14 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/3318/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
До суду від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення, яке виніс Чернівецького окружний адміністративний суд від 22 вересня 2021 року у справі №600/3318/21-а, із зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» від 04 червня 2021 року №33/46-557/2995, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених виплат, на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_2 виплати по пенсійній заборгованості з 01 грудня 2019 року по день проведення перерахунку, в сумі 139883,54 грн.
Розглянувши вказану заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Водночас підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення ставка судового збору становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, законом встановлено вимогу сплати судового збору за подання до адміністративного суду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Проте заявником усупереч указаній нормі за звернення до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №600/3318/21-а судовий збір не сплачено.
При цьому у поданій до суду заяві вказано про відсутність підстав для сплати судового збору за її подання, оскільки відповідно до пункту 2 частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Надаючи оцінку зазначеним доводам, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 2 частини другої статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З наведеного вбачається, що підпункт 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату (встановлює розмір) судового збору при зверненні саме до адміністративних судів із заявою, зокрема, щодо зміни способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі.
Про необхідність сплати судового збору за подання до суду заяви в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України також зазначено Верховним Судом у постанові від 17 травня 2023 року по справі №260/5761/21.
Правила ж пункту 2 частини другої статті 3 Закону №3674-VI, на які посилається заявник, є загальними. При цьому суд звертає увагу на відсутність у статті 4 Закону №3674-VI окремих ставок судового збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення, водночас така ставка судового збору визначена при зверненні до адміністративного суду із указаними заявами.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про безпідставність посилань заявника щодо відсутності обов'язку сплати судового збору за подання заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Як вбачається зі змісту поданої заяви, така подана заявником з використанням засобів електронного судочинства.
У зв'язку з цим суд звертає увагу на положення частини третьої статті 4 Закону України №3674-VI, згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як зазначалось вище, ставка судового збору за подання до суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2026 року становить 3328,00 грн.
Отже, за подання до суду цієї заяви заявник повинен сплатити судовий збір у розмірі 798,72 грн (3328,00 х 0,3 х 0,8).
Крім цього суд звертає увагу на те, що зі змісту заяви вбачається, що така підписана адвокатом Єрьоміною В.А., яка діє в інтересах ОСОБА_1 .
На підтвердження повноважень на представництво інтересів ОСОБА_1 у судах адвокатом Єрьоміною В.А. додано до матеріалів позову ордер на надання правничої (правової) допомоги, сформований 12 травня 2026 року в підсистемі Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний Суд».
Як свідчить зміст зазначеного ордеру, такий видано на підставі ордеру №АН1978835 від 12 травня 2026 року, виданого на підставі договору про надання правової допомоги/ доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги №б/н від 22 липня 2025 року у судах по справі з єдиним унікальним номером №600/3318/21-а.
У зв'язку з цим суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 57 Кодексу адміністративного судочинства України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно із частиною четвертою статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданими відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що в адміністративному судочинстві представником особи у суді може бути адвокат. Належним доказом на підтвердження повноважень адвоката як представника особи є довіреність або ордер, виданий відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Частинами другою та четвертою статті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Отже, здійснення адвокатом представництва особи в суді, може здійснюватися, зокрема, на підставі ордера, який визначається як письмовий документ установленого зразка, повинен містити підпис адвоката і дає останньому право на здійснення представництва інтересів особи виключно в межах наданих йому повноважень (за винятком певних обмежень, про що додатково зазначається в ордері).
Однак усупереч наведеним вище вимогам до заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №600/3318/21-а не було додано належним чином оформленого ордеру, який підтверджував би наявність повноважень в адвоката Єрьоміної В.А. представляти інтереси ОСОБА_1 у Чернівецькому окружному адміністративному суді та, відповідно, права підписувати та подавати від його імені цю заяву.
Доданий до матеріалів заяви ордер на надання правничої (правової) допомоги від 12 травня 2026 року, сформований в підсистемі Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний Суд», за умови ненадання документу, на підставі якого його видано (ордер №АН1978835 від 12 травня 2026 року), унеможливлює суд перевірити достовірність видачі ордера, сформованого в підсистемі ЄСІТС та, відповідно, наявність в адвоката Єрьоміної В.А. представляти інтереси ОСОБА_1 , зокрема, в Чернівецькому окружному адміністративному суді, та підписувати від імені позивача цю заяву.
За змістом частини першої статті 167 цього Кодексу будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Водночас частиною десятою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
З огляду на відсутність у матеріалах заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення доказів сплати судового збору, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення такої заяви без руху.
Керуючись статтями 167, 169, 241, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залишити без руху заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали шляхом подання документа про сплату судового збору в сумі 798,72 грн та шляхом подання до суду ордеру про надання правової допомоги №АН1978835 від 12 травня 2026 року (за формою, встановленою Положенням про ордер на надання правничої допомоги, затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року №41 (нова редакція)).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк