Ухвала від 15.05.2026 по справі 580/425/25

УХВАЛА

15 травня 2026 року справа № 580/425/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В. розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №04-2566/24 від 24.10.2024 про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідки №04-2587/24 від 24.10.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, довідки №04-2588/24 від 24.10.2024 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 виплату пенсії, у відповідності Закону України «Про державну службу», визначивши її у розмірі 60% від заробітної плати, обрахованої на підставі довідки Територіального управління ДСА у Черкаській області від 19.01.2024 №04-226/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Територіального управління ДСА у Черкаській області від 19.01.2024 №04-227/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та виплатити різницю недотриманого пенсійного забезпечення.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набрало законної сили 04.11.2025.

Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, оскільки на його думку рішення суду не виконується.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.02.2026 встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до Черкаського окружного адміністративного суду протягом десяти календарних днів з дати отримання копії даної ухвали, звіт про виконання судового рішення.

На адресу Черкаського окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.02.2026 про виконання рішення суд, в якій заявник вказав, що виконав судове рішення та просив прийняти звіт про виконання рішення суду.

В заяві повідомив, що Головним управлінням поновлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2025 виплату пенсії, у відповідності Закону України «Про державну службу», визначивши її у розмірі 60% від заробітної плати, обрахованої на підставі довідки Територіального управління ДСА у Черкаській області від 19.01.2024 № 04-226/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки Територіального управління ДСА у Черкаській області від 19.01.2024 № 04-227/24 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі №580/425/25 розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 становить 30989,24 грн (51648,73 грн (заробітна плата відповідно до довідок від 19.01.2024 № 04-226/24 та від 19.01.2024 № 04-227/24) х 60%). Згідно з частиною 7 статті 37 Закону України “Про державну службу» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Розмір пенсії позивача з урахуванням обмеження максимальним розміром пенсії із 01.01.2025 становить 23610,00 грн (2361,00 грн прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність із 01.01.2025 х 10) та із 01.01.2026 становить 25950,00 грн (2595,00 грн прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність із 01.01.2026 х 10).

Відповідач вказує, що доплату пенсії, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 у справі № 580/425/25, за період із 01.01.2025 до 28.02.2026 нараховано у сумі 212247,32 грн та обліковано в реєстрі судових рішень.

03.03.2026 до суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в яких позивач повідомила, що фактично рішення суду залишається не виконаним, оскільки розмір пенсії після проведення перерахунку залишився попереднім. Додатково надала до суду відомості з електронного кабінету ПФУ, згідно з якими розмір пенсії позивача у листопаді-грудні 2025 року та січні 2026 року становить 8915,12 грн, у лютому, березні 2026 року 12612,18 грн та 9993,85 грн, відповідно.

В той же час, за рішенням суду відновлений розмір пенсії позивача повинен становити 60% від заробітної плати, обрахованої на підставі наведених довідок Територіального управління ДСА у Черкаській області. За результатами проведених нарахувань розмір пенсії позивача встановлено із 01.01.2026 в сумі 25950,00 грн, з урахуванням обмеження максимального розміру.

Вирішуючи питання про належне виконання рішення суду від 10.12.2024, суд враховує, що згідно з ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Частинами 1-5 ст. 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України. Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, у випадку невиконання рішення суду без поважних причин на керівника суб'єкта владних повноважень відповідального за виконання рішення суду може бути накладено штраф.

Досліджуючи питання про належне виконання рішення суду, судом встановлено, що розмір пенсії позивача не приведено у відповідність до вимог рішення суду після його ухвалення та набрання ним законної сили, шляхом саме поновлення пенсії, яку позивач отримувала станом на 01.01.2025.

Посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, суд вважає непереконливими, оскільки рішення суду не передбачає призначення або перерахунок розміру пенсії позивача. Натомість рішенням визначено обов'язок поновити ОСОБА_1 з 01.01.2025 виплату пенсії, яка їй призначена до набрання чинності наведеною постановою КМУ.

В силу положень ч. 2 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

З урахуванням вищезазначених обставин суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області в межах строків наданих ухвалою суду від 12.02.2026 не вчинено усі необхідні дії з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду, оскільки розмір пенсії позивача повинен становити 25950,00 грн.

В той же час, оскільки невиконання рішення суду обумовлено неправильним тлумаченням відповідачем норм постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, суд вважає, що наявні підстави для звільнення відповідача від сплати штрафу за невиконання у повному обсязі рішення суду.

Враховуючи, що зі змісту наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що рішення суду у повному обсязі не виконано, тому у прийнятті поданого звіту слід відмовити. Як наслідок, відсутні підстави для завершення процедури судового контролю, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 24.02.2026 - відмовити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від сплати штрафу за невиконання у повному обсязі рішення суду.

Встановити новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до Черкаського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дати отримання копії даної ухвали, звіт про виконання судового рішення шляхом відновлення ОСОБА_1 з 01.01.2025 виплату пенсії, у відповідності Закону України «Про державну службу», визначивши її у розмірі 60% від заробітної плати, відповідно до резолютивної частини рішення суду, без урахування вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.

Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяВалентин ГАРАЩЕНКО