Рішення від 15.05.2026 по справі 580/8773/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 року справа № 580/8773/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чигиринське" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чигиринське" (20900, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Чигирин, вул. Хмельницького Богдана, 11, офіс 2) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.07.2025 №0110660406 видане Головним управління ДПС у Черкаській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновок контролюючого органу щодо встановленого порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН є помилковим, так як всі вищезазначені податкові накладні були належним чином зареєстровані в ЄРПН і відображені через уточнення декларації по ПДВ, що не призвело до не сплати ПДВ. Вказує, що в розрахунку штрафу в п. 1 та 3 зазначена потроєна сума штрафних санкцій що протирічить ст. 61 Конституції України. Позивач просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, в ході проведення перевірки встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а саме: несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН податкові накладні за грудень 2024 року, лютий, березень 2025 року. Вказує, що складання та реєстрація в подальшому розрахунку коригування, яким «анулюється» несвоєчасно зареєстрована податкова накладна, не звільняє платника податку на додану вартість від відповідальності за вчинене правопорушення та узгоджується з правовою позицією викладеною Верховним Судом у постановах від 29.06.2023 у справі №640/10288/19, від 01.07.2022 у справі №804/3526/18, від 23.07.2019 у справі № 816/955/18 та від 26.06.2018 у справі № 816/1990/17. Вказує, що згідно вимог Порядку №1307 не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера. Відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

13.12.2024 ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну №131 на користь ДСГП «Ліси України» філія «Чигиринське лісове господарство» ДП «Ліси України» на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн., яка подана на реєстрацію 12.02.2025 в 08 год 33 хв.

При чому, по одній і тій же господарській операції:

31.12.2024 ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну № 80 на користь ДСГП «Ліси України» філія «Чигиринське лісове господарство» ДП «Ліси України» на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн. Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, податкова накладна №80 від 31.12.2024 подана на реєстрацію 30.01.2025 в 08 год 05 хв.

31.12.2024 ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну №130 на користь ДСГП «Ліси України» філія «Чигиринське лісове господарство» ДП «Ліси України» на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн. Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, податкова накладна №130 від 31.12.2024 подана на реєстрацію 06.02.2025 в 08 год 05 хв.

06.02.2025 ТОВ "Чигиринське" складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №5 до податкової накладної від 31.12.2024 №80, яким повністю скориговано в сторону зменшення суму податкового зобов'язання за податковою накладною від 31.12.2024 №80 із зазначенням причини коригування - 103 «Повернення товару або авансових платежів». Даний розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН 10.02.2025.

11.02.2025 ТОВ "Чигиринське" складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №8 до податкової накладної від 31.12.2024 №130, яким повністю скориговано в сторону зменшення суму податкового зобов'язання за податковою накладною від 31.12.2024 №130 із зазначенням причини коригування - 103 «Повернення товару або авансових платежів». Даний розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН 11.02.2025.

Головне управління ДПС у Черкаській області провело камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "Чигиринське", за результатами якої складено акт від 02.06.2025 №7680/23-00-04-05-01/45224732.

Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за періоди грудень 2024 року, лютий, березень 2025 року, а саме: ПН №131 складена 13.12.2024, зареєстрована 12.02.2025 порушення граничного строку реєстрації 38 днів; ПН №80 складена 31.12.2024, зареєстрована 30.01.2025 порушення граничного строку реєстрації 12 днів; ПН №130 складена 31.12.2024, зареєстрована 06.02.2025 порушення граничного строку реєстрації 19 днів; ПН №21 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №32 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №29 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №22 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №34 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №18 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №25 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №27 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №20 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №19 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №24 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №28 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №23 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №33 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №26 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №31 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №30 складена 28.02.2025, зареєстрована 28.03.2025 порушення граничного строку реєстрації 10 днів; ПН №56 складена 31.03.2025, зареєстрована 26.05.2025 порушення граничного строку реєстрації 38 днів; ПН №58 складена 31.03.2025, зареєстрована 26.05.2025 порушення граничного строку реєстрації 38 днів; ПН №57 складена 31.03.2025, зареєстрована 26.05.2025 порушення граничного строку реєстрації 38 днів.

На підставі акту перевірки Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 01.07.2025 №0110660405, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1, пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до ТОВ "Чигиринське" застосовано штраф у розмірі 237663,60грн.

Рішенням ДПС від 24.07.2025 №21374/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення від 01.07.2025 №0110660405 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погоджуючися з податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду.

Суд звернув увагу, що ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну №131 складена 13.12.2024, зареєстрована 12.02.2025 порушення граничного строку реєстрації 38 днів, а спірним в даній справі є застосування штрафу в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024, оскільки останні складені за однієї господарської операції.

Як вбачається з розрахунку штрафу до податкового повідомлення - рішення від 01.07.2025 №0110660405, до ТОВ "Чигиринське" застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію 57 податкових накладних, зокрема за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024 у розмірі 21591,56грн. (п. 1, 3 розрахунку.)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 67 Конституції України на платників податків покладено обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з п. 185.1 ст. 185 ПК України, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог п. 187.1 ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст. 188 ПК України).

Відповідно до абз. 1 п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 ПК України, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

При цьому, п. 192.1 ст. 192 ПК України передбачено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг. Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної. (пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПК України).

Отже, у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг та реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних платник податку з метою виправлення допущеної помилки має право згідно з п. 192.1 ст. 192 ПК України скласти розрахунок коригування до помилкової податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку на додану вартість, на адресу якого виписано помилкову податкову накладну.

Як вбачається з матеріалів справи 13.12.2024 ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну №131 на користь ДСГП «Ліси України» філія «Чигиринське лісове господарство» ДП «Ліси України» на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн., яка подана на реєстрацію 12.02.2025 в 08 год 33 хв.

При чому, помилково по одній і тій же господарській операції ТОВ "Чигиринське" 31.12.2024 складено податкову накладну №80 та №130 на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн., однак на виконання вимог п. 192.1 ст. 192 ПК України 06.02.2025 складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №5 до податкової накладної від 31.12.2024 №80 та відповідно 11.02.2025 №8 до податкової накладної від 31.12.2024 №130, яким повністю скориговано в сторону зменшення суму податкового зобов'язання за податковою накладною від 31.12.2024 №130 « 0» із зазначенням причини коригування - 103 «Повернення товару або авансових платежів».

За таких підстав, з урахуванням розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних №80 та №130 сума податку на додану вартість склала « 0».

Однак, згідно розрахунку штрафу до податкового повідомлення - рішення від 01.07.2025 №0110660405, до ТОВ "Чигиринське" застосовано штраф, зокрема за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024 у розмірі 21591,56грн. (п. 1, 3 розрахунку) виходячи з суми ПДВ 308450,87грн. визначеної у податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024 до корегування.

Згідно з абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

-для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

-для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

-10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

-20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

-30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

-40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

-50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Разом із тим, згідно з пп. 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Суд зазначає, що визначена сума штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, з урахуванням статті 120-1 ПК України, відповідає положенням законодавства, за виключенням податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024, оскільки після корегування показників податкових накладних сума податку на додану вартість склала « 0» то штраф у відсотковому значенні, який розраховується з суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, складає « 0».

При цьому, посилання представника відповідача, що невиконання обов'язку в частині встановлених строків реєстрації податкової накладної утворює склад податкового правопорушення із формальним складом є безпідставні, оскільки розрахункова величина штрафу розраховується саме з числових значень сум ПДВ зазначених в податкових накладних, а тому сам розрахунок штрафних санкцій неможливий без вказаних сум.

Також, є безпідставні посилання на правову позицію викладену Верховним Судом у постановах від 29.06.2023 у справі №640/10288/19, від 01.07.2022 у справі №804/3526/18, від 23.07.2019 у справі № 816/955/18 та від 26.06.2018 у справі № 816/1990/17, оскільки остання викладена з іншого правового регулювання.

Крім того, суд враховує приписи частини першої статті 61 Конституції України, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

При цьому, відповідач не врахував на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення, що ТОВ "Чигиринське" складено податкову накладну №131 від 13.12.2024, яка зареєстрована 12.02.2025 з порушення граничного строку реєстрації 38 днів, за господарською операцією постачання послуг ДСГП «Ліси України» філія «Чигиринське лісове господарство» ДП «Ліси України» на суму 1850705,20грн., в тому числі ПДВ 308450,87грн., що є однією операцією за наслідками якої також складено податкові накладні №80, №130 від 31.12.2024.

З огляду на встановлені судом обставини, податкове повідомлення-рішення від 01.07.2025 №0110660405 підлягає до скасування в частині визначення та застосування штрафних санкцій до ТОВ "Чигиринське" в частині суми штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024.

Як вбачається з розрахунку штрафу до податкового повідомлення - рішення від 01.07.2025 №0110660405, до ТОВ "Чигиринське" застосовано штраф, зокрема за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №80 від 31.12.2024 у розмірі 6169,02 грн., податкової накладної №130 від 31.12.2024 у розмірі 15422,54грн., всього 21591,56грн. (п. 1, 3 розрахунку).

Водночас, в іншій частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, суд вважає обґрунтованим з огляду на встановлені вище обставини та зроблені судом висновки.

Тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення належить скасувати частково.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ).

Згідно з позицією ЄСПЛ, викладеною, зокрема, у справі "Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції", заява № 36985/97, рішення від 23 липня 2002 року, п. 110, адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення в цілому.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають частковому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 01.07.2025 №0110660405 в частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, згідно податкових накладних №80, №130 від 31.12.2024 у розмірі 21591,56грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Чигиринське" (код ЄДРПОУ 45224732) судовий збір у розмірі 3000 грн. (три тисячі грн. 00 коп).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя Петро ПАЛАМАР