Рішення від 15.05.2026 по справі 600/1089/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/1089/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 , на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити відстрочку від призову під час мобілізації ОСОБА_1 , на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зауважив, що у 2024 році з метою здобуття першого ступеню вищої освіти, вступив до Академії міжнародного та регіонального співробітництва імені Зигмута Глогера у місті Воломіні та зарахований на перший курс денної форми навчання за спеціальністю «Англійська філологія», термін навчання 01 лютого 2024 р. - 31 січня 2027 р.

Звертав увагу суду на те, що з метою реалізації свого законного права на отримання відстрочки від призову під час мобілізації, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про надання відстрочки від 07 лютого 2025 року на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Разом з тим, за результатами розгляду заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 від 07.02.2024 р., протоколом від 14 лютого 2025 р. №464 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомлено, що останній підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах. Причиною відмови відповідач зазначив наступне: встановлено невідповідність наданих документів до переліку передбаченого Порядком проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдинодержавній базі з питань освіти).

Позивач вважає, що рішення прийняте за результатами розгляду його заяви оформлене протоколом №464 від 14.02.2025 р. підлягає скасуванню, адже прийняте з порушенням вимог Порядку 560.

При цьому зауважив, що ним до заяви від 07.02.2025 р. додано сертифікат про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 12.06.2024 р., в якому зокрема містяться всі необхідні відомості щодо його особи, місця його поточного навчання та зокрема інформація чи поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що відповідно до пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 (далі - Порядок №560), здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти та здобувають рівень освіти, вищий за раніше здобутий, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», для отримання відстрочки зобов'язані подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною додатком 9 до Порядку №560.

Відповідач зазначає, що саме вказана довідка є документом, який містить інформацію щодо попередньо здобутого рівня освіти та рівня освіти, який особа здобуває на момент звернення, що, у свою чергу, дає можливість перевірити дотримання послідовності здобуття освіти відповідно до вимог частини другої статті 10 Закону України «Про освіту».

Звертав увагу суду на те, що позивач звернувся із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», додавши до неї копії паспорта, реєстраційного номера облікової картки платника податків, студентського квитка, свідоцтва здобувача освіти та військово-облікового документа. Разом з тим, довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною додатком 9 до Порядку №560, позивачем до заяви не було додано.

Отже, відсутність зазначеної довідки унеможливлювала перевірку факту дотримання позивачем послідовності здобуття освіти, що є обов'язковою умовою для надання відстрочки від призову під час мобілізації. У зв'язку з цим Комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 позбавлена можливості встановити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку.

Крім того, відповідач вказує, що позивачем не подано жодних інших належних доказів, які б підтверджували дотримання ним послідовності здобуття освіти. Водночас, Комісія з питань надання відстрочок не наділена повноваженнями самостійно витребовувати або встановлювати такі відомості.

З огляду на викладене, відповідач вважає, що рішення оформлене протоколом від 14.02.2025 року №464, яким позивачеві відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, є законним, обґрунтованим та прийнятим у межах наданих повноважень.

3. Позивачем також подані до суду відповідь на відзив та письмові пояснення в справі, в яких наведене переважно подібні аргументи, які викладенні в позовній заяві.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

2. Ухвалою суду за клопотанням представника позивача витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 протокол від 14 лютого 2025 р. №464 в частині, яка стосується ОСОБА_1 .

3. Ухвалою суду за клопотання представника позивача здійснено перехід із спрощеного позовного провадження без виклику сторін у справі - у спрощене позовне провадження з викликом сторін, призначено судове засідання.

4. Ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання, про проведення судового засідання в режимі відеоконференцзв'язку.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав наведених в адміністративному позові. В судовому засіданні подано заяву, про розгляд справи в порядку письмового провадження.

2. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, хоча належним чином повідомлений, про час, дату та місце проведення судового засідання.

3. Враховуючи приписи статті 194, 205 КАС України, та подання представником позивача заяви про розгляд справи у порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами в порядку письмового провадження.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

2. Згідно довідки від 01.02.2024 р. та довідки-підтвердження про зарахування мовою оригіналу та довідки від 03.03.2024 р, довідки від 29.10.2024 р, студентського квитка №3316 та сертифікату про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 12.06.2024р. №02272301 вбачається про те, що позивач є студентом Академії міжнародного та регіонального співробітництва імені Зигмута Глогера у місті Воломіні та зарахований на перший курс денної форми навчання за спеціальністю «Англійська філологія», термін навчання 01 лютого2024 р. - 31 січня 2027 р.

3. Станом на день подання даного позову, ОСОБА_1 продовжує навчання в ІНФОРМАЦІЯ_5 (2 семестр), про що свідчить відповідна наліпка у його студентському квитку та довідка-засвідчення від 01 січня 2025 року .

4. ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки від 07 лютого 2025 року на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» .

5. Крім того, 24 лютого 2025 року адвокат Поляк Марія Володимирівна звернулась (за допомогою засобів поштового зв'язку) із адвокатським запитом №3214 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , у якому просила:

- надати копію протоколу (витяг з протоколу) мобілізаційної комісії за результатами розгляду заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , від 07лютого 2025 року.

- у разі оформлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , відстрочки - направити оригінал довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на адресу адвокатського об'єднання (додаток 6 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року№560).

- у разі відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у оформленні права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, направити оригінал повідомлення із зазначенням причин такої на адресу адвокатського об'єднання (додаток 7 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560) з метою його подальшого оскарження у суді.

6. 10 березня 2025 року, на поштову адресу адвокатського об'єднання «Поляк і партнери», надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_6 та додане до неї повідомлення (додаток 2) №641/1 від 14.02.2025 року зі змісту якого вбачається, що за результатами розгляду заяви про надання відстрочки ОСОБА_1 від 07.02.2024 р., протоколом від 14 лютого 2025 р. №464 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та повідомляє, що останній підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.

Причиною відмови відповідач зазначив наступне: встановлено невідповідність наданих документів до переліку передбаченого Порядком проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (відсутня довідка про здобувача освіти, сформована в Єдинодержавній базі з питань освіти).

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1.Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною 6 статті 2 Закону № 2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

2. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.

3. Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 №3543-XII (далі Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з пунктом першим частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Отже, студенти, що навчаються на очній формі у передвищому або професійно-технічному або вищому навчальному закладі мають право на звільнення від мобілізації при документальному підтвердженні цієї підстави.

За приписами частини п'ятої статті 22 Закону №3543-XII порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

4. Відповідно до вказаної норми, Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 №560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок №560).

Згідно з пунктами 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).

Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

5. Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку.

Комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

6. Згідно відомостей наданих позивачем, останній у 2024 році вступив до Академії міжнародного та регіонального співробітництва імені Зигмута Глогера у місті Воломіні з метою здобуття першого ступеня вищої освіти та був зарахований на перший курс денної форми навчання за спеціальністю «Англійська філологія» з терміном навчання з 01 лютого 2024 року по 31 січня 2027 року.

Як зазначалось вище, 10 березня 2025 року на поштову адресу адвокатського об'єднання «Поляк і партнери» надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 , до якої було долучено повідомлення (додаток №2) №641/1 від 14.02.2025 року. Із змісту вказаного повідомлення вбачається, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від 07.02.2025 року комісією, оформленою протоколом №464 від 14 лютого 2025 року, було прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. У зазначеному повідомленні також вказано, що ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації на загальних підставах. На підтвердження наведеного до матеріалів справи долучено копію повідомлення (додаток №2) №641/1 від 14.02.2025 року та копію відповіді на адвокатський запит. Підставою для відмови у наданні відстрочки відповідач зазначив невідповідність поданих документів переліку, передбаченому Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а саме - відсутність довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

7. Згідно пункту 62 Прядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Отже, для військовозобов'язаних, які претендують на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту першого частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, передбачено обов'язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9 Порядку №560.

Форма даної довідки встановлена додатком № 9 до Порядку № 560.

Суд наголошує на тому, що саме з довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти відповідно до додатку № 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 можливо встановити, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України Про освіту.

Таким чином, за правилами пункту 62 Порядку № 560 єдиним документом, який здобувач освіти додає до заяви про надання відстрочки, і який підтверджує дотримання послідовності здобуття освіти, є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, відповідно до додатку № 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Така довідка є єдиним допустимим доказом дотримання позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної в частині другій статті 10 Закону України Про освіту.

Як встановлено з матеріалів справи, до заяви про надання відстрочки від призову позивачем не долучено довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, а тому у відповідача була відсутня будь-яка можливість встановити інформацію про порушення/відсутність порушення позивачем послідовності здобуття освіти.

8. Зважаючи на не подання позивачем разом із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту першого частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію - усіх необхідних документів, а саме довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, зі змісту якої встановлюється послідовність здобуття освіти відповідно до частини другої статті 10 Закону України Про освіту, відмова позивачеві в надані відстрочки від призову на мобілізацію є правомірною та обґрунтованою.

9. Суд критично оцінює доводи позивача про те, що раніше йому вже надавалася відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що на думку позивача, свідчить про безпідставність подальшої відмови у її наданні, оскільки сам по собі факт попереднього оформлення відстрочки не може бути безумовною підставою для прийняття аналогічного рішення у майбутньому, оскільки під час кожного окремого розгляду заяви уповноважений орган зобов'язаний перевіряти наявність та належність документів, передбачених чинним законодавством на момент звернення.

Суд звертає увагу позивача на те, що довідка/свідоцтво про здобувача освіти за даними Єдиної державної бази з питань освіти, яка долучена останнім до матеріалів справи є недопустимим доказом у спірних правовідносинах згідно норм КАС України, оскільки видана іноземним закладом освіти, керуючись нормами статті 10 Закону України "Про освіту", який на думку суду не уповноважений видавати довідки такого змісту.

Більше того, навіть візуальний огляд вказаного Свідоцтва про здобувача освіти за даними Єдиної державної бази з питань освіти свідчить про невідповідність перекладу з польської на українську мову. Зокрема, в графі Сертифіката польською мовою міститься інформація "Tak/nie". Натомість, в аналогічній графі Сертифіката українською мовою міститься інформація "Так/ні, не порушує". На думку суду, позивач в даному випадку з метою ухилення від проходження служби та отримання відстрочки надав до уповноваженого органу документ, в який внесено зайву недостовірну інформацію "Не порушує".

10. Посилання позивача на наявність у додатку «Резерв+» збереженого військово-облікового документа у вигляді двовимірного штрихкоду станом на 06 жовтня 2024 року не спростовує обов'язку подання повного пакета документів, визначеного Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відтак, суд дійшов висновку, що наведені позивачем обставини не свідчать про протиправність рішення відповідача та не спростовують встановленої відповідачем відсутності необхідних документів для оформлення відстрочки.

11. Суд також відхиляє доводи позивача про те, що сертифікат про здобуття освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти закордонної держави та/або інші документи можуть вважатися належним підтвердженням права на відстрочку від призову під час мобілізації. Суд зазначає, що відповідно до вимог Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, для підтвердження права на відстрочку особа повинна подати саме довідку про здобувача освіти, сформовану засобами Єдиної державної електронної бази з питань освіти України. Надані позивачем документи, зокрема довідки іноземного навчального закладу, студентський квиток, сертифікати чи інші документи, не є документами встановленої форми та не можуть замінювати довідку, прямо передбачену законодавством, як належний доказ наявності підстав для надання відстрочки. Відтак, ненадання позивачем довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти є самостійною та достатньою підставою для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

12. Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

13. Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. З огляду на те, що позивачу відмовлено в задоволенні позовних вимог, судом не вирішується питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити повністю.

2. Розподіл судових витрат не здійснюється.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ).

Суддя О.В. Боднарюк