Ухвала від 12.05.2026 по справі 354/149/26

Справа № 354/149/26

Провадження № 1-кп/354/97/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2026 року м. Яремче

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у місті Яремче кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021090000000133 від 19 березня 2021 року про обвинувачення

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ланчин Надвірнянського району Івано-Франківської області, громадянина України, із вищою освітою, фізичної особи підприємця, одруженого, на утриманні перебувають двоє неповнолітніх дітей, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,-

за участю: прокурора ОСОБА_4 , представника потерпілого ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Яремчанського міського суду Івано-Франківської області перебувають на розгляді матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021090000000133 від 19.03.2021 про обвинувачення ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

Згідно обвинувального акту ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що відповідно до наказу начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №101-к від 25.01.2017 ОСОБА_3 з 27.01.2017 призначено на посаду державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м.Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (надалі - кадастровий реєстратор Відділу, кадастровий реєстратор), в порядку переведення з посади головного спеціаліста з інформаційних технологій та захисту інформації відділу Держгеокадастру у м. Яремчому Івано-Франківської області. Цим же наказом ОСОБА_3 присвоєно 9 ранг державного службовця, категорії «В».

Державний кадастровий реєстратор під час здійснення своїх повноважень керується чинним законодавством України.

Згідно ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» надалі -Закон) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру (надалі ДЗК) передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст.5 Закону, Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.

Статтею 9 Закону передбачено, що внесення відомостей до ДЗК та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до ДЗК та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

Внесення відомостей до ДЗК і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.

Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до ДЗК, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до ДЗК або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з ДЗК та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у ДЗК; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Державний кадастровий реєстратор має посвідчення Державного кадастрового реєстратора та власну печатку.

Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей ДЗК, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

Відповідно до ст. 23 Закону документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до ДЗК, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.

Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до ДЗК, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді.

Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним ДЗК та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до ДЗК.

Згідно ст.24 Закону Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з ДЗК про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Державний земельний кадастр ведеться відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 (надалі Порядок).

Пунктом 49 Порядку визначено, що поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107-137 цього Порядку.

Відповідно до п.50 Порядку Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа.

Поземельна книга в електронній (цифровій) формі засвідчується електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора. Не завірені електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора записи у Поземельній книзі в електронній (цифровій) формі вважаються недійсними.

Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки.

Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Згідно п.51 Порядку внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру.

Пунктом 52 Порядку визначено, що до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі додаються електронні копії документів, що є підставою для внесення відомостей до неї.

Відповідно до п.53 Порядку поземельна книга в паперовій формі відкривається шляхом роздрукування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відповідної Поземельної книги в електронній (цифровій) формі.

Кожний аркуш Поземельної книги в паперовій формі засвідчується підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюється його печаткою. Не завірені підписом і не скріплені печаткою Державного кадастрового реєстратора записи у Поземельній книзі в паперовій формі вважаються недійсними.

Пунктом 54 Порядку визначено, що до Поземельної книги в паперовій формі додаються всі документи, що є підставою для внесення відомостей до неї.

Згідно п.55 Порядку державний кадастровий реєстратор забезпечує зберігання Поземельної книги в паперовій формі у порядку, визначеному Мінагрополітики.

Пунктом 56 Порядку визначено, що державний кадастровий реєстратор несе відповідальність за:

1) ведення Поземельної книги відповідно до вимог, зазначених у цьому Порядку;

2) відповідність відомостей, зазначених у Поземельній книзі, відомостям, зазначеним у документах, що є підставою для їх внесення;

3) тотожність відомостей, зазначених у паперовій та електронній (цифровій) формі Поземельної книги.

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у документах, що є підставою для їх внесення до Поземельної книги, несуть особи, які видали (склали) такі документи.

Відповідно до п.63 Порядку виправлення технічних помилок у Поземельній книзі або на окремих її аркушах здійснюється відповідно до пунктів 138-161 цього Порядку.

Згідно п.64 Порядку невід'ємною складовою частиною Поземельної книги є кадастровий план земельної ділянки - картографічний документ, який створюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 11 під час:

1)формування земельної ділянки;

2)надання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідно до п.65 Порядку кадастровий план земельної ділянки складається в електронній (цифровій) та паперовій формі у масштабі, який забезпечує обов'язкове чітке відображення відомостей, визначених статтею 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Згідно п.69 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт.

Заява разом із документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91-137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до п.74 Порядку державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:

1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);

2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;

3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

Пунктом 74-1 Порядку визначено, що у разі коли підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів вимогам законодавства, Державний кадастровий реєстратор у рішенні про відмову зазначає відомості, що виявлені у поданих документах та свідчать про їх невідповідність вимогам законодавства з посиланням на нормативно-правовий акт та його положення, з якими виявлено невідповідність поданих документів.

У разі коли підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є невідповідність електронного документа установленим вимогам, до рішення про відмову Державний кадастровий реєстратор додає протокол проведення перевірки електронного документа, в якому зазначаються відомості, передбачені пунктом 78 цього Порядку.

У разі коли підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів, зокрема текст документів написаний нерозбірливо, документи містять підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст, Державний кадастровий реєстратор у своєму рішенні про відмову зазначає назву документа та його частину, в якій написаний нерозбірливий текст або виявлені помилки, виправлення, а у разі, коли внаслідок нерозбірливого написання тексту неможливо ідентифікувати увесь документ у складі документації із землеустрою, зазначає номер сторінки документації із землеустрою.

Якщо підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є подання заявником документів не у повному обсязі, Державний кадастровий реєстратор у рішенні про відмову зазначає назви документів, яких не вистачає.

У разі коли підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є розташування об'єкта у межах іншого об'єкта Державного земельного кадастру, Державний кадастровий реєстратор у рішенні про відмову зазначає обліковий номер об'єкта Державного земельного кадастру, з яким виникає перетинання меж таких об'єктів, та/або кадастровий номер земельної ділянки, якщо таким об'єктом Державного земельного кадастру є земельна ділянка.

Відповідно до п.107 Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Пунктом 108 Порядку передбачено, що під час державної реєстрації земельної ділянки здійснюється:

1) державна реєстрація обмежень у використанні земельної ділянки, що існують на момент державної реєстрації земельної ділянки;

2) внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно п.109 Порядку державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою:

1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Відповідно до п.110 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;

2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації), у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України «Про землеустрій»;

3) електронний документ.

Згідно п.110-1 Порядку заявники, зазначені у підпунктах 1-3 пункту 109 цього Порядку, через уповноважених ними осіб, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та є розробниками відповідної документації із землеустрою або працюють у складі розробника - юридичної особи (надалі - сертифіковані інженери-землевпорядники), мають право надсилати документи, зазначені у підпунктах 1-3 пункту 110 цього Порядку, Державному кадастровому реєстраторові в електронній формі за електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника засобами телекомунікаційного зв'язку та отримувати за власним бажанням документи, зазначені в абзаці шостому пункту 73, підпунктах 4, 6 пункту 75, пункті 77, підпункті 1 пункту 87 цього Порядку, в електронній формі за електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора.

На підставі інформації, наданої сертифікованим інженером-землевпорядником під час подання заяви в електронній формі, Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельної ділянки, відповідно до пунктів 73, 75, 77, 87, 1 1 1 цього Порядку формує витяг або рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки за формою згідно з додатком 14, передає їх у паперовій формі зазначеному у заяві центру надання адміністративних послуг та за бажанням заявника надсилає такі відомості у формі електронного документа з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку на адресу Інтернет-сторінки, за якою здійснювалося подання заяви.

Пунктом 111 Порядку передбачено, що державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:

1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;

2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:

1)здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:

-за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;

-відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);

-робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;

-надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;

2) приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:

-невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту;

-розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;

-розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

-подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Згідно п.113 Порядку державний кадастровий реєстратор в день отримання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вносить відомості про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних зазначеного Реєстру до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

Відповідно до п.115 Порядку державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно п.115-1 Порядку кадастрові номери земельних ділянок, визначені відповідно до Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 р. № 749 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2263), але не присвоєні, вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа, якщо така документація затверджена в установленому законом порядку до 1 січня 2013 року.

Відомості про дану земельну ділянку в електронній формі вносяться до Державного земельного кадастру з одного з таких джерел:

-обмінного файлу, на підставі якого визначено кадастровий номер земельної ділянки у період до 1 січня 2013 р., перетвореного в електронний документ;

-відомостей Державного земельного кадастру із статусом архівних, набутим відповідно до пункту 138 цього Порядку.

При цьому кадастрові номери відповідних земельних ділянок не змінюються.

Відповідно до п.115-2 Порядку у разі коли до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність, або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, а відомості про таку земельну ділянку не внесені до державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі зазначеної технічної документації із землеустрою згідно з пунктами 107-111 і 113 цього Порядку.

Згідно п.116 Порядку внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.

У разі коли до Державного земельного кадастру вносяться відомості (зміни до них) про зареєстровану раніше земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, такі відомості (зміни до них) вносяться до неї після її відкриття відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Відповідно до п.117 Порядку відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення:

1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;

2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу;

3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку.

Згідно п.118 Порядку внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).

Відповідно до п.119 Порядку до Поземельної книги без подання заяви вносяться відомості (зміни до них) про:

1) віднесення земельної ділянки до земель іншої адміністративно-територіальної одиниці;

2) зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки в результаті проведення нормативної грошової оцінки земель адміністративно-територіальних одиниць;

3) обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами;

4) власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

5) затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, на підставі якої внесено зміни до відомостей про земельну ділянку та/або нові (додаткові) відомості про земельну ділянку;

6) зареєстровані земельні ділянки, отримані в результаті інформаційної взаємодії між кадастрами та іншими інформаційними системами;

7) координати поворотних точок меж земельних ділянок, приведені у відповідність з фактичним місцем розташування земельних ділянок адміністратором Державного земельного кадастру згідно з пунктами 156-3, 156- 4 цього Порядку.

Згідно п.120 Порядку внесення до Поземельної книги змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку здійснюється Державним кадастровим реєстратором шляхом:

1) проставлення на аркуші Поземельної книги в електронній (цифровій) формі, до відомостей якої вносяться зміни, відповідної електронної позначки за власним електронним цифровим підписом;

2) проставлення на аркуші Поземельної книги в паперовій формі, до відомостей якої вносяться зміни, позначки про внесення змін до відомостей за формою згідно з додатком 24;

3) виготовлення нового аркуша Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі із зміненими відомостями та долучення такого аркуша до відповідної Поземельної книги для його зберігання разом з нею.

Згідно п.121 Порядку для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються:

1) заява за формою згідно з додатком 12;

2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії);

3) електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).

Згідно із посадовою інструкцією кадастрового реєстратора Відділу ОСОБА_3 , затвердженою 17.03.2017, (з якою останній ознайомлений цього ж дня), у своїй роботі кадастровий реєстратор керується Конституцією України, Законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами та вказівками Держкомзему України, Положенням про Відділ у м. Яремному.

Відповідно до п.2 Посадової інструкції, кадастровий реєстратор Відділу: вносить у встановленому порядку пропозиції стосовно вдосконалення роботи Відділу; виконує функції кадастрового реєстратора, що належить до компетенції Відділу; координує питання взаємодії з органами реєстраційної служби щодо виникнення та виправлення помилок, які допущені з їх вини; забезпечує проведення заходів з ведення ДЗК; розглядає звернення, скарги юридичних та фізичних осіб, які надходять до Відділу в т.ч., що належать до компетенції Відділу тощо.

Також, кадастровий реєстратор Відділу зобов'язаний: не розголошувати відому чи доступну інформацію з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, яка стала йому відома при виконанні своїх службових обов'язків; дотримуватись правил обробки та забезпечення захисту інформації в автоматизованих системах; дотримуватись порядку поводження з носіями інформації обмеженим доступом, вимога щодо захисту яких встановлена законом.

Пунктом 4 Посадової інструкції передбачено, що кадастровий реєстратор Відділу несе відповідальність за неякісне або несвоєчасне виконання посадових завдань та обов'язків, бездіяльність або невикористання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходження згідно Закону України «Про державну службу», Закону України «Про запобігання корупції» та чинним законодавством України.

Таким чином, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді кадастрового реєстратора Відділу здійснював за спеціальним повноваженням функції представника влади, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками і, відповідно до примітки 1 статті 364 КК України - був службовою особою.

Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидію корупції» ОСОБА_3 , як державний службовець є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Свої службові повноваження ОСОБА_3 використав у злочинних цілях за наступних обставин.

У власності ОСОБА_8 , на підставі держаних актів серії та номери: ЯД №879708, ЯД №879709, ЯД №879710, ЯД №879711 від 03.11.2006 перебували земельні ділянки з кадастровими номерами відповідно: 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102 площами 0,1600 га для ведення особистого селянського господарства, а також 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092 площами 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, які розташовані у АДРЕСА_2 .

20.07.2012 відомості про земельні ділянки кадастрові номери 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092 площами 0,1000 га перенесені до автоматизованої системи ДЗК (надалі АС ДЗК) з Державного реєстру земель в автоматизованому порядку.

04.04.2017 державним кадастровим реєстратором Відділу ОСОБА_3 відкрито поземельні книги на земельні ділянки з кадастровими номерами 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092.

У подальшому 11.12.2017 та 15.12.2017 ОСОБА_8 через представника ОСОБА_9 , якому надав довіреність ПАН 930265, звернувся до Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області з електронними заявами №ЗВ-99022191272017 та №3B-9902237002017 Про надання відомостей з ДЗК щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2611000000:04:007:0092 та 2611000000:04:007:0091. Розглянувши вказані заяви, кадастровий реєстратор ОСОБА_3 відмовив у наданні відомостей з ДЗК щодо вказаних земельних ділянок, оскільки у НКС ДЗК були помилки у координатах поворотних точок меж земельних ділянок, а також були відсутні наступні відомості щодо них, а саме: про суміжників; про місце розташування (адреса); про категорію та цільове призначення; про склад угідь; про форму власності; про технічну документацію; про розробника документації; про власників (користувачів).

У зв'язку з цим, 08.02.2018 ОСОБА_8 звернувся до сертифікованого інженера-землевпорядника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_10 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 012930 від 29.09.2016) із заявою №87 про розроблення Технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за адресою м. Яремне, вул. Партизанська Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (надалі Технічна документація) на вищезазначені чотири земельні ділянки.

Під час розробки Технічної документації встановлено, що земельні ділянки 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102 раніше не були зареєстровані.

З метою виправлення розбіжностей у координатах земельних ділянок кадастрові номери 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092 ОСОБА_8 16.02.2018 звернувся до Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому ТУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області з електронними заявами №3B-2604233422018 №3B-2604233462018 та №3B-2604233522018 №3B-2604233562018 Про внесення виправлених відомостей до ДЗК про координати поворотних точок меж земельних ділянок.

Того ж дня кадастровий реєстратор Відділу ОСОБА_3 , перебуваючи на своєму робочому місці, у службовому кабінеті, що у Відділі у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за адресою м. Яремче, вул. Свободи, 265, Івано-Франківської області, маючи ключ-доступу до АС ДЗК з правом внесення до нього відомостей та змін до них, за допомогою отриманого логіну і паролю увійшов до АС ДЗК та відкрив поземельні книги щодо земельних ділянок кадастрові номери 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092, де в розділі І «Відомості про земельну ділянку» вніс наступні зміни: «Виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельних ділянок»; «Виправлення відомостей про суміжників»; «Виправлення складу угідь»; «Виправлення відомостей про розробника документації»; «Виправлення виду використання земельної ділянки»; «Виправлення відомостей про власників»; «Виправлення відомостей про місце розташування земельних ділянок»; Виправлення цільового призначення земельних ділянок»; «Виправлення форми власності земельної ділянки» щодо вказаних земельних ділянок.

22.02.2018 ОСОБА_8 звернувся до Відділу у м.Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м.Яремчому ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області з електронними заявами №ЗВ-9700142632018 та №ЗВ-9700142652018 Про реєстрацію земельних ділянок (з існуючим державним актом без кадастрового номера) щодо реєстрації земельних ділянок кадастрові номери 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102.

Розглянувши вказані заяви, 23.02.2018 кадастровий реєстратор Відділу ОСОБА_3 помилково відкрив дві поземельні книги на земельні ділянки кадастровий номер 2611000000:15:001:0014 та видав ОСОБА_8 витяги з ДЗК №НВ-2603294622018 та №НВ-2603294502018 щодо вказаних земельних ділянок, у яких було зазначено про виявлення технічної помилки, а саме «Помилки у кадастрових номерах земельних ділянок».

Того ж дня ОСОБА_8 звернувся до Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому ТУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області з електронними повідомленнями Про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою №3B-2603294622018 та №3B-2604254302018.

Розглянувши отримане повідомлення, кадастровий реєстратор Відділу ОСОБА_3 , перебуваючи на своєму робочому місці, у службовому кабінеті, що у Відділі у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за адресою м. Яремче, вул. Свободи, 265, Івано-Франківської області, маючи ключ-доступу до АС ДЗК з правом внесення до нього відомостей та змін до них, за допомогою отриманого логіну і паролю увійшов до АС ДЗК та в розділі І «Відомості про земельну ділянку» поземельних книг земельних ділянок кадастрові номери 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102, вніс зміни: «Виправлення помилки у кадастровому номері земельної ділянки 2611000000:15:001:0014 відповідно на 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102».

24.10.2018 ОСОБА_8 звернувся до Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області з електронними заявами №ЗВ-2604922442018, №ЗВ-2604922512018, №ЗВ-2604922852018, № ЗВ-2604922912018 Про внесення виправлених відомостей до ДЗК про координати поворотних точок меж земельних ділянок.

Того ж дня державний кадастровий реєстратор Відділу ОСОБА_3 , перебуваючи на своєму робочому місці, у службовому кабінеті, що у Відділі у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, за адресою м. Яремче, вул. Свободи, 265, Івано-Франківської області, маючи ключ-доступу до АС ДЗК з правом внесення до нього відомостей та змін до них, за допомогою отриманого логіну і паролю увійшов до АС ДЗК, куди від розробника технічної документації через електронний кабінет Е-сервіси Державного земельного кадастру надійшли обмінні файли по земельним ділянкам з кадастровими номерами 2611000000:04:007:0091, 2611000000:04:007:0092, 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102, з додатком у вигляді сканованої копії Технічної документації.

Після цього ОСОБА_3 мав перевірити відповідність поданих документів вимогам земельного законодавства, а також відповідність наданих електронних документів наявним даним ДЗК та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа. Однак через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, неналежно перевірив отримані документи, будучи добре обізнаним з положеннями законодавчих актів, незважаючи на те, що згідно наявних у ОСОБА_8 державних актах та розробленій Технічній документації, суміжним землекористувачем, серед інших, зазначено Карпатський національний природний парк (надалі КНПП), проте відсутній список межових знаків та у акті прийому-передачі межових знаків на зберігання відсутні підписи власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, не прийняв рішення про відмову у державній реєстрації земельних ділянок, натомість вніс до ДЗК виправлені відомості про координати поворотних точок меж земельних ділянок, які наклались на землі КНПП та, відповідно до ст.79-1, здійснив державну реєстрацію цих земельних ділянок.

Таким чином ОСОБА_3 порушив вимоги ст.198 Земельного кодексу України, ст.31 Закону України Про землеустрій, ст.9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Порядок ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012, п.2.8 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 №376 та свою посадову інструкцію, затверджену 17.03.2017.

Згідно висновку експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи №299/1977-1980/22-28 від 28.06.2022 земельні ділянки кадастрові номери 2611000000:04:007:0091, 2611000000:04:007:0092, 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102, згідно їх фактичного місця розташування та поземельних книг накладаються на землі, які надані в постійне користування Карпатському національному природному парку, а саме: земельна ділянка кадастровий номер 2611000000:04:007:0091 площею 0.1 га накладається на землі КНПП на площі 0,0959 га, земельна ділянка кадастровий номер 2611000000:04:007:0092 площею 0,1 га накладається на землі КНПП на площі 0,1 га, земельна ділянка кадастровий номер 2611000000:04:007:0101 площею 0,16 га накладається на землі КНПП на площі 0,1593 га, земельна ділянка кадастровий номер 2611000000:04:007:0102 площею 0,16 га накладається на землі КНПП на площі 0,16 га.

Згідно висновків земельно-оціночних експертиз станом на 2018 рік сукупна вартість земельних ділянок становить 2 220 849 грн, а в тій частині, що накладається на землі КНПП - 1 880 480 грн.

Внаслідок неналежного виконання державним кадастровим реєстратором Відділу у м. Яремчому Міськрайонного управління у Надвірнянському районі та м. Яремчому Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_3 своїх службових обов'язків, земельні ділянки з кадастровими номерами 2611000000:04:007:0091 та 2611000000:04:007:0092 площами 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, а також 2611000000:04:007:0101 та 2611000000:04:007:0102 площами 0,1600 га для ведення особистого селянського господарства по вул. Партизанська у м. Яремче, наклались на землі природно-заповідного фонду, які знаходяться у кварталі №12, виділ №28 Яремчанського природоохоронного науково-дослідного відділення, які, згідно державного акту на право постійного користування серії ІІ-ІФ №002766 від 29.12.2000, перебувають у постійному користуванні КНПП, що призвело до позбавлення КНПП права користування частини своїх земель та спричинило шкоду державі в особі Карпатського національного природного парку в сумі 1 880 480 грн, що у 2 134 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до примітки ст.364 КК України є тяжкими наслідками.

Таким чином ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

У ході підготовчого провадження захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 звернувся до суду із письмовим клопотанням про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.367 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження. В обгрунтування поданого клопотання зазначено, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правоворушення, яке відповідно до ст.12 КК України є нетяжким злочином. Інкриміноване правопорушення вчинене обвинуваченим 24.10.2018 і з часу його вчинення пройшло понад п'ять років. Сторона захисту покликається на те, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 18.02.2025 у справі №712/8174/23 у результат закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України за згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, суд не може і не повинен констатувати факт вчинення цією особою кримінально караного діяння. Також сторона захисту звертає увагу на постанову Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду 12.09.2022 у справі №203/241/17 щодо віднесення судових витрат на рахунок держави у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України.

У підготовчому судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 після роз'яснення йому наслідків звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та його права заперечувати проти такого звільнення, підтримав подане клопотання та просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а порушене щодо нього кримінальне провадження закрити у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні подане клопотання підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на те, що строк давності у вказаному кримінальному провадженні не переривався та не зупинявся.

Прокурор ОСОБА_4 щодо задоволення клопотання та звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України не заперечив, посилаючись на те, що вказане кримінальне правопорушення на даний час відноситься до категорії нетяжких злочинів із часу його вчинення пройшло понад три роки, строки давності у кримінальному провадженні не переривались та не зупинялись.

Представник потерпілого Карпатського національного природного парку у судовому засіданні щодо звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності не заперечила.

Суд, заслухавши думку учасників судового провадження та дослідивши матеріали кримінального провадження в межах заявленого клопотання, доходить наступних висновків.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Частиною першою ст.285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.

Згідно ч.4 ст.286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження, яке надійшло до суду із обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Частиною третьою ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Пунктом другим ч.3 ст.314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених частиною 2 ст.284 КПК України.

Статтею 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Статтею 49 КК України визначено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності, підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності, а також обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.

Строк давності - це передбачений ст.49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч.1 ст.49 КК України строків та відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч 2 ст. 49 КК України).

Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є притягнення особи як обвинуваченого та згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.

Частиною першою ст.49 КК України визначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:

1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;

2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;

3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;

4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;

5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Положеннями ч.2 ст.49 КК України передбачено, що перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п'ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років.

Відповідно до ч.3 ст.49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у постанові від 19.11.2019 у справі № 345/2618/16-к зазначив, що суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна із сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням. При цьому, суд має з'ясувати думку сторін щодо закриття кримінального провадження за такою підставою, у разі згоди обвинуваченого розглянути питання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності. Суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України санкцією якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Відповідно до ч.3 ст.12 КК України (в редакції, чинній на час вчинення кримінального правопорушення) вчинене обвинуваченим ОСОБА_3 кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України відносилось до категорії злочинів середньої тяжкості.

Відповідно до положень ст.12 КК України (в діючій редакції) кримінальні правопорушення, передбачені ч.2 ст.367 КК України відносяться до категорії нетяжких злочинів.

Положеннями п.3 ч.1 ст.49 КК України (в редакції, чинній на час вчинення кримінального правопорушення), визначено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років у разі вчинення злочину середньої тяжкості.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.49 КК України (в діючій редакції) особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

Із обвинувального акту вбачається, що інкриміноване ОСОБА_3 кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України, вчинене 24.10.2018 і ця обставина сторонами кримінального провадження не заперечується, відтак з часу його вчинення пройшло понад п'ять років.

За змістом вимоги Управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП в Івано-Франківській області, сформованої 20.04.2026, ОСОБА_3 22.04.2024 пред'явлено обвинувачення у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.28, ч.4 ст.190 КК України, 25.03.2026 пред'явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.358 КК України, та 27.03.2026 пред'явлено обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.362 КК України і обвинувальні акти за цими обвинуваченнями направлено до суду. Натомість довідка не містить відомостей про винесені судові рішення (ухвали чи вироки) в зазначених кримінальних провадженнях.

Із долучених стороною захисту копій обвинувальних актів вбачається, що кримінальні правопорушення, передбачені ч.1 ст.28, ч.4 ст.190 КК України, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_3 у кримінальних провадженнях №12025000000000553 від 18.02.2025, №12025000000000554 від 18.02.2025, №12025000000000552 від 18.02.2025 вчинені 26.12.2017, кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.28, ч.4 ст.190 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12025000000000555 від 18.02.2025, вчинене 28.02.2018, а кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.262 КК України, у вчиненні якого ОСОБА_3 обвинувачується у кримінальному провадженні №12026091110000042 від 25.03.2026, вчинене 20.12.2013.

Вищенаведене свідчить про те, що вчиненням зазначених кримінальних правопорушень перебіг давності у даному кримінальному провадженні відповідно до ч.3 ст.49 КК України не переривався.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 08.04.2026 року ОСОБА_3 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.358 КК України на підставі ст.49 КК України, а порушене відносно нього кримінальне провадження внесене до ЄРДР за №12026096200000022 від 24.03.2026 закрито на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.

Як слідує із обвинувального акту у кримінальному провадженні №12026096200000022 від 24.03.2026, кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.358 КК України, у вчиненні якого обвинувачувався ОСОБА_3 , вчинене у період з 28.05.2021 по 09.07.2021.

Санкцією ч.2 ст.358 КК України у редакції, чинній на час вчинення зазначеного правопорушення, передбачено покарання у виді штрафу до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту на строк від трьох до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

Санкцією ч.2 ст.358 КК України у редакції, чинній станом на 08.04.2026, передбачено покарання у виді штрафу до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційного нагляду на строк до трьох років, або обмеження волі на той самий строк.

Відтак, відповідно до ст.12 КК України зазначене кримінальне правопорушення відноситься до категорії кримінальних проступків, що також вказує на те, що внаслідок його вчинення перебіг давності у даному кримінальному провадженні відповідно до ч.3 ст.49 КК України не переривався.

Доказів того, що перебіг давності у даному кримінальному провадженні зупинявся, а обвинувачений вчинив умисні дії, спрямовані на ухилення від досудового розслідування суду не надано.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України, не належить до переліку, визначеного ч.5 ст.49 КК України, а отже законодавча заборона звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності на обвинуваченого не поширюється.

У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 підтвердив, що розуміє суть пред'явленого обвинувачення, свої права, визначені ч.3 ст.285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст.49 КК України, а також наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави та надав свою згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності і закриття кримінального провадження відносно нього з цієї підстави.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_3 , відноситься до категорії нетяжких злочинів та з моменту його вчинення пройшло понад п'ять років, перебіг давності притягнення до кримінальної відповідальності на момент закінчення його строку в розумінні ст.49 КК України у даному кримінальному провадженні не зупинявся і не переривався, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України у зв"язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Заходи забезпечення кримінального провадження, що застосовувались під час досудового розслідування, а саме: арешт накладений ухвалою слідчого судді Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 22.04.2021 на земельні ділянки, що визнані речовими доказами у кримінальному провадженні та арешт, накладений ухвалою слідчого судді Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 26.05.2023 на речі та документи, визнані речовими доказами підлягають скасуванню.

Питання про долю речових доказів у кримінальному провадженні слід вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України.

У кримінальному провадженні наявні процесуальні витрати за проведення судових експертиз №299/1977-1980/22-28 від 28.06.2022 у сумі 18877,00 грн, №2380/22-28 від 09.02.2023 у сумі 9559,20 грн, №297/2073-2074/22-28 від 05.07.2022 у сумі 8494,65 грн, №298/2071-2072/22-28 від 05.07.2022 у сумі 8494,65 грн, №296/2036-2037/22-28 від 30.06.2022 у сумі 8494,65 грн, №295/2021-2022/22-28 від 29.06.2022 у сумі 8494,65 грн, які із урахуванням правового висновку Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, що викладена у постанові від 12.09.2022 у справі №203/241/17, слід віднести на рахунок держави.

Запобіжний захід щодо обвинуваченого не застосовувався.

Керуючись ст.49 КК України, ст.ст. 284, 285, 286, 288, 314, 369-372, 392, 395 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК України у зв"язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021090000000133 від 19 березня 2021 року про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України - закрити у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 22 квітня 2021 року із забороною на відчуження та розпорядження на земельні ділянки, розташовані на території м. Яремче із кадастровими номерами: 2611000000:04:007:0091 площею 0,1 га, 2611000000:04:007:0092 площею 0,1 га, 2611000000:04:007:0101 площею 0,16 га, 2611000000:04:007:0102 площею 0,16 га-скасувати

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 26 травня 2023 року на речі та документи, вилучені 24 травня 2023 року у ході проведення обшуку за місцем здійснення діяльності сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_10 за адресою АДРЕСА_3 , а саме на: оригінал технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_2 , виготовленої ФОП ОСОБА_10 , у 2018 році на 44 арк; завірені копії кваліфікаційних сертифікатів інженера-землевпорядника №012930 та інженера-геодезиста №014145, а також свідоцтва про підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника НОМЕР_1 на 1 арк; оптичний носій інформації типу DVD-R «Verbatim» №PAP632WAO5105920 4 за папкою « ОСОБА_8 », у якій є папки: «15.01.2918», «16.02.2018», «Когутяк», «Когутяк», «Noname4», «На винос», в яких містяться різні файли по земельних ділянках із кадастровими номерами 2611000000:04:007:0091, 2611000000:04:007:0092, 2611000000:04:007:0101, 2611000000:04:007:0102, створені 16.02.2018 та вищезазначена Технічна документація у електронному вигляді-скасувати.

Речові докази у кримінальному провадженні:

-оригінал технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_8 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_2 , виготовленої ФОП ОСОБА_10 , у 2018 році на 44 арк;

- завірені копії кваліфікаційних сертифікатів інженера-землевпорядника №012930 та інженера-геодезиста №014145, а також свідоцтва про підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника НОМЕР_1 на 1 арк;

- оптичний носій інформації типу DVD-R «Verbatim» №PAP632WAO5105920 4 за папкою « ОСОБА_8 », у якій є папки: «15.01.2918», «16.02.2018», «Когутяк», «Когутяк», «Noname4», «На винос», в яких містяться різні файли по земельних ділянках із кадастровими номерами 2611000000:04:007:0091, 2611000000:04:007:0092, 2611000000:04:007:0101, 2611000000:04:007:0102, створені 16.02.2018 та вищезазначена Технічна документація у електронному вигляді;

- оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 серії ЯД №879709 та технічну документацію на отримання державного акту, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 серії ЯД №879711 та технічну документацію на отримання державного акту, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 серії ЯД №879710 та технічну документацію на отримання державного акту, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_8 серії ЯД №879708 та технічну документацію на отримання державного акту, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_11 серії ЯГ №309486 та проект землеустрою на отримання державного акту, оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_11 серії ЯГ №310632, ІФ №052907 та технічний звіт на отримання державного акту, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_12 серії ЯЕ №833779 та технічну документацію на отримання державного акту, оригінали державних актів на право власності на земельну ділянку ОСОБА_13 серії ІФ №048216, серії ІФ №048217, серії ІФ №048218 та технічну документацію на отримання державних актів, оригінал державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_14 серії ІФ №052908, ЯГ №310631 та технічну документацію на отримання державних актів, оригінал державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_15 серії ЯД №29929 та проект землеустрою на отримання державного акту-зберігати при матеріалах кримінального провадження;

- земельні ділянки із кадастровими номерами: 2611000000:04:007:0091 площею 0,1 га, 2611000000:04:007:0092 площею 0,1 га, 2611000000:04:007:0101 площею 0,16 га, 2611000000:04:007:0102 площею 0,16 га -передати у розпорядження законних володільців.

Процесуальні витрати за проведення судових експертиз віднести на рахунок держави.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Яремчанський міський суд Івано-Франківської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Повна ухвала суду складена 18 травня 2026 року.

Головуючий суддя: ОСОБА_16