Постанова від 15.05.2026 по справі 160/34344/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 року

м. Київ

справа №160/34344/23

адміністративне провадження № К/990/2419/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А., суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 (суддя Рянська В.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2025 (колегія суддів у складі: головуючого судді Баранник Н.П., суддів Малиш Н.І., Щербака А.А.) у справі №160/34344/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

I. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У грудні 2023 року ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Управління, орган Пенсійного фонду), в якому просив:

визнати протиправним та скасувати рішення Управління від 30.11.2023 №046050018825 про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах;

зобов'язати Управління зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за провідною професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) період роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та період роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі;

зобов'язати Управління повторно розглянути заяву позивача від 27.11.2023 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.

2. На обґрунтування позовних вимог позивач послався на протиправність оспорюваного рішення з підстав того, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV. Позивач вважає, що органом Пенсійного фонду протиправно не зараховано до пільгового стажу періоди його роботи з 21.08.2001 до 28.03.2018 та з 29.03.2018 до 30.09.2023 через ненадання довідок, що підтверджують пільговий характер роботи, оскільки цей період роботи на пільгових посадах підтверджений записами, наявними в трудовій книжці позивача.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

3. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою від 27.11.2023 про призначення пенсії на підставі частини четвертої статті 114 Закону №1058-IV.

4. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 30.11.2023 №046050018825 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. У рішенні зазначено, зокрема, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 21.08.2001 до 28.03.2018 та з 29.03.2018 до 30.09.2023 згідно з трудовою книжкою у зв'язку з відсутністю довідок, що підтверджують пільговий характер роботи.

5. Відповідно до розрахунку стажу позивача (форма РС-право), обчисленого до 30.09.2023, до страхового стажу зараховано період строкової військової служби з 19.10.1999 до 20.04.2001 та періоди роботи з 21.08.2001 до 30.09.2023, усього 23 роки 07 місяців 13 днів.

6. Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 , заповнена вперше 16.08.2001, містить, зокрема, такі записи про роботу позивача:

у Криворізькому державному гірничо-металургійному комбінаті «Криворіжсталь», перетвореному з 08.04.2004 на ВАТ «Криворізький гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь», з 12.01.2006 - на ВАТ «Міттал Стіл Кривий Ріг», з 14.06.2007 - на ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», з 26.04.2011 - на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі (записи №№ 2-6) та з 13.04.2007 до 28.03.2018 сталеваром електропечі (записи №№ 7-14);

у ТОВ «Ливарно-Механічний завод» з 29.03.2018 сталеваром електропечі (запис № 15).

7. На копії трудової книжки позивача, засвідченій 19.12.2023 директором ТОВ «Ливарно-Механічний завод», міститься запис про те, що позивач працює у вказаному товаристві на час її засвідчення.

8. Вважаючи протиправним рішення Управління від 30.11.2023 №046050018825, позивач звернувся до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 09.05.2025, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2025, у задоволенні позову відмовив.

10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди дійшли висновку про обґрунтованість та правомірність оспорюваного рішення з підстав того, що відомості щодо спеціального стажу позивача не містять коду ЗП3014А1: працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років. Для наявності права на пенсію незалежно від віку недостатньо обіймати посаду (професію), передбачену Списком №1. Така професія має бути передбачена Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202. Професія позивача підручний сталевара електропечі, за якою він працював з 21.08.2001 до 12.04.2007, не передбачена частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV та Списком №2 робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 (далі - Список №2)

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ НА НЕЇ

11. Не погодившись з рішеннями суду першої та постановою суду апеляційної інстанцій, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати їх та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

12. Підставою касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій, скаржник визначає положення пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідно до якого підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

На обґрунтування пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України, зазначає, що на цей час відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо застосування положень частини третьої статті 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), Постанови №202 та застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України «Про деякі питання призначення пенсій на пільгових умовах та пенсій за вислугу років» від 27.11.1992 №28 у правовідносинах щодо належності професії сталевара до провідних професій.

13. Скаржник доводить, що оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій суперечать положенням частини третьої статті 114 Закону №1058-IV.

Скаржник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 01.07.1992 №18, в яких зазначено, що до переліку посад на основних роботах у металургійному виробництві, робота на яких при відпрацюванні 20 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до основних (провідних) робіт у сфері металургійного виробництва належать посади сталеварів та їх підручних мартенівської печі і конвертора.

14. Зауважує, що суди не врахували також роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 27.11.1992 №28, в яких зазначено, що до переліку посад на основних роботах у металургійному виробництві, робота на яких при відпрацюванні 20 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на основних роботах у металургійному виробництві мають також сталевари електропечей та їх підручні.

15. У касаційній скарзі скаржник окрім наведеного покликається на підпункт «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України і зауважує, що ця справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для скаржника, оскільки він є пенсіонером, і пенсія є єдиним джерелом його існування.

16. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на правомірність висновків судів попередніх інстанцій, просить залишити без змін судові рішення попередніх інстанцій.

17. Орган Пенсійного фонду вважає, що ним правомірно прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки позивач не має право на призначення пенсії на пільгових умовах з підстав відсутності посади, яку він обіймав, у переліку посад, які мають право на пільгову пенсію.

18. Також відповідач зазначив про відсутність довідок в підтвердження роботи позивача на посадах, які відносяться до Списку №2.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою, другою статті 341 КАС України, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, а також надаючи оцінку аргументам, висловленим у касаційній скарзі та відзиву на неї, Верховний Суд виходить з такого.

20. Спірним у цій справі є правомірність зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача підручним сталевара електропечі та сталеваром електропечі.

21. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

22. Статтею 46 Конституції України за громадянами закріплено право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

23. Відповідно до преамбули Закону №1058-IV він розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

У частині першій Закону №1058-IV визначено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

24. За змістом пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

25. Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

26. Так, порядок пенсійного забезпечення окремих категорій громадян установлено статтею 114 Закону №1058-IV, у відповідності до частини першої якої право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

27. Згідно пунктів 1, 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;

працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

28. Водночас частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV встановлено особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії.

29. У відповідності до згаданої норми працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

30. Аналогічні положення містяться в частині першій статті 14 Закону №1788-XII.

31. Аналіз вказаних норм свідчить про те, що право на пенсію незалежно від віку мають, зокрема працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 09.04.2025 у справі №200/6443/23.

32. Згідно з роз'ясненнями Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8 працівникам, зокрема, зайнятим в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону №1788-XII, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу роботи в металургії із зарахуванням до нього кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

33. Кабінет Міністрів України постановою №202 затвердив Список, у якому наведено перелік робіт і професій, що дають право на таку пільгову пенсію.

У цьому Списку професії підручні сталеварів установок електрошлакового переплавлення та підручні сталеварів електропечей труболиварного виробництва міститься у розділі V «Металургійне виробництво чорних та кольорових металів (рудопідготовка, збагачення, окускування, випал руд і нерудних копалин, коксохімічне виробництво, виробництво динасових виробів)».

34. Таким чином, право на передбачену частиною третьою статті 114 Закону №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких і виконувані роботи містяться у Списку, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше 25 років. Працівники зазначених у цій статті провідних професій мають право на таку пенсію за умови, якщо вони були зайняті на відповідних роботах не менше 20 років.

Особа, яка працює підручним сталеварів установок електрошлакового переплавлення та підручним сталеварів електропечей металургійного виробництва в металургії, набуває право на пенсію незалежно від віку за умови, що вона безпосередньо зайнята повний робочий день та не менше 25 років саме у металургійному виробництві чорних і кольорових металів.

35. Положеннями пункту 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

36. Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, додаються документи про стаж, що визначені Порядком №637.

37. Пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.

38. Відповідно до положень пунктів 3, 20 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

39. Отже, зміст наведених правових норм свідчить, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Такими документами, зокрема, є архівні та уточнюючі довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання, тощо.

Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, висловленими у постанові від 22.08.2024 у справі №160/18173/23.

40. Суди установили, що позивач працював у Криворізькому державному гірничо-металургійному комбінаті «Криворіжсталь», перетвореному з 08.04.2004 на ВАТ «Криворізький гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь», з 12.01.2006 - на ВАТ «Міттал Стіл Кривий Ріг», з 14.06.2007 - на ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», з 26.04.2011 - на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та з 13.04.2007 до 28.03.2018 сталеваром електропечі, у ТОВ «Ливарно-Механічний завод» з 29.03.2018 сталеваром електропечі.

Тобто, професія, яку обіймав позивач відноситься до професії, передбаченої Списком 2.

41. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 01.07.1992 №18 до переліку посад на основних роботах у металургійному виробництві, робота на яких при відпрацюванні 20 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до основних (провідних) робіт у сфері металургійного виробництва належать посади сталеварів та їх підручних мартенівської печі і конвертора.

42. Міністерство соціального забезпечення України у роз'ясненнях від 27.11.1992 №28 зазначило, що до переліку посад на основних роботах у металургійному виробництві, робота на яких при відпрацюванні 20 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на основних роботах у металургійному виробництві мають також сталевари електропечей та їх підручні.

43. Верховний Суд у постанові від 18.11.2024 у справі №200/1009/24 дійшов висновку, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а роз'ясненнями Міністерства соціального забезпечення України лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

44. Відтак колегія суддів доходить до висновку, що суди дійшли необґрунтованого висновку про відсутність у позивача права на зарахування до пільгового стажу періоди його роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та період роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі.

45. Вирішуючи питання дискреційних повноважень органу Пенсійного фонду щодо зобов'язання зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за провідною професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно частини третьої статті 114 Закону №1058-IV періоди роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та періоди роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі, колегія суддів зазначає наступне.

46. Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

47. Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проєктом нормативно-правового акта.

48. Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За приписами вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками розгляду звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення.

Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.

49. Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.

50. Ефективний засіб правового захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

51. Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав, позивач звернувся до суду із позовом про визнання протиправним та скасування рішення Управління від 30.11.2023 №046050018825 про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах та зобов'язання зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за провідною професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно частини третьої статті 114 Закону №1058-IV періоди роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та періоди роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі.

52. Такий спосіб захисту колегія суддів не вважає втручанням у дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду, оскільки судовим розглядом справи встановлені обставини беззаперечного права позивача на зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та періоди роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі.

53. Однак, в контексті встановлених обставин у цій справі колегія суддів не перевіряє зарахування до стажу іншого періоду роботи, тому колегія суддів вважає, що у цьому випадку належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 27.11.2023 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у цій справі щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі.

54. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 18.11.2025 скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 30.11.2023 №046050018825 про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача від 27.11.2023 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону №1058-IV з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у цій справі щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.А. Єзеров

Суддя В.М. Кравчук

Суддя О.П. Стародуб