Рішення від 15.05.2026 по справі 727/3765/26

Справа № 727/3765/26

Провадження № 2-а/727/124/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2026 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі головуючого судді Дубець О.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації,

УСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

Зміст позовних вимог та процесуальні дії вчинені в ході справи

ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівців із позовом до ОСОБА_1 в якому просить застосувати до відповідача тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом від 17.02.2026 № 2499.

Ухвалою суду від 23 березня 2026 року позовна заява ІНФОРМАЦІЯ_4 залишена буз руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 26 березня 2026 року судом відкрито провадження у справі та відстрочено ІНФОРМАЦІЯ_1 сплату судового збору у розмірі 2662,40 грн за подання до суду адміністративного позову до ухвалення судом рішення у справі. Розгляд справи суд постановив проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу був наданий строк для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

У відповідності до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось у зв'язку із розглядом справи в порядку письмового провадження.

Стислий виклад позиції учасників справи

Свої позовні вимоги ІНФОРМАЦІЯ_2 обґрунтовує такими доводами.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

24.02.2025 відповідач був оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з повісткою № 2469957 від 16.02.2025 та відповідно до вимог частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (із змінами) (далі - Закон 3543-XII) зобов'язаний був з'явитися у зазначені у ній місце та строк, але проігнорував передбачений вище обов'язок.

17.01.2026 ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку, визначеному частиною першою статті 27 Закону 3543-XII, було надіслано звернення до органів Національної поліції України щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення відповідача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

16.02.2026 органом Національної поліції України був надісланий лист до ІНФОРМАЦІЯ_4 про неможливість доставлення відповідача до ТЦК та СП.

17.02.2026 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 у порядку, визначеному абзацом другим частини першої статті 27 Закону 3543-XII, надіслано вимогу відповідачу про виконання обов'язку військовозобов'язаним визначеного статтею 22 Закону 3543-XII.

Відповідач у встановлений частиною четвертою статті 27 Закону 3543-XII термін до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився, що в силу закону є підставою для тимчасового обмеження особи у праві керування транспортними засобами до виконання вказаної вимоги від 17.02.2026 № 2499.

ІІ. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин, встановлені судом

Дослідивши докази по справі судом встановлені такі фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що відповідно до опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення № 0610230932118 від 16.02.2025 на ім'я ОСОБА_1 направлялась повістка від 16.02.2025 за № 2469957 на адресу: АДРЕСА_1 .

Відповідно до повістки № 2469957 від 16.02.2025 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , викликався до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , для уточнення даних на 26.02.2025 о 14:00.

Відповідно до довідки про причини повернення / досилання рекомендованого поштового відправлення, рекомендоване поштове відправлення № 0610230932118 на ім'я ОСОБА_1 від 16.02.2025 повернуто відправнику у зв'язку із тим, що адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до звернення до органів Національної поліції України щодо здійснення адміністративного затримання від 17.01.2026 № 846, начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковник ОСОБА_2 просив здійснити адміністративне затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до листа від 16.02.2026 № 14817-2026, надісланого органом Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлено, що на момент перевірки ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , останній там не проживає.

Відповідно до вимоги про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № 2499 від 17.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснив виклик ОСОБА_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_4 , до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , на 10-00 23 лютого 2026 року. Вказана вимога була направлена 17.02.2026 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням № 5800111923250.

Відповідно до послужної картки ОСОБА_1 , останній перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до отриманої судом відповіді з адресного відділу ГУДМС УДМС України в Чернівецькій області від 26 березня 2026 року встановлено, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_4 .

З урахуванням наведеного судом встановлено, що предметом даного позову є тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації громадянина України у разі невиконання у строки, встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом.

Релевантні джерела права й акти, їх застосування та позиція суду

Відповідно до статті 19 Конституції України Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На виконання вимог частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом норм частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який триває і по теперішній час.

Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII (із змінами) визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (із змінами) (далі - Закон №3543-ХІІ) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до абзацу першого частини першої, частини третьої статті 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (із змінами) (далі - Порядок №1487).

Відповідно до положень підпункту другого пункту першого додатку 2 до Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024 (із змінами) затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Порядок №560 визначає, зокрема, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних зміну військово-облікові документи.

Пунктом 41 вказаного Порядку №560 передбачено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акту відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 27 Закону 3543-XII у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.

У відповідності до частини третьої статті 27 Закону 3543-XII днем вручення вимоги є:

день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв'язку;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місце знаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

16.02.2026 на ім'я ОСОБА_1 направлялась повістка від 16.02.2025 за № 2469957 на адресу: АДРЕСА_1 , відповідно до якої відповідач викликався до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , для уточнення даних на 26.02.2025 о 14:00.

Відповідно до довідки про причини повернення / досилання рекомендованого поштового відправлення, рекомендоване поштове відправлення № 0610230932118 на ім'я ОСОБА_1 від 16.02.2025 повернуто відправнику у зв'язку із тим, що адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до листа від 16.02.2026 № 14817-2026, надісланого органом Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлено, що на момент перевірки ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_4 , останній там не проживає.

17.02.2026 позивачем на ім'я ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_4 , була направлена вимога про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом № 2499 від 17.02.2026, відповідно до якої позивач здійснив виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_3 , на 10-00 23 лютого 2026 року.

Разом з тим, відповідно до отриманої судом відповіді з адресного відділу ГУДМС УДМС України в Чернівецькій області від 26 березня 2026 року встановлено, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є адреса: АДРЕСА_4 .

У розумінні зазначеного вище, суд доходить висновку, що ОСОБА_1 не був повідомлений за зареєстрованим місцем проживання про необхідність з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою виконання обов'язків громадянина України, передбачених частинами першою, третьої статті 22 Закону «Про мобілізацію», оскільки адреса зареєстрованого місця проживання відповідача не відповідає адресі, за якою йому направлялись повістка та вимога про з'явлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З огляду на наведене, суд доходить висновку, що позивачем не доведено невиконання відповідачем під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною 3 статті 22 Закону «Про мобілізацію».

Відповідно, підстав стверджувати, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210-1 КУпАП, немає.

Висновки за результатами розгляду справи

З урахуванням наведеного в мотивувальній частині рішення, суд доходить висновку, що в задоволенні позовних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації слід відмовити.

Відповідно до частини 2 статті 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Так, ухвалою про відкриття провадження у справі суд відстрочив позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Станом на дату ухвалення рішення у справі, ІНФОРМАЦІЯ_2 не сплачений судовий збір за розгляд даної справи. З огляду на наведене з позивача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2662,40 грн.

Керуючись статтями 12, 133, 229, 241- 246, 283-2, 292, 293 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_8 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Чернів. ГУК / Чернів. ТГ (Шевч.c.) / 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37836095; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача: UA828999980313141206000024405; код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 2662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві грн 40 коп.).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, особа, яка не брала участі у справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та/або обов'язки, якій рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення їй рішення суду.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_9 , юридична адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Дата складання повного судового рішення 15 травня 2026 року.

Суддя Дубець О.С.