13 травня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/2869/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 16.03.2026 через підсистему «Електронний Суд» звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2), у якому просить:
- визнати протиправними та незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та необхідності доставлення до ТЦК та СП, як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити відомості про порушення правил військового обліку та необхідності доставлення до ТЦК та СП, як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 направити до органів Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем протиправно поновлено позивача на військовому обліку, оскільки відповідно до постанови ВЛК визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.
Ухвалою судді від 23.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений судом строк від відповідача 1 надійшов відзив на позов, у якому зазначено, що станом на момент формування відзиву на позовну заяву фактично відсутній предмет спору, адже подання ІНФОРМАЦІЯ_3 до органів Національної поліції про необхідність затримання та доставлення позивача до найближчого ТЦК та СП з метою складання протоколу, було скасовано. Скасування вказаного подання було здійснено у зв'язку з закінченням строків визначених ч. 9 ст. 38 КУпАП, а саме сплинув тримісячний термін з моменту виявлення правопорушення. Разом з тим, 07.04.2026 було сформоване нове подання до органів Національної поліції про необхідність затримання та доставлення позивача до найближчого ТЦК та СП з метою складання протоколу у зв'язку з неявкою за викликом на 03.04.2026. Додатково зазначено, що позивачем допущено правопорушення пов'язане з непроходженням повторного медичного огляду.
Від відповідача 2 відзив на позов не надійшов.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до даних скріншоту військово-облікового документу ОСОБА_1 із застосунку «Резерв+» наявні відмітки: «Причина звернення до Нацполіції: не прибув за повісткою до ТЦК та СП. Дата звернення: 24.12.2025. Постанова ВКЛ: Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Дата уточнення даних 07.06.2025» (а.с.13).
27.02.2026 представник позивача звернувся із заявою до відповідачів, у якій просив зняти/виключити/скасувати повідомлення/інформацію в АІС «Оберіг» та/або в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та/або в будь-якому іншому реєстрі «порушення правил військового обліку», яке відображається в застосунку «Резерв+» та військово-обліковому документі сформованому за допомогою застосунку «Резерв+» (а.с.13 зворот-15).
На звернення представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 05.03.2026 №7/850 повідомив, що згідно із даними АІТС "Оберіг", ОСОБА_1 проходив останній раз військово-лікарську комісію 10.05.2005, та згідно постанови визнаний: "непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час". Згідно вимог пункту 1 Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 12 лютого 2025 року №4235-ІХ: громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. ІНФОРМАЦІЯ_6 було направлено громадянину ОСОБА_1 повістку №5647515 від 29.11.2025, про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 15.12.2025 для проходження медичного огляду, згідно якої він не прибув. На виконання вимог розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_3 №538 від 20.11.2025 про здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку у Вишнівському старостинському окрузі Ріпкинської селищної ради, про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 представниками Вишнівського старостинського округу Ріпкинської селищної ради, проведено виїзди за місцем проживання ОСОБА_1 АДРЕСА_1 в період з 28.11.2025 по 12.12.2025. Про що складений відповідний акт від 12.12.2025 та встановлено наступне: "зі слів матері, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 за даним адресом не проживає. Місце знаходження старостинському округу невідомо". ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , всупереч вимог підпункту 7 і 8 пункту 1 Додатку 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, не повідомив про зміну місця проживання в 7-ми денний термін, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП та всупереч вимог пункту 1 Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 12 лютого 2025 року №4235-ІХ не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби та не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 по повістці на 15.12.2025 для проходження медичного огляду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП (а.с.15 зворот-16).
Вважаючи дії відповідача, що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує такі норми права.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який продовжено та діє до тепер.
Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII«Про військовий обов'язок і військову службу» (далі-Закон №2232-ХІІ).
Згідно із частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних. До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до Закону України від 12.02.2025 №4235-ІХ «Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» пунктом 2 встановлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Судом встановлено, що відповідно до даних скріншоту військово-облікового документу ОСОБА_1 із застосунку «Резерв+» наявні відмітки: «Порушення правил військового обліку» «Постанова ВКЛ: Непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Дата уточнення даних 07.06.2025».
За наведених обставин, позивач зобов'язаний був до 05.06.2025 пройти повторно медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, самостійно звернувшись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Оскільки позивач не виконав вищезазначений обов'язок, відповідач вніс щодо нього дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про не проходження ВЛК. Доказів протилежного позивачем не надано.
4 відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ) було сформовано повістку №5647515 ОСОБА_1 за адресою, яка зазначена у реєстрі: АДРЕСА_1 для проходження медичного огляду на 15.12.2025 (а.с.16 зворот).
12.12.2025 Вишнівським старостинським округом Ріпкинської селищної ради складено акт про відсутність за місцем реєстрації ОСОБА_1 у якому, зокрема, зазначено, що зі слів матері, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 за даною адресою не проживає. Місце знаходження старостинському округу невідомо (а.с.17).
Тобто позивач як військовозобов'язаний не повідомив про зміну свого місця проживання відповідно до п.п.7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Порядку
організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 30 грудня 2022 р. № 1487.
Судом встановлено, що у відповідача були наявні дані, що позивач порушив зобов'язання до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби та не повідомив про зміну свого місця проживання. Доказів протилежного позивачем не надано.
Враховуючи вищенаведене, у відповідача були підстави для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку. Крім того, суд зазначає, що наявність запису про порушення правил військового обліку не свідчить про порушення прав позивача, оскільки така інформація є службовими даними, необхідними для ведення Єдиного державного реєстру та повинна забезпечувати актуалізацію базу даних щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 13 травня 2026 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ).
Відповідач 1: ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ).
Відповідач 2: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 ).
Суддя С.В. Бородавкіна