Рішення від 11.05.2026 по справі 160/4080/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 рокуСправа №160/4080/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Глеюватської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Глеюватської сільської ради, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невжитті заходів щодо організації ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища;

- зобов'язати відповідача вжити заходів до організації ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища шляхом видалення відходів, розміщених на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812).

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Глеюватська сільська рада Криворізького району в межах своїх повноважень не вжила юридично значущих заходів щодо ліквідації розміщених на території громади несанкціонованих відходів, а саме: не вжила заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, яке розташовано у с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею приблизно 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812), враховуючи запропоновані постійно діючою комісією з питань поводження з безхазяйними відходами заходами. Тобто, в порушення вимог законодавства на території Глеюватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області заходи до організації ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ шляхом видалення відходів не вживаються, чим грубо порушуються вимоги природоохоронного законодавства, завдається значна шкода довкіллю та безпеці життєдіяльності мешканців територіальної громади.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.02.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачу позов з додатками та зазначена ухвала суду від 27.02.2026 року доставлені до електронного кабінету 20 лютого та 02 березня 2026 року відповідно, що підтверджується відповідними довідками наявними матеріалах справи. Але, відзиву на позовну заяву відповідач до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.

В своєму клопотанні та заяві від 06.04.2026 року відповідачем зазначалося, що відзив на позов ним не подавався.

Згідно із ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою суду від 11.05.2026 року відмовлено у задоволенні заяви відповідача про закриття провадження у цій справі.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію прокурора, викладену в позовній заяві, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що відповідно до інформації, що міститься у листах Глеюватської сільської ради від 22.08.2025 №1605/0/2-25, від 31.10.2025 №2009/0/2-25, від 17.12.2025 №2310/0/2-25 на земельній ділянці біля с.Глеюватка (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812) розміщене стихійне сміттєзвалище. Заходи щодо ліквідації вказаного стихійного сміттєзвалища на теперішній час не вживались. Цільові програми упродовж поточного 2025 року не затверджувались. На території сільської ради місця видалення відходів та санкціоновані сміттєзвалища відсутні.

Відповідно до інформації Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 28.11.2025 №3-7948-5, у Інспекції відсутня інформація щодо розміщення на території біля с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи) - 48.037558, 33.441812 несанкціонованого сміттєзвалища.

Згідно із актом від 29.10.2025 №1, постійно діючою комісією з питань поводження з безхазяйними відходами на території Глеюватської сільської територіальної громади проведено перевірку несанкціонованого та неконтрольованого сміттєзвалища на земельній ділянці біля с.Глеюватка за координатами 48.037558, 33.441812 та виявлено несанкціоноване сміттєзвалище, яке є стихійним та утворилося внаслідок неконтрольованого викидання побутових відходів жителями та мешканцями с.Глеюватка. Вказані відходи є побутовими, приблизна площа смітника складає 1200 м.кв.

Крім того, з акту від 29.10.2025 №1 вбачається, що постійно діючою комісією з питань поводження з безхазяйними відходами Глеюватській сільській раді запропоновано вжити заходи щодо ліквідації вказаного несанкціонованого сміттєзвалища; посилити взаємодію старост старостинських округів та депутатів сільської ради з питань поводження з відходами; провести роз'яснювальну роботу серед населення с.Глеюватка щодо необхідності дотримання правил поводження з відходами та недопущення утворення стихійних сміттєзвалищ на території сільської ради.

Згідно з інформацією Глеюватської сільської ради Криворізького району від 31.10.2025 №2009/0/2-25, від 17.12.2025 №2310/0/2-25 на земельній ділянці біля с.Глеюватка (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812), яка відноситься до комунальної власності виявлено розміщення несанкціонованого сміттєзвалища.

Заходи щодо поводження з відходами, зокрема, на виконання вимог ст.26 Закону України "Про управління відходами", реалізує суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та вивезення ТПВ - (КП "Глеюватське") та за необхідності ставить питання щодо виділення коштів на ліквідацію виявлених сміттєзвалищ. Діяльність по збиранню відходів здійснюється КП "Глеюватське" та поводження з твердими побутовими відходами (захоронення на полігоні ТПВ) здійснюється ТзОВ "ЕКОСПЕЦТРАНС" на підставі договору від 30.12.2024 за №348/6.

Щодо підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави у межах спірних правовідносин, суд зазначає таке.

За змістом статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

У Законі України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII закріплено вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у некримінальних провадженнях.

Відповідно до частини третьої статті 23 цього Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Системне тлумачення вказаних норм дозволяє дійти висновку, що стаття 53 КАС України вимагає вказувати в адміністративному позові, скарзі чи іншому процесуальному документі докази на підтвердження підстав заявлених позовних вимог із зазначенням, у чому саме полягає порушення інтересів держави, обставини, що зумовили необхідність їх захисту прокурором, а також орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У справі, що розглядається, прокурор у позовній заяві зазначив, що у спірних правовідносинах порушення інтересів держави полягає в тому, що розташування на земельній ділянці громади несанкціонованих сміттєзвалищ призведе до подальшого забруднення земель, що впливає на здоров'я та якість життя жителів громади. Водночас метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.

Обґрунтовуючи наявність підстав для звернення до суду, позивач посилається на лист Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) від 28.11.2025 №3-7948-5, в якому вказано, що у Інспекції відсутня інформація щодо розміщення на території біля с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812) несанкціонованого сміттєзвалища.

Разом з тим, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) листом від 28.11.2025 №3-7948-5 повідомила прокурора про те, що за вказаними фактами Інспекцією не вживалися заходи, у тому числі претензійно-позовного характеру з метою усунення вищезазначених порушень вимог природоохоронного законодавства. Зважаючи на викладене, Інспекція не заперечує проти представництва інтересів держави в особі ДЕІ Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) щодо зобов'язання Глеюватської сільської ради припинити порушення вимог природоохоронного законодавства та вжити заходів до ліквідації несанкціонованих місць видалення відходів.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що під час звернення з позовом до суду прокурор на виконання вимог статті 23 Закону України "Про прокуратуру" та статті 53 КАС України обґрунтував наявність у нього підстав для представництва інтересів держави, вказав, у чому саме полягає порушення інтересів держави, та визначив органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до вимог статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Згідно зі статтями 91, 96 Земельного кодексу України, статтею 35 Закону України "Про охорону земель" від 09.06.2003 року № 962-IV власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані під час здійснення господарської діяльності дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням, забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.

Вирішення питань щодо організації управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення відповідно до пункту шостого частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, віднесено до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних та міських рад.

Згідно з частинами першою, другою статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Статтею 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 05.06.1991 року № 1264-XII визначено, що місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до п."е" ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення на своїй території.

Статтею 1 Закону України "Про відходи" (в редакції, чинний на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що відходи це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; поводження з відходами це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Частиною другою статті 9 вказаного Закону передбачено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Пунктом "и" частини першої статті 21 Закону України "Про відходи" передбачено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

20 червня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про управління відходами", який набув чинності 09 липня 2023 року.

Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України "Про управління відходами" визначено, що відходами є будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися.

Управління відходами це комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів (пункт 38 частини першої статті 1 Закону України "Про управління відходами").

Статтею 12 Закону України "Про управління відходами" визначено порядок виявлення та облік відходів, власник яких не встановлений.

Так, власник або користувач земельної ділянки, на якій виявлено відходи, власник яких не встановлений, невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту виявлення таких відходів, інформує про це орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади.

Орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади із залученням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, територіального органу Національної поліції України встановлює утворювача або власника виявлених відходів на основі: 1) інформації, наданої власником або користувачем земельної ділянки, на якій виявлено відходи; 2) інформації, наданої громадянами, підприємствами, установами та організаціями, медіа; 3) аудіо- та відеозаписів, наданих громадянами, підприємствами, установами, організаціями; 4) інших джерел, визначених законом.

Якщо власник відходів не встановлений, передача відходів до суб'єкта господарювання у сфері управління відходами та усунення негативних наслідків, спричинених відходами, здійснюється за рахунок державного або місцевого бюджету.

Збирання, перевезення та/або оброблення відходів, власник яких не встановлений організовують: 1) виявлених за межами населених пунктів - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації; 2) виявлених у межах населених пунктів - органи місцевого самоврядування. Збирання, перевезення та/або оброблення таких відходів здійснюють суб'єкти господарювання у сфері управління відходами.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону України "Про управління відходами" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: 1) участь у реалізації державної політики у сфері управління відходами; 2) участь у розробленні та реалізації регіональних планів управління відходами; 3) затвердження місцевих планів управління відходами; 4) вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об'єктів оброблення відходів; 5) створення пунктів роздільного збирання побутових відходів.

Відповідно до пункту сьомого частини другої статті 26 вказаного Закону до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пунктів.

В силу пункту третього частини першої статті 1 Закону України "Про управління відходами" видалення відходів це операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії.

Порядок виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений, визначається Кабінетом Міністрів України (частина шоста статті 12 Закону України "Про управління відходами").

Відповідно до вимог пунктів 5 - 8 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою КМУ від 03.08.1998 року № 1217, заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - комісія).

Комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів.

У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти.

За результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.

На підставі акта комісії місцеві державні адміністрації або органи місцевого самоврядування приймають рішення щодо подальшого поводження з відходами та в разі необхідності порушують справу про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи, та відшкодування заподіяної шкоди.

Отже, відповідно до наведених вище норм чинного законодавства на відповідача покладений обов'язок щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ на своїй території.

Факт наявності несанкціонованого сміттєзвалища на несформованій земельній ділянці комунальної форми власності в межах с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області сторонами не заперечується та матеріалами справи підтверджено.

Суд відзначає, що протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень має місце у тому разі, коли існує законодавчо встановлений обов'язок суб'єкта владних повноважень вчинити конкретні дії, але він не виконаний.

З матеріалів справи видно, що лише 06 квітня 2026 року Глеюватською сільською радою було повністю ліквідовано несанкціоноване сміттєзвалище на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812, що підтверджується актом постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами від 06.04.2026 року №3.

Таким чином, оскільки на момент прийняття рішення у цій справі, спірне сміттєзвалище, розміщене на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812) повністю ліквідоване, відтак заявлені позовні вимоги щодо зобов'язння відповідача вжити заходів до організації ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища шляхом видалення відходів, розміщених на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812), задоволенню не підлягають, оскільки відповідний обов'язок виконано добровільно.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що зволікаючи зі здійсненням заходів державного контролю щодо перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на численні звернення та скарги, відповідач фактично допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у несвоєчасному виконанні заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами, щодо несанкціонованого звалища відходів, розміщеного на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812).

Посилання відповідача на необхідність закриття провадження у справі у зв'язку з усуненням порушень, які слугували підставою для звернення прокурора до суду, є безпідставним, оскільки сам по собі факт подальшого усунення порушень після подання позову не спростовує допущеної раніше протиправної бездіяльності та не свідчить про відсутність порушення прав позивача на момент звернення до суду.

Суд зауважує, що виконання відповідачем покладених на нього обов'язків із запізненням не може бути підставою для закриття провадження у справі, оскільки предметом судового розгляду є, зокрема, оцінка правомірності його поведінки у період, коли відповідні дії своєчасно вчинені не були.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з викладених вище підстав.

З огляду на положення ч.1 ст.139 КАС України, за наслідками розгляду цієї справи, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Керівника Криворізької північної окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі позивача Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до Глеюватської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Глеюватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, яка полягає у невжитті заходів щодо організації ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища розміщеного на території с.Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області, на земельній ділянці площею 1200 м.кв. з географічною прив'язкою об'єкта (десяткові координати широти і довготи - 48.037558, 33.441812).

У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма