.
За результатами ревізії позивача за період з 01.01.2022 по 31.07.2025, було складено Акт №040403-24/84 від 03.11.2025, в якому зафіксовано порушення, зокрема ст.31 Закону України від 24.03.95 № 108/95-ВР «Про оплату праці», ч. 1, 5 ст. 9 Закону України від 16.07.99 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ч. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за період 01.01.2023 по 31.07.2025 року внаслідок неврахування премії за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків за результатами роботи за місяць при визначенні розміру сукупного доходу за місяць для доплати до мінімальної заробітної плати, зайво виплачено заробітної плати з нарахуваннями на заробітну плату на суму 5 884 262,30 гривень.
Акт №040403-24/84 від 03.11.2025 підписаний із запереченнями, висновки на які надіслано листом від 27.11.2025 №040403-15/6563-2025.
На підставі, викладеного позивачу листом №040403-15/6593-2025 від 01.12.2025 було направлено вимогу «Про усунення виявлених порушень», зокрема:
1) розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників установи та закладів освіти, якими допущені порушення;
6) забезпечити відшкодування відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України, статті 1166 Цивільного Кодексу України, шкоду (збитки), заподіяну внаслідок зайвої виплати заробітної плати на суму 5 884 262,30 грн, з подальшим перерахуванням в дохід місцевого бюджету за кодом 24060300 «Інші надходження».
Не погоджуючись з висновками, що було викладено в результаті проведення перевірки та вважаючи їх незаконними, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, а вимогу про їх усунення протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в , країні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ).
Здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю) (ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-ХІІ).
Згідно з приписами ч. 2 ст. 1 Закону № 2939-ХІІ орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України. Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 та 2 ст. 2 Закону № 2939-ХІІ державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 2939-ХІІ інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939-ХІІ органи державного фінансового контролю наділені повноваженнями звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 затверджено Положення про Державну аудиторську службу (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення). Згідно з Положенням № 43 Державна аудиторська служба України с центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до пп. 3 п. 4 Положення № 43 Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Відповідно до п. 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
У постанові Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266 передбачено, що до складу органів Державної аудиторської служби України входять Держаудитслужба та такі міжрегіональні територіальні органи: Північний офіс Держаудитслужби, Північно-східний офіс Держаудитслужби; Західний офіс Держаудитслужби та Східний офіс Держаудитслужби, які також наділені вищевказаними повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550 (далі - Порядок № 550).
Пунктом 2 Порядку № 550 визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до п. 4 Порядку № 550 планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючим органом відповідно до Закону № 2939-12 та цього Порядку.
Відповідно до п. 35 Порядку № 550 результати ревізії оформляються актом.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень (п. 46 Порядку № 550).
Відповідно до пункту 50 Порядку № 550, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.
Таким чином, вимога органу державного фінансового контролю, спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, є обов'язковою до виконання.
Щодо відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги, оскільки такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Вимога від 01.12.2025 є індивідуально-правовим актом і в силу закону є обов'язковою до виконання підконтрольною установою, якій вона адресована. Вона породжує правові наслідки (зокрема обов'язки) для свого адресата, відтак наділена рисами правового акта індивідуальної дії. Тому, враховуючи приписи п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, вона може бути предметом судового контролю в порядку адміністративного судочинства у разі звернення із відповідним позовом.
Окрім того, у контексті цього питання варто зауважити, що Верховний Суд у постанові від 08.05.2018 у справі №826/3350/17, аналізуючи посилання відповідача на позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 20.02.2018 у справі №822/2087/17, зазначив, що висновок суду про те, що збитки контролюючим органом можуть бути стягнуті лише в ході відповідного судового процесу (а не шляхом пред'явлення обов'язкової до виконання вимоги), не спростовує того, що законна вимога контролюючого органу, як індивідуально-правовий акт, повинна відповідати вимогам закону в частині її змісту і форми. Саме аналіз змісту вимоги контролюючого органу свідчить про те, чи такі вимоги дотримано та чи породжує така вимога права і обов'язки для підконтрольної установи.
В контексті наведеного оцінюючи правомірність пункту 1 спірної вимоги, суд вказує наступне.
Так, пункт 1 оскаржуваного рішення вимагає розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників Департаменту, відповідальних за допущені порушення.
Оскаржуючи цей пункт позивач вказує на відсутність конкретного способу її виконання.
Разом з тим, суд зазначає, що така обставина як відсутність у вимозі конкретного способу її виконання не свідчить про її протиправність та не може бути підставою для скасування.
Ба більше, якщо існує декілька способів усунення виявлених у ході ревізії порушень, правом вибору певного конкретного способу наділений саме керівник . Одночасно, вказана обставина не позбавляє підконтрольного об'єкта права звернутися до контролюючого органу з метою отримання певних роз'яснень.
Суд наголошує, що наділяючи органи державного фінансового контролю правом пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" не встановлює за необхідне зазначення будь-яких застережень щодо способу виконання підконтрольною особою вимоги, також таких застережень не встановлюють інші чинні правові акти, які регулюють спірні правовідносини.
Виявлення винних осіб у порушеннях, зазначених у спірній вимозі та притягнення їх до встановленої законом відповідальності, що є предметом спірної вимоги, є правом керівника підконтрольної установи, який обирає спосіб усунення виявлених порушень та має обов'язок виконання вимоги та інформування органу контролю про усунення виявлених порушень.
Органи державного фінансового контролю мають право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання саме в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
Окремо суд зауважує, що в акті ревізії вказано відповідальних осіб, які допустили правопорушення.
Щодо способу виконання п.1 вимоги, то таких існує декілька і правом вибору певного конкретного способу, як вже зазначалось, наділений саме керівник підприємства.
Так, вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає, що Відділ освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області є виконавчим органом Новоолександрівської сільської ради, підзвітним і підконтрольним сільській раді, підпорядкований її виконавчому комітету, сільському голові, а з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади підконтрольний департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Відділ освіти здійснював діяльність на підставі Положення відділу освіти культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, затвердженого рішенням 46 сесії VIII скликання Новоолександрівської сільської ради від 22.04.2021 № 859-6/ VIII, та Положення відділу освіти, культури молоді та спорту (нова редакція), затвердженого рішенням сесії Новоолександрівської сільської ради від 25.07.2024 № 3854-46/VІІІ «Про затвердження Положення відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (нова редакція)».
Відповідно до Положення, Відділ освіти є юридичною особою публічного права, може мати самостійний баланс, рахунки у територіальних представництвах Державного казначейства України, печатку із своїм найменуванням, кутовий штамп та бланк встановленого зразка, має право у межах своїх повноважень укладати від свого імені угоди з юридичними і фізичними особами, мати майнові і немайнові права, нести зобов'язання, бути позивачем і відповідачем у судах.
Відділ освіти є уповноваженим органом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області з питань діяльності закладів освіти, які є комунальною власністю Новоолександрівської територіальної громади (далі -Новоолександрівська ТГ) з правом призначення шляхом укладання строкових трудових договорів (контрактів) з керівниками закладів загальної середньої освіти за результатами конкурсного відбору, у порядку, визначеному чинним законодавством та звільнення з посади. Здійснює добір, призначає та звільняє керівників комунальних закладів дошкільної освіти за погодженням із засновником.
Відділ освіти фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету та інших коштів, переданих Відділу освіти згідно з чинним законодавством, є головним розпорядником бюджетних коштів. Відділ освіти є неприбутковою установою та не має па меті отримання доходів. Доходи (прибутки) відділу освіти використовуються виключно для фінансування видатків на утримання відділу освіти, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених чинним законодавством.
Організаційно-правова форма за класифікацією організаційно-правових форм господарювання, згідно з Державним класифікатором України, визначена за кодом 420 «Орган місцевого самоврядування».
Порушення, яке викладене на стор. 52-54 акта ревізії, виникло внаслідок того, що при обчисленні розміру заробітної плати працівникам для забезпечення її мінімального розміру не враховувались в розрахунку премії за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків за результатами роботи за місяць, що носили системний характер, які були виплачені працівникам об'єкта контролю за період з 01.01.2023 по 31.07.2025. А це суперечить нормам ст. 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95- ВР, ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, ч. 1, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХІV. Оскільки, у разі врахування відділом освіти вищезазначених премій, окрім премій до святкових та ювілейних дат, при обчисленні розміру заробітної плати працівників закладів освіти для забезпечення її мінімального розміру, розмір нарахованої та виплаченої заробітної плати перевищував би розмір мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до законодавства на відповідні періоди. Отже, відділом освіти було не враховано суми виплачених премій, що носять системний характер та не відносяться до премій до святкових та ювілейних дат. Таким чином, вищезазначене призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 4 823 165,82 грн. та зайвої сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 1 061 096,48 грн., що разом становить 5 884 262,30 грн.
При цьому матеріалами адміністративної справи підтверджено, що 12 липня 2021 року схвалено на загальних зборах трудового колективу Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Веселка» Новоолександрівської сільської ради колективний договір між адміністрацією та колегіальним органом Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Веселка» Новоолександрівської сільської ради на 2021 - 2026 роки, згідно п. 3.1.5 якого директор зобов'язується застосовувати засоби морального і матеріального стимулювання якісної праці, раціонального використання наявного обладнання, технічних засобів навчання і новітніх технологій.
Розділом VI оплата праці колективного договору між сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити педагогічним працівникам диференціацію посадових окладів ( ставок заробітної плати) відповідно до кваліфікаційних категорій, встановлення підвищених посадових окладів ( ставок заробітної плати) за педагогічні звання, надбавок за почесні звання, доплат за наукові ступені та вчені звання, успешне проходження сертифікації, роботу в інклюзивних групах тощо.
Пунктом 6.1.2 сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити в закладі відкритість умов оплати праці, запровадження та розміри доплат, надбавок, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством України, угодами з обов'язковим погодженням вищезазначених питань з профспілковим комітетом первинної профспілкової організації.
П. 6.1.8 на директора покладено зобов'язання забезпечити встановлення і виплату мінімальної заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
П. 6.1.28 сторонами погоджено, що директор зобов'язаний передбачити в кошторисі закладу видатки на преміювання, надання матеріальної допомоги працівникам заклуд, стимулювання творчої праці і педагогічного новаторства керівних, педагогічних працівників, залежно від особистого внеску кожного працівника або за виконання особливо важливих ( термінових) робіт на строк їх виконання у розмірі не менше 2 відсотків планового фонду заробітної плати ( п. 52 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки від 15.04.1993 №102, п. 6.3.16 Галузевої угоди».
П. 6.1.32 погоджено, що директор зобов'язаний проводити преміювання працівників закладу відповідно до їх внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці, за погодженням з уповноваженою особою (Постанова КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п. 8.3.2 Галузевої угоди).
Додатком №2 до Колективного договору на 2021 - 2026 року затверджено положення про преміювання працівників Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Веселка» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» за високі показники в роботі.
Пунктом 4 якого встановлено, що преміювання здійснюється у вигляді виплат працівникам закладу грошових сум понад основний заробіток (посадовий оклад) з метою стимулювання результатів творчої, інтенсивної праці й педагогічного новаторства працівників закладу, підвищення відповідальності й зацікавленості працівників за результати своєї роботи, та мають систематичний характер, незалежно від фінансування.
Пунктом 6 встановлено, що кошти для преміювання працівників закладу встановлюються в межах асигнувань, виділених на поточний рік по кошторису видатків за рахунок економії по заробітній платі з урахуванням індексації.
Пунктом 14 встановлено, що премія працівникам закладу, передбачена системою оплати праці, надається за наступних умов:
-за добросовісну, творчу працю у виховній, господарській та організаторській діяльності при наявності ініціативи та творчості при виконанні своїх функціональних обов'язків на високому рівні;
-для стимулювання і заохочення працівників, які мають високі показники в освітньому процесі, спортивно - масовій роботі;
-високу результативність при підготовці вихованців до спортивних змагань, конкурсів;
-за поширення та впровадження передового педагогічного досвіду;
-використання передових методів навчання та виховання, що забезпечує високу якість виховної, навчальної, профілактичної, корекційно - виховної роботи, в тому числі індивідуальної;
-за зміцнення та збереження навчально - матеріальної бази закладу.
03.01.2023 року на загальних зборах трудового колективу Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Світлячок» Новоолександрівської сільської ради схвалено колективний договір між адміністрацією та трудовим колективом Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Світлячок» Новоолександрівської сільської ради на 2023 - 2027 року, яким встановлено зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально - економічних відносин і узгодження інтересів працівників і роботодавця.
Розділом VI оплата праці колективного договору між сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити педагогічним працівникам диференціацію посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до кваліфікаційних категорій, встановлення підвищених посадових окладів (ставок заробітної плати) за педагогічні звання, надбавок за почесні звання, доплат за наукові ступені та вчені звання, успішне проходження сертифікації, роботу в інклюзивних групах тощо.
Пунктом 6.1.2 сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити в закладі відкритість умов оплати праці, запровадження та розміри доплат, надбавок, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством України, угодами з обов'язковим погодженням вищезазначених питань з профспілковим комітетом первинної профспілкової організації.
П. 6.1.8 на директора покладено зобов'язання забезпечити встановлення і виплату мінімальної заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
П. 6.1.28 сторонами погоджено, що директор зобов'язаний передбачити в кошторисі закладу видатки на преміювання, надання матеріальної допомоги працівникам закладу, стимулювання творчої праці і педагогічного новаторства керівних, педагогічних працівників, залежно від особистого внеску кожного працівника або за виконання особливо важливих (термінових) робіт на строк їх виконання у розмірі не менше 2 відсотків планового фонду заробітної плати (п. 52 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки від 15.04.1993 №102, п. 6.3.16 Галузевої угоди».
П. 6.1.32 погоджено, що директор зобов'язаний проводити преміювання працівників закладу відповідно до їх внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці, за погодженням з уповноваженою особою (Постанова КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п. 8.3.2 Галузевої угоди).
Додатком №2 до Колективного договору на 2023 - 2027 р.р. затверджено положення про преміювання працівників Новоолександрівського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Світлячок» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» за високі показники в роботі.
Пунктом 4 якого встановлено, що преміювання здійснюється у вигляді виплат працівникам закладу грошових сум понад основний заробіток (посадовий оклад) з метою стимулювання результатів творчої, інтенсивної праці й педагогічного новаторства працівників закладу, підвищення відповідальності й зацікавленості працівників за результати своєї роботи, та мають систематичний характер, незалежно від фінансування.
Пунктом 6 встановлено, що кошти для преміювання працівників закладу встановлюються в межах асигнувань, виділених на поточний рік по кошторису видатків за рахунок економії по заробітній платі з урахуванням індексації.
Пунктом 14 встановлено, що премія працівникам закладу, передбачена системою оплати праці, надається за наступних умов:
-за добросовісну, творчу працю у виховній, господарській та організаторській діяльності при наявності ініціативи та творчості при виконанні своїх функціональних обов'язків на високому рівні;
-для стимулювання і заохочення працівників, які мають високі показники в освітньому процесі, спортивно - масовій роботі;
-високу результативність при підготовці вихованців до спортивних змагань, конкурсів;
-за поширення та впровадження передового педагогічного досвіду;
-використання передових методів навчання та виховання, що забезпечує високу якість виховної, навчальної, профілактичної, корекційно - виховної роботи, в тому числі індивідуальної;
-за зміцнення та збереження навчально - матеріальної бази закладу.
05.01.2023 року схвалено на загальних зборах трудового колективу колективний договір між адміністрацією та колегіальним органом Волоського закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Ромашка» Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області на 2023 - 2027 роки, який зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстраційним номером №24 від 03.04.2023 року.
Пунктом 1.1 вказаного договору встановлено, що він є локальним нормативним актом соціального партнерства, встановлено взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально - економічних відносин і узгодження інтересів працівників і роботодавця.
Розділом VI оплата праці колективного договору між сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити педагогічним працівникам диференціацію посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до кваліфікаційних категорій, встановлення підвищених посадових окладів ( ставок заробітної плати) за педагогічні звання, надбавок за почесні звання, доплат за наукові ступені та вчені звання, успішне проходження сертифікації, роботу в інклюзивних групах тощо.
Пунктом 6.1.2 сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити в закладі відкритість умов оплати праці, запровадження та розміри доплат, надбавок, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством України, угодами з обов'язковим погодженням вищезазначених питань з профспілковим комітетом первинної профспілкової організації.
П. 6.1.8 на директора покладено зобов'язання забезпечити встановлення і виплату мінімальної заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
П. 6.1.28 сторонами погоджено, що директор зобов'язаний передбачити в кошторисі закладу видатки на преміювання, надання матеріальної допомоги працівникам закладу, стимулювання творчої праці і педагогічного новаторства керівних, педагогічних працівників, залежно від особистого внеску кожного працівника або за виконання особливо важливих (термінових) робіт на строк їх виконання у розмірі не менше 2 відсотків планового фонду заробітної плати ( п. 52 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки від 15.04.1993 №102, п. 6.3.16 Галузевої угоди».
П. 6.1.32 погоджено, що директор зобов'язаний проводити преміювання працівників закладу відповідно до їх внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці, за погодженням з уповноваженою особою (Постанова КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п. 8.3.2 Галузевої угоди).
Додатком №2 до колективного договору на 2023 - 2027 року затверджено положення про преміювання працівників Волоського закладу дошкільної освіти ( ясла - садок) загального розвитку «Ромашка» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» за високі показники в роботі.
Пунктом 4 якого встановлено, що преміювання здійснюється у вигляді виплат працівникам закладу грошових сум понад основний заробіток (посадовий оклад) з метою стимулювання результатів творчої, інтенсивної праці й педагогічного новаторства працівників закладу, підвищення відповідальності й зацікавленості працівників за результати своєї роботи, та мають систематичний характер, незалежно від фінансування.
Пунктом 6 встановлено, що кошти для преміювання працівників закладу встановлюються в межах асигнувань, виділених на поточний рік по кошторису видатків за рахунок економії по заробітній платі з урахуванням індексації.
Пунктом 14 встановлено, що премія працівникам закладу, передбачена системою оплати праці, надається за наступних умов:
-за добросовісну, творчу працю у виховній, господарській та організаторській діяльності при наявності ініціативи та творчості при виконанні своїх функціональних обов'язків на високому рівні;
-для стимулювання і заохочення працівників, які мають високі показники в освітньому процесі, спортивно - масовій роботі;
-високу результативність при підготовці вихованців до спортивних змагань, конкурсів;
-за поширення та впровадження передового педагогічного досвіду;
-використання передових методів навчання та виховання, що забезпечує високу якість виховної, навчальної, профілактичної, корекційно - виховної роботи, в тому числі індивідуальної;
-за зміцнення та збереження навчально - матеріальної бази закладу.
30 листопада 2021 року схвалено на зборах трудового колективу колективний договір між адміністрацією та колегіальним органом Старокодацького закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Перлинка» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області на 2021 - 2025 роки, який зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстровим номером 18/1 від 30.11.2021 року.
Пунктом 1.3 вказаного договору встановлено, що він є локальним нормативним актом соціального партнерства, встановлено взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових і соціально - економічних відносин і узгодження інтересів працівників і роботодавця.
Розділом VI оплата праці колективного договору між сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити педагогічним працівникам диференціацію посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до кваліфікаційних категорій, встановлення підвищених посадових окладів (ставок заробітної плати) за педагогічні звання, надбавок за почесні звання, доплат за наукові ступені та вчені звання, успішне проходження сертифікації, роботу в інклюзивних групах тощо.
Пунктом 6.1.2 сторонами погоджено, що директор зобов'язується забезпечити в закладі відкритість умов оплати праці, запровадження та розміри доплат, надбавок, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством України, угодами з обов'язковим погодженням вищезазначених питань з профспілковим комітетом первинної профспілкової організації.
П. 6.1.8 на директора покладено зобов'язання забезпечити встановлення і виплату мінімальної заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
П. 6.1.25 сторонами погоджено, що директор зобов'язаний передбачити в кошторисі закладу видатки на преміювання, надання матеріальної допомоги працівникам закладу, стимулювання творчої праці і педагогічного новаторства керівних, педагогічних працівників, залежно від особистого внеску кожного працівника або за виконання особливо важливих (термінових) робіт на строк їх виконання у розмірі не менше 2 відсотків планового фонду заробітної плати (п. 52 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки від 15.04.1993 №102, п. 6.3.16 Галузевої угоди».
П. 6.1.29 погоджено, що директор зобов'язаний проводити преміювання працівників закладу відповідно до їх внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці, за погодженням з уповноваженою особою (Постанова КМУ від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», п. 8.3.2 Галузевої угоди).
Додатком №2 до колективного договору на 2021 - 2025 року затверджено положення про преміювання працівників Старокодацького закладу дошкільної освіти (ясла - садок) загального розвитку «Перлинка» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» за високі показники в роботі.
Пунктом 4 якого встановлено, що преміювання здійснюється у вигляді виплат працівникам закладу грошових сум понад основний заробіток (посадовий оклад) з метою стимулювання результатів творчої, інтенсивної праці й педагогічного новаторства працівників закладу, підвищення відповідальності й зацікавленості працівників за результати своєї роботи, та мають систематичний характер, незалежно від фінансування.
Пунктом 6 встановлено, що кошти для преміювання працівників закладу встановлюються в межах асигнувань, виділених на поточний рік по кошторису видатків за рахунок економії по заробітній платі з урахуванням індексації.
Пунктом 14 встановлено, що премія працівникам закладу, передбачена системою оплати праці, надається за наступних умов:
-за добросовісну, творчу працю у виховній, господарській та організаторській діяльності при наявності ініціативи та творчості при виконанні своїх функціональних обов'язків на високому рівні;
-для стимулювання і заохочення працівників, які мають високі показники в освітньому процесі, спортивно - масовій роботі;
-високу результативність при підготовці вихованців до спортивних змагань, конкурсів;
-за поширення та впровадження передового педагогічного досвіду;
-використання передових методів навчання та виховання, що забезпечує високу якість виховної, навчальної, профілактичної, корекційно - виховної роботи, в тому числі індивідуальної;
-за зміцнення та збереження навчально - матеріальної бази закладу.
01 вересня 2021 року прийнятий на загальних зборах трудового колективу Волоського ліцею Колективний договір Волоського ліцею на 2021 - 2026 роки, що зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстровим номером 18 від 24 листопада 2021 року.
Розділом VI зазначеного договору (п. 6.1) сторонами погоджено, що основна заробітна плата працівників ліцею встановлюється у вигляді посадових окладів, які затверджені у Штатному розписі.
Пунктом 6.8 встановлено, що у разі фінансової можливості, працівникам ліцею можуть встановлюватися та виплачуватися доплати, надбавки, премії, одноразові заохочення, компенсаційні та інші виплати і пільги, передбачені «Положенням про оплату праці і преміювання».
Пунктом 6.9.15 встановлено обов'язок адміністрації ліцею здійснювати преміювання працівників відповідно до «Положення про оплату праці і преміювання працівників» (додаток 1).
Пунктом 6.9.18 встановлено обов'язок адміністрації ліцею установлювати працівникам надбавки до заробітної плати у розмірі до 100% від посадового окладу (ставки заробітної плати) за:
-високі досягнення в праці;
-виконання особливо важливої роботи (на час її виконання);
-складність, напруженість у роботі.
Додатком №2 до колективного договору затверджено положення про оплату праці працівників Волоського ліцею Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Додатком №7 до колективного договору затверджено положення про порядок преміювання працівників Волоського ліцею Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, яким визначено умови та порядок преміювання працівників ліцею з метою матеріального заохочення на поліпшення якості та ефективної роботи, посилення виконавчої, трудової дисципліни та відповідальності за доручену роботу.
Пунктом 2 визначено порядок визначення фонду преміювання.
Так, пунктом 2.1 встановлено, що на виплату премій спрямовуються кошти, створені у розмірах не менше 2 відсотків планового фонду заробітної плати та за рахунок економії фонду оплати праці, яка визначається як різниця між затвердженими плановими кошторисними призначеннями по фонду оплати праці (зі змінами відповідно до законодавства) та сумою фактичних видатків фонду оплати праці за відповідний період.
Пунктом 2.2 передбачено, що видатки на преміювання плануються та здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених в кошторисі ліцею на відповідний рік.
Пунктом 4.1 встановлено, що головними критеріями оцінки праці працівників при преміюванні є:
-своєчасне і якісне виконання планової або оперативної роботи, доручень, наказів, розпоряджень;
-дотримання в роботі вимог діючого законодавства, Правил внутрішнього трудового розпорядку, інших нормативно - правових актів, які регламентують різні сторони трудової діяльності;
-своєчасна та якісна підготовка навчального закладу до нового навчального року;
-систематична робота щодо зміцнення та покращення матеріально - технічної бази ліцею;
-організація та проведення освітнього процесу в ліцеї на високому рівні;
-організація системи роботи щодо підвищення кваліфікації та професійної майстерності педагогів;
-чітку організацію роботи і здійснення контролю щодо забезпечення охорони життя і здоров'я учасників освітнього процесу;
-значні досягнення в роботі, високі показники діяльності;
-забезпечення надійної і безперебійної роботи обладнання та устаткування;
-виконання графіків планово - попереджувальних ремонтів;
-розроблення і впровадження заходів, спрямованих на економію енергоресурсів, водопостачання, матеріалів, палива і енергозберігаючих технологій;
-інші критерії та показники діяльності, що не суперечать законодавству та цьому положенню.
На загальних зборах трудового колективу Новоолександрівського ліцею прийнято колективний договір Новоолександрівського ліцею на 2021 - 2026 року, що зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстровим номером 15 від 05 жовтня 2021 року, яким врегульовано соціально - економічні, виробничі і трудові відносини.
Розділом VI зазначеного договору (п. 6.1) сторонами погоджено, що основна заробітна плата працівників ліцею встановлюється у вигляді посадових окладів, які затверджені у Штатному розписі.
Пунктом 6.8 встановлено, що у разі фінансової можливості, працівникам ліцею можуть встановлюватися та виплачуватися доплати, надбавки, премії, одноразові заохочення, компенсаційні та інші виплати і пільги, передбачені «Положенням про оплату праці і преміювання».
Пунктом 6.9.15 встановлено обов'язок адміністрації ліцею здійснювати преміювання працівників відповідно до «Положення про оплату праці і преміювання працівників» (додаток 1).
Пунктом 6.9.18 встановлено обов'язок адміністрації ліцею установлювати працівникам надбавки до заробітної плати у розмірі до 100% від посадового окладу (ставки заробітної плати) за:
-високі досягнення в праці;
-виконання особливо важливої роботи ( на час її виконання);
-складність, напруженість у роботі.
19.11.2021 року на загальних зборах трудового колективу Старокодацької гімназії прийнято колективний договір Старокодацької гімназії на 2021 - 2026 року, який зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстровим номером 16 від 24 листопада 2021 року.
Розділом VI зазначеного договору (п. 6.1) сторонами погоджено, що основна заробітна плата працівників ліцею встановлюється у вигляді посадових окладів, які затверджені у Штатному розписі.
Пунктом 6.8 встановлено, що у разі фінансової можливості, працівникам ліцею можуть встановлюватися та виплачуватися доплати, надбавки, премії, одноразові заохочення, компенсаційні та інші виплати і пільги, передбачені «Положенням про оплату праці і преміювання».
Пунктом 6.9.15 встановлено обов'язок адміністрації ліцею здійснювати преміювання працівників відповідно до «Положення про оплату праці і преміювання працівників» ( додаток 1).
Пунктом 6.9.18 встановлено обов'язок адміністрації ліцею установлювати працівникам надбавки до заробітної плати у розмірі до 100% від посадового окладу ( ставки заробітної плати) за:
-високі досягнення в праці;
-виконання особливо важливої роботи (на час її виконання);
-складність, напруженість у роботі.
Додатком №1 до договору затверджено положення про оплату праці і преміювання працівників Старокодацької гімназії Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області .
У серпні 2021 року прийнято на загальних зборах Дослідної початкової шкоди Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області колективний договір між адміністрацією та комітетом уповноважених осіб трудового колективу Дослідної початкової школи Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області на 2021 - 2026 роки, який зареєстровано виконавчим комітетом Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області за реєстровим номером 14/1 від 20 серпня 2021 року.
Пунктом 6.1.17 договору встановлено, що адміністрація зобов'язується установлювати працівникам надбавки до заробітної плати у розмірі до 50% від посадового окладу (ставки заробітної плати) за:
-високі досягнення в праці;
-виконання особливо важливої роботи (на час її виконання;
-складність, напруженість у роботі.
Додатком №1 до Колективного договору затверджено положення про преміювання (порядок морального і матеріального заохочення, розміри преміювання) працівників Дослідної початкової школи, згідно п. 1.2 витрати на преміювання становлять не менше 2 % планового фонду заробітної плати.
Пунктом 1.3 встановлено, що у кошторисі Дослідної початкової школи витрати на преміювання передбачають у межах фонду заробітної плати, встановлюють у відсотках до посадового окладу, включаючи надбавки і доплати. Також преміювання працівників Дослідної початкової школи може здійснюватися за рахунок економії фонду заробітної плати та залучення позабюджетних коштів.
Зважаючи на досліджені докази, суд погоджується з доводами позивача, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету і по яким в Акті ревізії викладені порушення, здійснюється з урахуванням Колективних договорів, що долучені до матеріалів цього адміністративного позову у складі відповідних додатків, зокрема, по: ЗДО «ВЕСЕЛКА», ЗДО «СВІТЛЯЧОК», ЗДО «ПЕРЛИНКА», ЗДО «РОМАШКА», ЗЗСО «ВОЛОСЬКИЙ ЛІЦЕЙ», ЗЗСО «НОВООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ», ЗЗСО «СТАРОКОДАЦЬКА ГІМНАЗІЯ», «ДОСЛІДНА ПОЧАТКОВА ШКОЛА».
Змістом кожного із зазначених Колективних договорів передбачений певний перелік додатків, у складі яких є виокремлені Положення, якими визначена заохочувальна виплата грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків не тільки педагогічними працівниками закладу - щорічно, а й іншими (непедагогічними) працівниками закладу - за місяць та/або квартал(семестр) - в залежності від проявленої ними ініціативи, творчості і новаторства тощо. Про наведене свідчить зміст Положень про виплату грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків педагогічним працівникам відповідного закладу, а також зміст Положень про преміювання (порядок морального і матеріального заохочення інших працівників відповідного закладу, в яких відповідна премія віднесена до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Однак наведені обставини лишились поза увагою відповідача під час здійснення ревізії та не знайшли свого відображення в акті №040403-24/84 від 03.11.2025.
Згідно зі статтею 10 КЗпП України та статтею 1 Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір укладається на основі законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, і узгодження інтересів працівників та роботодавців.
Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.
Отже, законодавством про працю та положеннями контракту на Новоолександрівську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області покладені обов'язки, що стосуються виключно виконання умов цього контракту в частині забезпечення своєчасно оплати праці, у тому числі оплати праці в шкідливих умовах, та умов робочого місця працівника.
Положення про порядок використання коштів на преміювання розробляється на підставі Кодексу законів про працю України, Закону України "Про оплату праці" та відповідно до умов оплати праці працівників галузі.
Закон України "Про оплату праці" від 20.04.1995 року N 144/95-ВР визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати.
Статтею 15 цього закону передбачено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.
Статтею 97 Кодексу законів про працю України визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат встановлюється самостійно установами, закладами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевою (регіональними) угодами.
Так, відповідно до ст. 8 Закону України "Про оплату праці", умови оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, а основним нормативно-правовим документом, що регулює оплату праці бюджетних працівників, є постанова Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 року № 1298.
У відповідності до п. 4 постанови КМ України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надано право установлювати працівникам цих установ, закладів та організацій конкретні розміри посадових окладів та доплат і надбавок до них; надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання; затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів на оплату праці. Преміювання керівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, їх заступників, встановлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року N 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (із змінами) та з метою упорядкування умов оплати праці працівників галузі, Міністерством освіти і науки України прийнято наказ від 26.09.2005 року за № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ", п. 5 ч. 4 якого, керівникам навчальних закладів, установ освіти та наукових установ надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, затверджувати порядок і розміри преміювання працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці. Преміювання керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступників, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюються за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.
Згідно п. 3 Інструкції про Порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, (що затверджена наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 року за № 102), яка застосовується з 01.09.2005 року в частині, що не суперечить умовам оплати праці, визначеним наказом Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 року № 557, установам і закладам освіти надано право, зокрема, передбачити у кошторисах установ і закладів витрати на преміювання. При цьому преміювання працівників повинно здійснюватися відповідно до положення про преміювання, які затверджуються керівниками установ за погодженням з профспілковими комітетами (п. 53).
Проаналізувавши викладене, суд зазначає, що вищезгадані фінансово-автономні заклади освіти є комунальною власністю Новоолександрівської районної ради, яка є також їх засновником, відтак, Новоолександрівською районною радою, зокрема, вирішуються питання преміювання керівників навчальних закладів, оскільки Відділ освіти не наділений управлінськими правами відносно комунальних закладів освіти і не є органом вищого рівня відносно них.
Положення акту ревізії, а також вимоги від 01.12.2025 стосовно зайвого нарахування та виплати заробітної плати працівникам освіти спростовується тим, що чинне законодавство не встановлює граничного розміру заробітної плати для працівників бюджетних установ, вище якого заробітна плата є зайво нарахованою.
Крім того, суд звертає увагу, що в акті ревізії не встановлено порушень законодавства при формуванні фонду оплати праці.
Зважаючи на викладені висновки суду в сукупності з нормами чинного законодавства, суд констатує, що позивачем не було допущено статтю 31 Закону України від 24.03.95 № 108/95-ВР «Про оплату праці», частину 1, 5 ст. 9 Закону України від 16.07.99 № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ч. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за період 01.01.2023 по 31.07.2025 року внаслідок неврахування премії за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов'язків за результатами роботи за місяць при визначенні розміру сукупного доходу за місяць для доплати до мінімальної заробітної плати, зайво виплачено заробітної плати з нарахуваннями на заробітну плату на суму 5 884 262,30 грн., чим завдано матеріальної шкоди (збитків) установі на відповідну суму, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно до ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно до п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи докази, що надані сторонами на підтвердження своїх правових позицій, доводів та пояснень суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову Відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3328,00грн. стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати п.1 та п.6 вимоги Східного офісу Держаудитслужби від 01.12.2025 №040403-15/6593-2025.
Судові витрати зі сплати судового збору стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби ( 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, буд. 22, корп. 2, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 40477689) на користь Відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (52070, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, с. Новоолександрівка, вул. Сурська, буд. 74, код ЄДРПОУ 40416097) у розмірі 3328,00гривень.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук