Рішення від 17.05.2026 по справі 320/20772/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2026 року № 320/20772/26

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Ставничому Н.В., за участю представників позивача - Молиня Р.П., Кулика О.І., представника відповідача - Барабаш М.Ю., представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЛАВАКОР"- Краснощока О.П., представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АГРОПРОДПРОМ СЕРВІС» - Біжінар Р.В., розглянувши у м. Києві у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "ФЛАВАКОР", Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АГРОПРОДПРОМ СЕРВІС» про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" (далі - Позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" (далі - Відповідач) та просить визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-a від 14.05.2026, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу: prozorro.gov.ua, за номером UA-2026-04-21-012654-a, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЛАВАКОР» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ФЛАВАКОР» (далі - Оскаржуване рішення).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.05.2026 відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ФЛАВАКОР" (далі - Третя особа-1). Призначено судове засідання на 16.05.2026 о 11:00 год.

Протокольною ухвалою суду від 16.05.2026 залучено в якості третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АГРОПРОДПРОМ СЕРВІС» (ЄДРПОУ 38557764) (далі - Третя особа-2).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ТОВ «ФЛАВАКОР» у складі пропозиції не надано кольорових скан-копій Сертифікатів ISO 22000-2019, дія яких поширюється на склади, вказані у пункті 2.2 та пункту 2.5 Довідки про матеріально-технічну базу від 14.05.2026 №21/1.

Вказує, що ТОВ «ФЛАВАКОР» відсутній сертифікат ISO 22000-2019 на складську потужність, розташовану за адресою м. Дніпро, вул. Виробнича, 4, чим порушено вимоги пункту 10 Додатку 1 до Оголошення.

Зазначає, що порушуючи вимоги оголошення, ТОВ «ФЛАВАКО» у складі пропозиції не надано документи, які вимагаються підпунтом 1.2 пункту 1 Додатку №4 до Оголошення.

Стверджує, що пропозиція ТОВ «ФЛАВАКОР» не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в Оголошенні.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі. Наголошує, що права позивача оскаржуваним рішенням Відповідача не порушені, що є окремою та достатньою правовою підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що 13.05.2026 Відповідачем в електронній системі закупівель опубліковано Протокол відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-04-21-012654-a ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 у справі №320/19433/26.

Наголошує, що зважаючи на положення ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» всі рішення Відповідача у спрощеній закупівлі UA-2026-04-21-012654-a, які прийняті після відхилення пропозиції Позивача на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 у справі № 320/19433/26, жодним чином не впливають на права та обов'язки Позивача.

Крім того вказує, відповідно до п. 2.2 Довідки ТОВ «ФЛАВАКОР» про матеріально-технічну базу вих. № 21/1 від 14.05.2026 року для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 С) будуть залучені площі за адресою: м. Дніпро, вул. Виробнича, 4, право користування якими має залучена особа - ТОВ «АЙСБЕРГ-ФІШ» згідно договору оренди № 14 від 31.10.2025р., який укладено з ТОВ «ЛОГІСТИК ГРУП-Д». У складі пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР» надано копію Сертифікату ISO 22000:2019 на залучену особу ТОВ «АЙСБЕРГ-ФІШ», в якому зазначена адреса потужності: м. Дніпро, вул. Виробнича, 4.

Стверджує, що у складі пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР» надано копію Сертифікату на систему керування безпечністю харчових продуктів від 09.09.2025 на залучену особу ТОВ «ФГ «РІК АГРІКОЛ», в якому зазначена адреса потужності: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 169 (вірна адреса).

Зазначає, що ТОВ «ФЛАВАКОР» надано копію Договору суборенди № 31/05/2024 від 31.05.2024, укладеного з ТОВ «Південна інвестиційна компанія» з додатковими угодами та актами приймання-передачі приміщення. У п. 1.7. Договору суборенди приміщення, що передається в суборенду, знаходиться у володінні та користуванні Орендаря у відповідності до договору оренди нежитлового приміщення №05/24 від 10.05.2024, укладеного з ТОВ «ЗАВОД ЕЛЕМ».

На виконання п. 1.2. Додатку № 4 до Оголошення ТОВ «ФЛАВАКОР» були долучені Листи-підтвердження ТОВ «Південна інвестиційна компанія» вих. №23042026/1 від 23.04.2026 та ТОВ «ЗАВОД ЕЛЕМ» вих. № 23/04 від 23.04.2026.

На думку відповідача, під час проведення спрощеної закупівлі UA-2026-04-21-012654-a він діяв у межах та у спосіб, визначений Законом України «Про публічні закупівлі», та умовами, передбаченими оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Третя особа-1 надіслала до суду письмові пояснення у яких проти позовних вимог заперечувала, підтримувала позицію відповідача, просила суд відмовити у задоволенні позову.

Третя особа-2 надіслала до суду письмові пояснення у яких підтримала позицію позивача, просила суд задовільнити даний позов.

В судовому засіданні, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити останні у повному обсязі.

Представник відповідача та представник третьої особи - 1 заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази, встановивши фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.04.2026 Замовником ДП «Агенція оборонних закупівель» в електронній системі закупівель було оголошено про проведення спрощеної закупівлі ДК 021:2015:15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік).

30.04.2026 відбувся електронний аукціон, за результатами якого пропозиція ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД» була оцінена Замовником як найбільш економічно вигідна.

05.05.2026 відбулося розкриття пропозицій. За результатами розкриття пропозицій найбільш економічно вигідною була пропозиція ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД». Остаточна пропозиція цього учасника склала 3 498 919 200,00 грн. Остаточна пропозиція учасника ТОВ «ФЛАВАКОР» склала 3 522 880 000,00 грн, що на 23 960 800,00 грн більше ніж у учасника ТОВ «БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2026 у справі №320/19433/26 визнано протиправним та скасовано рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-a від 05.05.2026, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу: prozorro.gov.ua, за номером UA-2026-04-21-012654-a, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод».

У зв'язку із скасуванням рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-a від 05.05.2026, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб порталі Уповноваженого органу: prozorro.gov.ua, за номером UA-2026-04-21-012654-a, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод», наступною найбільш вигідною пропозицією визначена пропозиція учасника ТОВ «Флавакор», що склала 3 522 880 000,00 грн.

Пропозиція, подана ТОВ «ФЛАВАКОР» була розглянута Замовником на відповідність вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до Додатку 4 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Кваліфікаційні критерії до учасників» встановлені наступні вимоги: згідно п.п. 1.1. пункту 1 Замовником вимагалось надання Учасниками інформації про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, зокрема: Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС): загальна площа складів - не менше ніж 2800 кв.м; Зокрема для відвантаження товарів наступних категорій: Овочів і фруктів - не менше 1700 кв. м; Молочної продукції - не менше 200 кв. м; Ковбасної продукції - не менше 200 кв. м; М'ясо - не менше 500 кв. м.- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох; Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС): - загальна площа складів - не менше ніж 600 кв.м;- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї.

Згідно п.п. 1.2. для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції:

- документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прававласності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо. Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення.

У випадку надання договору оренди/суборенди Учасник зобов'язаний надати:

- акт приймання-передачі приміщення;

- лист-підтвердження від орендодавця/суборендодавця, що зазначена площа приміщення передана саме цьому учаснику/залученому учаснику та на момент подання пропозиції не передане іншим особам.

У разі, якщо одна й та сама площа буде заявлена одночасно кількома учасниками, такі пропозиції підлягають відхиленню як такі, що містять недостовірну інформацію, якщо сумарна площа об'єкту менша за сумарну кількість виділених учасникам площ Договори повинні бути чинними не менше ніж до 31 грудня 2026 року. П.п. 1.2.1. У разі, якщо зазначена учасником матеріально-технічна база належать постачальнику/виробнику/тощо, який буде залучений учасником до виконання умов договору у складі пропозиції надаються:

- документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у відповідного суб'єкта господарювання;

- гарантійний лист від суб'єкта господарювання, який буде залучений учасником до виконання умов договору, яким підтверджується його згода на використання зазначених складських приміщень із зазначенням категорії товарів, які будуть відвантажуватись з даних потужностей та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даної категорії для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі.

Крім того, учасник у складі пропозиції має надати:

- експлуатаційні дозволи на склади для товарів (харчових продуктів тваринного походження), що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 оС;

-15….- 18 оС) зазначених у довідці;

- документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей[ВП1] складу/-ів зазначених у довідці.

14.05.2026 ДП «Агенція оборонних закупівель» прийнято рішення, оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-a від 05.05.2026, про визначення ТОВ «ФЛАВАКОР» переможцем спрощеної закупівлі «ДК 021:2015:15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» та про намір укласти договір про закупівлю з вказаним підприємством.

Не погоджуючись із правомірністю рішення відповідача про визнання переможцем іншого учасника, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 №808-ІХ (далі - Закон №808-ІХ). Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі Закон №922-VIII) з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Приписами статті 3 Закону №808-ІХ обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону №808-ІХ, особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості).

Пунктами 1 Особливостей визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей (п. 4 Особливостей).

Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг (п. 6 Особливостей).

Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником (п. 7 Особливостей).

Державні контракти (договори), крім тих, що укладаються із застосуванням рамкової угоди для потреб оборони, передбаченої цими особливостями, укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022р., № 26, ст. 1419).

Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону №808-ІХ.

Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом №922-VIII, в електронній системі закупівель.

Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708.

Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону №922-VIII та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

Тому враховуючи приписи статті 30 Закону №922-VIII та абзацу четвертого пункту 8 Особливостей, процедура закупівлі, проводиться відповідно до статті 14 Закону №922-VIII, яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно з ст. 3 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.

Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

- оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

- уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

- подання пропозицій учасниками;

- проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

- розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

- визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

- розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються:

- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- умови оплати;

- очікувана вартість предмета закупівлі;

- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);

- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.

У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

У разі внесення змін до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

- пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

- учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

- учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

- якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.

Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду (ч. ч. 19, 20 ст. 14 Закону №922-VIII).

Як встановлено судом, позивач приймав участь у спрощеній закупівлі за предметом закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) відповідно до ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» на веб-сайті «Prozorro» було розміщене відповідне Оголошення з очікуваною вартістю предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість, ідентифікатор закупівлі: UA-2026-04-21-012654-a, що проводилась Державним підприємством Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель».

Так, за результатами проведеного аукціону електронною системою закупівель автоматично визначено переможцем спрощеної закупівлі Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЛАВАКОР» та відповідачем прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю, про що опубліковане відповідне повідомлення в електронній системі закупівель.

Проте, ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" вважає рішення від 14.05.2026 протиправним, оскільки пропозиція третьої особи не відповідає кваліфікаційним критеріям, а саме:

1. ТОВ «ФЛАВАКОР» у складі пропозиції не надано кольорових скан-копій Сертифікатів ISO 22000-2019, дія яких поширюється на склади, вказані у пункті 2.2 та пункту 2.5 Довідки про матеріально-технічну базу від 14.05.2026 №21/1. (надалі Довідка);

2. у ТОВ «ФЛАВАКОР» відсутній сертифікат ISO 22000-2019 на складську потужність, розташовану за адресою м. Дніпро, вул. Виробнича, 4, чим порушено вимоги пункту 10 Додатку 1 до Оголошення;

3. у пункті 2.5 Довідки вказано, що для виконання договору будуть залучені площі за адресою: м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, б.169 у кількості 750 кв.м. група товарів «ОВОЧІ/Фрукти», проте сертифікату ISO 22000-2019, дія якого поширюється на дані складські приміщення , який оформлений на ТОВ «ФЛАВАКОР» та/або на залученого постачальника, у складі пропозиції не надано. У пункті 1.1 Довідки, ТОВ «ФЛАВАКОР» вказує складські площі, які перебувають в останнього в оренді і знаходяться за адресою м. Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, б.225Д;

4. порушуючи вимоги оголошення, ТОВ «ФЛАВАКО» у складі пропозиції не надано документи, які вимагаються підпунтом 1.2 пункту 1 Додатку №4 до Оголошення.

Водночас, суд критично оцінює відповідні доводи позивача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 11 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Електронною системою закупівель наступною найбільш економічно вигідною було визначено пропозицію ТОВ «ФЛАВАКОР».

Як вбачається з матеріалів справи Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 року у справі № 320/19433/26 (судді: Файдюк В.В., Бужак Н.П., Мєзєнцев Є.І.) визнано протиправним та скасовано рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-a від 05.05.2026, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу: prozorro.gov.ua, за номером UA-2026-04-21-012654-a, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «Буський консервний завод».

13.05.2026 Відповідачем в електронній системі закупівель опубліковано Протокол відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-04-21 012654-a ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД" відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 у справі №320/19433/26.

Зважаючи на положення ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» всі рішення Відповідача у спрощеній закупівлі UA-2026-04-21 012654-a, які прийняті після відхилення пропозиції Позивача на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 року у справі № 320/19433/26, жодним чином не впливають на права та обов'язки Позивача.

Суд наголошує, що метою судового захисту порушеного права є вирішення між сторонами правового конфлікту, припинення публічно-правового спору та використання дієвого способу захисту (відновлення) порушеного права.

За таких обставин суд погоджується з твердженням відповідача, що скасування в судовому порядку рішення Відповідача про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "ФЛАВАКОР" та зобов'язання відхилити пропозицію ТОВ "ФЛАВАКОР" не матиме жодних правових наслідків для Позивача, пропозиція якого відхилена на підставі Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2026 року у справі №320/19433/26.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.

Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.

Таким чином, права позивача оскаржуваним рішенням Відповідача не порушені, відповідно і задоволення позовних вимог жодним чином не відновить будь-яких прав Позивача, зважаючи на відсутність такого порушеного права.

Стосовно інших тверджень Позивача, щодо порушень з боку Відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення суд зазначає наступне.

Щодо надання ТОВ «ФЛАВАКОР» сертифікату ISO 22000-2019 на складську потужність, розташовану за адресою м. Дніпро, вул. Виробнича, 4 відповідно до вимог пункту 10 Додатку 1 до Оголошення суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 10 Додатку № 1 до Оголошення учасникам у складі пропозиції надається скан-копія оригіналу/-ів дійсного/-их сертифікату/-ів на систему/-и керування безпечністю харчових продуктів, яка/-і відповідає/-ють вимогам ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) або ISO 22000:2018, IDT, або вимогам FSSC 22000 / IFS Food Standard / BRC Global Standard, виданий на ім'я учасника або постачальника/виробника/тощо, якщо такий буде залучений учасником до виконання умов договору в частині зберігання товару, органом сертифікації, акредитованим Національним агентством з акредитації України, або органом сертифікації, акредитованим організацією (асоціацією, об'єднанням, мережею органів тощо), що має угоду/договір про взаємне визнання з Національним агентством з акредитації України. Сфера дії сертифікату/-ів має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку №4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно до п. 2.2 Довідки ТОВ «ФЛАВАКОР» про матеріально-технічну базу вих. №21/1 від 14.05.2026 року для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 С) будуть залучені площі за адресою: м. Дніпро, вул. Виробнича, 4, право користування якими має залучена особа - ТОВ «АЙСБЕРГ-ФІШ» згідно договору оренди №14 від 31.10.2025р., який укладено з ТОВ «ЛОГІСТИК ГРУП-Д».

У складі пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР» надано копію Сертифікату ISO 22000:2019 на залучену особу ТОВ «АЙСБЕРГ-ФІШ», в якому зазначена адреса потужності: м. Дніпро, вул. Виробнича, 4.

Враховуючи, що умови Оголошення дозволяли надання сертифікату системи керування безпечністю харчових продуктів на залучену особу, яка здійснює зберігання товару, а наданий Учасником сертифікат ISO 22000:2019 виданий на ТОВ «АЙСБЕРГ-ФІШ" із зазначенням конкретної адреси потужності (м. Дніпро, вул. Виробнича, 4), Суд доходить висновку, що Учасник в повній мірі виконав вимоги тендерної документації. Дії Замовника щодо прийняття вказаної пропозиції є законними, а підстави для відхилення пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР" за даним критерієм - відсутні.

Щодо надання ТОВ «ФЛАВАКОР» сертифікату ISO 22000-2019 на складську потужність, розташовану за адресою м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, б.169 відповідно до вимог пункту 10 Додатку 1 до Оголошення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2.5 Довідки ТОВ «ФЛАВАКОР» про матеріально-технічну базу вих. №21/1 від 14.05.2026 для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2….+6 С) будуть залучені площі за адресою: м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, б.169, право користування якими має залучена особа - ТОВ «ФГ «РІК АГРІКОЛ» згідно договору оренди № 01/08 ОП від 31.07.2025, який укладено з ТОВ «Українська компанія «Овочевий Світ». У складі пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР» надано копію Сертифікату на систему керування безпечністю харчових продуктів від 09.09.2025 на залучену особу ТОВ «ФГ «РІК АГРІКОЛ», в якому зазначена адреса потужності: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 169.

Відповідно до п.п. 1.1. пункту 1 Додатка № 4 до оголошення Замовник залишає за собою право не відхиляти пропозицію Учасника у випадках відмінності чи відсутності підтвердження в Довідці окремої інформації згідно з вимогами до оголошення про проведення спрощеної закупівлі у разі, якщо така інформація чи підтвердження зазначені в інших документах пропозиції Учасника (балансова відомість або інвентаризаційна відомість, свідоцтво про право власності, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір купівлі-продажу, договір оренди, договір суборенди, документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, тощо), або були належним чином отримані у відповідь на звернення до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

Враховуючи примітку Додатку № 4 до оголошення, вірна назва «проспект Богдана Хмельницького, буд. 169», яка вказана у наступних документах:

- договір оренди № 01/08 ОП від 31.07.2025 року між ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ» та Фермерським господарством «РІК АГРІКОЛ»;

- рішення про державну реєстрацію потужності від 31 липня 2025 року;

- сертифікат на систему керування безпечністю харчових продуктів від 09.09.2025

Судом встановлено, що відповідачем, на підставі системного аналізу матеріалів тендерної пропозиції ТОВ "ФЛАВАКОР" (зокрема, договору оренди № 14 від 31.10.2025 та чинного сертифікату ISO 22000:2019) встановлено повну географічну та об'єктивну ідентичність залученої складської потужності.

Застосування в тексті Довідки слова "вулиця" замість "проспект" є виключно технічною опискою, яка жодним чином не спотворює змісту наданої інформації, не впливає на ціну пропозиції та не свідчить про надання недостовірних даних.

Відповідно до сталої правової позиції Верховного Суду, правові та технічні документи оцінюються за їх суттю та змістом, а надмірний формалізм при оцінці тендерних пропозицій, який призводить до відхилення учасника через дрібні технічні оддруки за умови фактичної відповідності вимогам безпечності (ISO 22000), суперечить принципам пропорційності, недискримінації та ефективності закупівель, закріпленим у ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі".

Таким чином, дане твердження про невідповідність пропозиції є спростованим, а дії Відповідача щодо залишення пропозиції Третьої особи-1 в силі - правомірними.

Щодо надання ТОВ «ФЛАВАКОР» у складі пропозиції документів, які вимагаються підпунтом 1.2 пункту 1 Додатку №4 до Оголошення щодо складів, які розміщені за адресою м. Запоріжжя, вул. Антенна, б 11, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1.2. Додатку № 4 до Оголошення для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди , або договір про надання складських послуг тощо.

Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення.

У випадку надання договору оренди/суборенди Учасник зобов'язаний надати:

- акт приймання-передачі приміщення;

- лист-підтвердження від орендодавця/суборендодавця, що зазначена площа приміщення передана саме цьому учаснику/залученому учаснику та на момент подання пропозиції не передане іншим особам.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ФЛАВАКОР» було надано копію Договору суборенди № 31/05/2024 від 31.05.2024, укладеного з ТОВ «Південна інвестиційна компанія» з додатковими угодами та актами приймання-передачі приміщення.

У п. 1.7. Договору суборенди приміщення, що передається в суборенду, знаходиться у володінні та користуванні Орендаря у відповідності до договору оренди нежитлового приміщення №05/24 від 10.05.2024, укладеного з ТОВ «ЗАВОД ЕЛЕМ».

На виконання п. 1.2. Додатку № 4 до Оголошення ТОВ «ФЛАВАКОР» були долучені:

- Лист-підтвердження ТОВ «Південна інвестиційна компанія» вих. №23042026/1 від 23.04.2026 року, відповідно до якого: «ТОВ «Південна інвестиційна компанія» є орендарем, згідно укладеного договору суборенди нежитлового приміщення №31/05/2024 від 31.05.2024 р., укладеного з учасником - ТОВ «ФЛАВАКОР» щодо надання йому в суборенду складського приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Антенна, б. 11 загальною площею 1008,0 кв.м. та приміщення для персоналу загальною площею 34,0 кв.м. Враховуючи вищезазначене, підтверджуємо, що зазначена площа складського приміщення та приміщення для персоналу передана саме цьому учаснику та на момент подання пропозиції ТОВ «ФЛАВАКОР» не передане іншим особам»;

- Лист-підтвердження ТОВ «ЗАВОД ЕЛЕМ» вих. № 23/04 від 23.04.2026, відповідно до якого: «ТОВ «ЗАВОД ЕЛЕМ» як власник комплексу нежитлових приміщень, розташованих за адресою м. Запоріжжя, вул. Антенна, б. 11, цим листом підтверджує-, що дані приміщення передано в оренду ТОВ ПІВДЕННА ІНВЕСТИЦІЙНА КОМПАНІЯ» за договором оренди №05/24 від 10.05.2024. ТОВ ЗАВОД ЕЛЕМ» як власник нежитлових приміщень обізнано про передачу ТОВ «ПІК» складських приміщень загальною площею 1008,0 кв.м. та приміщення для персоналу загальною площею 34,0 кв.м. у суборенду ТОВ «ФЛАВОКОР» зі строком дії до 31.12.2026 р. і не заперечує проти їх передання у суборенду на умовах, які визначаються сторонами самостійно».

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що ТОВ «ФЛАВАКОР» надано всі необхідні документи згідно пп. 1.2.1. Додатку № 4 до Оголошення.

Щодо Додаткової угоди № 1 до Договору суборенди майна № 16/06/25 від 16.07.2025, суд зазначає наступне.

Позивачем вказано, що у відповідній додатковій угоді невірно зазначені найменування сторін договору, а саме: ТОВ "ФУДЛІНК" вказано як "Орендар", а сторону, що надає майно у тимчасове користування (ФОП ОСОБА_1 ) - як "Орендодавець", що, на думку Позивача, є суттєвою юридичною помилкою, яка призводить до характеристики даного правочину як удаваного. Суд вважає такі доводи Позивача безпідставними та відхиляє їх з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 ЦК України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили. Ознакою удаваного правочину є навмисне вираження сторонами зовні не тієї волі, що є насправді, з метою досягнення інших правових наслідків.

Проте, дослідивши матеріали справи, Суд встановив, що реальна воля сторін була спрямована саме на продовження/зміну умов суборенди. Відповідно до наданих документів, у тому числі гарантійних листів, вбачається, що між ТОВ "ФУДЛІНК" та ФОП ОСОБА_1 виникли та фактично виконуються саме правовідносини суборенди. Крім того, в самому тексті оскаржуваної Додаткової угоди № 1 двічі чітко зазначено, що вона укладається саме до "Договору суборенди майна № 16/06/25 від 16.07.2025".

Таким чином, помилкове використання в преамбулі чи тексті угоди слів "Орендар" та "Орендодавець" замість "Суборендар" та "Суборендодавець" є виключно термінологічною технічною опискою, яка не змінює правової природи правочину, не свідчить про намір приховати інші правовідносини та не може слугувати підставою для кваліфікації угоди як удаваної.

Суд також наголошує на специфіці правовідносин у сфері публічних закупівель. Подані документи розглянуті Відповідачем (Замовником) виключно в межах перевірки їх відповідності вимогам оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Оцінка пропозиції Учасника здійснюється виключно в межах перевірки відповідності поданих документів вимогам Оголошення та чинного законодавства. Замовник закупівлі не є судовим органом і не наділений повноваженнями здійснювати правовий аналіз цивільно-правових угод на предмет їх нікчемності чи удаваності за відсутності відповідного рішення суду, яке б набрало законної сили.

Крім того, пунктом 19 "Інша інформація" Оголошення передбачено, що Учасник спрощеної закупівлі шляхом подання інформації та документів до електронної системи закупівель підтверджує, що надані інформація та документи є достовірними. Оскільки на момент оцінки пропозиції Учасника Договір суборенди та Додаткова угода до нього були чинними, підписаними сторонами та скріпленими печатками (за наявності), а реальність правовідносин підтверджувалась іншими документами. З огляду на вищезазначене, дії Відповідача щодо визнання пропозиції Учасника такою, що відповідає умовам Оголошення, є повністю законними та обґрунтованими.

Щодо надання ТОВ «ФЛАВАКОР» гарантійних листів, які відповідають п. 1.2.1 Додатку №4 до Оголошення, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1.1. Додатку № 4 до Оголошення для підтвердження кваліфікаційних критеріїв надається довідка за наведеною нижче формою, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:

Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання:

- загальна площа сухих складів - не менше ніж 2000 кв.м;

- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-х.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС):

- загальна площа складів - не менше ніж 2800 кв.м;

В тому числі для відвантаження товарів наступних категорій:

Овочів і фруктів - не менше 1700 кв. м;

Молочної продукції - не менше 200 кв. м;

Ковбасної продукції - не менше 200 кв. м;

М'ясо - не менше 500 кв. м.- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС):

- загальна площа складів - не менше ніж 600 кв.м;

- кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї;

Зі змісту пп. 1.1. п. 1 Додатку № 4 до Оголошення вбачається, що категорії товарів визначаються температурними режимами, при яких буде зберігатись товар.

А "Інше" і "Овочі/фрукти" це групи товарів, відповідно до форми довідки в п.1.1. Додатку №4.

Відповідно до пп. 1.2.1. п. 1 Додатку № 4 до Оголошення у разі, якщо зазначена учасником матеріально-технічна база належать постачальнику/виробнику/ тощо, який буде залучений учасником до виконання умов договору у складі пропозиції надаються:

- документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у відповідного суб'єкта господарювання;

- гарантійний лист від суб'єкта господарювання, який буде залучений учасником до виконання умов договору, яким підтверджується його згода на використання зазначених складських приміщень із зазначенням категорії товарів , які будуть відвантажуватись з даних потужностей та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даної категорії для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ФЛАВАКОР» були надані наступні гарантійні листи:

1. Гарантійний лист вих. № 75 від 14.05.2026 року, відповідно до якого: «ТОВ «ЧІЗ МІЛК» буде залучене учасником/постачальником - ТОВ «ФЛАВАКОР» до виконання умов договору з ДП «Агенція оборонних закупівель». Враховуючи вищезазначене, підтверджуємо та надаємо згоду на використання частини холодильної камери за адреси: 69095, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, б. 47 площею 100,0 кв.м. для категорії товарів, які потребують температурного режиму зберігання +2..+6 С та які будуть відвантажуватись з даної потужності та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даних категорій для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі».

2. Гарантійний лист вих. № 24/04/-2026/-1ФЛР від 23.04.2026 року, відповідно до якого: «ФГ «РІК АГРІКОЛ» буде залучене учасником/постачальником - ТОВ «ФЛАВАКОР» до виконання умов договору з ДП «Агенція оборонних закупівель». Враховуючи вищезазначене, підтверджуємо та надаємо згоду на використання частини холодильної камери за адреси: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд. 169, а саме чатину нежитлової будівлі 750,0 кв.м. для категорії товарів, які потребують температурного режиму зберігання +2..+6 С та які будуть відвантажуватись з даної потужності та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даних категорій для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі».

Отже, в гарантійних листах зазначено, що там будуть зберігатись категорії товарів з певним температурним режимом.

Таким чином судом встановлено, що Замовник/Відповідач під час проведення спрощеної закупівлі UA-2026-04-21-012654-a діяв у межах та у спосіб, визначений Законом України «Про публічні закупівлі», та умовами, передбаченими оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Відповідно, ТОВ «ФЛАВАКОР» виконало всі вимоги Додатку № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, у зв'язку з чим Замовником - Державним підприємством Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель» прийнято правомірне рішення від 05.05.2026, оформлене Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2026-04-21-012654-а, відповідно до якого ТОВ «ФЛАВАКОР» визначено переможцем.

Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. На виконання цих вимог відповідачем доведено належними та допустимими доказами правомірність прийнятого рішення.

Водночас докази, подані позивачем, не підтверджують обставини, на які він посилається на обґрунтування позовних вимог були спростовані доводами відповідача та третьої особи.

Зважаючи на викладене суд вважає, що Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність Оскаржуваного рішення, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 282 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України, подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Щавінський В.Р.