Справа № 713/717/26
Провадження №2-а/713/37/26
іменем України
08.05.2026 м. Вижниця
Вижницький районний суд в складі: головуючого судді Осокін А.Л., секретаря судового засідання Холіван В.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за уточненим адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови, посилаючись на таке.
17.06.2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 виніс постанову №1177, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.
Згідно вказаної постанови позивач, 15.06.2025, будучи військовозобов'язаним та маючи обов'язок оновити свої облікові дані у період час з 18.05.2024 по 16.07.2024, громадянином України не оновив свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації.
Позивач вважає вказану постанову незаконною. Так, позивач на протязі 2024-2025 років приходив до відповідача для оновлення своїх облікових даних, та був на ЛКК на направленням відповідача. У позивача наявні підстави для відстрочки від мобілізації. Його мама ОСОБА_3 потребує догляду. Інших осіб немає.
Позивач зазначає, що у копію протоколу йому не було вручено. В постанові не розкрито об'єктивну сторону ч.3 ст.210-1 КУпАП. Вважає, що відсутня подія та склад адміністративного правопорушення.
Крім того, вважає, що його було притягнуто до відповідальності поза строками, визначеними ч.1 ст.38 КУпАП.
У зв'язку з викладеним позивач просить суд визнати постанову протиправною, скасувати її, та провадження у справі закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Ухвалою від 16.03.2026 позов залишено без руху, ухвалою від 07.04.2026 відкрито спрощене провадження у справі та постановлено справу розглядати за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ без виклику сторін.
Відповідач надав суду відзив на позов, в якому позов не визнав та проси відмовити у його задоволенні. Вказав, що позивач не оновив свої дані. Відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови.
Крім того, позивач був присутнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, у протоколі зазначено час та місце розгляду справи відносно позивача та позивач розписався у протоколі про це. Тому позивачу було відомо про час та місце розгляду справи відносно нього.
За таких обставин посилання позивача у позові є безпідставними та у задоволенні позову слід відмовити.
Позивач 15.04.2026 надав письмові пояснення, в яких вказав, що відповідачем порушено процедуру розгляду справи. Стягнення накладено в порушення строків, передбачених ст.38 КУпАП. У постанові не конкретизовано за порушення якої саме норми його притягнуто до відповідальності. Позивач уточних свої облікові дані 17.04.2024, отримав відстрочку до 26.07.2025, пройшов ВЛК 17.04.2024. У нього аневризма аорти, що загрожує розривом. Та на фото, додано до пояснення вбачається його фізичний та психологічний стан.
Суд, з'ясувавши обставини справи та відповідні їм правовідносини, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню не підлягає.
09.05.2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 виніс постанову №1177, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.
Згідно вказаної постанови позивач, будучи військовозобов'язаним громадянином України не оновив свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації. Вказане підтверджується копією постанови.
З копії протоколу №1177 від 15.06.2025 (додано до відзиву), складеного відповідачем відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП вбачається, що позивач був повідомлений про обставини, щодо яких відносно нього складеного протокол, його було повідомлено, що розгляд справи відносно нього відбудеться 17.06.2025, що засвідчено його підписом.
З Акту обстеження№188 від 05.04.2023 та з додвідки ЛКК №151 від 05.04.2023 вбачається, що позивач проживає разом зі своєю матір'ю, яка хворіє.
З Ехокардіографічного дослідження вбачається, до ОСОБА_1 проходив 24.05.2025 - медичний огляд.
Вирішуючи питання щодо незаконності оскаржуваної постанови, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Закону України «Про оборону України» визначено права та обов'язки громадян України у сфері оборони.
Так, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначенні ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
18 травня 2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку №3633-ІХ від 11.04.2024 р.
Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
У абз. 4 п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» зазначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
За таких обставин суд знаходить, що позивач не оновив свої дані та в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Щодо пропуску строку
Враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних, останній день якого припадав на 16.07.2024. Оскільки останнім днем для оновлення даних було 16 липня 2024 року, а правопорушення було вчинено 17.07.2024, і останнім днем накладення адміністративного стягнення було 16.07.2025, тому строки, передбачені ст.38 КУпАП не пропущено.
Отже, доводи позивача про пропуск строку для притягнення його до відповідальності, передбаченого ст.38 КУпАП є хибними та не приймаються судом до уваги як необґрунтовані та безпідставні.
Щодо неповідомлення позивача про час та місце розгляду справи та невручення йому копії протоколу
Як зазначено, з копії протоколу №1177 від 15.06.2025 (додано до відзиву), складеного відповідачем відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП вбачається, що позивач був повідомлений про обставини, щодо яких відносно нього складеного протокол, його було повідомлено, що розгляд справи відносно нього відбудеться 17.06.2025, йому було вручено копію протоколу, що засвідчено його підписом.
За таких обставин посилання позивача на те, що він не був повідомлений про час та місце розгляду - є безпідставним та таким, що направлений на уникнення відповідальності.
Щодо наявності у позивача підстав для відстрочки
Суд не здійснює відстрочку від мобілізації та в межах даної справи перевіряє виключно законність оскаржуваної постанови. Крім цього суд не перевіряє стан здоров'я позивача.
Щодо посилань позивача на незаконність постанови які вказані у письмових поясненнях
У постанові не конкретизовано норму, за порушення якої позивач притягнуто до відповідальності. Безпідставними є посилання позивач на те, що він уточних свої облікові дані 17.04.2024, отримав відстрочку до 26.07.2025, пройшов ВЛК 17.04.2024. Вказана інформація відсутня у відповідача, і доказів на її підтвердження позивач не надав.
За таких обставин посилання позивача, викладені в уточненому позові та письмових поясненнях є безпідставними і у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.7, 9, 210-1, 235, 245, 247, 251, 252, 254-256, 268, 280, 283, 287-289, 291 КУпАП та керуючись ст.ст.5, 20, 72, 77, 79, 139, 159, 162, 165, 194, 229, 241-246, 250, 251, 255, 268, 269, 286, 293 КАС України, суд,-
У задоволенні уточненого позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №1177 від 17.06.2025 у справі про адміністративне правопорушення- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Чернівецької апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 .
Суддя Андрій ОСОКІН