14 травня 2026 року Справа № 480/1009/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1009/26
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 з 16 серпня 2025 року перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019, 2022, 2021 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 2006 року позивачці призначена пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Після досягнення пенсійного віку, 07.02.2022 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перехід із пенсії за вислугою років на пенсію за віком. Проте відповідачем при визначенні розміру пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, а не показник середньої за робітної плати (доходу) в Україні за 2019- 2021 роки.
Не погодившись з таким розрахунком, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 19.02.2026 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Також цією ухвалою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду додаткові докази.
Відповідачу копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 19.02.2026 (а.с. 24).
У встановлений судом строк відповідач відзив та додаткові докази не надав.
Ухвалою суду від 13.03.2026 повторно витребувано у відповідача додаткові докази.
На виконання ухвали суду відповідачем надано запитувані докази разом з поясненнями, в яких зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2006 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ.
Вказаний вид пенсії призначається довічно.
Статтею 10 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України №1058-IV) передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, згідно з чинним законодавством у разі, якщо особа вже отримує один з видів пенсії та виявила бажання отримувати інший її вид, здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до статті 45 Закону України №1058 IV, а не призначення пенсії.
Згідно заяви від 07.02.2022, ОСОБА_1 було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком за нормами Закону України №1058- IV.
Розміри пенсій як за вислугу років так і за віком залежать від набутого особою страхового стажу та від отримуваної заробітної плати і визначаються відповідно до статей 27 та 28 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також, додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено формулу обрахунку заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та її коефіцієнта.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, тобто за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв (за вибором особи) та весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку), із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на інший вид пенсії, застосовується виключно при переведенні в перше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, розмір пенсії за віком ОСОБА_1 обчислений з урахуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії за вислугою років, а саме, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014- 2016 роки, збільшений з 01.03.2019 на коефіцієнт 1,17, з 01.05.2020 на коефіцієнт 1,11, з 01.03.2021 на коефіцієнт 1,11, з 01.03.2022 на коефіцієнт 1,14, з 01.03.2023 на коефіцієнт 1,197, з 01.03.2024 на коефіцієнт 1,0796, 01.03.2025 на коефіцієнт 1,115 тобто, 8913,83 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 x 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115). Відповідно до частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV підстави для врахування при розрахунку розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019- 2021 роки, відсутні (а.с. 28).
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 01.12.2006 року ГУ ПФУ в Сумській області призначено позивачці пенсію за вислугу років як працівнику охорони здоров'я, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 42-43).
07.02.2022 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 32).
ГУ ПФУ в Сумській області з 07.02.2022 позивачку було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 41).
Позивачка звернелась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2019, 2020, 2021 роки, з 07.02.2022 року, з урахуванням проведених виплат (а.с. 9).
Листом № 1800-0202-8/4795 від 02.02.2026 ГУ ПФУ в Сумській області повідомлено позивача, що показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на інший вид пенсії застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у разі, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу. Згідно з електронною базою даних про оримувачів пенсій заявниці з 01.12.2006 призначена пенсія за вислугу років довічно.
Після досягнення пенсійного віку на підставі заяви від 07.02.2022 про переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком та доданих до неї документів, переведено на пенсію за віком з 07.02.2022. При переведенні застосований проіндексований показник середнього заробітку в цілому по Україні за 2014 - 2016 роки. Отже, підстави для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019- 2021 роки відсутні (а.с. 10).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Основного Закону).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно пунктів 2-1, 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Проте, позивачу з 01.12.2006 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV позивачка звернулася вперше в 2022 році, а тому в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058.
Тому, за обставин цієї справи має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 29.03.2023 року у справі №240/4170/19, від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2022 році на підставі норм Закону №1058-IV відповідач мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
Отже, відмова відповідача у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2019-2021 роки є протиправною.
Відтак, суд, з урахуванням ст. 9 КАС України, вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 16.08.2025 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 роки, з урахуванням раніше сплачених сум.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений при подачі позову до суду (а.с. 18).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 16.08.2025 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 роки, з урахуванням раніше сплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 1064,96 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук