Рішення від 14.05.2026 по справі 520/6120/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

14 травня 2026 року №520/6120/26

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо виплати грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732 (тридцять сім тисяч сімсот тридцять дві) грн. 01 коп., що утримані з грошового забезпечення ОСОБА_1 виплаченого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року ухваленого в адміністративній справі № 520/14184/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДСНС України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732 (тридцять сім тисяч сімсот тридцять дві) грнивень 01 копійка, що утримані з грошового забезпечення виплаченого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року ухваленого в адміністративній справі №520/14184/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДСНС України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не здійснив виплату грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, утриманих із виплаченого грошового забезпечення на виконання судового рішення, у зв'язку з чим така бездіяльність підлягає визнанню протиправною та зобов'язанню відповідача здійснити відповідну виплату.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі надсилалась судом до електронного кабінету відповідача в ЄСІТС "Електронний суд" та отримана ним 24.03.2026, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 25.03.2026.

В установлений судом строк, відповідач правом надіслати відзив на позовну заяву не скористався, заяву про визнання позову суду також не надсилав.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , проходила службу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до витягу з наказу від 07.07.2023 №322 (по особовому складу) звільнено із служби цивільного захисту прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , водія 7 ДПРЧ 1 ДПРЗ 07 липня 2023 року, за підпунктом 2 пункту 176 (за віком).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №520/14184/25 задоволено адміністративний позов, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок окремих складових щомісячного грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2023 роки, грошової допомоги на соціально-побутові питання за 2022 рік, а саме щомісячних премій у належних відсоткових розмірах, установлених наказами: від 11.02.2020 року №57 - 120% посадового окладу, від 10.03.2020 року №92 - 120% посадового окладу, від 09.04.2020 року №124 - 80% посадового окладу, від 08.05.2020 року №148 - 120% посадового окладу, від 06.06.2020 року №180 - 120% посадового окладу, від 09.07.2020 року №214 - 120% посадового окладу, від 11.08.2020 року №249 - 120% посадового окладу, від 11.09.2020 року №276 - 120% посадового окладу, від 12.10.2020 року №302 - 120% посадового окладу, від 10.11.2020 року №329 - 120% посадового окладу, від 10.12.2020 року №3611 - 120% посадового окладу, від 11.01.2021 року №14 - 120% посадового окладу, від 10.02.2021 року №47 - 138% посадового окладу, від 10.03.2021 року №94 - 128% посадового окладу, від 09.04.2021 року №136 - 138% посадового окладу, від 11.05.2021 року №175 - 138% посадового окладу, від 10.06.2021 року №220 - 138% посадового окладу, від 06.07.2021 року №267 - 138% посадового окладу, від 10.08.2021 року №328 - 138% посадового окладу, від 10.09.2021 року №358 - 138% посадового окладу, від 18.10.2021 року №392 - 138% посадового окладу, від 10.11.2021 року №430 - 138% посадового окладу, від 10.12.2021 року №484 - 138% посадового окладу, від 10.01.2022 року №5 - 138% посадового окладу, від 21.02.2022 року №63 - 180% посадового окладу, від 09.03.2022 року №88 - 180% посадового окладу, від 11.04.2022 року №190 - 180% посадового окладу, від 11.05.2022 року №238 - 180% посадового окладу, від 10.06.2022 року №285 - 180% посадового окладу, від 08.07.2022 року №340 - 180% посадового окладу, від 09.08.2022 року №378 - 180% посадового окладу, від 09.09.2022 року №456 - 180% посадового окладу, від 07.10.2022 року №490 - 180% посадового окладу, від 08.11.2022 року №544 - 180% посадового окладу, від 07.12.2022 року №637 - 180% посадового окладу, від 23.01.2023 року №35 - 250% посадового окладу, від 13.02.2023 року №74 - 414% посадового окладу, від 10.03.2023 року №110 - 414% посадового окладу, від 10.04.2023 року №164 - 414% посадового окладу, від 09.05.2023 року №210- 414% посадового окладу, від 09.06.2023 року №271 - 414% посадового окладу з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.06.2024 по справі №520/2541/24 та провести виплату недоотриманих сум грошового забезпечення.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №520/14184/25, відповідач здійснив нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 , право на яке останній набув під час проходження служби, у розмірі 209622,29 грн, а в подальшому 27 лютого 2026 року виплатив грошове забезпечення у сумі 161409,17 грн. утримавши податок з доходів фізичних осіб за ставкою 18% у сумі 37732,01 грн. та військовий збір за ставкою 5% у сумі 10481,11 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо відрахування з сум грошового забезпечення податок з доходів з фізичних осіб, вважаючи їх протиправними та такими, що порушують права та законні інтереси, позивач звернувся до суду з даним позовом за їх захистом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції від 22.09.2025) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №779) затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, який визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Приписами пунктів 4, 5 Порядку №44 визначено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Аналізуючи вищевикладені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, військовослужбовцями, виплачується їм для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби одночасно з виплатою грошового забезпечення за місцем його одержання у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Таким чином, враховуючи те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №520/14184/25 встановлено несвоєчасну виплату відповідачем у повному обсязі основних та додаткових видів грошового забезпечення позивачу, останній не може бути позбавлений права на компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб.

Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 25.06.2020 року у справі №825/761/17, від 29.07.2020 року у справі №814/142/17 та від 08.02.2023 у справі №420/9834/22.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, з метою належного захисту прав позивача в спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне задовольнити позов, визнавши протиправними дії Головного управління служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732,01 грн, що утриманий з сум грошового забезпечення, виплачених на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 у справі №520/14184/25, та зобов'язати Головне управління служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732,01 грн, що утриманий з сум грошового забезпечення, виплачених на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 по справі №520/14184/25.

Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Витрати зі сплати судового збору не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул.Шевченка, буд.8, м.Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо виплати грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732 (тридцять сім тисяч сімсот тридцять дві) грнивень 01 копійка, що утримані з грошового забезпечення ОСОБА_1 виплаченого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року ухваленого в адміністративній справі №520/14184/25.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (код ЄДРПОУ 38631015) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб у розмірі 37732 (тридцять сім тисяч сімсот тридцять дві) гривень 01 копійка, що утримані з грошового забезпечення виплаченого на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року ухваленого в адміністративній справі №520/14184/25.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м. Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 14 травня 2026 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО