Рішення від 15.05.2026 по справі 120/15135/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 травня 2026 р. Справа № 120/15135/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження за правилами визначеними статтею 287 КАС України адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області до Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шевчук О.О. від 23 жовтня 2025 року про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області штрафу за невиконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі № 120/6780/23 без поважних причин, у зв'язку із чим просить її скасувати.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів.

10.11.2025 представником Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подано відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду в справі №120/6780/23 боржником проведено розрахунок розміру пенсії стягувача, разом з цим, боржником на надано жодного документального підтвердження щодо виплати з жовтня 2023 нового розміру пенсії. При цьому, згідно наданих стягувачем перерахунків пенсії вбачається, що з дати набрання рішенням суду законної сили боржником не виплачується щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У зв'язку з виключенням зі штату Вінницького окружного адміністративного суду судді Яремчука К.О. та на виконання розпорядження керівника апарату Вінницького окружного адміністративного суду від 18.03.2026 року №37 здійснено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №120/15135/25.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2026 року, вказану адміністративну справу передано для розгляду судді Чернюк А.Ю.

Ухвалою суду від 23.03.2026 року справу прийнято до провадження судді Чернюк А.Ю.

Ухвалою від 24.03.2026 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 . Встановлено третій особі 5-денний строк з дня отримання копії даної ухвали для подання письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог

Копія ухвали від 24.03.2026 року разом з позовною заявою та відзивом направлені на адресу третьої особи, однак, до суду повернувся конверт з відповідними вкладеннями.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №120/6780/23 задоволено позов ОСОБА_1 . А саме, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 19.11.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 19.11.2022 здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

19.09.2025 Вінницьким окружним адміністративним судом по даній справі видано виконавчі листи, які в подальшому були пред'явлені позивачем до примусового виконання.

Постановою головного державного виконавця Шевчук О.О. від 01.10.2025 відкрито виконавче провадження №79229338 на підставі виконавчого листа Вінницького окружного адміністративного суду №120/6780/23 від 19.09.2023.

На вказану постанову листом № 0200-0802-5/117647 від 10.10.2025 боржник Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повідомив державного виконавця про проведення перерахунку пенсії стягувача та нарахування на його користь заборгованості в сумі 20800 грн за період з 19.11.2022 по 30.09.2023. Зазначив, що починаючи з жовтня 2023 року стягувач отримує пенсію в новому розмірі. Заборгованість заплановано до виплати після виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки статтею 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ передбачено, що виплата пенсій військовим пенсіонерам здійснюється за рахунок державного бюджету.

14.10.2025 до відповідача надійшла заява стягувача ОСОБА_1 про неналежне виконання рішення суду у справі № 120/6780/23, яка обґрунтоване тим, що рішення суду не виконано у повному обсязі.

15.10.2025 вимогою державного виконавця №14256/4.1-28/5 зобов'язано боржника у строк до 22.10.2025 надати до відділу докази фактичного виконання судового рішення, з урахуванням заяви ОСОБА_1 .

У відповідь боржник листом № 0200-0802-5/122080 від 22.10.2025 повідомив, що нарахування здійснено з урахуванням щомісячної доплати 2000 грн згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Водночас з 01.01.2025 виплата пенсії здійснюється на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2024 у справі № 120/11093/24, яким не передбачено перерахунок із включенням щомісячної доплати 2000 грн за постановою КМУ № 713.

Надалі, постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шевчук О.О. від 23.10.2025 в рамках виконавчого провадження №79229338 на боржника накладено штраф у розмірі 5100,00 грн у зв'язку з невиконанням рішення суду без поважних причин і зобов'язано останнього протягом десяти робочих днів виконати рішення.

Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам в контексті встановлених обставин справи, суд керується такими мотивами.

Спеціальним законом, що регулює порядок вчинення виконавчих дій є Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1404-VIII).

Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до положень пункту першого частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону №1404-VIII).

Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями статті 75 Закону №1404-VIII.

Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Так, відповідно до 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 у справі №120/6780/23 задоволено позов ОСОБА_1 . А саме, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 19.11.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 19.11.2022 здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Судом встановлено, що на виконання цього рішення суду від 11.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснено перерахунок пенсії позивача з 19.11.2022 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з Постановою № 713, а також донараховано заборговану у зв'язку з цим пенсію в сумі 20800 грн. за період з 19.11.2022 по 30.09.2023.

При цьому, відповідно до наданого відповідачем копії перерахунку пенсії з 01.10.2023 по пенсійній справі позивача № ХЛ61183 вбачається, що з 01.10.2023 позивачу розраховано пенсію з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., встановленої за даним рішенням суду, у зв'язку з чим загальний розмір пенсії становить 20643,43 грн.

Таким чином, Головним управлінням фактично вчинено всі необхідні дії, спрямовані на повне та своєчасне виконання рішення суду, відповідно до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.

З огляду на викладене в суду відсутні підстави вважати, що має місце невиконання пенсійним органом рішення суду від 11.08.2023 у справі № 120/6780/23 в частині нездійснення обрахунку з 01.10.2023 пенсії позивачу з урахуванням щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713.

В свою чергу, зі змісту оскаржуваної постанови від 23.10.2025 ВП №79229338 вбачається, що остання прийнята у зв'язку з надходженням заяви стягувача, який вважає, що рішення суду пенсійним органом не виконано, оскільки доплата в розмірі 2000 грн, з жовтня 2023 року не здійснюється.

Суд акцентує увагу на тому, що передумовою накладення державним виконавцем штрафу за невиконання судового рішення є сукупність вчинених дій та заходів, спрямованих на встановлення дійсних обставин стосовно виконання рішення суду, дослідження та оцінка наданих боржником доказів, а в разі необхідності витребування додаткових доказів. При цьому, оцінка всіх обставин має здійснюватись державним виконавцем в призмі змісту зобов'язань, покладених на боржника рішенням суду.

Суд звертає увагу, що при розгляді зразкової справи (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року у справі №400/6254/24) були викладені такі узагальнені висновки:

"Перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки."

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2024 у справі №120/11093/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 10.07.2024 №ХЛ61183 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та з урахуванням виплачених сум пенсії.

На виконання цього рішення суду пенсійним органом проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.02.2023 на підставі довідки від 10.07.2024 №ХЛ61183 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд звертає увагу, що незгода ОСОБА_1 з розміром отримуваної пенсії після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №120/11093/24 може бути виключно підставою для звернення до суду з новим позовом, однак не може слугувати підставою для висновку про невиконання пенсійним органом рішення суду у справі №120/6780/23.

Слід зауважити, що обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього. Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм України «Про виконавче провадження» можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Що ж до перерахунку щомісячної доплати у зв'язку з виконанням відповідачем наступного судового рішення у справі № 120/11093/24, то суд враховує позицію Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, який під час розгляду зразкової справи №400/6254/24 дійшов висновків про те, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Таким чином, оскільки після виконання рішення суду у справі №120/6780/23 позивачу з 01.02.2023 був проведений новий перерахунок пенсії з підстав зміни розмірів його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 на виконання іншого судового рішення, у зв'язку з чим розмір пенсії суттєво збільшився, тому припинення виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. обумовлене законодавчо визначеною підставою та не свідчить про невиконання попереднього судового рішення у справі № 120/6780/23.

Отже, підсумовуючи вищезазначене, суд вказує на те, що рішенням суду від 11.08.2023 по справі № 120/6780/23 поновлені порушені права позивача з 19.11.2022, що, однак, не свідчить про те, що воно має "безстроковий" характер і що не залежить від динаміки подальших правовідносин між сторонами, виникнення нових обставин чи зміни законодавства, що окремо або у своїй сукупності може вплинути на права, інтереси або обов'язки сторін, в тому числі ті з них, які раніше обумовлювалися наявністю судового рішення.

Вищевказані обставини свідчать про відсутність підстав для застосування відносно Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області штрафу за невиконання рішення суду в справі № 120/6780/23.

Враховуючи викладені обставини, які підтверджуються матеріалами адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 23.10.2025 ВП №79229338 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

З урахуванням вищезазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У цьому випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області звернулось до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.

Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір, тому, враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, ці витрати слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 287, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шевчук О.О. від 23.10.2025 року про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області штрафу в розмірі 5100,00 грн за невиконання без поважних причин рішення суду зобов'язального характеру у виконавчому провадженні № 79229338.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судовий збір в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, 21005, код ЄДРПОУ: 13322403)

Відповідач: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Хмельницьке міжрегіональне управління міністерства юстиції України (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100, код ЄДРПОУ: 45798761)

Третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

Суддя Чернюк Алла Юріївна