Справа № 420/31616/25
15 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 31607/03-16 від 18.07.2025 р., щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний громадян, захист які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 з 25.01.2025 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач 10.07.2025 р. звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний громадян, захист які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2025 р. № 31607/03-16 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що станом на 01 січня 1993 року факт проживання та роботи позивача в зоні посиленого радіологічного контролю складає менше 4 років, що не дає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки в період із 27.10.1987 р. по 15.12.1992 р. проживала в с.Нова Петрівка, що є зоною посиленого радіологічного контролю. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 19.09.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
06.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний громадян, захист які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи". Згідно ч.2 ст.55 Закону, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки (початкова величина) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного віку (на 2 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період. Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зниженого на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Враховуюче вищезазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення від 18.07.2025 р. №104750009815 про відмову у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, оскільки в довідці від 09.07.2025 р. №429 вказана підстава акт депутата, що не дає право врахувати період перебування на території радіоактивного забруднення з 27.10.1987 по 15.12.1991. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 36 років 0 місяців 6 днів., який врахований в повному обсязі. Додаткових документів, що підтверджують періоди постійного проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення, до заяви від 10.07.2025 р. не надано. Інші документи, які підтверджують ці обставини не надано, тому виключалося належне підтвердження спірного страхового стажу.
23.10.2025 р. третя особа надала заяву, в якій просила відмовити в задоволенні позовної заяви. Вказує, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2025 р. №104750009815 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки в довідці від 09.07.2025 р.№429 вказана підстава акт депутата, що не дає право врахувати період перебування на території радіоактивного забруднення з 27.10.1987 р. по 15.12.1991 р.
З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням від 20.05.1994 р. серії НОМЕР_1 .
10.07.2025 р. позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний громадян, захист які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
За принципом екстериторіальності заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням відповідача від 18.07.2025 р. № 31607/03-16 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у зв'язку з тим, що станом на 01 січня 1993 року факт проживання та роботи позивача в зоні посиленого радіологічного контролю складає менше 4 років, що не дає право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Страховий стаж позивача становить 36 років 0 місяців 6 днів, стаж врахований в повному обсязі.
Згідно довідки Петрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 09.04.2025 р. № 243, відповідно до копії будинкової книги для прописки громадян, що проживають у буд. АДРЕСА_1 , вона була зареєстрована та дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1 з зазначенням таких кінцевих дат реєстрації: по 27.10.1988 р.; по 15.11.1989 р.; по 25.11.1990 р.; по 15.12.1991 р. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 р. № 106 село відноситься до IV зони радіоекологічного контролю.
За довідкою Петрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 09.04.2025 р. № 429 відповідно до акту депутата Петрівської сільської ради ОСОБА_2 , (та за засвідченням сусідів), вона дійсно проживала з 27.10.1987 року по 15.12.1991 рік за адресою: с. Нові Петрівці вулиця Свято-Покровська (колишня назва Леніна) буд. 87. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 р. № 106 село відноситься до IV зони радіоекологічного контролю.
Вважаючи оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч.1 ст.26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року не менше 31 років, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року не менше 32 років (абз.2 ч.1 ст.26 Закону №1058-IV).
Сторонами не заперечуються ті обставини, що позивач на час звернення до третьої особи досягнула віку 56 років та мала страховий стаж 36 років 0 місяців 6 днів.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 р. № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).
Згідно з ч.1 ст.55 Закону № 796-XII особам, які проживали або працювали на радіоактивно забруднених територіях, пенсії призначаються із зниженням пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період (абз.6 п.2 ч.1 ст.55 Закону № 796-XII).
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що законодавець розділяє дві величини зниження пенсійного віку, а саме: початкову (для осіб, які з 26.04.1986 р. по 31.07.1986 р. постійно проживали або постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю) та наступну (для осіб, які з 01.08.1986 р. постійно проживали або постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю).
Відповідно до висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 19.09.2019 р. у справі № 556/1172/17 та від 17.06.2020 р. у справі № 572/456/17, виникнення права на зниження пенсійного віку законодавець пов'язує із фактом фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв'язку із постійним проживанням, або у зв'язку із роботою в такій місцевості.
Згідно довідок, які надані Петрівською сільською радою Вишгородського району Київської області від 09.04.2025 р. № 243, від 09.04.2025 р. № 429, позивач на території зони посиленого радіоекологічного контролю проживала вже опісля Чорнобильської катастрофи, а саме з 27.10.1987 р. по 15.12.1991 р. та в цілому 4 роки 1 місяць 18 днів.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що при вирішенні питання про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону № 796-ХІІ слід використовувати саме наступну величину зниження пенсійного віку - 1 рік, оскільки в період з 26.04.1986 р. по 31.07.1986 р. позивач постійно не проживала та постійно не працювала у зоні посиленого радіологічного контролю.
Отже, у спірному рішенні, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" враховано усі обставини, що мають значення для призначення даного виду пенсії позивачу, як наслідок, відповідач належно розглянув подану позивачем заяву і документи та, відповідно, прийняв обґрунтоване рішення про відмову.
Тому, за встановлених у справі обставин, суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність рішення відповідача критеріям, визначеним у ст.2 КАС України, у зв'язку із чим дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог через відсутність порушеного права позивача в межах спірних відносин.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м.Фастів, вул.Саєнка Андрія, буд.10, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
.