Постанова від 18.05.2026 по справі 619/5230/25

справа № 619/5230/25

провадження № 3/619/2039/25

ПОСТАНОВА

іменем України

10 листопада 2025 року м. Дергачі

Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Риков М.І.

за участю: секретаря судового засідання Тюпалової А.О.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, українця, з вищою освітою, розлученого, працюючого старшим офіцером відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП (ІПН) НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 02.05.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 03.05.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 11.05.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 23.05.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 09.06.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 14.06.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 06.06.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 09.04.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 06.04.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 07.05.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 04.04.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 03.04.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, під час несення служби на посаді старшого офіцера обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ), в порушення функціональних обов'язків за посадою, ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи недбало, протиправно, всупереч інтересам служби, не виконав свої обов'язки, що передбачені наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 : не склав та не забезпечив складання уповноваженими підлеглими посадовими особами адміністративних протоколів за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , який був доставлений співробітниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) 23.04.2025 для складання адміністративного протоколу за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбачених ст. 210, ст. 210-1 КУпАП у строки, встановлені ст. 254 КУпАП, що вказує на його недисциплінованість, недбалість та безвідповідальність, неналежний контроль за особовим складом, що в свою чергу призвело до не притягнення до відповідальності ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , за порушення мобілізаційного законодавства та створило негативні наслідки для мобілізації в цілому, чим вчинив недбале ставлення до військової служби військовою службовою особою в умовах особливого періоду, що утворює собою склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

Постановами Дергачівського районного суду Харківської області вищезазначені справи про адміністративні правопорушення об'єднані в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі єдиний номер - № 619/2039/25.

Постановою слідчого СВ ВСП ГУНП в Харківській області від 13 серпня 2025 року, кримінальне провадження за фактом не складання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_17 адміністративних протоколів відносно осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 КУпАП - закрито за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинених адміністративних правопорушеннях не визнав, суду пояснив, що він не мав умислу на вчинення даних правопорушень, із-за великої кількості осіб, доставляємих співробітниками поліції до РТЦК та СП ( ОСОБА_2 ), неможливо в повному обсязі виконати вимоги закону. Працівники поліції доставляли осіб, у тому числі які мають відстрочку від мобілізації, доставляли чоловіків без документів, які мали інвалідність, деяким видавались повістки та направлення на проходження ВЛК (письмові пояснення долучені до матеріалів справи).

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали об'єднаної справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом правосвідомістю, суд робить висновок про те, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як визначено статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).

Обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, визначені в статті 280 КУпАП, зокрема орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі статтею 7 КУпАП, розглядаючи таку справу, орган повинен забезпечити законність при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення.

Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частиною 1 ст. 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби. При цьому, адміністративна відповідальність за ч. 2 цієї статті настає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.

З об'єктивної сторони таке правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього. Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи неналежне ставлення до них.

При цьому, диспозиція ст. 172-15 КУпАП передбачає спеціальний суб'єкт адміністративного правопорушення це військова службова особа.

Поняття «військова службова особа» міститься в примітці до ст. 172-13 КУпАП, де зазначено, що військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Подія та склад адміністративних правопорушень та наявність вини у діях ОСОБА_1 у порушенні ч. 2 ст. 172-15 КУпАП доводяться матеріалами, поданими уповноваженим органом, а саме:

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_18 (по стройовій частині) № 2 від 14.07.2021 майора ОСОБА_1 допущено до тимчасового виконання обов'язків зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та на всі види забезпечення, та вважати таким, що з 14 липня 2021 року справи та посаду старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу прийняв та приступив до виконання обов'язків за посадою, де останній проходить військову службу.

Так, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.

Відповідно до функціональних обов'язків, старший офіцер відділення обліку мобілізаційної роботи підпорядковується начальнику відділу РТЦК та СП та начальнику відділення обліку мобілізаційної роботи - заступнику начальника відділу.

На майора ОСОБА_1 під час виконання обов'язків старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі), покладаються організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже, в розумінні положення примітки до ст. 172-13 КУпАП та ст. 425 КК України він являвся військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП.

Водночас, майор ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою на посаді старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі) свідомо, ігноруючи вимоги законів, функціональних обов'язків, у порушення вимог ст.ст. 11, 16 Статуту Збройних Сил України, недбало поставився до військової служби (виконання службових обов'язків за посадою).

Посадовими особами органів Національної поліції в порядку ст. 259 КУпАП та абз. 2 п. 56, абз. 15 п. 79 Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022 (додаток № 20 до Постанови) - забезпечено доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 2101 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) для складення протоколів про вчинення адміністративних правопорушень.

Так, після доставлення органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі) громадян, які допустили порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, було встановлено, що вказані особи вчинили правопорушення і єдиною законною метою їх доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) було проведення мобілізаційних заходів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за фактами ухилення від мобілізації.

У відповідності до вимог ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Водночас, аналізом Журналу реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення та документів до них встановлено, що після доставлення визначених осіб органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі), заходи адміністративного реагування щодо правопорушників відповідальними посадовими особами не було вжито, а протоколи про адміністративні правопорушення не складалися, що прямо суперечить наведеним вимогам законодавства.

Відповідно до абз. 2 п. 56 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1487, Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно Наказів від 14.07.2025 за № 2 та 26.04.2025 за № 213 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 та функціональних обов'язків майор ОСОБА_1 є уповноваженою та відповідальною посадовою особою, що має право на складання протоколів щодо порушення військовослужбовцями ЗСУ, призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію відносно осіб, що доставлені для складання адміністративних протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 КУпАП.

Встановлено, що до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі) було доставлено структурними підрозділами Національної поліції для складання адміністративних протоколів за ст.ст. 210,210-1 КУпАП громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 .

Однак, всупереч, вимогам ст.ст. 259, 260 КУпАП, протоколів відносно вказаних осіб упродовж 24 годин майором ОСОБА_1 не було складено, ані жодним іншим з уповноваженим на те підлеглими йому військовослужбовцями, що підтверджується витягами з Журналу реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення та поясненнями майора ОСОБА_1 .

Такі дії старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (Дергачі), майора ОСОБА_1 призвели до невиконання ним обов'язків, що передбачені функціональними обов'язками, Статутом внутрішньої служби ЗСУ, відсутності належного контролю за підлеглим особовим складом та неналежною організацію несення ними служби, порушення військової дисципліни, Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , Постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022, вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, що мало наслідком не притягнення до адміністративної відповідальності осіб, в діях яких є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 210 (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку), 210-1 (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) КУпАП відносно доставлених вищезазначених осіб. Зазначені обставини підтверджені доданими до протоколу матеріалами.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду.

Постановою слідчого СВ ВСП ГУНП в Харківській області від 13 серпня 2025 року, кримінальне провадження за фактом не складання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_17 адміністративних протоколів відносно осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 КУпАП - закрито за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.

Законність даного рішення перевірено Харківською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону, що підтверджено підписом прокурора Харківської спеціалізованої прокуратури на вказаній постанові.

За ч. 8 ст. 36 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження. На день розгляду справи в суді, строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, не сплинули.

Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

При призначенні стягнення суд враховує дані про особу правопорушника, який на даний час продовжує службу, раніше ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався, характер вчинених правопорушень, тому суд приходить до висновку, що даній особі слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на користь держави, що передбачено санкцією даної статті і це буде справедливе стягнення, достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття. Даний вид стягнення в даному випадку суд вважає доцільним і достатнім для його виправлення, а також попередження вчинення нових правопорушень.

Положеннями ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні або перевірочні та спеціальні збори у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Однак, для звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини першої статті 5 ЗУ «Про судовий збір» особа повинна мати статус військовослужбовця, а спір у справі повинен бути пов'язаний із проходженням нею військової служби, тобто професійною діяльністю особи, пов'язаною із обороною України.

Системний аналіз ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» і п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» дає підстави для висновку, що військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні або перевірочні та спеціальні збори, звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, однак не звільняються від обов'язку виконання постанови про накладення на них адміністративного стягнення.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути зОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 665 гривень 60 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 35, ч. 2 ст. 36, ч. 2 ст. 172-15, 251, 280, 283-285, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та притягнути до адміністративної відповідальності.

Накласти на ОСОБА_1 , РНОКПП (ІПН) НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн 00 коп.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Реквізити для сплати адміністративного штрафу по матеріалам про адміністративні правопорушення: р/р UA168999980314060542000020599, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), код за ЄДРПОУ 37874947, отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Дергачі/21081100, провадження № 3/619/2039/25, справа № 619/5230/25.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Реквізити по сплаті судового збору у розмірі 605,60 грн: отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір» Дергачівський районний суд Харківської області, провадження № 3/619/2039/25, справа № 619/5230/25.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Повний текст постанови оголошений в приміщенні Дергачівського районного суду Харківської області 14 листопада 2025 року о 15 годині 00 хвилин.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя М. І. Риков