Рішення від 14.05.2026 по справі 440/2756/26

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/2756/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне бюро розслідувань, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне бюро розслідувань, в якій просить:

- визнати протиправними дії Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, що полягають у проведенні нарахування та виплати заробітної плати (посадового окладу, доплати за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, премії), індексації заробітної плати, відрядження, оплати щорічної основної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки, ОСОБА_1 за період проходження державної служби з 03.05.2019 року по 31.12.2019 року на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві без урахування розміру посадового окладу встановленого пунктом 7 частини 4 статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №102 від 06 лютого 2019 року) відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році найменування посади державної служби - завідувач самостійного сектору, керівник самостійної експертної групи; група оплати праці - 4; коефіцієнт співвідношень до мінімального розміру посадового окладу - вся територія України - 2,84);

- зобов'язати Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві нарахувати і виплатити заробітну плату (посадовий оклад, доплату за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, премії), індексацію заробітної плати, відрядження, оплату щорічної основної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки, ОСОБА_1 за період проходження державної служби з 03.05.2019 року по 31.12.2019 року на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві з урахуванням розміру посадового окладу встановленого пунктом 7 частини 4 статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №102 від 06 лютого 2019 року) відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році (найменування посади державної служби - завідувач самостійного сектору, керівник самостійної експертної групи; група оплати праці - 4; коефіцієнт співвідношень до мінімального розміру посадового окладу - вся територія України - 2,84) з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, що полягають у проведенні нарахування та виплати заробітної плати (посадового окладу, доплати за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії), відрядження, оплати щорічної основної відпустки, оплати додаткової оплачуваної відпустки, оплати відпустки у зв?язку з навчанням, компенсації за 12 календарних днів невикористаної частини щорічної основної оплачуваної відпустки та невикористаної додаткової відпустки, надбавки за інтенсивність праці, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки, матеріального забезпечення у зв?язку з направленням на медичний огляд, вихідної допомоги у розмірі двох середньомісячних заробітних плат, ОСОБА_1 за період проходження державної служби з 01.01.2020 року по 30.11.2020 року на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві без урахування розміру посадового окладу встановленого пунктом 7 частини 4 статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №16 від 15 січня 2020 року) відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році (категорія - Б; підкатегорія - БІ; посада державної служби - завідувач самостійного сектору; розмір посадового окладу - 13700 гривень (міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який становлений законом));

- зобов'язати Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві нарахувати і виплатити заробітну плату (посадовий оклад, доплату за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця, доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії), відрядження, оплату щорічної основної відпустки, оплату додаткової оплачуваної відпустки, оплату відпустки у зв'язку з навчанням, компенсації за 12 календарних днів невикористаної частини щорічної основної оплачуваної відпустки та 5 календарних днів невикористаної додаткової відпустки, надбавку за інтенсивність праці, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу, що виплачується з наданням щорічної основної відпустки, матеріальне забезпечення у зв'язку з направленням на медичний огляд, вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат, ОСОБА_1 за період проходження державної служби з 01.01.2020 року по 30.11.2020 року на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві з урахуванням розміру посадового окладу встановленого пунктом 7 частини 4 статті 20 Закону України “Про Державне бюро розслідувань та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №16 від 15 січня 2020 року) відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році (категорія - Б; підкатегорія - Б1; посада державної служби - завідувач самостійного сектору; розмір посадового окладу - 13700 гривень (міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який встановлений законом) з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08.01.2026 ОСОБА_1 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві із запитом про надання інформації щодо складових його заробітної плати за період з 03.05.2019 по 30.11.2020 р. і розмірів посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці у 2019 та 2020 роках. Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Полтаві, розглянуто запит від 08.01.2026 про надання інформації щодо складових Вашої заробітної плати за період з 03.05.2019 по 30.11.2020 р. і розмірів посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці у 2019 та 2020 роках, яке надійшло 08.01.2026 за вх. № ЗПІ №34ПІ/п-26 та повідомлено, що з урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 році - 21030,00 грн, а посадовий оклад завідувача самостійного сектору відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році, передбаченої для державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя становив 7600,00 грн. З урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону про ДБР посадовий оклад завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2020 році - 22800,00 грн. Як зазначає позивач, що відповідач допустив нарахування та виплату заробітної плати позивачу не повному розмірі з 03.05.2019 року по 30.11.2020 року без урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (у відповідній редакції), неправильно визначивши розмір посадового окладу ОСОБА_1 на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

01.04.2026 через "Електронний суд" від Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши, що ТУ ДБР у м. Полтаві в системі ДБР є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України утримує чисельність працівників та здійснює фактичні видатки на заробітну плату лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Також відповідно до частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Відповідно до пунктів 4, 8 частини 1 статті 12 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" саме Директор ДБР, за поданням директорів відповідних територіальних управлінь, затверджує структуру та штатну чисельність територіальних органів ДБР. Відтак у ТУ ДБР у м. Полтаві відсутні повноваження визначати, нараховувати та виплачувати посадові оклади у розмірі більшому аніж передбачений штатним розписом та кошторисом. Виплата коштів понад затверджений штатний розпис становила б нецільове використання бюджетних коштів (стаття 119 Бюджетного кодексу України) та тягне за собою кримінальну відповідальність для винних осіб.

01.04.2026 через "Електронний суд" надійшли письмові пояснення від Державного бюро розслідувань, в яких Посадові оклади для працівників ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 та 2020 роках були встановлені та введені в дію наказами ДБР (від 20.01.2019 № 17 (переєстрований під № 358дск від 27.12.2022) та від 29.01.2020 № 5дск), якими затверджувався штатний розпис ТУ ДБР у м. Полтаві на 2019 та 2020 роки, відповідно. Відповідно до пунктів 4, 8 частини 1 статті 12 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» саме Директор ДБР, за поданням директорів відповідних територіальних управлінь, затверджує структуру та штатну чисельність територіальних органів ДБР. Зокрема, відповідно до наказу ДБР від 20.01.2019 № 17 розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 році затверджено у розмірі - 21 030 грн, а відповідно до наказу ДБР від 29.01.2020 № 5дск у розмірі - 22 800 грн. Таким чином, розмір посадового окладу у 2019-2020 роках визначений за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 , відповідав вимогам пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" та узгоджувався зі схемами посадових окладів на посадах державної служби, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанов від 06.02.2019 № 102 та від 15.01.2020 № 16), з огляду на юрисдикцію ТУ ДБР у м. Полтаві.

03.04.2026 через "Електронний суд" позивачем надано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він підтвердив раніше викладену правову позицію та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

07.04.2026 через "Електронний суд" представником відповідача подані заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач заперечує та підтримує доводи, викладені у відзиві на позовну заяву та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом з матеріалів справи встановлено, що наказом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві від 02 травня 2019 року № 29-о ОСОБА_1 , призначено на посаду завідувача сектору кадрової роботи та державної служби з 03 травня 2019 року, як такого, що пройшов за конкурсом з випробуванням строком шість місяців. Наказано Фінансово-економічному сектору Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, здійснювати відповідні виплати згідно з чинним законодавством. Наказом директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, від 26 листопада 2020 № 184-о ОСОБА_1 , звільнено з посади завідувача сектору кадрової роботи та державної служби 30 листопада 2020 року, у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок затвердження структури та змін до штатного розпису.

08.01.2026 ОСОБА_1 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві із запитом про надання інформації щодо складових його заробітної плати за період з 03.05.2019 по 30.11.2020 р. і розмірів посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці у 2019 та 2020 роках.

Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Полтаві, розглянуто запит від 08.01.2026 про надання інформації щодо складових Вашої заробітної плати за період з 03.05.2019 по 30.11.2020 р. і розмірів посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці у 2019 та 2020 роках, яке надійшло 08.01.2026 за вх. № ЗПІ №34ПІ/п-26 та повідомлено, що з урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 році - 21030,00 грн, а посадовий оклад завідувача самостійного сектору відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році, передбаченої для державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя становив 7600,00 грн. З урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону про ДБР посадовий оклад завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2020 році - 22800,00 грн.

14.01.2026 ОСОБА_1 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві із запитом надання інформації щодо розмірів посадового окладу головного спеціаліста кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 (у коефіцієнтах) та з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів з 2020 по 2025 рік.

Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Полтаві (далі - ТУ ДБР у м. Полтаві), розглянуто звернення від 14.01.2026 про надання інформації щодо розмірів посадового окладу головного спеціаліста кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві відповідно до схеми окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 (У коефіцієнтах) та з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів з 2020 по 2025 рік, яке надійшло 14.01.2026 за вх. № 61ПІ/п-26 та повідомлено, що з 01 листопада 2020 року посадовий оклад головного спеціаліста ТУ ДБР у м. Полтаві визначається відповідно до Схеми посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році для центральних органів виконавчої влади із спеціальним статусом, який встановлений законом. З урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону про ДБР посадовий оклад головного спеціаліста сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві з 01 листопада 2020 року 31800,00 грн. (10600,00 грн х 3). У 2021, 2022 та 2023 роках з урахуванням абзацу 6 статті 7 Законів про держбюджет на 2021, 2022 та 2023 роки та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 р. № 16, посадові оклади працівників Державного бюро розслідувань не змінювалися.

03.02.2026 ОСОБА_1 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві із заявою щодо перерахунку заробітної плати за період проходження державної служби з 03.05.2019 року по 30.11.2020 року на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві.

З листа Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві від 09.02.2026 року вбачається, що ТУ ДБР у м. Полтаві розглянута заява від 04.02.2026 про перерахунок заробітної плати державного службовця за період з 03.05.2019 по 30.11.2020, яка надійшла 04.02.2026 та зареєстрована за вх. №Б-1074/п-26.

Згідно з вимогами пункту 37 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 №228 (далі - Порядок №228), кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, плани використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячні плани використання бюджетних коштів, а також розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до кошторису, підписуються керівником установи (централізованої бухгалтерії) та керівником її фінансового підрозділу або бухгалтерської служби.

З метою виконання вимог абзацу 2 пункту 37 Порядку №228 Державним бюро розслідувань винесено наказ від 20.01.2019 №17 "Про затвердження і введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, на 2019 рік", яким встановлено посадові оклади працівників ТУ ДБР у м. Полтаві з 01.01.2019. У відповідності до зазначеного наказу розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 році складав 21030,00 грн.

У свою чергу наказом Державного бюро розслідувань від 29.01.2020 №5дек "Про затвердження і введення в дію штатного розпису Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, на 2020 рік" визначено посадові оклади працівників ТУ ДБР у м. Полтаві з 01.01.2020. Згідно із зазначеним наказом розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2020 році встановлено на рівні 22800,00 грн.

З урахуванням того, що посадові оклади працівників ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 та 2020 роках затверджені та введені в дію наказами Державного бюро розслідувань, то підстави для перерахунку вашої заробітної плати за період роботи в ТУ ДБР у м. Полтаві із застосуванням інших розмірів посадового окладу, ніж ті, що визначені наказами ДБР про затвердження і введення в дію штатного розпису ТУ ДБР у м. Полтаві на відповідний рік, - відсутні.

Таким чином як вважає позивач, відповідач допустив нарахування та виплату заробітної плати позивачу не повному розмірі з 03.05.2019 року по 30.11.2020 року без урахуванням пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" та постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18 січня 2017 року (у відповідній редакції), неправильно визначивши розмір посадового окладу ОСОБА_1 на посаді завідувача сектору кадрової роботи та державної служби Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві

Не погодившись із діями відповідача щодо неправильного визначення розміру посадового окладу за цією посадою, ТУ ДБР у м. Полтаві не виплатило йому заробітну плату в розмірі, передбаченому статтею 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань", позивач звернувся до суду і цим позовом.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Так, приписами частини другої статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи організації та діяльності Державного бюро розслідувань визначає Закон України від 12.11.2015 №794-III "Про Державне бюро розслідувань" (далі - Закон №794-III).

Відповідно до положень статті 14 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" служба в ДБР є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України. До працівників ДБР належать особи рядового і начальницького складу, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір (контракт) із ДБР.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці державних службовців ДБР повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для належного виконання ними службових обов'язків з урахуванням специфіки, інтенсивності та особливого характеру роботи, забезпечувати добір до ДБР висококваліфікованих кадрів, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності, компенсувати фізичні та інтелектуальні затрати працівників.

На осіб рядового і начальницького складу ДБР поширюються умови грошового забезпечення, передбачені для працівників Національної поліції, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Умови оплати праці працівників ДБР, які є державними службовцями, визначаються законодавством про державну службу з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Умови оплати праці осіб, які працюють у ДБР за трудовими договорами, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" передбачено, що посадові оклади працівників ДБР встановлюються відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року:

1) Директор ДБР - 30;

2) перший заступник, заступник Директора ДБР - 28;

3) керівник територіального управління, керівник управління центрального

апарату ДБР - 26;

4) начальник відділу центрального апарату ДБР - 24;

5) начальник відділу територіального управління ДБР - 22;

6) слідчий, дізнавач, оперуповноважений органу ДБР - 20;

7) інші працівники ДБР - сума, що дорівнює трьом розмірам посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади (далі - ЦОВВ).

Таким чином у ДБР реалізовано диференційований (комбінований) підхід до визначення посадових окладів працівників ДБР:

для осіб рядового і начальницького складу діє модель прямого законодавчого фіксування (індексація через динамічний соціальний показник - прожитковий мінімум (розмір якого встановлюється Верховною Радою України), який множиться на відповідний коефіцієнт від 20 до 30);

для державних службовців діє модель стимулюючого мультиплікатора (оклад визначається шляхом множення базового окладу за аналогічною посадою в центральному органі виконавчої влади (розмір якого встановлюється Кабінетом Міністрів України) на 3).

Оплата праці, зокрема, визначення розміру посадових окладів для державних службовців в ДБР, на відміну від осіб рядового і начальницького складу, залежала від умов оплати праці працівників в інших державних органах, які на момент виникнення спірних правовідносин, визначались постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 "Про питання оплати праці працівників державних органів" (зі змінами).

Водночас у 2019- 2020 роках підхід до формування Схеми посадових окладів на посадах державної служби, якого притримувався Кабінет Міністрів України, базувався на принципі диференціації за юрисдикцією державних органів (залежав від територіальних меж, на які поширюються повноваження державного органу).

Так, у 2019 році посадові оклади державних службовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанови від 06.02.2019 № 102), визначались за посадами, групами оплати праці та коефіцієнтами співвідношення до мінімального розміру посадового окладу (3 524 грн), з урахуванням юрисдикції державних органів, яка поширюється:

1) на всю територію України;

2) на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя;

3) на територію одного або кількох районів, міст обласного значення.

Слід зауважити, що Схема посадових окладів на посадах державної служби, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 102, взагалі не враховувала рівень органів, зокрема, не розмежовувала центральні органи виконавчої влади з іншими державними органами.

В 2020 році посадові оклади державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанови від 15.01.2020 № 16), визначались за категоріями, підкатегоріями та посадами в державних органах 5 рівнів:

1) Апарат Верховної Ради України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, Офіс Президента України, апарати (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Рахункової палати, Конституційного Суду України, Офісу Генерального прокурора, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення,

2) міністерства, центральні органи виконавчої влади із спеціальним статусом, який встановлений законом;

3) інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

4) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію АР Крим, однієї або кількох областей, міст Києва та Севастополя,

5) державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.

Кабінет Міністрів України відійшов від системи коефіцієнтів (який прив'язувалися до прожиткового розміру) і перейшов до моделі визначення фіксованого розміру посадового окладу для державних службовців, проте зберіг розмежування розміру посадового окладу в державних органах за їх юрисдикцією.

Таким чином, у 2019-2020 роках для визначення розміру посадового окладу державних службовців в ЦОВВ, а відповідно і в ДБР, ключовою була територіальна юрисдикція органу (територіальне поширення його повноважень: на всю країну, область чи район), а не його відомча приналежність.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 ототожнює свою посаду з посадою в ЦОВВ, та вважає, що його посадовий оклад мав дорівнювати 3 розмірам посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для відповідної посади в ЦОВВ, і судячи з наведених ним розрахунків, презюмує, що ЦОВВ - це орган, що поширює свою діяльність на всю територію України.

Проте така позиція ОСОБА_1 базується на помилковому застосуванні пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань", поверхневому тлумаченні статусу державного органу, в якому він проходив службу, та ігноруванні положень Закону України "Про центральні органи виконавчої влади".

Відповідно до положень статті 16 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" ЦОВВ утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції, комісії, бюро, Український інститут національної пам'яті.

Як свідчать положення статей 20, 21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" в системі органів ЦОВВ діють апарат та можуть утворюватися територіальні органи (в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (АР Крим) значення та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх утворення)), які мають статус юридичної особи, власний штатний розпис та кошторис, який затверджується керівником центрального органу виконавчої влади.

Тож ЦОВВ - це не орган, який апріорі поширює свою діяльність на всю територію України, а система органів, яка в розумінні бюджетного законодавства, включає дві принципово різні ланки:

- апарат ЦОВВ - юрисдикція якого поширюється на всю територію України.

- територіальні органи ЦОВВ - юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей.

З огляду на політику Уряду в питанні визначення розміру посадових окладів державної служби у 2019 та 2020 роках посадові оклади в ЦОВВ визначались за групами оплати праці, з урахуванням юрисдикції органів.

Аналогічним чином, враховуючи положення статті 9 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" побудована система ДБР, яку складають центральний апарат і територіальні управління.

Зокрема, для забезпечення виконання завдань ДБР утворюються такі його територіальні управління:

1) ТУ ДБР у м. Львові, що поширює свою діяльність на Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську області;

2) ТУ ДБР у м. Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області;

3) ТУ ДБР у м. Миколаєві, що поширює свою діяльність на Кіровоградську, Миколаївську, Одеську області;

4) ТУ ДБР у м. Мелітополі, що поширює свою діяльність на АР Крим, Запорізьку, Херсонську області, місто Севастополь;

5) ТУ ДБР у м. Полтаві, що поширює свою діяльність на Дніпропетровську, Полтавську, Сумську, Харківську області;

6) ТУ ДБР у м. Краматорську, що поширює свою діяльність на Донецьку і Луганську області;

7) ТУ ДБР у м. Києві, що поширює свою діяльність на місто Київ, Київську, Черкаську та Чернігівську області.

Територіальні управління ДБР є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах ДКС України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

За аналогією з системою ЦОВВ, центральний апарат ДБР є державним органом, чия юрисдикція поширюється на всю територію України, а територіальні управління ДБР державними органами, юрисдикція яких поширюється лише на кілька областей (це відносить їх до нижчого рівня в ієрархії оплати праці - органів з юрисдикцією на територію однієї або кількох областей).

Повертаючись до критерію "відповідності посади в ЦОВВ", який встановлений пунктом 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань", беручи до уваги те, що ТУ ДБР у м. Полтаві поширює свою діяльність на територію лише кількох областей, то для державних службовців в ТУ ДБР у м. Полтаві відповідною посадою в ЦОВВ є посада в територіальному органі ЦОВВ, а не в апараті ЦОВВ.

Зокрема, посада завідувача сектору в ТУ ДБР у м. Полтаві є функціонально та юрисдикційно відповідною посаді завідувача сектору в територіальному органі іншого ЦОВВ (наприклад, міжрегіональному управлінні юстиції чи ДПС), а не посаді в центральному апараті міністерства.

Пункт 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" не скасовує цю класифікацію, а лише вводить підвищувальний коефіцієнт (3) до вже існуючої системи оплати праці державних службовців, яка передбачає градацію в оплаті праці залежно від обсягу повноважень та відповідальності. При цьому положеннями статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" не передбачено, що посадовий оклад працівника територіального управління ДБР має дорівнювати посадовому окладу працівника центрального апарату ДБР.

Тож позиція ОСОБА_1 щодо використання для розрахунку посадового окладу за посадою, яку він обіймав, окладу "центрального рівня" в ЦОВВ суперечить вимогам законодавства чинному на момент виникнення спірних правовідносин, та є порушенням принципу відповідності посад. Відтак, для визначення розміру посадового окладу для державних службовців, які працюють в ТУ ДБР у м. Полтаві базовим є посадовий оклад за відповідними посадами в територіальному органі ЦОВВ, юрисдикція якого поширюється на територію кількох областей.

Так, у 2019 році визначення посадового окладу за посадою "Завідувач самостійного сектору" в органі з юрисдикцією на територію однієї або кількох областей, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанови від 06.02.2019 № 102), застосовувався коефіцієнт - 1,99 від мінімального розміру посадового окладу (3 524 грн).

У 2020 році посадовий оклад за посадою "Завідувач самостійного сектору" в органі з юрисдикцією на територію однієї або кількох областей, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанови від 15.01.2020 № 16) складав - 7 600 грн.

Незважаючи на зміну Кабінетом Міністрів України підходу до визначення розміру посадових окладів через систему коефіцієнтів до моделі визначення фіксованого розміру посадового окладу для ТУ ДБР у м. Полтаві ключовим залишилося те, що воно і у 2019, і у 2020 році класифікувалося як "державний орган, юрисдикція якого поширюється на територію однієї або кількох областей".

Таким чином, з врахуванням вимог пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань», після застосування мультиплікатора (3) посадовий оклад завідувача сектору ТУ ДБР у м. Полтаві складав: - у 2019 році - 21 030 грн (7010 х 3); - у 2020 році - 22 800 грн (7600 х 3).

Посадові оклади для працівників ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 та 2020 роках були встановлені та введені в дію наказами ДБР (від 20.01.2019 № 17 (переєстрований під № 358дск від 27.12.2022) та від 29.01.2020 № 5дск), якими затверджувався штатний розпис ТУ ДБР у м. Полтаві на 2019 та 2020 роки, відповідно.

Зокрема, відповідно до наказу ДБР від 20.01.2019 № 17 (переєстрований під № 358дск від 27.12.2022) розмір посадового окладу завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві у 2019 році затверджено у розмірі - 21 030 грн, а відповідно до наказу ДБР від 29.01.2020 № 5дск у розмірі - 22 800 грн.

ТУ ДБР у м. Полтаві в системі ДБР є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України утримує чисельність працівників та здійснює фактичні видатки на заробітну плату лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Також відповідно до частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Відповідно до пунктів 4, 8 частини 1 статті 12 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" саме Директор ДБР, за поданням директорів відповідних територіальних управлінь, затверджує структуру та штатну чисельність територіальних органів ДБР.

Відтак у ТУ ДБР у м. Полтаві відсутні повноваження визначати, нараховувати та виплачувати посадові оклади у розмірі більшому аніж передбачений штатним розписом та кошторисом. Виплата коштів понад затверджений штатний розпис становила б нецільове використання бюджетних коштів (стаття 119 Бюджетного кодексу України) та тягне за собою кримінальну відповідальність для винних осіб.

Враховуючи наведені обставини, слід констатувати, що розмір посадового окладу у 2019-2020 роках визначений за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 , відповідав вимогам пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань" та узгоджувався зі схемами посадових окладів на посадах державної служби, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанов від 06.02.2019 № 102 та від 15.01.2020 № 16), з огляду на юрисдикцію ТУ ДБР у м. Полтаві.

Як встановлено під час розгляду, що Управлінням Північно-східного офісу Державної аудиторської служби в Полтавській області проводилася ревізія фінансово-господарської діяльності ТУ ДБР у м. Полтаві за період з 01.01.2017 по 30.06.2020 (акт ревізії від 17.08.2020 № 08-22/19).

Одним із питань перевірки була штатна дисципліна і видатки на оплату праці.

Вказаною ревізією, проведеною вибірковим методом, в ревізійному періоді не встановлено недотримання законодавства при затвердженні посадових окладів. Вказаною ревізією встановлено, що посадові оклади працівників ТУ ДБР у м. Полтаві відповідають вимогам частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань", постанові Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 "Про питання оплати праці працівників державних органів" (зі змінами).

Судом встановлено, що в ДБР організаційно-штатну роботу безпосередньо здійснюють в центральному апараті ДБР - Управління кадрової роботи та державної служби, а в територіальних управліннях ДБР - підрозділи кадрової роботи.

Тобто, ОСОБА_1 обіймаючи посаду завідувача сектору кадрової роботи та державної служби ТУ ДБР у м. Полтаві, безпосередньо організовував та брав участь у розробці штатного розпису ТУ ДБР у м. Полтаві на 2019 та 2020 роки, та внесенню змін до нього.

Натомість позивач, будучи обізнаний з наказами ДБР (від 20.01.2019 № 17 (№ 358дск від 27.12.2022) та від 29.01.2020 № 5дск) про затвердження і введення в дію штатних розписів ТУ ДБР у м. Полтаві, на 2019, 2020 роки, заперечень та зауважень не мав, в судовому порядку накази ДБР не оскаржував.

Таким чином визначення окладу працівнику територіального управління ДБР на рівні відповідного територіального органу ЦОВВ не суперечить пункту 7 частини 4 статті 20 Закону України "Про Державне бюро розслідувань", а узгоджується з особливостями передбаченими законами України "Про Державне бюро розслідувань" та "Про центральні органи виконавчої влади", постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (в редакції постанов від 06.02.2019 № 102 і від 15.01.2020 № 16), а також іншим бюджетним законодавством.

Враховуючи вищенаведене, слід констатувати відсутність фактичних передумов та правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки у межах спірних правовідносин ТУ ДБР у м. Полтаві діяло на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а оскаржувані дії відповідають критеріям правомірності, закріпленим у статті 2 КАС України.

Частиною 1 статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Разом з тим, беручи до уваги загальний принцип змагальності сторін, офіційного з'ясування всіх обставин справи, обов'язок доказування суб'єкта владних повноважень немає абсолютного характеру, а позивач не позбавлений обов'язку надавати докази на обґрунтування позовних вимог та спростування доводів суб'єкта владних повноважень.

Згідно із положеннями статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до статті 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Полтаві (вул. Гоголя, буд. 25, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 42334163), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне бюро розслідувань (вул.Панаса Мирного, 28, м.Київ, код ЄДРПОУ 41760289), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Г.В. Костенко