Ухвала від 15.05.2026 по справі 140/6616/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

15 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6616/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025, яке набрало законної сили 08.12.2025, позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 26.07.2022 по 04.08.2022 та з 01.02.2023 по 06.03.2023 із розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 26.07.2022 по 04.08.2022 та з 01.02.2023 по 06.03.2023 із розрахунку до 100000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням проведених виплат за цей період; визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у період з 30.04.2022 по 07.03.2023 грошового забезпечення (щомісячних основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) із застосуванням розрахункової величини для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату за період з 30.04.2022 по 07.03.2023 грошового забезпечення (щомісячних основних, додаткових та одноразових видів грошового забезпечення) із застосуванням розрахункової величини для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та на 01.01.2023 відповідно, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2022 році, без врахування індексації грошового забезпечення та зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у 2022 році, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Від представника позивача до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2026 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено шляхом зобов'язання відповідача (боржника) Військову частину НОМЕР_1 в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

29.04.2026 до суду надійшов звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду, у якому відповідач повідомив про виконання рішення суду від 13.10.2025, а також повідомив, що позивачу відшкодовано судові витрати у сумі 4000,00 грн.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Звіт про виконання судового рішення розглянуто судом у порядку письмового провадження у перший робочий день після повернення судді з відрядження, відпустки та дня відпочинку.

При розгляді звіту про виконання судового рішення судом враховано, що в силу приписів статті 14 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковими до виконання, тоді як невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Оскільки резолютивна частина рішення є завершальною і відображає результат вирішення справи адміністративної юрисдикції та містить чіткі та вичерпні висновки щодо всіх вимог, які були предметом позову, тому виконання рішення суду, яке набрало законної сили, повинно реалізовуватись у визначений судом спосіб. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Так, з доданих до звіту документів слідує, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у цій справі командування Військової частини НОМЕР_1 листом від 09.04.2026 №2084/2391/15/2008 надіслало матеріали згідно Алгоритму попередньої перевірки суми коштів, необхідних для виконання судових рішень для військових частин.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі № 140/6616/25 Військовою частиною НОМЕР_1 було оформлено та подано клопотання про проведення розрахунків суми коштів, необхідних для виконання судового рішення від 08.04.2026 №2084/2391/15/1959. У вказаному клопотанні зазначено, що з метою перевірки правильності розрахунків сум коштів, необхідних для виконання судових рішень за напрямом грошового забезпечення військовослужбовців, а також недопущення неефективного використання бюджетних коштів і мінімізації ризиків нанесення збитків державному бюджету, направлено відповідний перелік документів та разовий реєстр судових рішень. Згідно з разовим реєстром розрахунків сум коштів, необхідних для виконання судових рішень, правильність яких потребує підтвердження, щодо позивача ОСОБА_1 по справі №140/6616/25 Військовою частиною НОМЕР_1 визначено суму нарахувань у розмірі 188037,55 грн.

Крім того, матеріали справи містять довідку Військової частини НОМЕР_1 від 08.04.2026 №2084/2391/15/1956, видану на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25, відповідно до якої проведено перерахунок та виплату грошового забезпечення позивача за період з 30.04.2022 по 07.03.2023. Зі змісту довідки вбачається, що перерахунок здійснено з урахуванням: посадового окладу та окладу за військовим званням із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023; раніше виплачених сум; індексації грошового забезпечення; грошової допомоги на оздоровлення; додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168. Відповідно до наведеної у довідці таблиці загальна сума виплаченого грошового забезпечення за вказаний період становила 610500,89 грн, сума до виплати відповідно до рішення суду -798538,44 грн, а різниця, що підлягає доплаті позивачу, складає 188037,55 грн.

Також, відповідно до листа Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 13.03.2026 №07.1-15-06/2723, 12.03.2026 проведено безспірне списання коштів з рахунку КПКВК 2101020 КЕКВ 2800 у сумі 4000,00 грн, витрати на професійну правничу допомогу на користь ОСОБА_1 .

Наведене підтверджує, що рішення суду від 13.10.2025 у цій справі виконувалося відповідачем.

Поряд з тим, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі №140/11907/24, яке набрало законної, залишається невиконаним, оскільки рапорт позивача від 18 березня 2024 року не є розглянутим, у відповідності до вимог закону.

Частиною другою статті 382-3 КАС України встановлено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Частиною п'ятою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що суд може застосувати заходи реагування у порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду (керівника суб'єкта владних повноважень). Такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Таким чином, суд зазначає, що вчинені Військовою частиною НОМЕР_1 дії, спрямовані на фактичне виконання судового рішення, не призвели до його повного виконання, а тому відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду.

За встановлених обставин суд відмовляє у прийнятті звіту. При цьому суд дійшов висновку про необхідність встановлення додатково відповідачу (боржнику) нового строку для надання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись статтями 248, 381-1, 382 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 у справі №140/6616/25.

Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк три місяці з дня вручення цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.10.2026 у справі №140/6616/25, який має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України, а у разі невиконання рішення суду надання повних відомостей про керівника Військової частини НОМЕР_1 , відповідального за виконання рішення суду (прізвище, ім'я, по батькові, посада, РНОКПП).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О. О. Андрусенко