Рішення від 15.05.2026 по справі 160/5985/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 рокуСправа №160/5985/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Синельниківського міського Комунального підприємства "Виробниче об'єднання житлово-комунального господарства" про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Дніпропетровській області) до Синельниківського міського Комунального підприємства "Виробниче об'єднання житлово-комунального господарства" (далі - відповідач), в якій позивач просить стягнути податковий борг з СИНЕЛЬНИКІВСЬКОГО МІСЬКОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ЖИТЛОВО- КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА» (ЄДРПОУ 32050733) до бюджету у розмірі 84 434,11 грн шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Позовна заява обґрунтована тим, що підставою для звернення позивача з вимогою про стягнення вказаної суми у судовому порядку є несплата відповідачем у добровільному порядку сум грошових зобов'язань самостійно задекларованих платником податків, та грошових зобов'язань нарахованих контролюючим органом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Ухвала суду від 16.03.2026 року направлялась на адресу відповідача шляхом поштового зв'язку та отримана ним 16.04.2026 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Копія позовної заяви з додатками була направлена Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на адресу відповідача шляхом поштового зв'язку, про що свідчить накладна та опис вкладення.

Крім того, судом, з метою повідомлення учасників даної справи про відкриття провадження, було розміщене відповідне оголошення на офіційному сайті Судова влада України.

Відповідач правом на подання відзиву на позов та/або пояснень по суті справи не скористався. З клопотанням про продовження строку на надання відзиву та/або пояснень по суті спору не звертався.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

На обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області перебуває Синельниківське міське Комунальне підприємство "Виробниче об'єднання житлово-комунального господарства" та за яким рахується податковий борг у розмірі 84434,11 гривень.

Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 13 260,00 грн, згідно:

- податкового повідомлення-рішення №0164395330 від 08.10.2019 у сумі 35,63 гривень; (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0164395330 від 08.10.2019 в сумі 3 052,54 гривень; (штрафні санкції);

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9243804126 від 18.10.2019 в сумі 1 618,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9274904554 від 19.11.2019 в сумі 2 341,00 гривень;

- податкового повідомлення-рішення №0178795330 від 02.12.2019 в сумі 958,4 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0178795330 від 02.12.2019 в сумі 280,4 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0182345330 від 10.12.2019 в сумі 160,53 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0182345330 від 10.12.2019 в сумі 320,00 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0182345330 від 10.12.2019 в сумі 192,35 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0182345330 від 10.12.2019 в сумі 72,12 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0182345330 від 10.12.2019 в сумі 453,47 гривень (штрафні санкції);

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9306257925 від 19.12.2019 в сумі 1 618,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9331573175 від 17.01.2020 в сумі 1 954,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9029582777 від 19.02.2020 в сумі 3 678,00 гривень;

- податкового повідомлення-рішення №0014745330 від 19.02.2020 в сумі 47,5 гривень; (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0014745330 від 19.02.2020 в сумі 16,1 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0014745330 від 19.02.2020 сумі 782,91 гривень (штрафні санкції);

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9056613468 від 18.03.2020 в сумі 1 528,00 гривень.

- податкового повідомлення-рішення №0020075330 від 19.03.2020 в сумі 12,67 гривень;

- податкового повідомлення-рішення №0020075330 від 19.03.2020 в сумі 1 166,96 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9082970204 від 16.04.2020 в сумі 1 801,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9110370638 від 19.05.2020 в сумі 2 100,00 гривень;

- податкового повідомлення-рішення №0030865330 від 25.05.2020 в сумі 158,45 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0030865330 від 25.05.2020 в сумі 360,00 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0030865330 від 25.05.2020 в сумі 320,00 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0030865330 від 25.05.2020 в сумі 320,00 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0030865330 від 25.05.2020 в сумі 153,75 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0025785330 від 08.05.2020 в сумі 479,2 гривень (штрафні санкції);

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9141551500 від 22.06.2020 в сумі 3 769,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9170551585 від 17.07.2020 в сумі 2 119,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9205484445 від 19.08.2020 в сумі 1 928,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9236819599 від 18.09.2020 в сумі 1 727,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9269830292 від 19.10.2020 в сумі 2 016,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9305934999 від 19.11.2020 в сумі 2 779,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9338415999 від 18.12.2020 в сумі 1 296,00 гривень;

- по податковій декларації з податку на додану вартість №9369279412 від 19.01.2021 в сумі 1 944,00 гривень;

- податкового повідомлення-рішення №0053601810 від 17.06.2022 в сумі 2 203,51 гривень (штрафні санкції);

- податкового повідомлення-рішення №0399160409 від 19.06.2024 в сумі 564,58 гривень (штрафні санкції);

- нарахованої пені на загальну суму 38 107,04 гривень.

Доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку податкових повідомлень-рішень відповідачем не надано.

Враховуючи, що відповідач не сплатив до бюджету сум податкового боргу, позивачем сформовано податкову вимогу від 07.12.2021 року №0129990-1305-0412, яку направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, проте ним не отримано. На адресу позивача повернувся конверт.

У зв'язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку сум грошових зобов'язань, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 ПК України).

Згідно до п.14.1.156 ст.14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов'язаний із несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання протягом установленого строку.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків в т.ч. зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 20.1.19. п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Статтею 36 ПК України встановлено податковий обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок платника податків виникає за кожним податком та збором.

Згідно п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (пункт 57.3. статті 57 ПК України).

У свою чергу, відповідно до пункту 56.18 статті 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Підстави та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових вимог платникам податків врегульовано ст.59 Податкового кодексу України.

Так, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків у відповідності із п. 87.2 ст. 87 ПК України, є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 87.9. ст. 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Отже, у спорах за позовом податкового органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягає факт узгодженості грошового зобов'язання, зокрема факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов'язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу, тощо.

Врахувавши викладені обставини даної справи, суд зазначає, що податкові повідомлення-рішення ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржені та не скасовані, докази протилежного в матеріалах справи відсутні, а відтак є чинними.

Таким чином, грошові зобов'язання позивача згідно податкових повідомлень-рішень на момент розгляду даної справи є узгодженими, а відтак становлять податковий борг.

Суд при вирішені спору керується правовою позицією Верховного Суду визначеною у постановах від 21.08.2019 року у справі №2340/4023/18, від 24.04.2020 року у справі №818/263/16, від 10.04.2020 року у справі №813/7758/14, від 21.11.2019 року у справі № 821/1126/16, 09.10.2019 року у справі №803/1101/15-а.

Згідно з п.95.3 статті 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно наданих до суду доказів вбачається, що за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 84434,11 грн.

В матеріалах справи відсутні докази погашення заборгованості, а також докази оскарження податкових повідомлень-рішень, в зв'язку із чим, суд вважає, що факт порушення відповідачем вимог податкового законодавства України доведений.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, на підставі викладеного, з урахуванням відсутності відзиву та доказів сплати, з огляду на наявність боргу, суд доходить висновку, що позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Синельниківського міського Комунального підприємства "Виробниче об'єднання житлово-комунального господарства" про стягнення податкового боргу підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат в порядку ст. ст. 143 та 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 27 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» та при зверненні до суду ним не були понесені судові витрати, відсутні підстави для стягнення судових витрат.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 242-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658, 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) до Синельниківського міського Комунального підприємства "Виробниче об'єднання житлово-комунального господарства" (код ЄДРПОУ 32050733, 52500, Дніпропетровська область, місто Синельникове, вул. Богми, буд. 26) про стягнення податкового боргу, - задовольнити.

Стягнути податковий борг з СИНЕЛЬНИКІВСЬКОГО МІСЬКОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ВИРОБНИЧЕ ОБ'ЄДНАННЯ ЖИТЛОВО- КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА» (ЄДРПОУ 32050733) до бюджету у розмірі 84 434 (вісімдесят чотири тисячі чотириста тридцять чотири) грн. 11 коп. шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 15.05.2026 року.

Суддя О.М. Неклеса