Справа №442/3755/26
Провадження №2-а/442/72/2026
14 травня 2026 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді - Кучаковського Ю.С.,
за участю секретаря судового засідання - Михавко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дрогобичі справу за адміністративним позовом Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в особі Дрогобицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
за участю представників
від позивача: Стебко І.Ю.
від відповідача: Назаров А.С. огли, Галишин А.В.
Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в особі Дрогобицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить на підставі Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 7, 160, 167, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалити рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на шість місяців.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що 14.05.2026 згідно протоколу № МЛВ 000132 про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпАП працівниками Дрогобицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби був затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, у зв?язку з вчиненням правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП для з'ясування обставин справи та забезпечення своєчасного розгляду справи. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ПІР МЛВ 003562 від 14.05.2026 за ч. 2 ст. 203 КУпАП затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перевищив дозволений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, та проживав на території України без документів на право проживання в Україні. Вказує, що дії громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушують законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 203 КУпАП. Зазначає, що згідно з поясненнями відповідача, громадянин Азербайджану розуміє, що порушив міграційне законодавство, перекладача не потребує, українську мову розуміє, свою провину визнає, зміст протоколу йому зрозумілий. Так, наголошує, що відповідач перебуває на території України без будь-яких документів для іноземця (посвідка, дозвіл на імміграцію, довідка про звернення за захистом і т.д.), що дають право законно перебувати на території України. Таким чином, вказує, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в Україні у статусі нелегального мігранта. Відповідач не вживав заходів щодо оформлення легального перебування на території України, з заявою про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не звертався, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні. У зв?язку з відсутністю в громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючого паспортного документа, який дає право на виїзд з України та у зв?язку з існуванням ризику втечі відповідача, який тривалий період перебував нелегально на території України та ризиком уникненням ним подальшого примусового видворення, позивач вважає за доцільне просити суд прийняти рішення про затримання громадянина гр. Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, терміном на 6 місяців.
Представник позивача Стебко І.Ю. в судовому засіданні позов підтримала, просить позов задовольнити.
ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що в 1996 році він з батьками на поїзді приїхав до України. Народився у місті Баку. У місті Львові він ходив в дитячий садочок № 2. Вчився у Львові в школі № 102. Вказав, що його брати теж не мали документів, проте поїхали до Києва і їх отримали. Просив не приймати рішення про його затримання, оскільки він має намір сам виготовити документи.
Представник ОСОБА_1 адвокат Галишин А.В. в судовому засіданні проти позову заперечив, просив не допускати негайного виконання рішення суду, щоб відповідача не відправили до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, щоб відповідач мав змогу самостійно виготовити документи
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 14.05.2026 о 11:00 год. згідно протоколу № МЛВ 000132 працівниками Дрогобицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби був затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України, а саме ухилявся від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, у зв?язку з вчиненням правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП для з'ясування обставин справи та забезпечення своєчасного розгляду справи.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ПІР МЛВ 003562 від 14.05.2026 за ч. 2 ст. 203 КУпАП встановлено проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач перебуває на території України без будь-яких документів для іноземця (посвідка, дозвіл на імміграцію, довідка про звернення за захистом і т.д.), що дають право законно перебувати на території України, та тимчасово проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Діючі документи, що посвідчують особу у іноземця відсутні.
Таким чином, громадянин Азербайджану ОСОБА_1 перебуває в Україні у статусі нелегального мігранта.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Встановлено, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 перевищив дозволений строк свого перебування на території України більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушив п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ від 15.02.2012 № 150.
Відповідач ухилився від виїзду з України, не вживав заходів щодо оформлення легального перебування на території України, з заявою про надання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту не звертався, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Відповідно до п.п. 2, 5 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150, іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, паспортні документи або документи, що підтверджують особу без громадянства, яких зареєстровано посадовою особою Держприкордонслужби, продовжується територіальними органами або підрозділами ДМС.
З довідки про звільнення серія ЛЬВ 245093 вбачається, що ОСОБА_1 відбував покарання в ДУ «Дрогобицька виправна колонія (№ 40)» на підставі вироків Шевченківського районного суду м. Львова від 05.04.2022 за ч. 2 ст. 389, ч. 1 ст. 71, 72 КК України до 5 років 2 місяців позбавлення волі та Шевченківського районного суду м. Львова від 05.04.2022 за ч. 4 ст. 296, ч. 4 ст. 70 КК України до 5 років 2 місяців позбавлення волі з 14.03.2021 по 14.05.2026, звідки звільнений по закінченню терміну відбування.
14.05.2026 ЗМУ ДМС прийнято рішення про примусове видворення громадянина Азербайджану ОСОБА_1 .
Установлено зі слів Відповідача, що він прибув на територію України в червні 1996 року з батьками через кордон з російською федерацією та до цього часу територію України не покидав, також проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні. Після досягнення повноліття, своєчасно не звернувся до Посольства Азербайджанської Республіки для виготовлення паспортного документу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач нелегально перебуває на території України, не має постійного місця проживання та місця праці, не має стабільного джерела доходів для свого існування. Відтак, існує ризик втечі громадянина Азербайджану ОСОБА_1 та уникнення ним подальшого примусового видворення за межі території України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України, визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773- VI).
У ч. 3 ст. 3 Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець це особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.
Відповідно до п. 16 ч. 1 ст. 1 Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» паспортний документ іноземця - це документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
У ч. 1 ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» наведений перелік документів, за якими здійснюється в'їзд в Україну та виїзд з України іноземцями та особами без громадянства. Основними такими документами є паспортний документ за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України, відповідні посвідки на постійне або тимчасове проживання, посвідченням особи без громадянства для виїзду за кордон, проїзний документом для виїзду за кордон тощо.
Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства.
Окрім того, в абз. 2 ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що у разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Статтею 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
В Конституції України та Законі України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» вказано, що здійснення іноземцями своїх прав і свобод не повинно завдавати шкоди національним інтересам України, правам, свободам і законним інтересам її громадян та інших осіб, які проживають в Україні.
Іноземці зобов'язані поважати та додержуватися Конституції та законів України, шанувати традиції та звичаї народу України.
Іноземці зобов'язані підтверджувати законність свого перебування на території України. Законність перебування іноземця на території України, підтверджується, у тому числі наданим візою дозволом в межах строку дії візи; посвідкою на тимчасове чи постійне проживання; довідкою про звернення за захистом в Україні; дозволом на імміграцію тощо. Недотримання правил законного перебування іноземця або особи без громадянства на території України є прямим наслідком для визнання цих осіб нелегальними мігрантами та вжиття заходів щодо їх притягнення до адміністративної відповідальності з подальшим прийняття органом міграційної служби рішення про їх затримання з поміщенням в ПТПІ та подальшим примусовим видворенням.
У частині 1 ст. 289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов'язання внести заставу.
Згідно з ч. 4 ст. 30 Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Процедура ідентифікації особи іноземця - нелегального мігранта здійснюється не заради самої ідентифікації, а з чіткою правовою метою подальшого видворення за межі території України на підставі документів, які дають право особі перетнути легально кордон України в напрямку виїзду. Організація процедури видворення включає в себе в тому числі ряд заходів з оформлення проїзних документів, пошуку шляхів сполучення з іншими країнами, транспортні витрати тощо.
Відповідно до ч. 11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Враховуючи наведене, зокрема те, що відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України суд приходить до висновку до затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, а тому позов підлягає задоволенню.
За змістом ч. 1 ст. 371 КАС України рішення про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 19, 20, 72-77, 241-247, 286, 289, 371 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Затримати громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 14.11.2026 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в особі Дрогобицького відділу Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ 45870769, тел. (032) 261-21-04)
Відповідач: Громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без реєстрації проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Ю.С. Кучаковський