пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
13 травня 2026 року Справа № 903/776/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Ведмедюка М.П., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, селище Маневичі, Камінь-Каширського району, Волинської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут», м.Луцьк
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 85193,21 грн,
за участю представників:
від позивача: Солтисюк А.П. - адвокат (ордер серії АС №1186736 від 12.05.2026),
від відповідача: Мірчук В. В. - діє в порядку самопредставництва,
31.07.2025 сформовано в системі “Електронний суд», а 01.08.2025 зареєстровано в Господарському суді Волинської області позовну заяву №1492/01-11/2-25 від 29.07.2025 Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, в якій позивач просить:
- визнати недійсними додаткові угоди №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021, №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021 до договору №23-21/180 від 04.01.2021;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» на користь Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради кошти в сумі 85193,21 грн.
Ухвалою суду від 06.08.2025 було залишено без руху позовну заяву №1492/01-11/2-25 від 29.07.2025 Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради; встановлено Комунальному некомерційному підприємству “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання Господарському суду Волинської області впродовж 10-ти днів з дня одержання цієї ухвали доказів доплати судового збору.
13.08.2025 через систему “Електронний суд» до Господарського суду Волинської області від Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради надійшла заява про усунення недоліків з доказами доплати судового збору.
Ухвалою суду від 18.08.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 24.09.2025; постановлено відповідачу до 12.09.2025 подати суду відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; позивачу до 22.09.2025 подати суду відповідь на відзив із урахуванням вимог ст. 166 ГПК України.
15.09.2025 через систему “Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить:
1) відмовити у задоволенні позову про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 85193,21 грн.;
2) у разі, якщо суд дійде висновку про неможливість збільшувати ціну товару більш, ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю - відмовити у визнанні недійсною додаткової угоди №3 в частині збільшення ціни за електричну енергію більше, ніж на 10% від початкової ціни договору, а також не підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 33533,99 грн.
19.09.2025 через систему “Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі. У клопотанні відповідач просив зупинити провадження у справі №903/776/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення.
22.09.2025 через систему “Електронний суд» від позивача надійшли заперечення (на відповідь на відзив), які за своїм змістом є відповіддю на відзив, в яких позивач просить:
- відхилити доводи відповідача, викладені у відзиві;
- відмовити у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження;
- задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
24.09.2025 в судове засідання представник позивача не з'явився, ухвала суду від 18.08.2025 про відкриття провадження у справі була надіслана до електронного кабінету позивача.
24.09.2025 в судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про зупинення провадження у справі та просив його задовольнити.
Ухвалою суду від 24.09.2025 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» від 19.09.2025 про зупинення провадження у справі №903/776/25 задоволено; постановлено зупинити провадження у справі №903/776/25 за позовом Комунального некомерційного підприємства “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради, селище Маневичі, Камінь-Каширського району, Волинської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Волиньелектрозбут» про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 85193,21 грн. до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту судового рішення.
03.03.2026 документ сформовано в системі “Електронний суд», а 04.03.2026 зареєстровано в Господарському суді Волинської області клопотання позивача про поновлення провадження у справі. У клопотанні позивач посилається на те, що 21 листопада 2025 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №920/19/24, якою касаційну скаргу залишено без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій залишено без змін, повний текст цієї постанови оприлюднений у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Ухвалою суду від 06.03.2026 провадження у справі поновлено; підготовче засідання призначено на 18 березня 2026 року. Ухвалу надіслано сторонам до їх електронних кабінетів.
В судове засідання 18.03.2026 представник позивача не з'явився.
В судовому засіданні 18.03.2026 представник відповідача висловив думку про можливість закриття підготовчого провадження і призначення розгляду справи по суті.
У зв'язку із виконанням завдань підготовчого провадження та відсутністю станом на 18.03.2026 заяв та клопотань від сторін ухвалою суду від 18.03.2026 було закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті на 22.04.2026.
У судовому засіданні з18.03.2026 до 13.05.2026 було оголошено перерву, повідомлено позивача - Комунальне некомерційне підприємство “Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради про оголошення перерви у судовому засіданні з розгляду справи по суті та одночасно визнано явку представника позивача у судове засідання 13.05.2026 обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.
У процесі розгляду справи встановлено, що 03.12.2020 на веб-сайті електронної системи публічних закупівель «Рrоzоrrо» КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради оприлюднило оголошення UА-2020-12-03-013791-b про проведення відкритих торгів на закупівлю електричної енергії з терміном поставки товарів до 31.12.2021 та очікуваною вартістю закупівлі 1 552 500, 00 грн.
За результатами проведеної процедури закупівлі переможцем визнано Товариство з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут», з яким 04.01.2021 КНП «Маневицька багатопрофільна лікарня» Маневицької селищної ради уклало договір № 23-21/180 про постачання електричної енергії споживачу (надалі - договір).
Згідно з п. 5.3. загальна ціна (сума) договору становить 1 190 250, 00 грн, у т.ч. ПДВ 198 375,00 грн.
Згідно з п. 3.1. постачальник зобов'язався поставити споживачу електричну енергію у строк з 01.01.2021 до 31.12.2021.
У додатку №1 до договору сторонами було узгоджено кількість товару - 517 500 кВт*год; ціну - 2,3 грн/кВт*год. з ПДВ.
У процесі виконання договору впродовж 2021 року на підставі додаткових угод сторонами було збільшено вартість одного кВт електроенергії:
- 20.07.2021 на підставі додаткової угоди № 3 вартість одного кВ електричної енергії збільшилася до 2,46968 грн, або на 6,95% відсотка від основного договору;
- 22.09.2021 на підставі додаткової угоди № 4 вартість одного кВт електричної енергії збільшилася до 2,681165 або на 16, 52% від основного договору;
- 18.10.2021 на підставі додаткової угоди № 5 вартість одного кВ електричної енергії збільшилася до 2,913776 грн або на 26,52% від основного договору;
- 16.11.2021 на підставі додаткової угоди № 6 вартість одного кВ електричної енергії збільшилася до 3,169626 грн або на 37,39% від основного договору.
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що зміни до договору № 23-21/180 від 04.01.2021 шляхом укладення додаткових угод №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021. №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021 були внесені у зв'язку з коливанням ціни на електроенергію на ринку.
У справі заявлено вимогу про визнання недійсними додаткових угод №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021, №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021 до договору №23-21/180 від 04.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу на підставі ст.203, 215 ЦК України, як таких, що укладені з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 3 ст.215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абз.1 ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Позивач за результатами проведеної процедури закупівлі електричної енергії відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі" уклав з переможцем - відповідачем у справі договір №23-21/180 від 04.01.2021 про постачання електричної енергії споживачу, яким узгоджено всі істотні умови договору щодо предмета, ціни та строку виконання зобов'язань за договором.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначено Законом України "Про публічні закупівлі" (тут і надалі - у редакції, чинній станом на час укладення договору про закупівлю та оспорюваних додаткових угод до нього).
Згідно зі ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього врегульовані ст.41 Закону "Про публічні закупівлі", ч.1 якої визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (ч.1 ст.652 ЦК України).
Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі (ч.4 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі").
Згідно з п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови,що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала на те, що норми п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону України "Про публічні закупівлі".
Інший підхід до розуміння положень п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", який передбачає щоразу з кожним внесення змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10 % ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.
Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі".
Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.
До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.
Велика Палата Верховного Суду (постанова від 21.11.2025 у справі №920/19/24), з урахуванням наведеного вище аналізу нормативного припису п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, дійшла висновку, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10 % при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.
Отже, норма ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" дає можливість змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 % від ціни визначеної в договорі про закупівлю, та має на меті запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Водночас ця норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Документи щодо коливання ціни повинні підтверджувати, чому відповідне підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, та/або чому виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним.
Оспорювані додаткові угоди до договору № 4 від 22.09.2021, № 5 від 18.10.2021, № 6 від 16.11.2021 укладені з порушенням вимог Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки за їх умовами ціна за одиницю товару (кВт/годину) перевищила 10 % граничну межу, а ціна договору фактично збільшилась на 37,39 % порівняно з ціною, узгодженою основним договором, що суперечить вимогам п.2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Разом з цим, кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.10.2020 року у справі №912/1580/18, від 02.12.2020 року у справі №913/368/19, від 11.05.2023 року у справі №910/17520/21).
Тобто, сам по собі факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
Звертаючись до покупця з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору за ціною, запропонованою замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім цього, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.02.2025 року у справі №916/747/24).
Крім цього, спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.
Однак, під час визначення щодо доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб'єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10.09.2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові / товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 розділу І ГПК України.
Наведене узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24.
Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку ст.86 ГПК України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.09.2023 року у справі № 926/3244/22).
У процесі розгляду справи представник позивача пояснював, що відповідач, звертаючись з пропозицією внесення змін до договору, не надав доказів на підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку.
Представник відповідача у процесі розгляду справи посилався на те, що відповідач, звертаючись до позивача з пропозиціями внести зміни до договору, подавав інформацію із сайту «Оператор ринку» та довідку торгово-промислової палати на підтвердження коливання ціни на ринку.
Відповідно до ч.1 ст.75 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Проте, відповідач не подав доказів на підтвердження доводів про те, що він звертаючись до позивача з пропозиціями внести зміни до договору, подавав інформацію із сайту «Оператор ринку» та довідку торгово-промислової палати на підтвердження коливання ціни на ринку.
Матеріали справи таких доказів не містять.
Таким чином, відповідач у встановленому законом порядку не довів наявності підстав для внесення змін до договору №23-21/180 від 04.01.2021 та укладення додаткових угод №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021; №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021, оскільки не підтвердив факту коливання цін на ринку.
Крім цього, відповідач, посилаючись на наявність коливання ціни, не обґрунтував, яким чином підвищення ціни на ринку, унеможливило виконання ним договору за ціною, наведеною у тендерній пропозиції, узгодженою у договорі, або яким чином свідчить про економічну невигідність виконання договору на погоджених умовах.
З огляду на викладене, додаткові угоди №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021, №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021 до договору №23-21/180 від 04.01.2021 укладені з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та за відсутності підстав для внесення змін до договору в частині збільшення ціни на електроенергію, а тому підлягають визнанню недійсними на підставі ст.203, 215 ЦК України.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 85 193,21 грн.
Згідно із частиною першою статті 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Враховуючи ціну на електроенергію, узгоджену сторонами у договорі №23-21/180 від 04.01.2021, позивач повинен був сплатити відповідачу 1 093 362,26 грн (розрахунок - а.с.52).
Враховуючи вартість електроенергії, яка була узгоджена додатковими угодами №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021, №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021, відповідач за період січень 2021 року - грудень 2021 року передав позивачу електроенергії на загальну суму 1 178 555,48 грн. (розрахунок -а.с.52), а позивач її повністю оплатив.
Різниця між сумою коштів, які фактично сплачені позивачем за електроенергію, переданою за ціною, узгодженою оспорюваними додатковими угодами, та сумою коштів за товар за цінами, визначеними договором, становить 85 193,21 грн, виходячи з розрахунку: 1 178 555,48 - 1093 362,26.
Таким чином, грошові кошти у сумі 85 193,21 грн є такими, що безпідставно збережені ТОВ "Волиньелектрозбут", підстави їх збереження у зв'язку із задоволенням позову в частині визнання недійсними додаткових угод №3 від 20.07.2021, №4 від 22.09.2021, №5 від 18.10.2021, №6 від 16.11.2021 до договору №23-21/180 від 04.01.2021 відпали, а тому підлягає до задоволення вимога позивача про стягнення з відповідача 85 193,21 грн.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, не спростовують обставин, встановлених судом під час розгляду справи та не можуть бути підставою для відмови у задоволені позову.
У зв'язку із задоволенням позову на відповідача на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України слід покласти судові витрати у справі у розмірі сплаченого позивачем судового збору - 12112,00 грн.
Керуючись ст.ст.73, 74, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсними додаткові угоди до договору № 23-21/180 від 04.01.2021, а саме: № 3 від 20.07.2021, № 4 від 22.09.2021, № 5 від 18.10.2021, № 6 від 16.11.2021.
3. Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Волиньелектрозбут» (вул. Яремчука Назарія,11А, м.Луцьк, Волинська область, 43026, код ЄДРПОУ 42159289) на користь КНП «Маневицька БЛ» Маневицької селищної, (вул. Незалежності, 1, с-ще Маневичі Камінь-Каширський район, Волинська область, 44601, код ЄДРПОУ 01983186) кошти у сумі 85 193 грн 21 коп. (вісімдесят п'ять тисяч сто дев'яносто три гривні 21 коп.); 12 112 грн 00 коп. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повне рішення виготовлено і підписано 18.05.2026
Суддя І. О. Якушева