Справа № 521/4406/26
Номер провадження:1-кс/521/2018/26
05 травня 2026 року м. Одеса
Слідчий суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , детектива ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого детектива Підрозділу ТУ БЕБ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024161010000001 від 06.06.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч.4 ст. 358, ч.1 ст. 366 КК України,
До слідчого судді Хаджибейського районного суду м. Одеси звернувся детектив з клопотанням, погодженим з прокурором про накладення арешту на майно.
З клопотання вбачається, що Підрозділом детективів Територіального управління Бюро економічної безпеки в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024161010000001 від 06.06.2024 за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України.
Так, 19.02.2013 на підставі рішення засновника було створено Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕТПРОЕКТ», ЄДРПОУ 38598104 (далі ТОВ «МЕТПРОЕКТ»), про що було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за № 12241020000056700.
Рішенням учасника ТОВ «МЕТПРОЕКТ» ОСОБА_5 (далі ОСОБА_5 ) від 06.09.2021 № 3/2021 призначено на посаду директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ» ОСОБА_6 (далі ОСОБА_6 ).
Наказом № 70-К від 07.09.2021 ОСОБА_6 приступив до виконання обов'язків директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ».
Відповідно до Статуту ТОВ «МЕТПРОЕКТ» в редакції від 06.09.2021, затвердженої рішенням учасника Товариства № 3/2021 встановлено наступне:
3. Юридичний статус Товариства
3.13. Установчим документом Товариства є цей Статут. У своїй діяльності Товариство керується:
- Конституцією України;
- законами України;
- актами Кабінету Міністрів України, тощо.
14. Компетенція та обов'язки директора Товариства.
14.1 Директор Товариства має право від імені Товариства:
14.1.2. Представляти інтереси товариства в органах державної влади, місцевого самоврядування, суді загальної юрисдикції, господарському та третейському судах, у стосунках з юридичними та фізичними особами як в межах України, так і за кордоном.
14.1.3. Здійснювати керівництво господарською та підприємницькою діяльністю товариства.
14.1.4. Вчиняти правочини, укладати угоди та договори про відчуження майна товариства, надання послуг, виконання робіт, купівлі-продажу товарів, а також укладати кредитні угоди, брати кредити в банківських установах. Сума таких угоди та договорів не обмежується і не підлягає погодженню з вищим органом товариства.
14.1.12. Відкривати та закривати рахунки в установах банків, розпоряджатись коштами, які знаходяться на цих рахунках з урахуванням обмежень встановлених законодавством, установчими документами та рішеннями зборів учасників товариства.
14.2 Директор Товариства, при використанні своїх повноважень, зобов'язаний:
14.2.3. Не допускати порушень чинного законодавства та статутних документів товариства особисто та підлеглими йому працівниками товариства. З цією метою, організувати ефективний контроль за діяльністю підлеглих працівників.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до частини 3 статті 18 та примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ», здійснюючи організаційно-розпорядчі функції, є службовою особою.
У відповідності до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» до принципів здійснення публічних закупівель, входить зокрема максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», передбачено, що договір про закупівлю це - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2023 році, більш точну дату встановити не виявилося за можливе, але не пізніше лютого 2023 року, у засновника та кінцевого бенефіціарного власника ТОВ «МЕТПРОЕКТ» - ОСОБА_5 , яка в силу обраного виду діяльності та трудового досвіду, була обізнана про порядок дій та процедуру здійснення тендерних закупівель, що проводяться Одеською філією ДП «АМПУ» (ЄДРПОУ 38728457) (далі ОФ ДП «АМПУ») та іншими регіональними філіями Державного підприємства, а також специфіку проведення будівельних робіт на гідротехнічних спорудах та їх реальну вартість, а також будучи обізнаною про план річних закупівель ОФ ДП «АМПУ» на 2023 рік, виник злочинний умисел направлений на організацію в заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, який вона реалізувала за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 залучила до своєї протиправної діяльності свого сина та директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ» - ОСОБА_6 , спільно з яким розробила злочинний план заволодіння коштами державного підприємства, який полягав у вчиненні наступних послідовних дій:
- залучення до вчинення кримінального правопорушення службових осіб ОФ ДП «АМПУ», які відповідно до займаних ними посад відповідали за організацію, проведення, здійснення закупівель товарів, контроль за виконанням, якістю та вартістю виконаних робіт та наданих послуг на адресу ОФ ДП «АМПУ»;
- узгодження з службовими особами ОФ ДП «АМПУ» об'єкту будівництва, на яке передбачено відповідне фінансування відповідно до річного плану закупівель ОФ ДП «АМПУ», та отримання доступу до документів, які визначають обсяг робіт на вказаному об'єкті;
- розроблення проєктно-кошторисної документації, з внесенням до зведених та локальних кошторисів на будівельні роботи завідомо неправдивої інформації щодо цін на матеріальні ресурси, які будуть використані в ході проведення будівельних робіт, які будуть значно вищі аніж ринкові, з залученням для цього підконтрольного суб'єкта господарської діяльності - ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ» (ЄДРПОУ 44058002) (далі ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ») від імені якого буде складена вказана проєктно-кошторисна документація;
- забезпечення проведення експертного дослідження виготовленої проєктно-кошторисної документації, що у подальшому надасть можливість службовим особам ОФ ДП «АМПУ» забезпечити визначення очікуваної вартості робіт на об'єкті будівництва, з урахуванням використання ТМЦ за цінами, які завідомо перевищують ринкові;
- підготовка службовими особами ОФ ДП «АМПУ» пакету документів для організації проведення процедури закупівлі, підготовка та подання тендерних пропозицій та відповідних документів у їх складі для прийняття участі підконтрольного підприємства - ТОВ «МЕТПРОЕКТ» у відкритих торгах щодо закупівель будівельних робіт та подальшого укладання договору підряду з ОФ ДП «АМПУ»;
- пошук контрагентів - постачальників реального сектору економіки, у яких планувалось здійснити закупівлю необхідних ТМЦ для виконання будівельних робіт за фактичними ринковими цінами;
- підготовка завідомо підроблених документів, від імені підконтрольних (та інших) суб'єктів господарської діяльності, щодо нібито поставки ТМЦ на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ» за цінами значно вищими аніж ринкові, з їх подальшим використанням та наданням на адресу ОФ ДП «АМПУ» для забезпечення підтвердження «відпускної ціни» товару;
- підготовка службовими особами ТОВ «МЕТПРОЕКТ» та ОФ ДП «АМПУ» проектів документів, підписання усіма сторонами та подання до органів Державної казначейської служби України первинних облікових будівельних документів (примірні форми КБ 2в) із внесеними до них завищеної вартості використаних ТМЦ в ході проведення будівельних робіт та подальше перерахування грошових коштів за виконані роботи на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ».
Так, ОСОБА_5 як організатор взяла на себе виконання наступних функцій: розробка плану вчинення кримінального правопорушення, залучення до вчинення злочинів пособників і виконавців, розподіл обов'язків між ними, спільно з службовими особами ОФ ДП «АМПУ» визначення об'єкту посягання, керування підготовкою та вчиненням злочину, розподіл неправомірно отриманих грошових коштів.
ОСОБА_6 було відведено роль виконавця, якою передбачалось: залучення до вчинення злочину підконтрольних йому суб'єктів підприємницької діяльності, залучення пособників і виконавців, організація та подальше проведення будівельних робіт на об'єкті будівництва, пошук контрагентів - постачальників реального сектору економіки та організація закупівлі необхідних ТМЦ за ринковими цінами, складання та погодження з іншими учасниками первинних облікових будівельних документів (примірні форми КБ 2в) із внесеною до них завищеною вартістю використаних ТМЦ в ході проведення будівельних робіт.
Так, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , в невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше лютого 2023 року, діючи у відповідності до розробленого злочинного плану, усвідомлюючи, що заволодіння коштами державного підприємства можливе лише за участі службових осіб до повноважень яких входить розпорядження коштами державного підприємства, а також організація, проведення, здійснення закупівель товарів, робіт та послуг, будучи обізнаними, в силу наявного попереднього досвіду виконання робіт на адрес ОФ ДП «АМПУ», звернулися до невстановлених в ході проведення досудового розслідування службових осіб ОФ ДП «АМПУ» із пропозицією укладання договору підряду між ОФ ДП «АМПУ» та підконтрольним ОСОБА_5 та ОСОБА_6 суб'єктом господарської діяльності, з використанням в ході проведення робіт ТМЦ за цінами, які завідомо перевищують ринкові, з метою подальшого заволодіння коштами державного підприємства, на що останні погодились та тим самим вступили у попередню змову з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 під керівництвом ОСОБА_5 .
Разом з цим, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше лютого 2023 року, невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», діючи відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану та в її інтересах, будучи обізнаними, в силу займаними ними посадами, про фактичний технічний стан під'їзних залізничний колій та відповідних стрілочних переводів, визначили предметом робіт капітальний ремонт колій та стрілочних переводів Південного та Конюшинного парків ОФ ДП «АМПУ» за адресою м. Одеса, Митна площа, 1, як такі, що не відповідають нормам, які вимагаються по Інструкції по улаштуванню та утриманню колії залізниць України «ЦП-0269», затвердженої наказом Укрзалізниці № 072-Ц від 01.03.2012 «Правила технічної експлуатації залізниць України» та потребують капітального ремонту.
У подальшому, невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», будучи обізнаними про норми пункту 4 розділу III Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Мінекономіки від 18.02.2020 № 275, яким встановлено, що очікувана вартість закупівлі робіт з будівництва, капітального ремонту визначається з урахуванням кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, відповідно до розробленої та затвердженої проектної документації, будучи наділеними виключними повноваженнями, відповідно до чинних положень ОФ ДП «АМПУ», вжили заходів щодо документального обґрунтування виробничої потреби у проведенні капітального ремонту колій та стрілочних переводів Південного та Конюшинного парків ОФ ДП «АМПУ» за адресою: м. Одеса, Митна площа, 1 та підготовки необхідного пакету документів щодо проведення закупівлі робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації, при цьому будучи обізнаними, що виготовляти вказану проєктно-кошторисну документацію буде підконтрольний ОСОБА_5 суб'єкт господарської діяльності.
Так, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше лютого 2023 року, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , діючи у відповідності до розробленого плану, залучили до вчинення кримінального правопорушення підконтрольний суб'єкт господарської діяльності - ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ» від імені якого планувалось виготовити проєктно-кошторисну документацію по об'єкту будівництва, з внесенням до зведених та локальних кошторисів на будівельні роботи завідомо неправдивої інформації щодо цін на матеріальні ресурси, які будуть використані в ході проведення будівельних робіт, зокрема на шпали для залізничних колій, дерев'яні, просочені, тип а2, рейки залізничні широкої колії, тип Р65, перевід стрілочний, тип Р-65, марка 1/6, бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок 65, плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1.4 (внутрішні), плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні), плити бетонні тротуарні типу «Соти», товщиною 100 мм., які будуть за цінами значно вищими аніж ринкові.
У подальшому, у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше лютого 2023 року, невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», діючи відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану та в її інтересах, склали та погодили завдання на проєктування, та у подальшому склали та зареєстрували рапорт № 276/19-06-01-р щодо проведення закупівлі на проєктно вишукувальні роботи.
На підставі вищевказаних документів, 05.05.2023 в електронній системі публічних закупівель «Прозорро» було опубліковано оголошення UA-2023-05-05-011727-a про проведення відкритих торгів щодо виготовлення проєктно-кошторисної документації, за результатами яких визначено переможцем підконтрольний ОСОБА_5 суб'єкт господарської діяльності - ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ».
12.06.2023 між ОФ ДП «АМПУ» та ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ» укладено договір № 3339-В-ОДФ-23 щодо виконання проєктно-вишукувальних робіт по капітальному ремонту колій та стрілочних переводів Південного та Конюшинного парків ОФ ДП «АМПУ» за адресою: м. Одеса, Митна площа, 1.
Встановлено, що у період з 12.06.2023 по 06.10.2023, ОСОБА_5 безпосередньо організувала, а ОСОБА_6 безпосередньо контролював та забезпечував виготовлення проєктно-кошторисної документації від імені ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ» за договором № 3339-В-ОДФ-23, супроводжував стадії виготовлення проєкту, зокрема 19.06.2023 сплатив послуги топографо-геодезичних вишукувань в рамках виготовлення проєктно-кошторисної документації, виконаних ФОП ОСОБА_7 , з банківського рахунку ТОВ «МЕТПРОЕКТ» НОМЕР_1 відкритого у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 за НОМЕР_2 відкритого у АБ «ПІВДЕННИЙ» у сумі 21 500 грн.
Окрім цього, у невстановленому в ході досудового розслідування місці та час, але не пізніше вересня 2023 року, ОСОБА_5 , будучи обізнаною про істотні умови договору № 3339-В-ОДФ-23 від 12.06.2023, відповідно до яких на виконавця покладається вимога проходження експертизи проєктно-кошторисної документації, при невстановлених в ході досудового розслідування обставинах, забезпечила проведення експертизи щодо розгляду проєктної документації на будівництво Філією ДП «Укрдержбудекспертиза» в Одеській області, за результатами чого складено експертний звіт (позитивний) № 16-0486/01-23 від 28.09.2023, зі змісту якого вбачається, що ціни на матеріальні ресурси при проведенні експертизи були прийняті за даними замовника (ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ») відповідно до п. 4.1. КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Мінрегіону № 281 від 01.11.2021 та фактично при проведенні експертизи проєкту не досліджувались.
Так, 06.10.2023 невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», діючи відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану та в її інтересах, підписали акт приймання-передачі проєктно-кошторисної документації, виготовленої за договором № 3339-В-ОДФ-23 від 12.06.2023, та здійснили перерахування грошових коштів на загальну суму 612 000 грн. з ПДВ на рахунки ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ».
Окрім цього, у період жовтня-листопада 2023 року, з банківського рахунку ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ» за № НОМЕР_3 відкритого у АТ «РАЙФАЙЗЕН БАНК» було здійснено перерахування грошових коштів у сумі 487 500 грн. на рахунок ТОВ «МЕТПРОЕКТ» за № НОМЕР_1 відкритого у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» з призначенням платежів: «ОПЛАТА ЗА ВИКОНАНI РОБОТИ, ДОГОВIР 3339-В-ОДФ-23С ВIД 25.07.2023 РОКУ».
Так, 19.10.2023 невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», знаходячись у службових приміщеннях ОФ ДП «АМПУ» за адресою: м. Одеса, пл. Митна, 1, діючи відповідно до розробленого ОСОБА_5 злочинного плану та в її інтересах, на підставі отриманої проєктно-кошторисної документації, будучи обізнаними, що ціни на матеріальні ресурси зазначені у зведених та локальних кошторисах значно вищі аніж ринкові, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, склали та зареєстрували рапорт за № 1474/19-06-01-р щодо проведення закупівлі на роботи по капітальному ремонту колій та стрілочних переводів Південного та Конюшинного парків ОФ ДП «АМПУ» за адресою: м. Одеса, Митна площа, 1, з очікуваною вартістю 16 320 299, 09 грн. з ПДВ, визначеною на підставі проєктно-кошторисної документації, виготовленої підконтрольним ОСОБА_5 та ОСОБА_6 суб'єктом господарської діяльності - ТОВ «ТІ СІ АЙ ПРОДЖЕКТ», що надало можливість ОСОБА_6 під час складання договірної ціни та локального кошторису до договору, внести недостовірні відомості щодо використання ТМЦ за цінами, які завідомо перевищують ринкові.
У подальшому, на підставі розробленого невстановленими службовими особами ОФ ДП «АМПУ» пакету документів у складі завдання на проведення процедури закупівлі, 14.11.2023 в електронній системі публічних закупівель «Прозорро» було опубліковано оголошення UA-2023-11-14-009923-a про проведення відкритих робіт щодо виконання будівельних робіт з капітального ремонту по вищевказаному проєкту за результатами якого визначено переможцем - ТОВ «МЕТПРОЕКТ».
27.12.2023 між ОФ ДП «АМПУ» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ» укладено договір № 3441-В-ОДФ-23 щодо надання послуг з капітального ремонту колії № 58 (інв. № 057179) та стрілочного переводу № 132 (інв. №0 57201) Південного парку, колії № 3 (інв. № 057158), стрілочного переводу № 63 (інв. № 057186), колії № 2 причалу № 4 (інв. № 060149), стрілочного переводу № 337 (інв. № 350113), колії № 19 причалу № 4 (інв. №060148), колії № 19а (інв. № 350110), колії № 1 (інв. № 057156), колії № 5, стрілочного переводу № 315, з'єднувальної колії № 17, стрілочного переводу № 301, колії № 6, стрілочного переводу № 325, колії № 7, стрілочного переводу № 305, стрілочного переводу № 327, колії № 8, колії № 8а, стрілочного переводу № 329, з'єднувальної колії № 329 - № 331, стрілочного переводу № 341, з'єднувальної колії № 343 - № 341, стрілочного переводу № 343 (інв. № 060026) Конюшинного парку Одеської філії ДП «АМПУ» за адресою: м. Одеса, Митна площа, 1. Перший пусковий комплекс з вартістю робіт за договором 16 200 000 грн. з ПДВ.
У подальшому, у період часу з грудня 2023 по вересень 2024 року, ОСОБА_6 , знаходячись у невстановленому місці, обіймаючи посаду директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи у змові з ОСОБА_5 , невстановленими службовими особами ОФ ДП «АМПУ», у відповідності зі спільним з ними злочинним планом, всупереч умовам Договору, умисно, маючи умисел на заволодіння на користь ТОВ «МЕТПРОЕКТ» коштами державного підприємства в особливо великих розмірах, розпорядником яких є ОФ ДП «АМПУ», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків, керуючись корисливим мотивом, будучи обізнаним про вимоги Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначені вартості будівництва, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25 червня 2021 року №162 та Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від. 01 листопада 2021 року №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» (зі змінами) та іншою нормативною документацією, яка діє в Україні відповідно до яких поточні ціни на матеріальні ресурси для об'єкта будівництва визначаються на підставі відпускної ціни та вартості транспортування, виготовив проєкти первинних облікових документів щодо будівництва із неправдивими відомостями - акти приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми КБ-2в), включивши до них ціну застосованих матеріалів, а саме: шпали для залізничних колій, дерев'яні, просочені, тип а2, рейки залізничні широкої колії, тип Р65, перевід стрілочний, тип Р-65, марка 1/6, бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок 65, плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1.4 (внутрішні), плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні), плити бетонні тротуарні типу «Соти», товщиною 100 мм., які завідомо перевищують ринкову.
При цьому, ОСОБА_6 був обізнаний, що ТОВ «МЕТПРОЕКТ» фактично придбала вказану номенклатуру товару у контрагентів-постачальників реального сектору економіки за значно нижчими цінами, аніж зазначені у договірній ціні (локальному кошторису) до договору, а саме:
- плити бетонні тротуарні типу «Соти» відповідно до договору підряду № 1106/24 з актами приймання-передачі виконаних робіт та листа ТОВ «БАУФЕСТ» від 30.12.2025;
- плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1,4 (внутрішня) відповідно до видаткових накладних № С-00000801 від 01.07.2024, № С-00000802 від 01.07.2024, № С-00000831 від 05.07.2024 між ТОВ «ВЕЛИКОДОЛИНСЬКИЙ ЗАВОД ЗБК» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ»;
- плити залізобетонні ПЖУ 16.6,15.1,4 (зовнішня) відповідно до видаткових накладних № 456 від 28.06.2024, № 480 від 05.07.2024, № 554 від 01.08.2024, № 571 від 06.08.2024 між ТОВ «КМБ «КАМІБО» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ);
- бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок Р-65 відповідно до видаткових накладних № 95 від 10.06.2024, № 96 від 10.06.2024 між АТ «ЗЗЗШ» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ»;
- стрілочний перевід марки Р65 1/6 відповідно до видаткової накладної № 341 від 13.06.2024 між ТОВ «ПРОМБУДКОЛІЯ» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ»;
- рейка залізнична, тип Р-65 відповідно до видаткової накладної № 341 від 13.06.2024 між ТОВ «ПРОМБУДКОЛІЯ» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ»;
- шпала дерев'яна просочена Тип А2 відповідно до видаткової накладної № 353 від 17.06.2024 між ТОВ «ПРОМБУДКОЛІЯ» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ»,
та був зобов'язаний при складані первинних облікових документів щодо будівництва - акти приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми КБ-2в) визначити вартість вказаних матеріалів на підставі відпускної ціни.
У подальшому, у цей же період часу, а саме з грудня 2023 по вересень 2024 року, ОСОБА_6 , знаходячись у невстановленому місці, обіймаючи посаду директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи у змові з ОСОБА_5 , невстановленими службовими особами ОФ ДП «АМПУ», у відповідності зі спільним з ними злочинним планом, всупереч умовам Договору, умисно, маючи умисел на заволодіння на користь ТОВ «МЕТПРОЕКТ» коштами державного підприємства в особливо великих розмірах завідомо знаючи, що акти примірної форми КБ-2в № 1 за липень 2024 року від 29.07.2024, № 1 за серпень 2024 року від 30.08.2024, містять неправдиві відомості щодо вартості застосованих ТОВ «МЕТПРОЕКТ» товарно-матеріальних цінностей у вигляді шпали для залізничних колій, дерев'яні, просочені, тип а2, рейки залізничні широкої колії, тип Р65, перевід стрілочний, тип Р-65, марка 1/6, бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок 65, плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1.4 (внутрішні), плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні), плити бетонні тротуарні типу «Соти», товщиною 100 мм., особисто підписав їх від імені Підрядника і проставив на них відбитки печатки ТОВ «МЕТПРОЕКТ» тим самим надав їм властивості офіційних документів, після чого передав їх невстановленим в ході досудового розслідування службовим особам ОФ ДП «АМПУ» для їх подальшого підписання від імені Замовника.
Так, до акту примірної форми КБ-2в № 1 за липень 2024 року від 29.07.2024 приймання виконаних будівельних робіт (Далі - Акт) Підрядником внесено наступні неправдиві відомості щодо вартості використаних матеріалів:
- шпали для залізничних колій, дерев'яні, просочені, тип а2 (ціна по акту - 1745,9 грн. за шт., фактична (відпускна) ціна - 1029, 17 грн. за шт.);
- рейки залізничні широкої колії, тип Р65 (ціна по акту - 5 766, 41 грн. за м., фактична (відпускна) ціна - 3166, 0 грн. за м.);
- перевід стрілочний, тип Р-65, марка 1/6 (ціна по акту - 2 000 000 грн. за комп., фактична (відпускна) ціна - 703 458, 33 грн. за комп.)
- бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок 65 (ціна по акту - 485 718, 2 грн. за комп., фактична (відпускна) ціна - 206 357, 5 грн. за комп.).
Вищевказане призвело до завищення вартості виконаних ТОВ «МЕТПРОЕКТ» робіт в Акті на суму 2 814 605, 25 грн.
Так, до акту примірної форми КБ-2в № 1 за серпень 2024 року від 30.08.2024 приймання виконаних будівельних робіт (Далі - Акт) Підрядником внесено наступні неправдиві відомості щодо вартості використаних матеріалів:
- плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1.4 (внутрішні) (ціна по акту - 8950 грн. за шт., фактична (відпускна) ціна - 3037,5 грн. за шт.);
- плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні) (ціна по акту - 6460 грн. за шт., фактична (відпускна) ціна - 1791, 67 грн. за шт.);
- плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні) (ціна по акту -6460 грн. за шт., фактична (відпускна) ціна - 1662, 67 грн. за шт.);
- плити бетонні тротуарні типу «Соти», товщиною 100 мм. (ціна по акту - 1071, 55 грн. за кв.м., фактична (відпускна) ціна - 391, 58 грн. за кв.м.).
Вищевказане призвело до до завищення вартості виконаних ТОВ «МЕТПРОЕКТ» робіт в Акті на суму 2 131 535, 21 грн.
Таким чином, до актів примірної форми КБ-2в № 1 за липень 2024 року від 29.07.2024, № 1 за серпень 2024 року від 30.08.2024 приймання виконаних будівельних робіт Підрядником внесено неправдиві відомості щодо вартості використаних матеріалів, що призвело до завищення вартості виконаних робіт в актах на загальну суму 4 946 140, 46 грн.
Разом з цим, у цей же період часу, а саме з грудня 2023 по вересень 2024 року, ОСОБА_6 , будучи обізнаним, що відповідно до істотних умов договору Підрядник зобов'язаний до Актів приймання наданих послуг надавати документи, підтверджуючі обсяги, якість, вартість наданих послуг та їх відповідність будівельним, технічним нормативам, тощо, діючи у відповідності до раніше розробленого плану, переслідуючи мету направлену на заволодіння коштами державного підприємства та маючи на меті приховати сліди вчинення кримінального правопорушення, при невстановлених в ході проведення досудового розслідування обставинах, з використанням реквізитів підконтрольного суб'єкту господарської діяльності, отримав завідомо підроблені документи щодо походження товару - шпали для залізничних колій, дерев'яні, просочені, тип а2, рейки залізничні широкої колії, тип Р65, перевід стрілочний, тип Р-65, марка 1/6, бруси залізобетонні для стрілочних переводів залізниць марки 1/6, тип рейок 65, плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1.4 (внутрішні), плити залізобетонні ПЖУ 16.6.15.1.4. (зовнішні), плити бетонні тротуарні типу «Соти», товщиною 100 мм., а саме:
- видаткову накладну № 1291 від 01.07.2024 між ПП «СТРОЙТЕХГРАД» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ», зі змісту якої вбачається, що ПП «СТРОЙТЕХГРАД» нібито поставили на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ» плити бетонні тротуарні типу «Соти» на загальну суму 876 827, 93 грн. без ПДВ.
- видаткову накладну № 1264 від 26.06.2024 між ПП «СТРОЙТЕХГРАД» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ», зі змісту якої вбачається, що ПП «СТРОЙТЕХГРАД» нібито поставили на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ» плити залізобетонні ПЖУ 16.12.3.1,4 (внутрішня) на загальну суму 662 300 грн. без ПДВ, а також плити залізобетонні ПЖУ 16.6,15.1,4 (зовнішня) на загальну суму 1 052 980 грн. без ПДВ.
- видаткові накладні № 37 від 12.06.2024 та № 32 від 06.06.2024 між ПП «ГРІНАВТО УКРАЇНА» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ» зі змісту яких вбачається, що ПП «ГРІНАВТО УКРАЇНА» нібито поставили на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ» товар у вигляді: Бруси залізобетонні для стрілкових переводів залізниць марки 1/6, тип рейок Р-65 на суму 485 718, 20 грн. без ПДВ, стрілочний перевід марки Р65 1/6 на суму 2 000 000 грн. без ПДВ, шпала дерев'яна просочена Тип А2 на суму 401 557 грн. без ПДВ, рейка залізнична, тип Р-65 на суму 1 251 772, 28 грн. без ПДВ.
Разом з цим, згідно листа директора ПП «СТРОЙТЕХГРАД» встановлено, що видаткові накладні № 1291 від 01.07.2024 та № 1264 від 26.06.2024 останніми на адресу ТОВ «МЕТПРОЕКТ» не реєструвалися та відповідно будь-яких поставок зазначеного товару не відбувалося.
Окрім цього, факт фінансово-господарських операцій між ПП «ГРІНАВТО УКРАЇНА» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ» щодо купівлі вказаної номенклатури товару документально не підтверджується, так відсутні фінансові операції між ПП «ГРІНАВТО УКРАЇНА» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ» щодо нібито поставки вказаного товару.
У подальшому, ОСОБА_6 , знаходячись у невстановленому місці, обіймаючи посаду директора ТОВ «МЕТПРОЕКТ», зловживаючи своїм службовим становищем, діючи у змові з ОСОБА_5 , невстановленими службовими особами ОФ ДП «АМПУ», у відповідності зі спільним з ними злочинним планом, всупереч умовам Договору, умисно, маючи умисел на заволодіння на користь ТОВ «МЕТПРОЕКТ» коштами державного підприємства, використав завідомо підроблені документи, а саме: видаткову накладну № 1291 від 01.07.2024 між ПП «СТРОЙТЕХГРАД» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ», видаткову накладну № 1264 від 26.06.2024 між ПП «СТРОЙТЕХГРАД» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ», видаткові накладні № 37 від 12.06.2024 та № 32 від 06.06.2024 між ПП «ГРІНАВТО УКРАЇНА» та ТОВ «МЕТПРОЕКТ», шляхом надання вказаних документів на адресу ОФ ДП «АМПУ» з метою нібито документального підтвердження походження використаних в ході проведення робіт матеріалів.
Отримавши всі вищевказані документи, невстановлені службові особи ОФ ДП «АМПУ», знаходячись у невстановленому місці, зловживаючи своїм службовим становищем, переслідуючи корисливий мотив, а саме мету заволодіння коштами державного підприємства в особливо великих розмірах, підписали від імені Замовника надані завідомо підроблені офіційні первинні облікові будівельні документи із внесеними до них неправдивими відомостями щодо вартості використаних матеріалів: акти примірної форми КБ-2в № 1 за липень 2024 року від 29.07.2024, № 1 за серпень 2024 року від 30.08.2024.
Так, у період з грудня 2023 по вересень 2024 року з розрахункових рахунків ОФ ДП «АМПУ», відкритих у АБ «УКРГАЗБАНК» за № НОМЕР_4 та у АТ «ОЩАДБАНК» за № НОМЕР_5 на підставі завідомо підроблених офіційних первинних облікових будівельних документів із внесеними до них неправдивими відомостями щодо вартості використаних матеріалів, на рахунок ТОВ «МЕТПРОЕКТ», відкритого у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» за № НОМЕР_1 було перераховано грошові кошти на загальну суму 15 394 887, 74 грн.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи у змові з ОСОБА_6 , невстановленими службовими особами ОФ ДП «АМПУ», заволоділи коштами державного підприємства у сумі 4 946 140, 46 грн, що більше, ніж в шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян і є особливо великим розміром, що спричинило збитки ДП «АМПУ» на вказану суму.
23 квітня 2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України.
Так, матеріалами кримінального провадження, зокрема висновками судової будівельно-технічної та судової економічної експертиз, підтверджується завдання збитків Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» на загальну суму 4 946 140, 46 грн.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 ) на праві приватної власності належать наступні об'єкти нерухомого майна:
- квартира загальною площею 93.9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ 3126817151100);
- земельна ділянка площею 0.0555 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0510 (РНОНМ 2449988251210);
- земельна ділянка площею 0.25 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0509 (РНОНМ 2449969851210);
- житловий будинок з надвірними спорудами загальною площею 97.2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (РНОНМ 2426913851210);
- земельна ділянка площею 4.6892 га. за кадастровим номером: 5121081400:01:003:0033 (РНОНМ 1548378051210).
Таким чином, майно, яке належить підозрюваній ОСОБА_5 у разі визнання судом її винною у скоєнні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, може бути використано для забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення. У зв'язку із зазначеним просить накласти арешт на вказане майно.
Детектив в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити.
З метою забезпечення арешту майна, керуючись ч. 2 ст. 172 КПК України розгляд клопотання проводиться без виклику представників власника та власника майна.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання детектива необхідно задовольнити, оскільки органом досудового розслідування доведена необхідність застосування арешту означеного майна, з наступних підстав.
Так, згідно ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання. Згідно ч. 5 ст. 170 КПК України У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
ОСОБА_5 серед іншого підозрюється у вчинені злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, який відповідно до ст. 12 КК України та примітки до ст. 45 КК України є особливо тяжким корупційним злочином, санкція якого передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження. У разі задоволення цивільного позову або стягнення з юридичної особи розміру отриманої неправомірної вигоди суд за клопотанням прокурора, цивільного позивача може вирішити питання про арешт майна для забезпечення цивільного позову або стягнення з юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, доведеного розміру отриманої неправомірної вигоди до набрання судовим рішенням законної сили, якщо таких заходів не було вжито раніше.
Арешт може бути накладений у встановленому КПК України порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
В свою чергу, не проведення заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна призведе до недосягнення мети досудового розслідування та в послідуючому відшкодування завданої шкоди, що зашкодить законним права та інтересам ДП «АМПУ».
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 ) на праві приватної власності належать наступні об'єкти нерухомого майна:
- квартира загальною площею 93.9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ 3126817151100);
- земельна ділянка площею 0.0555 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0510 (РНОНМ 2449988251210);
- земельна ділянка площею 0.25 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0509 (РНОНМ 2449969851210);
- житловий будинок з надвірними спорудами загальною площею 97.2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (РНОНМ 2426913851210);
- земельна ділянка площею 4.6892 га. за кадастровим номером: 5121081400:01:003:0033 (РНОНМ 1548378051210).
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до переконання, що з метою запобігання можливості відчуження вищевказаного майна та забезпечення подальшого його звернення у рахунок відшкодування заподіяних збитків у разі пред'явлення цивільного позову, а також беручи до уваги правове обґрунтування, клопотання про арешт майна підлягає задоволенню.
Таким чином, повністю доведена необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.
Керуючись ст.ст. 132, 170, 172, 173, 175 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого детектива Підрозділу ТУ БЕБ в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024161010000001 від 06.06.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч.4 ст. 358, ч.1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на наступні об'єкт нерухомості:
-квартиру загальною площею 93.9 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (РНОНМ 3126817151100), що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 );
-земельну ділянку площею 0.0555 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0510 (РНОНМ 2449988251210), що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 );
-земельну ділянку площею 0.25 га. за кадастровим номером: 5121081400:02:004:0509 (РНОНМ 2449969851210), що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 );
-житловий будинок з надвірними спорудами загальною площею 97.2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (РНОНМ 2426913851210), що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 );
-земельну ділянку площею 4.6892 га. за кадастровим номером: 5121081400:01:003:0033 (РНОНМ 1548378051210), що належить на праві приватної власності ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_6 );
Заборонити розпорядження, відчуження, та заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації права власності на нерухоме майно (державним реєстраторам, нотаріусам тощо), іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо відчуження вказаного об'єкту нерухомості.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1