15 травня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/478/24 пров. № А/857/27495/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року (головуючий суддя: Микуляк П.П., місце ухвалення - м. Ужгород) у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_2 , 31.01.2024 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просила суд:
- визнати дії відповідача незаконними та стягнути з відповідача на користь позивача, 40454,52 грн, як допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Позовна заява мотивована тим, що згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 05.05.2023 р. по 21.07.2023 р. ОСОБА_2 нараховано 20000,04 грн, а за період з 06.09.2023 р. по 17.09.2023 р. ОСОБА_2 нараховано 20454,48 грн. Вказане нарахування та їх оплата проводяться за рахунок Пенсійного Фонду України. Однак, незважаючи на правомірність дій позивача щодо правильності розрахунків для отримання допомоги, відповідач ухиляється від оплати листків непрацездатності шляхом відмови у нарахуванні такої допомоги.
В подальшому фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подано клопотання про залучення до справи належного позивача та третю особу, мотивуючи тим, що виникла необхідність замінити неналежного позивача ОСОБА_2 на належного позивача Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , де третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 . Разом з тим подано уточнену позовну заяву, відповідно до якої ФОП ОСОБА_1 просив суд: зобов'язати відповідача здійснити фінансування коштів в сумі 40454,52 грн на користь позивача для здійснення страхових виплат призначених та нарахованих найманій робочій силі ОСОБА_2 по тимчасовій непрацездатності, а саме:
- по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8333,35 грн;
- по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн;
- по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11931,78 грн;
- по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8522,70 грн.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2025 клопотання ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1 задоволено. Замінено первинного позивача ОСОБА_2 на належного Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 . Залучено в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_2 .
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по тимчасовій непрацездатності, згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 за період з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 за період з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 за період з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 за період з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 , згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 за період з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 за період з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 за період з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 за період з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що ФОП ОСОБА_1 , звертався із відповідними заявами-розрахунками для здійснення виплати листків непрацездатності ОСОБА_2 . Проте, заяви - розрахунки роботодавця були повернуті, у зв'язку з тим, що вони не відповідали вимогам встановленим законодавством та повертались на доопрацювання. Повторно заяви-розрахунки встановленого зразка роботодавцем не подавались, та на розгляді в органах Пенсійного фонду України не перебувають.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що 19.04.2023 р. між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено трудовий договір про використання найманої праці. Згідно наказу № 11 від 18.04.2023 р. про прийняття на роботу, ОСОБА_2 з 19.04.2023 призначена на посаду бухгалтера.
Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 6 від 24.07.2023 бухгалтеру ОСОБА_2 призначено допомогу по тимчасовій непрацездатності (причина - загальне захворювання):
- за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1;
- за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1.
Згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 05.07.2023 по 21.07.2023 сума допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 складає 20000,04 грн.
Протоколом засідання комісії із соціального страхування № 7 від 18.09.2023 бухгалтеру ОСОБА_2 призначено допомогу по тимчасовій непрацездатності (причина - загальне захворювання):
- за період з 01.09.2023 р. по 05.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016574377-1;
- за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1;
- за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. згідно електронного листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1.
Згідно розрахунку листків непрацездатності за період з 06.09.2023 р. по 17.09.2023 р. сума допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 складає 20454,48 грн.
Позивач вважаючи протиправними дії відповідача щодо не оплати листків непрацездатності шляхом відмови у нарахуванні такої допомоги, звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для фінансування страхувальників територіальними органами Пенсійного фонду є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Проаналізувавши подані заяви-розрахунки та додані до них документи, суд першої інстанції вважав, що такі подані з дотриманням вимог Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12 (далі - Порядок № 12) та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. При цьому, вказаними нормативно - правовими актами не передбачено подання будь - яких додаткових супровідних документів до заяви - розрахунку. Суд першої інстанції звернув увагу, що ст. 16 Закону № 1105-XIV містить вичерпний перелік підстав, для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, який розширеному тлумаченню не підлягає. Цей перелік не містить тих підстав, з яких відповідачем були повернуті без задоволення заяви-розрахунки роботодавця позивача.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закону № 1105-XIV).
Статтею 11 Закону № 1105-XIV визначено, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Відповідно до положень статті 12 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
З наведеного видно, що страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) (наймані працівники).
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-XIV роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
З 01.01.2023 р. набула чинності оновлена редакція Закону № 1105-XIV, та уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку визначено Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: 1) у разі одержання застрахованою особою травми або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення; 2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби; 3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи; 4) за час примусового лікування, призначеного за судовим рішенням; 5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних із таким сп'янінням; 6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням; 7) за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.
Статтею 22 Закону № 1105-XIV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч.1 ст.23 Закону № 1105-XIV).
Статтею 25 Закону № 1105-XI передбачено, що при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до статті 26 Закону № 1105-XIV фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Отже, підставою для фінансування страхувальників територіальними органами Пенсійного фонду є оформлена заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Тому після того, як страхувальник (або уповноважені із соціального страхування) прийняв рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення, він нараховує страхові виплати та оформлює заяву-розрахунок і подає до відділення Пенсійного фонду за місцем обліку. Територіальні органи Пенсійного фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, зокрема й в електронній формі. Розмір допомоги нараховується із розрахунку загально сплаченого єдиного соціального внеску.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2022 № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» установлено, що Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12 (далі-Порядок № 12), діє до прийняття правлінням Пенсійного фонду України нового механізму фінансування страхувальників для надання страхових виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і застосовується з урахуванням наступного: фінансування для здійснення страхових виплат, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», здійснюється централізовано Пенсійним фондом України на підставі заяв-розрахунків, що містять інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами; заява-розрахунок та повідомлення про виплату коштів застрахованим особам подаються страхувальниками через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а також можуть подаватися у паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві за основним місцем обліку страхувальників; головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві здійснюють зв'язок зі страхувальниками та обмін інформацією, а у разі відсутності повідомлення про виплату коштів застрахованим особам здійснюють перевірку використання страхувальником страхових коштів.
Відповідно до пункту 7, 8 Порядку № 12, інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
Апеляційний суд зазначає, що в матеріалах справи наявні та досліджені судом апеляційної інстанції такі заяви-розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 :
1) заява - розрахунок № 2568712278-2023-7 від 03.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ.
2) заява - розрахунок № 2568712278-2023-8 від 03.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_3 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -1 1666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ.
3) заява - розрахунок № 2568712278-2023-9 від 25.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ.
4) заява - розрахунок № 2568712278-2023-10 від 25.08.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - згідно довідки форми ок5 відсутня сплата ЄСВ.
5) заява - розрахунок № 2568712278-2023-12 від 14.11.2023р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнято по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів. Питання доцільності фінансування буде розглянуто після отримання відповіді від поліції.
6) заява - розрахунок № 2568712278-2023-13 від 14.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -1 1666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів. Питання доцільності фінансування буде розглянуто після отримання відповіді від поліції.
7) заява - розрахунок № 2568712278-2023-14 від 29.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - документи в правоохоронних органах, питання доцільності буде розглянуто після отримання відповіді.
8) заява - розрахунок № 2568712278-2023-15 від 29.11.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - документи щодо обґрунтованості фінансування знаходяться в поліції на розгляді. Питання доцільності фінансування буде розглянуте після отримання відповіді від правоохоронних органів.
9) заява - розрахунок № 2568712278-2023-16 від 04.12.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомоги по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8333,35 грн по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11666,69 грн по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11931,78 грн по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -8 522,70 грн. Заява-розрахунок була опрацьована фахівцями ГУ ПФУ та не прийнята по причині відхилення - отримання відповіді від поліції. документи передано до правоохоронних органів, питання доцільності фінансування буде розглянуте після.
10) заява - розрахунок № 2568712278-2023-17 від 15.12.2023 р. Заявка подана в електронному вигляді через портал електронних послуг Пенсійного фонду України. В заяву-розрахунок включено допомогу по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_2 по лікарняному листку № 8333288-2015728162-1 за період з 05.07.2023 р. по 14.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8333,35 грн по лікарняному листку № 8333288-2015827131-1 за період з 15.07.2023 р. по 21.07.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 11666,69 грн по лікарняному листку № 8778952-2016658733-1 за період з 06.09.2023 р. по 12.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України -11931,78 грн по лікарняному листку № 8778952-2016779126-1 за період з 13.09.2023 р. по 17.09.2023 р. на суму за рахунок коштів Пенсійного фонду України - 8522,70 грн. Заява-розрахунок була фахівцями ГУ ПФУ не прийнята по причині відхилення - матеріали передано до правоохоронних органів, рішення про обґрунтованість фінансування буде прийнято після отримання відповіді, станом на 18.12.2023 відповідь від Тячівського райвідділу поліції не отримана.
Проаналізувавши подані заяви розрахунки та додані до них документи, апеляційний суд вважає, що такі подані з дотриманням вимог Порядку № 12 та Закону № 1105-XIV. При цьому, вказаними нормативно-правовими актами не передбачено подання будь-яких додаткових супровідних документів до заяви-розрахунку.
Суд звертає увагу, що ст. 16 Закону № 1105-XIV містить вичерпний перелік підстав, для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, який розширеному тлумаченню не підлягає. Цей перелік не містить тих підстав, з яких відповідачем були повернуті без задоволення заяви - розрахунки роботодавця позивача.
Крім цього, згідно вимог Порядку № 12 робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.
У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.
Проте, відповідач, повертаючи без задоволення заяви-розрахунки щодо фінансування виплат листка непрацездатності позивача, не зазначив будь-яких рекомендацій для усунення виявлених помилок та/або недостовірних відомостей. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Щодо посилання відповідача на несплату ФОП ОСОБА_1 єдиного соціального внеску, суд апеляційної інстанції враховує, що несплата підприємством страхових внесків не може бути підставою для позбавлення права застрахованої особи на отримання соціальних гарантій, оскільки це призведе до порушення принципу рівності перед законом.
Вказане відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 22.04.2021 у справі № 752/20612/17.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для нездійснення фінансування виплат листка непрацездатності ОСОБА_2 , відповідно судом першої інстанції правомірно задоволено частково позов шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення фінансування фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 для нарахування та виплати ОСОБА_2 допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року та зобов'язання повторно розглянути заяви-розрахунки щодо фінансування виплат по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 згідно листка непрацездатності № 8333288-2015728162-1 з 05 липня 2023 року по 14 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8333288-2015827131-1 з 15 липня 2023 року по 21 липня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016658733-1 з 06 вересня 2023 року по 12 вересня 2023 року; листка непрацездатності № 8778952-2016779126-1 з 13 вересня 2023 року по 17 вересня 2023 року, відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 12, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 260/478/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді О. Б. Заверуха
З. М. Матковська