Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7806/26
про дозвіл на проведення огляду
11 травня 2026 року м. Київ
Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні № 12025100070002091 від 15.10.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 2 ст. 298 КК України,
Слідча СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 за погодженням із прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , звернулась до Подільського районного суду міста Києва з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду групи нежитлових приміщень АДРЕСА_2, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на праві власності належать ОСОБА_5 , із залученням експертів Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса»
Досудовим розслідуванням встановлено, що адміністративно-виробничий будинок Київського єпархіального заводу церковних свічок за адресою: АДРЕСА_1, наказом Міністерства культури та інформаційної політики України 05.07.2023 № 368, занесений до Державного реєстру нерухомих пам?яток України, як пам?ятка архітектури місцевого значення, охоронний № 3194-Кв.
При цьому, земельні ділянки, на яких розміщується пам'ятка, розташовуються в Центральному історичному ареалі міста Києва (наказ Міністерства культури та інформаційної політики України «Про затвердження меж та режимів використання території історичних ареалів м. Києва» від 02.08.2021 № 599); в межах архітектурної та археологічної охоронних зон (розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17.05.02 № 979 «Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому Київської міської Ради народних депутатів від 16.07.1979 № 920 «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам?яток історії культури в м. Києві»); на території пам?ятки ландшафту і історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра» (наказ Міністерства культури і туризму України від 03.02.2010 № 58/0/16-10, в редакції наказу Міністерства культури України від 16.06.2011 № 453/0/16-11, охоронний № 5,60-Кв); в межах території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» (розпорядження Київської міської державної адміністрації від 21.01.2022 № 195 «Про затвердження науково-проектної документації «План організації території державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ»); на території пам?ятки археології місцевого значення «Культурний шар Подолу 1А-XVIII ст.» (рішення київського міськвиконкому від 17.11.1987 N? 1112 «Про взяття на облік та під державну охорону пам?яток історії та культури м. Києва») - охороняється законодавством України у сфері охорони культурної спадщини.
За результатом, проведеного представником Департаменту огляду вказаного об?єкта культурної спадщини у березні 2024 року, встановлено, що у частині приміщень підвального та першого поверхів приміщення, у яких розташовувався заклад громадського харчування, проводяться будівельно-ремонтні роботи. У вказаних приміщеннях присутні робітники, наявні будівельне обладнання та матеріали.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об?єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь урегульовуються положеннями Закону України «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон).
Відповідно до норм статті 23 Закону усі власники пам?яток, щойно виявлених об?єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об?єкти зобов?язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.
Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону власник або уповноважений ним орган, користувач зобов?язані утримувати пам?ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.
Використання пам?ятки має здійснюватися відповідно до визначених або встановлених режимів використання, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам?ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 26 Закону консервація, ресторація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування пам'яток місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастополької міських державних адміністрацій відповідно до: їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проєктної документації.
На фізичну або юридичну особу, діяльність якої негативно позначається на стані пам?ятки (створює загрозу знищення, руйнування, пошкодження, спотворення пам?ятки), покладається обов?язок вжити заходів, погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини, для запобігання такій загрозі та підтримання пам?ятки в належному стані за власні кошти (стаття 29 Закону).
Враховуючи, що науково-проєктна та/або проєктна документація, щодо проведення робіт у частині приміщень об?єкта культурної спадщини за адресою: АДРЕСА_1, Департаментом не погоджувалась, дозвіл на виконання робіт не надавався, Департаментом направлено власнику ТОВ «МАРКЕТ-СЕРВІС ЛТД» (ідентифікаційний код юридичної особи 21538910) припис з відповідними пам?яткоохоронними вимогами, зокрема, щодо припинення робіт, надання науково-проєктної документації та укладення охоронного договору на частину пам?ятки за вказаною адресою.
У подальшому, на виконання вимог статті 23 Закону, фізичною особою ОСОБА_5 укладено з Департаментом охоронний договір від 08.08.2024 № 5212 на частину (приміщення АДРЕСА_1.
Згідно із листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.04.2025 № 057-5041 земельні ділянки з кадастровими номерами 8000000000:85:033:0008, 8000000000:85:033:0007 Київською міською радою у власність чи користування не передавались.
Департамент містобудування та архітектури охорони виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) листом від 22.11.2024 № 055-12925 повідомляє, що протягом 2021-2024 років не укладав договір щодо пайової участі в утриманні об'єкту благоустрою та не оформляв паспорт прив'язки для розміщення сезонного майданчика для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства на АДРЕСА_1.
За результатом проведення огляду земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:85:033:0008, 8000000000:85:033:0007 від 18.03.2025 за участю спеціаліста ОСОБА_6 , складено висновок від 02.04.2025.
Згідно з вказаним висновком за результатами проведеного 18 березня 2025 року огляду та геодезичних вимірювань встановлено, що прибудова до будівлі за адресою АДРЕСА_1, в якій функціонує громадський заклад харчування «Мусафір» по вул. Фролівській у Подільському районі міста Києва розташована здебільшого в межах земельних ділянок з кадастровимм номерами 8000000000:85:033:0008, 8000000000:85:033:0007, 8000000000:85:033:0015.
Згідно з даними реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна
№ 1449617580000, нежилі приміщення НОМЕР_1 (в літ. А), загальною площею 585,80 кв.м на підставі договору купівлі-продажу нежилих приміщень від 03.03.2010, укладеного між ОСОБА_7 і ОСОБА_5 , перейшли у власність ОСОБА_5 , про що внесено запис у реєстрова книгу № 69П-125, запис № 55799-П від 12.03.2010.
При цьому, згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що є складовою пакету документів з охоронним договором, встановлено, що в 2018 році площа об'єкту нерухомого майна № 1449617580000 була змінена на 689,2 кв.м. Підставою для таких змін вказано, технічний паспорт серія та номер 00075 від 26.12.2017, довідка про показники об'єкта нерухомого майна 00025/17 від 26.12.2017, видані ТОВ «Проекттехсервісгруп».
Відповідно до пункту 45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (у редакції станом на 26.12.2017) встановлено, що для державної реєстрації права власності у зв'язку із зміною суб'єкта такого права в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна, у тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки подаються:
1) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав);
2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
3) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності).
У разі зміни відомостей про об'єкт нерухомого майна, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни такі відомості вносяться до Державного реєстру прав відповідно до законодавства поза процедурою державної реєстрації прав.
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Оскільки вищезазначених документів, необхідність надання яких встановлена нормами законодавства, не було надано - у державного реєстратора були відсутні підстави для прийняття рішення про внесення змін в розділ в частині зміни площі об'єкту нерухомості.
Таким чином, шляхом державної реєстрації, ймовірно було здійснено легалізацію самочинно збудованого майна.
Окрім того, згідно облікової картки пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення (охоронний 917-Кв), до виявлених об'єктів культурної спадщини належить «Будинок управління Київського єпархіального заводу церковних свічок, 1907-1908 рр., арх. ОСОБА_8; АДРЕСА_1».
04.05.2026 постановою слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві, нежитлові приміщення АДРЕСА_1, визнано речовими доказами у зазначеному кримінальному провадженні.
23.04.2026 р. постановою прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва призначено мистецтвознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім.. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса».
08.05.2026 надійшло клопотання експертів № 2158/2251 про призначення обстеження об'єктів, необхідних для проведення комплексної судової історико-археологічної та мистецтвознавчої експертизи.
Керуючись вимогами ст. 69 КПК України та п. 2.1 «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року №53/5, для проведення зазначених експертиз необхідне забезпечення безперешкодного обстеження об'єктів дослідження - будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , та земельних ділянок з кадастровими номерами 8000000000:85:033:0008, 8000000000:85:033:0007, 8000000000:85:033:0015.
За таких обставин, виникла необхідність у проведенні огляду групи нежитлових приміщень АДРЕСА_1 , що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на праві власності належить ОСОБА_5 , з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та долучення матеріалів, отриманих внаслідок огляду, для проведення експертизи.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини та на долучені до матеріалів клопотання документи, у зв'язку із чим просив задовольнити його у повному обсязі.
Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання та всі долучені до нього документи, слідча суддя дійшла наступного висновку.
Питання щодо проведення такої слідчої дії як огляд врегульовано ст. 237 КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
При цьому за ч. 2 цієї статті огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням;8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
Порушень вимог ст. 234 КПК України, Глави 20 КПК України - слідчі (розшукові) дії, та Глави 2 КПК України - засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
В судовому засіданні прокурором доведено, що огляд є найбільш доцільним та ефективним способом виявлення та фіксації обставин вчинення правопорушення.
Необхідність надання дозволу на проведення огляду підтверджується: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що роздрукований 11.05.2026, листами щодо надання інформації Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва, Департаменту земельних ресурсів, Департаменту містобудування та архітектури, Департаменті охорони культурної спадщини, приписом № 701-П від 21.03.2024, охоронним договором на частину пам'ятки культурної спадщини за адресою: АДРЕСА_1 від 08.08.2024, актом від 07.08.2024 № 1 технічного стану частини пам'ятки культурної спадщини за адресою: АДРЕСА_1, договором купівлі-продажу нежилих приміщень від 03.03.2010, витягом про реєстрацію в державному реєстрі правочинів, карткою прийому заявки № 109094685, заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, довідкою про показники об'єкта нерухомого майна, технічним паспортом на приміщення громадського призначення, вбудовані в житловий будинок, кваліфікаційним сертифікатом відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, постановою про визнання речовими доказами від 04.05.2026, обліковою карткою об'єкта культурної спадщини, клопотанням експерта № 2158/2251 про призначення обстеження об'єктів, необхідних для проведення комплексної судової історико-археологічної та мистецтвознавчої експертизи від 08.05.2026.
Згідно з ч. 5 ст. 237 КПК України при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.
З огляду на викладене, слідча суддя дійшла висновку, що в результаті огляду групи нежитлових приміщень АДРЕСА_1 , що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на праві власності належить ОСОБА_5 , можуть бути виявлені та зафіксовані відомості щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, тому клопотання підлягає задоволенню.
Слідчою суддею у судовому засіданні не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на огляд становитиме надмірний тягар для особи, тобто таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.
При цьому, строк дії ухвали слід встановити у межах одного місяця з дня її постановлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 223, 234- 237, 309 КПК України, слідча суддя
Клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні № 12025100070002091 від 15.10.2025, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 2 ст. 298 КК України - задовольнити.
Надати слідчим СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні № 12025100070002091 від 15.10.2025, та прокурорам Подільської окружної прокуратури міста Києва, які входять до групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні, дозвіл на проведення огляду групи нежитлових приміщень АДРЕСА_1 , що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на праві власності належить ОСОБА_5 , із залученням експертів Київського відділення Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса», з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та долучення матеріалів, отриманих внаслідок огляду, для проведення експертизи.
Встановити строк дії ухвали в один місяць з дня її постановлення, тобто до 11.06.2026 року.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1