з питань залишення позову без розгляду
15 травня 2026 рокусправа № 380/23411/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі голвуючої судді Карп'як О.О., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові заяву представника відповідача про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій,-
встановив :
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не проведення нарахування та виплати грошового забезпечення Позивача з 01.11.2024р. по 10.09.2025р.,з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, 18 червня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців. осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- зобов?язати Військову частину НОМЕР_1 перерахувати та виплатити грошове забезпечення Позивачу з 01.11.2024р. по 10.09.2025р., з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року,на 01 січня 2022 року, 01 січня 2023, на 01 січня 2024 року, 18 червня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців. Осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; перерахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2024-2025рр.. матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2024-2025рр.., з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. встановленого законом на відповідний рік, з врахуванням виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , що полягає у не включенні до складу грошового забезпечення позивача сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 рік, грошової компенсації за невикористані 15 діб щорічної основної відпустки за 2025 рік, та додаткової відпустки 154 доби, як учаснику бойових дій, без врахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 18.06.2025р на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14;
- зобов?язати військову частину НОМЕР_1 перерахувати Позивачу компенсацію за невикористані 30 діб щорічної основної відпустки за 2022 рік, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану», грошову компенсацію за невикористані 15 діб щорічної основної відпустки за 2025 рік, та додаткової відпустки 154 доби, як учаснику бойових дій, з врахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 18.06.2025р на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1. 12, 13. 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_1 щодо не перерахунку та виплати Позивачу одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби з врахуванням розміру звання і посадового окладу та інших складових грошового забезпечення та премії станом на 18.06.2025р;
- зобов?язати Відповідача перерахувати та виплатити Позивачу одноразову грошову допомогу у зв?язку із звільненням з військової служби, з врахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 18.06.2025р на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України Nє 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати Позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати у розмірі невиплаченого грошового забезпечення з 01.11.2024р. по день фактичної виплати грошового забезпечення, без врахування прожиткового мінімуму на відповідний календарний рік, без одночасної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- зобов?язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити Позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати у розмірі невиплаченої суми грошового забезпечення з 01.11.2024р. по день фактичної виплати грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, 01 січня 2025року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із одночасною компенсацією сум податку 3 доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати Позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати у розмірі недоплаченої компенсації за невикористані дні основної щорічних основних відпусток, додаткової відпустки 154 доби, як учаснику бойових дій, без одночасної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;
- зобов?язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити Позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати у розмірі недоплаченої компенсації за невикористані дні основної щорічних відпусток, додаткової відпустки 154 доби, як учаснику бойових дій, з 01.11.2022р. по день фактичної виплати компенсації за невикористані відпустки, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2024 року, 01 січня 2025року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України N 704 від 30 серпня 2017 року Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44. В обґрунтування позову вказує, що під час проходження ним військової служби відповідач нараховував грошове забезпечення та похідні виплати (грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної та додаткової відпусток та одноразову грошову допомогу при звільненні) у неналежних розмірах.
Ухвалою судді від 01.12.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні.
Представниця відповідала подала до суду заяву про залишення позову без розгляду. Вказану заяву мотивує пропущенням строку на звернення до суду.
Вирішуючи питання щодо дотримання строків звернення до суду з цим позовом, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.04.2024 у справі №990/156/23 зазначила, що стаття 233 КЗпП України є нормою матеріального права, яка визначає строк судового захисту права працівника у разі порушення законодавства про працю. Указана норма поширює свою дію на всіх працівників і службовців підприємства, установи, організації та незалежно від характеру їх трудової діяльності, у тому числі на осіб, які проходять публічну чи державну службу.
Відповідно до частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній до 19 липня 2022 року) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
В подальшому, Законом України від 01.07.2022 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набрав чинності з 19.07.2022, частини першу і другу статті 233 КЗпП України викладено у такій редакції:
“Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
У постанові від 21.03.2025 у справі №460/21394/23 Судова палата з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду сформувала єдиний підхід до застосування статті 233 КЗпП України в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати.
Зокрема, Судова палата сформулювала позицію, що якщо мають місце тривалі правові відносини, які виникли під час дії статті 233 КЗпП України, у редакції, що була чинною до 19 липня 2022 року, та були припинені на момент чинності дії статті 233 КЗпП України, в редакції Закону №2352-IX, то у такому випадку правове регулювання здійснюється таким чином: правовідносини, які мають місце у період до 19 липня 2022 року, підлягають правовому регулюванню згідно з положенням статті 233 КЗпП України (у попередній редакції); у період з 19 липня 2022 року підлягають застосуванню норми статті 233 КЗпП України (у редакції Закону № 2352-IX).
Крім цього, Судова палата погодилася з висновком суду попередньої інстанції про те, що початок перебігу тримісячного строку для подання адміністративного позову (у частині вимог за період з 19 липня 2022 року) слід обчислювати з моменту, коли позивач набув достовірної та документально підтвердженої інформації про обсяг і характер виплачених йому сум.
Таким чином, щодо позовних вимог за період з 01.11.2024 по 10.09.2025, то до таких слід застосовувати тримісячний строк звернення до суду.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2025 року № 191, ОСОБА_1 , з 10.09.2025 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. 22.10.2025 року позивач звернувся до відповідача із проханням перерахувати йому грошове забезпечення та похідні виплати. Відповідь №71/1/1054 від 15.11.2025 р. він отримав 24.11.2025 р., де було зазначено, що підстав для перерахунку грошового забезпечення немає.
Оскільки позивач довідався про своє порушене право 24.11.2025 року, а до суду із цим позовом звернувся 28.11.2025, то строк звернення до суду в частині позовних вимог за період з 01.11.2024 по 10.09.2025 ним не пропущено.
Таким чином, клопотання представника відповідача є необґрунтованим, тому суд не знайшов правових підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. 243, 248, 250, 256, 293-295 КАС України, суд,
постановив:
у задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про залишення позову без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на судове рішення, винесене за результатами розгляду справи.
СуддяКарп'як О.О.