04 травня 2026 року справа № 580/1942/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
27.02.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Офісу Генерального прокурора (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Офісу Генерального прокурора щодо невидачі позивачу довідки про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами грошового забезпечення чинними на 01.01.2026, із зазначенням середнього розміру премії, розрахунком посадового окладу по середньому розміру коефіцієнта для визначення розміру посадового окладу заступника начальника відділу Офісу Генерального прокурора та зазначенням інших складових грошового забезпечення;
зобов'язати Офіс Генерального прокурора видати ОСОБА_1 оновлену довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за посадою заступника начальника відділу Офісу Генерального прокурора, що враховується для перерахунку пенсії за нормами грошового забезпечення чинними на 01.01.2026, із зазначенням середнього розміру премії, посадового окладу за середнім розміром коефіцієнта від посадового окладу прокурора Офісу Генерального прокурора, надбавки за вислугу років та матеріальних допомог для оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань у розмірі 1/12 від середньомісячної заробітної плати за відповідною посадою, згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно відмовив у видачі довідки для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2026.
Позивач вказує, що отримує пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про прокуратуру». Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» внесено зміни до статті 7 та доповнено її частиною другою такого змісту: Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, становить: з 1 січня 2025 року по 31 липня 2025 року - 1600 гривень, з 1 серпня 2025 року по 31 грудня 2025 року - 2102 гривні.
Відповідно, у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2026 статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2026 рік», який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури до 2102,00 грн та підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, на переконання позивача, він має право на отримання довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії у 2026 році за нормами грошового забезпечення станом на 01.01.2026 і на перерахунок пенсії з 01.02.2026 за нормами грошового забезпечення станом на 01.01.2026 відповідно до приписів частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Ухвалою суду від 04.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач звернувся до Офісу Генерального прокурора з листом, у якому просив видати довідки про розмір заробітної плати.
у відповідь на звернення поінформовано позивача, що підставою для перерахунку пенсій, які призначено відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам (рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, ст. 86 Закону).
Підвищення заробітної плати відбулось з 01.08.2025 у зв'язку із внесенням Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 20.08.2025 № 4571-ІХ змін до ч.2 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік) та збільшенням прожиткового мінімуму з 1600 грн до 2102 грн для встановлення базового посадового окладу прокурора окружної прокуратури.
Одночасно Законом № 4571 було установлено правило, відповідно до якого у 2025 році підвищення розміру прожиткового мінімуму з 1600 грн до 2102 грн не є підставою для перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій прокурорам та видачі органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
У Законі України «Про Державний бюджет на України на 2026 рік» розмір прожиткового мінімуму залишено на рівні 2102 грн, при цьому не передбачено будь-яких застережень чи заборони стосовно видачі довідок для перерахунку пенсій у 2026 році.
З огляду на викладене позивачу надано довідку для перерахунку пенсії від 01.02.2026 № 21-48зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії станом на 01.08.2025.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що вона видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до Рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.08.2025 за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу становить усього 122740,10 грн (у довідці вказані складові заробітної плати).
Отже, Офіс Генерального прокурора не відмовляв позивачу у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01.01.2026, а роз'яснив йому, що підвищення заробітної плати прокурорів відбулося 01.08.2025. З 01.01.2026 розмір заробітної плати залишився таким же - 2102 грн.
Враховуючи факт підвищення посадових окладів прокурорів з 01.08.2025, а не 01.01.2026, правові підстави для видачі ОСОБА_1 довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за посадою заступника начальника відділу Офісу Генерального прокурора, що враховується для перерахунку пенсії за нормами грошового забезпечення, чинними на 01.01.2026, відсутні.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
Суд встановив, що позивач з березня 2015 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про прокуратуру».
ОСОБА_1 07.01.2026 звернувся до Офісу Генерального прокурора із заявою, у якій просив видати оновлені довідки про розмір заробітної плати за останньою посадою перед звільненням на пенсію за нормами, чинними станом на 01.08.2025 та 01.01.2026, для перерахунку пенсії з 01.09.2025 та 01.02.2026.
Листом Офісу Генерального прокурора від 13.02.2026 № 21-305ВИХ-26 ОСОБА_1 роз'яснено, що підставою для перерахунку пенсій, які призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам (рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, cт.86 Закону).
Підвищення заробітної плати відбулось з 01.08.2025 у зв'язку з внесенням Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 20.08.2025 № 4571-ІХ змін до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та збільшенням розміру прожиткового мінімуму з 1600 грн до 2102 грн для визначення базового посадового окладу прокурора окружної прокуратури.
Одночасно Законом №4571 було установлено правило, відповідно до якого у 2025 році підвищення розміру прожиткового мінімуму з 1600 грн до 2102 грн не є підставою для перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій прокурорам та видачі органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
У Законі України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» розмір прожиткового мінімуму залишено на рівні 2102 грн, при цьому не передбачено будь-яких застережень чи заборон стосовно видачі довідок для перерахунку пенсій у 2026 році.
З огляду на викладене надано позивачу довідку від 01.02.2026 № 21-48зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу, що враховуються для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.08.2025, з такими складовими: посадовий оклад - 75147,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 30058,80 грн; матеріальна допомога для оздоровлення (1/12) - 8767,15 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 8767,15 грн. Усього - 122740,10 грн.
Не погоджуючись із не видачою довідки станом на 01.01.2026, позивач звернувся в суд з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд врахував, що на час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), яка передбачала, що:
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (ч.12 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ).
До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), внаслідок яких наведена вище ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ з 01.10.2011 стала ч.18. Тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України “Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).
Частина 20 ст.86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: “Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первісна редакція ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - ч.18) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII “Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім п.8 ч.1 ст.15, ч.4 ст.16, абз.1 ч.2 ст.46-2, ст.47, ч.1 ст.49, ч.5 ст.50, ч.ч.4, 6, 11 ст.50-1, ч.3 ст.51-2, ст.53 щодо класних чинів).
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, серед іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину двадцяту статті 86 Закону №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: “20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України “Про прокуратуру», а законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: “20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.
Також Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону №1697 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, у зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішень від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 у позивача виникло право на звернення за перерахунком пенсії в порядку, визначеному частиною 20 статті 86 Закону №1697, а саме: з дня підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Суд враховує, що відповідно до ч.3, 4 ст.81 Закону №1697-VII посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Посадові оклади інших прокурорів установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора окружної прокуратури з коефіцієнтом, зокрема: заступника керівника підрозділу Офісу Генерального прокурора - 1,17-1,10 посадового окладу прокурора Офісу Генерального прокурора.
Законами України Про державний бюджет України на 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки було установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовувався для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень.
Разом з тим, згідно з п.3 Закону України №4571-IX від 20.08.2025 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон №4571-IX), який набрав чинності 13.09.2025, внесено зміни у статтю 7 Закону від 19.11.2024 №4059-1Х «Про Держаний бюджет України на 2025 рік», а саме:
1) абзац сьомий частини першої виключено;
2) доповнено частиною другою такого змісту: "Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, становить: з 1 січня 2025 року по 31 липня 2025 року - 1600 гривень, з 1 серпня 2025 року по 31 грудня 2025 року - 2102 гривні".
Тобто, Законом №4571-ІХ з 01.08.2025 підвищено із 1600,00 грн до 2102,00 грн розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, внаслідок чого відбулося його підвищення, та який є базовим для розрахунку посадових окладів та інших складових сум видів оплати праці (грошового забезпечення) прокурорів Офісу Генерального прокурора.
Разом із цим, п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №4571-IX установлено, що у 2025 році положення ст. 7 Закону № 4059 не є підставою для перегляду (перерахунку) раніше призначених пенсій прокурорам та видачі органами прокуратури довідок про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» від 03.12.2025 № 4695-ІХ (далі - Закон № 4695) установлено, що з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу прокурора окружної прокуратури, визначаються на рівні, встановленому станом на 31 грудня 2025 року.
Таким чином, підвищення заробітної плати прокурорів органів прокуратури відбулось з 01.08.2025 у зв'язку з внесенням Законом № 4571-IX змін до ч. 2 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та збільшенням розміру прожиткового мінімуму з 1600 грн до 2102 грн для визначення базового окладу прокурора окружної прокуратури.
При цьому у Законі України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» розмір прожиткового мінімуму для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури залишено на рівні 2102 грн.
Суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 20.06.2024 у справі № 640/12340/22, в якій вказано: Зі змісту частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ слідує, що перерахунок здійснюється у зв'язку зі збільшенням заробітної плати прокурорським працівникам, однак на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу саме на момент виникнення права на такий перерахунок.
Зважаючи, що розмір заробітної плати працівників прокуратури збільшений з 01.08.2025 у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», на переконання суду саме з цієї дати виникло право на перерахунок пенсії колишнім працівникам прокуратури.
При цьому, як зазначено вище, з 01.01.2026 розмір заробітної плати прокурорських працівників залишився на тому ж рівні, що і з 01.08.2025 (обраховується із розміру прожиткового мінімуму - 2102,00 грн), а тому підстави для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2026 не виникли.
Оскільки, як установлено судом, позивачу на його прохання видана довідка від 01.02.2026 № 21-48зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за відповідною (прирівняною) посадою заступника начальника відділу, що враховуються для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.08.2025, суд дійшов висновку, що відповідачем забезпечено право позивача на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорських працівників, а зважаючи, що з 01.01.2026 змін не відбулось, відсутні підстави для видачі відповідної довідки саме на цю дату.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, а понесені судові витрати - розподілу згідно зі ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ