18 травня 2026 рокуСправа №160/30000/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Суть спору: 16.10.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (надалі - відповідач1), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення №046350020785 від 30.09.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах, ОСОБА_1 , згідно з ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі заяви від 22 вересня 2025 року;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди: з 11.06.2022 року по 04.11.2022 рік, з 21.12.2022 року по 05.01.2023 рік, з 18.01.2023 року по 27.07.2023 рік, з 08.08.2023 року по 24.12.2023 рік, з 04.01.2024 року по 05.02.2024 рік, з 11.03.2024 року по 05.05.2024 рік, з 21.05.2024 року по 14.01.2025 рік, з 30.01.2025 року по 25.03.2025 рік, з 28.03.2025 року по 25.04.2025 рік, з 27.04.2025 року, по 22.05.2025 рік, з 24.05.2025 року по 20.06.2025 рік, з 24.06.2025 року по 10.07.2025 рік, з 13.07.2025 року по 30.07.2025 року, коли він безпосередньо брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Комарівській сільській ТГр Волноваського району Донецької області та Тернуватській, Гуляйпільській, Воздвижівській, Преображенській сільських ТГр, Пологівського району Запорізької області, в кратному розмірі - один місяць служби за три місяці, з дня звернення, з 22 вересня 2025 року;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, при призначенні пенсії ОСОБА_1 , застосувати з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у вересні 2025 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на підставі ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області. Рішенням відповідача 2 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Недостатність пільгового стажу позивач пояснює протиправним незарахуванням відповідачем (у трикратному обчисленні) часу проходження військової служби, протягом якої позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України. Вважаючи рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 відкрито провадження у справі, розгляд вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
04 листопада 2025 року від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що військова служба зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям. При цьому, для встановлення права на призначення пенсії вислуга років визначається виключно в календарному обчисленні без періодів служби на пільгових умовах. Пільгова вислуга років застосовується лише для визначення розміру пенсії. Тобто, після внесення зазначених вище змін у Постанову від 17.07.1992 №393, було усунуто існуючу колізію в законодавстві щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців. Зазначений висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 07.09.2023 у справі №560/9478/22, від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 15.01.2024 у справі №240/22910/22. З огляду на вищезазначене, період проходження військової служби під час загальної мобілізації з 26.02.2022 по 18.07.2022 зараховано до пільгового стажу роботи Позивача в одинарному розмірі, як військова служба в особливий період; період з 19.07.2022 по 22.09.2025, в тому числі період безпосередньої участі в антитерористичній операції та у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 19.07.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 05.01.2023, з 18.01.2023 по 27.07.2023, з 08.08.2023 по 24.12.2023, з 04.01.2024 по 05.02.2024, з 11.03.2024 по 05.05.2024, з 21.05.2024 по 14.01.2025, з 30.01.2025 по 25.03.2025, з 28.03.2025 по 25.04.2025, з 27.04.2025 по 22.05.2025, з 24.05.2025 по 20.06.2025, з 24.06.2025 по 10.07.2025, з 13.07.2025 по 30.07.2025 зараховано до пільгового стажу на підземних роботах за провідними професіями (Ст.14, П/П, підземні) в одинарному розмірі. Оскільки Позивач не претендує на призначення пенсії за вислугу років на підставі норм Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відсутні підстави для зарахування з розрахунку один місяць служби за три місяці період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
11.11.2025 від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач 2 зазначив, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком через недостатність пільгового стажу. У зв'язку з цим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває, пенсію не отримує.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відсутніх записів в ній від 19.08.2025 №755 ОСОБА_1 у період з 27.11.2017 до 19.08.2025 виконував в гірничому виробництві проведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією, посадою гірник очисного забою підземний дільниці з видобутку вугілля з повним робочим днем у шахті що передбачена Списком № 1 у ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ».
Судом встановлено, що з 26.02.2022 по теперішній час на виконання Указу Президента України від 24.02.22 №64/2022 "Про введення воєнного стану и Україні" та №69/2022 "Про загальну мобілізацію", увільнений від роботи на час мобілізації до закінчення воєнного стану в Україні, або до фактичної мобілізації із збереженням місця роботи і середньої заробітної плати, (наказ 39.7 від 28.02.2022).
Згідно з відомостями, викладеними у військовому квитку серії НОМЕР_1 , позивач ОСОБА_1 проходить військову службу з 26 лютого 2022 року по теперішній час.
Відповідно до довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України молодший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 11.06.2022 до 04.11.2022, з 21.12.2022 до 05.01.2023, з 18.01.2023 до 27.07.2023, з 08.08.2023 до 24.12.2023, з 04.01.2024 до 05.02.2024, з 11.03.2024 до 05.05.2024, з 21.05.2024 до 14.01.2025, з 30.01.2025 до 25.03.2025, з 28.03.2025 до 25.04.2025, з 27.04.2025 до 22.05.2025, з 24.05.2025 до 20.06.2025, з 24.06.2025 до 10.07.2025, з 13.07.2025 до 30.07.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Комарівській сільській ТГр, Волноваського району Донецької області та Тернуватській, Гуляйпільській, Воздвижівській, Преображенській сільських ТГр, Пологівського району Запорізької області.
22 вересня 2025 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах оскільки відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30.09.2025 №046350020785 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та вказано, що до стажу пільгового стажу зараховано всі періоди відповідно до наданих документів.
Однак, як вбачається з форми РС-ПРАВО, період участі позивача в бойових діях з 11.06.2022 до 04.11.2022, з 21.12.2022 до 05.01.2023, з 18.01.2023 до 27.07.2023, з 08.08.2023 до 24.12.2023, з 04.01.2024 до 05.02.2024, з 11.03.2024 до 05.05.2024, з 21.05.2024 до 14.01.2025, з 30.01.2025 до 25.03.2025, з 28.03.2025 до 25.04.2025, з 27.04.2025 до 22.05.2025, з 24.05.2025 до 20.06.2025, з 24.06.2025 до 10.07.2025, з 13.07.2025 до 30.07.2025 зараховано позивачу без урахування пільгового обчислення даного стажу (один місяць служби за три).
В оскаржуваному рішенні зазначено, що вік заявника на момент звернення за призначенням пенсії - 35 років, страховий стаж особи становить 30 років 06 днів, в тому числі робота за Списком № 1 - 4 років. Роботи підземні, передбачені постановою 202 (25 років) - 17 років 11 місяців 25 днів. Роботи підземні провідні професії (20) - 12 років 12 днів з урахуванням кратності 15 років 12 днів. Військова служба в особливий період 04 місяці 23 дні. Роботи підземні, передбачені постановою 202 (25 років) - 2 роки 06 місяців 17 днів. Документами підтверджено право на заниження віку на 10 років.
Позивач вважає рішення відповідача 2 від 30.09.2025 №046350020785 про відмову у призначенні пенсії протиправним, а тому звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Щодо зобов'язання відповідача зарахувати період безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в період з 11.06.2022 до 04.11.2022, з 21.12.2022 до 05.01.2023, з 18.01.2023 до 27.07.2023, з 08.08.2023 до 24.12.2023, з 04.01.2024 до 05.02.2024, з 11.03.2024 до 05.05.2024, з 21.05.2024 до 14.01.2025, з 30.01.2025 до 25.03.2025, з 28.03.2025 до 25.04.2025, з 27.04.2025 до 22.05.2025, з 24.05.2025 до 20.06.2025, з 24.06.2025 до 10.07.2025, з 13.07.2025 до 30.07.2025 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).
З матеріалів справи вбачається, що позивач у період з 11.06.2022 до 04.11.2022, з 21.12.2022 до 05.01.2023, з 18.01.2023 до 27.07.2023, з 08.08.2023 до 24.12.2023, з 04.01.2024 до 05.02.2024, з 11.03.2024 до 05.05.2024, з 21.05.2024 до 14.01.2025, з 30.01.2025 до 25.03.2025, з 28.03.2025 до 25.04.2025, з 27.04.2025 до 22.05.2025, з 24.05.2025 до 20.06.2025, з 24.06.2025 до 10.07.2025, з 13.07.2025 до 30.07.2025 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах Донецької та Луганської областях, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 від 11.03.2023 №4382 та довідкою військової частини НОМЕР_3 .
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII (надалі Закон №2011-XII) передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 8 Закону №2011-XII, саме Кабінет Міністрів України визначає умови та порядок зарахування часу проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, тому положення наказу Міноборони України від 14.08.2014 №530, на яке посилається позивач, не підлягає застосуванню.
17.07.1992 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова №393).
Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку №393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Відповідно до абз. 1, 6 п.п. "а" п. 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (вересень 2025 року) діяла нова редакція Порядку №393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії за вислугу років.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 11.09.2023 у справі №480/4827/22, від 07.09.2023 у справі №560/9478/22, від 15.09.2023 у справі №380/10714/22, від 31.01.2024 у справі №480/4941/22, від 10.06.2024 у справі №260/4588/23 та від 04.07.2024 у справі №620/4538/23.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06.06.2024 №200/479/24 та від 18.07.2024 №200/1227/24.
Судом не беруться до уваги висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, оскільки вони формувались до внесення змін до підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393, а тому є нерелевантними до спірних правовідносин.
При цьому, суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 "Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", на які посилається позивач, з огляду на приписи ч. 3 ст. 7 КАС України: "3. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
В даному випадку відповідні положення наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку №393.
Крім того, Міністерство оборони України не є тим органом, якого Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає повноважним щодо визначення механізмів обчислення вислуги років на пільгових умовах. Відтак, на даний момент єдиним підзаконним актом, ухваленим Кабінетом Міністрів України, який може слугувати нормативною базою для проведення пільгового обчислення стажу військової служби, є постанова Кабінету Міністрів України №393.
З огляду на викладене, вимога щодо зарахування військової служби під час дії воєнного стану у складі діючої армії Збройних Сил України (безпосередню участь у бойових діях у воєнний час) для визначення розміру пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці періодів з 11.06.2022 до 04.11.2022, з 21.12.2022 до 05.01.2023, з 18.01.2023 до 27.07.2023, з 08.08.2023 до 24.12.2023, з 04.01.2024 до 05.02.2024, з 11.03.2024 до 05.05.2024, з 21.05.2024 до 14.01.2025, з 30.01.2025 до 25.03.2025, з 28.03.2025 до 25.04.2025, з 27.04.2025 до 22.05.2025, з 24.05.2025 до 20.06.2025, з 24.06.2025 до 10.07.2025, з 13.07.2025 до 30.07.2025 не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до Порядку №393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16.02.2022) періоди служби на посадах, що визначені в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, підлягають пільговому обчисленню саме для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії.
Отже, станом на час звернення за призначенням пенсії у позивача був відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення пенсії відповідно ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Водночас, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
У цій справі відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій, тоді як позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовної заяви.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя А.О. Сластьон